Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie Routera i modemu ze wspólnego zasilacza.

09 Sie 2011 20:41 1249 4
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 43  
    Nic się nie stanie przy wspólnym połączeniu.
    Impulsowe zasilacze od kilku dobrych lat są stosowane zamiast transformatorowych i jeszcze nikogo nie pozabijało. Fizyczna możliwość takiego uszkodzenia jest, natomiast jest mało prawdopodobna.

Łącz.
  • Poziom 26  
    remik242 napisał:
    <...>Czy jest np. możliwość że w przypadku jakiejś awarii zasilacz dostanie przebicia i poda wysokie napięcie na swoje wyjście? ( na pewno nie możliwe w zasilaczach transformatorowych)

Zasilacz impulsowy w rzeczywistości też posiada transformator, który tak jak w zasilaczach klasycznych pełni również rolę separującą. Tyle, że pracuje na znacznie wyższych częstotliwościach, rzędu kilkudziesięciu kHz. Dzięki temu transformatory są znacznie mniejsze i lżejsze, niż w analogicznych (mocą), tradycyjnych zasilaczach z "ciężkimi" trafami 50Hz. Obecnie zasilacze impulsowe ze względu na niską cenę elektroniki (i zapewne wysoką miedzi w uzwojeniach ;-)) niemal zupełnie wyparły "ciężkie" zasilacze w sprzęcie powszechnego użytku.

Gdyby zatem w trafie w zasilaczu impulsowym doszło do przebicia uzwojenia pierwotnego z wtórnym, skutki teoretycznie byłyby podobne jak w trafie klasycznym. Trochę takich zasilaczy naprawiłem i chyba jeszcze nigdy nie miałem takiego przypadku.

Tutaj ogólny opis zasilacza imp., na poglądowym schemacie widać transformator:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Zasilacz_impulsowy

Pozdrawiam -

Stanley

Dodano po 8 [minuty]:

remik242 napisał:
    Jeśli istnieje możliwość przebicia wysokiego napięcia na wyjście (w moim przypadku na kondensatorze zmierzyłem ponad 300VDC) to co jest w takim zasilaczu krytycznym elementem który mógłby ulec przebiciu??

300V DC zapewne zmierzyłeś po stronie pierwotnej - na schemacie z linku powyżej kondensator wygładzający za mostkiem Graetza. Jak już pisałem po "drodze" do wyjścia zasilacza jest jeszcze transformator. Owszem, teoretycznie może wystąpić przebicie pomiędzy uzwojeniem pierwotnym i wtórnym, ale (teoretycznie) to samo może się zdarzyć w zasilaczu klasycznym.