Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ustawienie anteny tv - Białka Tatrzańska

go77 09 Sie 2011 18:31 1694 5
  • #1 09 Sie 2011 18:31
    go77
    Poziom 7  

Witam! Bardzo proszę o wyrozumiałość, gdyż jestem na tym forum po raz pierwszy a mam problem z ustawieniem anteny tv. Mieszkam w Białce Tatrzańskiej i od kilku dni odbieram programy naziemnej tv cyfrowej, ale jakość jest kiepska. Moim skromnym zdaniem jest to spowodowane złym ustawieniem anteny (antena siatkowa ze wzmacniaczem). W miejscu gdzie ustawiona jest ta antena, antena kierunkowa typu Yagi w ogóle nie reaguje. Podejrzewam, że antena siatkowa odbiera mi z jakiegoś "odbicia", gdyż jest skierowana w innym kierunku niż anteny sąsiadów, a przy próbie jej przekręcenia sygnał jest jeszcze gorszy. Moje pytanie: co mogę zrobić, aby dobrze odbierać cyfrowe kanały? Pozdrawiam.

0 5
  • Relpol
  • #2 09 Sie 2011 20:56
    stanleyiskra
    Poziom 8  

Akurat znam tamten teren i kiedyś instalowałem tam antenę, dlatego na początek proste pytania.

W jakiej części Białki Tatrzańskiej pan mieszka (dolnej,środkowej czy górnej)?
    Czy antenę ma pan skierowaną na Luboń czy na Gubałówkę?
    Czy antenę kierunkową, jak pan wspomniał typu Yagi ma pan z symetryzatorem 21-69 (konkretny model) i czy jest podłączona do wzmacniacza??
    Natomiast antenę siatkową ma pan skierowaną w którym kierunku?

Dodano po 1 [minuty]:

Jest to trudny teren (z każdej strony góry), dlatego takie pytania.

0
  • Relpol
  • #3 09 Sie 2011 22:01
    go77
    Poziom 7  

Witam!Mieszkam w Białce środkowej.Antenę mam skierowaną coś w kierunku N.Targu ale większość sąsiadów ma na Luboń.O Yadze nie mogę teraz wiele napisać gdyż jestem poza domem a jak ją kupiłem to nie było przy niej zadnych papierów opisujących model.Jeśli chodzi o wzmacniacz to podłączyłem ten sam co był przy siatkowej.Pozdrawiam.

0
  • #4 09 Sie 2011 22:03
    bogi
    Poziom 28  

Przypuszczam, że wzmacniacz jest przesterowany. Spróbuj wyłaczyć zasilacz od niego zobaczysz czy cokolwiek odbierzesz. Tv cyfrowa nie za bardzo lubi wzmacniacze zbyt blisko nadajnika. Spróbuj na kawałku kabla sygnał w/g pokrysia terenu jest bardzo mocny.

Powodzenia

0
  • #5 09 Sie 2011 22:15
    go77
    Poziom 7  

Miałem odłączony zasilacz od sieci i nie było żadnego efektu.Proszę mi napisać czy istnieje możliwość,że coś jest nie tak z symetryzatorem?Może powinienem zastosować jakąś inną antenę?

0
  • #6 09 Sie 2011 22:35
    stanleyiskra
    Poziom 8  

Proponowałbym odbiór z Gubałówki (obrócić antenę na południowy - zachód), gdyż odbiór też jest możliwy:
    - moc nadawania wynosi 20kW, (sygnał bardzo mocny)
    - częstotliwość: 794 MHz,
    - kanał 61

Natomiast tak jak teraz ma pan ustawioną antenę na Nowy Targ (nie ma tam przekaźnika) to powinien pan antenę troszkę przestawić na Rabka Zdrój "Luboń Wielki":
    - moc nadawania wynosi 1KW, (sygnał słabszy) oczywiście zależy od anteny
    - częstotliwość: 794 MHz,
    - kanał 61

Jak napisał bogi przy DVB-T proszę spróbować bez wzmacniacza(zasilacza) i dostroić ustawienie anteny. Jeśli to nie pomoże to wymienić sobie wzmacniacz bądź płytkę przy antenie.

Wiem, że z Gubałówki idzie na pewno DVB-T jeśli chodzi o kierunkowe przy podłączonym do anteny symetryzatorze 21-69 bez wzmacniacza bezpośrednio do TV.

Dodano po 9 [minuty]:

Oczywiście dobrze by było sprawdzić ten symetryzator (nawet wymienić na nowy) przy Yadze może przewód nie łączy (może być przerwany). Natomiast w siatkowej antenie to raczej jest zamontowany wzmacniacz płytkowy - po ostatnich burzach było dużo takich awarii - wystarczyło podmienić płytkę i wszystko było OK.

0