Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Język obiektowy przyszłości

ROOT-kit 09 Sie 2011 19:03 2022 9
  • #1 09 Sie 2011 19:03
    ROOT-kit
    Poziom 13  

Może i temat jakich wiele ale myślę, że dość specyficzny.
    Chcę ukierunkować się na jeden konkretny język i na nim najbardziej się skupiać (do takiego wniosku doszedłem rozmawiając z nauczycielem od programowania który sam popełnił ten błąd i zajmował się różnymi językami)

Głównie chodzi mi o język który ma jakąś przyszłość i jest trochę uniwersalny choć głównie o przyszłość języka się rozchodzi. Nie mam jakiegoś większego pojęcia o programowaniu obiektowym jak dotąd pisałem tylko strukturalnie w staruszku Pascalu. Po ogólnych oględzinach w sieci zastanawiam się nad tymi językami:
    Delphi - jedyny plus jest taki, że pascal jest do niego podobny ale czytałem, że to język "szybko starzejący się" nie wiem do końca o co chodzi więc prosiłbym o wyjaśnienie
    C++ (lub jakiś inny z języków C) - cóż klasa sama w sobie, wg. mojej wiedzy najpopularniejszy język programowania
    Java - nad tą propozycją najbardziej intensywnie myślę, język który moim zdaniem przez wiele lat powoli tracił, Apple twierdził nawet jakiś czas temu, że rezygnuje z Javy w MACach ale z tego co wiem nie zrobili tego i po wielu latach pojawiła się bardzo niedawno nowa wersja Javy (1.7.0) bez problemu działa na różnych platformach systemowych, możliwość pisania aplikacji na strony www,, komputery jak i urządzenia mobilne

Najgorsze jest to, że nie mam jeszcze zielonego pojęcia co będę robił w życiu więc nie wiem jaki język najbardziej mi się przydał. Proszę o porady w tej dziwnej sytuacji.

0 9
  • Pomocny post
    #2 09 Sie 2011 19:36
    Dżyszla
    Poziom 42  

Delphi to tak naprawdę nie jest język tylko środowisko programistyczne dla języka Object Pascal. Obecnie słabo już rozwijany i uznawany za dość mało elastyczny.

Java jest chyba najbardziej zbliżona do zasad obiektowości ze wszystkich języków.

Ale językiem przyszłości na chwilę obecną wydaje się C#, którego w ogóle nie wymieniłeś.

0
  • Pomocny post
    #3 09 Sie 2011 19:55
    lolcio
    Poziom 16  

Delphi sobie odpuść :P napewno nie ma perspektyw...Obecnie jest straszne bum na jave. Prosty język w pełni obiektowy. Będzie łatwiejsza do nauczenia, a po za tym jest sporo ofert pracy dla programistow javy.
    Który z nich będzie dla Ciebie lepszy to już sam sobie musisz odpowiedziec... C++ jest szybszy, ale trudniejszy w nauce..java jest prostsza, bardziej przenośna ale zamula. Jeżeli chcesz pisać gry, albo inne aplikacje w których liczy się wydajność to c++. Jeżeli chcesz pisać jakieś aplikacje biznesowe, gdzie liczy się brak błedów, to java będzie lepsza.

0
  • Pomocny post
    #4 09 Sie 2011 20:45
    Matejkos
    Poziom 20  

jeżeli nie wiesz co będziesz robił w przyszłości to chyba najlepiej jak nauczysz się jeżyka C++ ale obiektowego, kiedy załapiesz zasady działania programów obiektowych to potem nauka javy czy C# to chwila, ogranicza się to jedynie do douczenia składni oraz poznania bibliotek.

Pozdrawiam Matejkos

1
  • #5 09 Sie 2011 22:48
    Sam Sung
    Poziom 30  

Przyszłości nie można przewidzieć, więc trzeba dobrze poznać kilka różnych języków, żeby potem móc szybko się uczyć nowych, które dopiero się pojawią, czy też nowych platform / frameworków. A pod względem dydaktycznym ja bym Pascala nie skreślał, choć nie mówię, że to mus.

0
  • #6 09 Sie 2011 22:53
    ROOT-kit
    Poziom 13  

Wszystkie 3 posty bardzo pomocne.
    Napisałem język obiektowy ale oczywiście nie musi być stricte obiektowy (choć nie wiem czy aktualnie do celów komercyjnych pisze się strukturalnie.

Raczej nie myślę w pójście pisania gier, większe aplikacje - kto to wie?

Dochodzę do wniosku, że nie będę inwestował swojego czasu w jeden a w dwa języki i pewnie dopiero przyszłość pokaże który z nich powinienem wybrać jak chleb powszedni :D

Na razie myślę o nauce Javy i C++ albo C#
    Program nauczania o kierunku technik informatyk jest jaki jest - przedmiot mamy 3 lata. Pierwsza to zawsze pascal (z racji swej strukturalności i uporządkowania/czytelności kodu) jakie będą pozostałe nauczyciel chciał pomyśleć przez wakacje. Dotychczas było delphi, java i C++ (Builder) myślał nad zmianami.

Po wakacjach zobaczymy co dla nas wybierze i to pewnie będzie miało odzwierciedlenie w moim wyborze.

Powiedzcie mi jeszcze o C++ i C#. C++ wiem, że jest procedularno-obiektowy, a jakim jest c# ?
    I ostatnie pytanie czy współpraca C# z .NET Framework nie utrudnia życia użytkownikom linuxa?

P.S.

Cytat:
    A pod względem dydaktycznym ja bym Pascala nie skreślał, choć nie mówię, że to mus.

