Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagrzewnica elektryczna kanałowa - brak współpracy z czujnikiem

09 Sie 2011 19:10 1827 7
  • Poziom 8  
    Witam wszystkich forumowiczów
    Mam problem natury technicznej. Dysponuję nagrzewnicą elektryczną typu DH-315/120. Do nagrzewnicy doprowadzone jest zasilanie (dodam, że prawidłowo). Z nagrzewnicą współpracuje czujnik kanałowy temperatury typu TG-K330 oraz regulator pulsacyjny typu TTC-2000. Czujnik oraz regulator podłączone są zgodnie z zaleceniami producenta. Na regulatorze zadany jest przedział minimalnej i maksymalnej temperatury uzdatnianego powietrza. Nagrzewnica działa, ale... niestety nie do końca prawidłowo. W przypadku załączania nagrzewnicy prąd idzie na nagrzewnicę, ale zamontowany w kanale za nią czujnik nie reaguje w przypadku przekroczenia maksymalnej zadanej na regulatorze temperatury a sama nagrzewnica grzeje za bardzo (ustawiona granica dla nagrzewnicy to 70stC) i konieczne jest jej odłączanie w szafie. W czym może leżeć problem? Pozdrawiam serdecznie
  • Poziom 8  
    Tak, zarówno zasilanie regulatora, jak i nagrzewnicy jest ok. Nagrzewnica działa z tym, że nie wiem, co powoduje, że zainstalowany czujnik (czujnik działa, wczoraj rano sprawdzałem) nie może porozumieć się z regulatorem, by po przekroczeniu maksymalnej nastawionej temperatury poszedł sygnał na zmniejszenie wydajności nagrzewnicy...
  • Specjalista Automatyk
    Przełącznik 3 w pozycji „Up” – (góra) – Aktywny limit maksymalnej temp. nawiewu.
    i czujnik podpięty pod 5-6 przy wewnętrznym zadajniku temperatury?
  • Poziom 8  
    Pierwszy przełącznik do wewnętrznej nastawy - mam. Drugi do minimalnej temp., trzeci do maksymalnej temp. Do 5 i 6 podpinałam, ale 5 i 6 są przy wykorzystywaniu czujnika typu 360, ja natomiast dysponuję czujnikiem typu 330, mimo to podpinałam pod 5 i 6 i również nagrzewnica nie ogranicza wydajności przy przekroczeniu zadanej wartości. Nagrzewnica jest ok, czujnik również działa. Nie mam pojęcia w czym może leżeć problem...
  • Specjalista Automatyk
    Zakresy tych czujników są różne...NTC ale nie wiadomo jakie rezystancje mają
    TG-K330 ma zakres 0-30 st. C
    TG-K360 ma zakres 0-60 st. C
    tu może być problem - czułość wejścia regulatora nie obejmuje zakresu czujnika jaki masz. Można spróbować podpiąć rezystor nastawny np. 10 kOm i sprawdzić czy będzie reakcja sterownika.
  • Poziom 8  
    Tak, ale w Systemairze twierdzą, że dedykowany do tego regulatora czujnik, to właśnie między innymi TG-K330...
    Właśnie przyszło mi coś do głowy... W innym urządzeniu miałam podobny problem, tzn. niby działało, ale nie do końca. Serwis powiedział mi, że należy zrobić mostek pomiędzy tymi zaciskami, które są przeznaczone do obsługi zewnętrznego sygnału sterującego, więc może w regulatorze TTC 2000 należy również zrobić mostek pomiędzy zaciskami 7 i 9? Zgodnie ze schematem nr 9 w DTR regulatora (http://systemair.home.pl/test/PDF/dtr_TTC_2000_instr_pl.pdf) to właśnie te zaciski są od zewnętrznego sygnału. Może tu leży problem?
  • Specjalista Automatyk
    Na pierwszej stronie tej instrukcji taki mostek jest wrysowany - prawdopodobnie styk 7 to wyjście wewnętrznego nastawnika, 8 neutral, a 9 - styk zadający (przy mostku - wewnętrzny nastawnik, bez mostka - zewnętrzny).
    Jeżeli nie ma mostka i nie jest wykorzystany zewnętrzny zadajnik to punkt 9 nie jest wysterowany/ustawiony napięciowo...wszystko może się "krzaczyć".