Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie Routera i modemu ze wspólnego zasilacza.

09 Sie 2011 20:41 1318 4
 • Użytkownik usunął konto  
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 43  
  Nic się nie stanie przy wspólnym połączeniu.
  Impulsowe zasilacze od kilku dobrych lat są stosowane zamiast transformatorowych i jeszcze nikogo nie pozabijało. Fizyczna możliwość takiego uszkodzenia jest, natomiast jest mało prawdopodobna.

  Łącz.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 27  
  remik242 napisał:
  <...>Czy jest np. możliwość że w przypadku jakiejś awarii zasilacz dostanie przebicia i poda wysokie napięcie na swoje wyjście? ( na pewno nie możliwe w zasilaczach transformatorowych)


  Zasilacz impulsowy w rzeczywistości też posiada transformator, który tak jak w zasilaczach klasycznych pełni również rolę separującą. Tyle, że pracuje na znacznie wyższych częstotliwościach, rzędu kilkudziesięciu kHz. Dzięki temu transformatory są znacznie mniejsze i lżejsze, niż w analogicznych (mocą), tradycyjnych zasilaczach z "ciężkimi" trafami 50Hz. Obecnie zasilacze impulsowe ze względu na niską cenę elektroniki (i zapewne wysoką miedzi w uzwojeniach ;-)) niemal zupełnie wyparły "ciężkie" zasilacze w sprzęcie powszechnego użytku.

  Gdyby zatem w trafie w zasilaczu impulsowym doszło do przebicia uzwojenia pierwotnego z wtórnym, skutki teoretycznie byłyby podobne jak w trafie klasycznym. Trochę takich zasilaczy naprawiłem i chyba jeszcze nigdy nie miałem takiego przypadku.

  Tutaj ogólny opis zasilacza imp., na poglądowym schemacie widać transformator:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Zasilacz_impulsowy

  Pozdrawiam -

  Stanley

  Dodano po 8 [minuty]:

  remik242 napisał:
  Jeśli istnieje możliwość przebicia wysokiego napięcia na wyjście (w moim przypadku na kondensatorze zmierzyłem ponad 300VDC) to co jest w takim zasilaczu krytycznym elementem który mógłby ulec przebiciu??


  300V DC zapewne zmierzyłeś po stronie pierwotnej - na schemacie z linku powyżej kondensator wygładzający za mostkiem Graetza. Jak już pisałem po "drodze" do wyjścia zasilacza jest jeszcze transformator. Owszem, teoretycznie może wystąpić przebicie pomiędzy uzwojeniem pierwotnym i wtórnym, ale (teoretycznie) to samo może się zdarzyć w zasilaczu klasycznym.
 • Użytkownik usunął konto