Faktycznie wg. mojej wiedzy Pascal jest językiem bdb. do celów dydaktycznych. Przejrzysty przede wszystkim a to, że niektórych rzeczy/poleceń nie ma od razu wbudowanych wpływa na jego korzyść ponieważ to wymusza włączenie myślenia programistycznego. Ale za język przyszłości to bym go nie uważał :D

0
  • #7 10 Sie 2011 00:16
    dypusz
    Poziom 16  

c# jest to jezyk czysto obiektowy, użytkownicy linuxa beda mieć problem z twoimi programami. Osobiście to polecam jak najbardziej c# ponieważ jest dość łatwy a przede wszystkim przyjemny (prawie wszystko jest gotowe, przygotowane do użycia w klasach .NET), ale warto też znać podstawy C.

0
  • Pomocny post
    #8 10 Sie 2011 07:31
    gaskoin
    Poziom 38  

Powoli C# wchodzi na Linuksy i taką jego chyba najbardziej udaną próbą jest projekt Mono. Kod nie jest za bardzo przenośny między Linuksem a windą, ale po niewielu przeróbkach jakoś tam działa :) to tak na marginesie.

Co do samych języków - musisz też popatrzeć na zastosowanie. Ktoś tam napisał, że Java zamula, C++ jest szybszy, ale zauważ, że zastosowania tych dwóch języków w ogóle się nie pokrywają. Javę głównie się wykorzystuje w aplikacjach internetowych, biznesowych - i to jest jej właściwe przeznaczenie. C++ służy do trochę innych rzeczy. Tak samo i C#, chociaż ten język to już jest kombajn do wszystkiego :) Co do prędkości tych wszystkich języków ma ona jednoznaczne uzasadnienie, ale nie będę tu truł o technicznych rzeczach, chyba, że autora to zainteresuje.

Ja i tak twierdzę, że to nie ma znaczenia czego się będziesz uczył, bo rzeczywistość i tak spłata Ci figla i mimo, że będziesz się uczył języka object assembler to i tak trafisz do firmy gdzie Ci powiedzą - "ok, umie pan assemblera ale my chcemy kogoś kto będzie nam pisał w object kodzie maszynowym, chce pan tą robotę czy nie ?". Programowanie to nauka myślenia, a nie składni języka. Niektórzy to mają we krwi, inni się uczą latami. Ja osobiście byłem zagorzałym Javowcem i jak poszedłem do pracy to usłyszałem tekst taki jak powyżej, z tym, że miałem programować w C# (i teraz jeszcze trochę w czystym C), więc nie nastawiaj się tak, że "C++ i nic innego" bo prędzej czy później będziesz pewnie poprostu musiał się nauczyć czegoś innego.

0
  • Pomocny post
    #9 10 Sie 2011 09:02
    antekone
    Poziom 16  

Na stan dzisiejszy popularność językowa prezentowana jest przez popularny indeks TIOBE, z którego wynika, że najbardziej popularnym językiem w tej chwili jest Java. To, czego jednak nie bierze pod uwagę ten indeks, jest domena użycia danego języka, tak jak napisał gaskoin w poście powyżej. Przykładowo, język C wykorzystywany jest teraz chyba w sumie tylko w świecie mikrokontrolerów, programowania systemowego (np. systemy operacyjne, ich sterowniki, aplikacjie systemowe), natomiast języki korporacyjne, które stawiają bardziej na wyniki algorytmów niż na sposób ich działania (np. systemy ERP, różnego rodzaju monitoringi, systemy obsługi klientów), pójdą raczej w stronę Javy i podobnych (np. C#).

Twoje pytanie nie powinno raczej brzmieć: "język obiektowy przyszłości", ale "języki obiektowe przyszłości" ;), pomijając fakt, że być może w przyszłości jakiś inny paradygmat wyprze obiekty, ale to już raczej pozbawione sensu gdybanie ;)

0
  • #10 10 Sie 2011 09:32
    ROOT-kit
    Poziom 13  

gaskoin napisał:
    Ktoś tam napisał, że Java zamula, C++ jest szybszy, ale zauważ, że zastosowania tych dwóch języków w ogóle się nie pokrywają. Javę głównie się wykorzystuje w aplikacjach internetowych, biznesowych - i to jest jej właściwe przeznaczenie. C++ służy do trochę innych rzeczy. Tak samo i C#, chociaż ten język to już jest kombajn do wszystkiego :)

Właśnie o to mi chodzi, że to języki do innych zastosowań

gaskoin napisał:

Ja i tak twierdzę, że to nie ma znaczenia czego się będziesz uczył, bo rzeczywistość i tak spłata Ci figla (...)

O tym też myślałem, zwłaszcza, że nie jestem pewien nawet tego czy swoją przyszłość zwiąże z programowaniem. Na razie muszę 'dotknąć' każdej interesującej mnie dziedziny informatyki.

gaskion napisał:

Programowanie to nauka myślenia, a nie składni języka. Niektórzy to mają we krwi, inni się uczą latami.

Amen! Święta racja ktoś może znać na pamięć dokładnie składnie każdego języka wraz z bibliotekami ale bez odpowiedniego toku i sposobu myślenia, nic mądrego nie napisze

Reasumując
    Zdaje sobie sprawę, że za kilka lat może być mi potrzebny język inny niż wyuczony, może wgl. nie będę zajmował się programowaniem - kto to wie?
    Z racji tego postanowiłem wybrać sobie dwa języki które są od siebie różne. Głównie dlatego, żeby nauczyć się myślenia czysto obiektowego i proceduralno-obiektowy lub jeszcze inny. Później (mam nadzieję) w razie przymusu pracy na innym języku będę musiał tylko douczyć się składni.

Dziękuje wszystkim za pomoc :D

0
  Szukaj w 5mln produktów