Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zaparowana przednia szyba

ireczu 10 Sie 2011 06:52 6598 11
  • #1 10 Sie 2011 06:52
    ireczu
    Poziom 9  

Witam.
    Mój problem to zaparowana szyba przednia podczas jazdy w deszczu. Nawiew nie daje sobie rady z parą,dopiero po włączeniu klimy para ustępuje. Gdzie tkwi przyczyna takiego parowania?
    Carisma 1.8 GDI 98r.

0 11
  • #2 10 Sie 2011 07:25
    kindlar
    Poziom 38  

To bolączka prawie każdego w deszczu. Podstawa to wymieniać filtry nawiewu klimatyzacji.

0
  • #3 10 Sie 2011 07:26
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Witam.
    Myślę,że to jest problem wielu samochodów. Przy dużym zaparowaniu i dużej różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz szyba będzie zachodzić parą. Wtedy trzeba otworzyć nawiew tylko na szybę a równocześnie podnieść temp. nawiewu. Jeśli to nie pomaga,no to mamy ,klimę.A swoją drogą, warto klimą osuszyć od czasu, do czasu wnętrze pojazdu.

0
  • #4 10 Sie 2011 11:14
    darek_wp
    Poziom 28  

ireczu napisał:
    Gdzie tkwi przyczyna takiego parowania?

Przyczyn może być wiele - od starego filtra kabinowego, poprzez niedrożne odpływy w podszybiu, niedrożny odpływ skroplin z parownika aż po nieszczelności w nadwoziu i zbierającą się w samochodzie wodę (np pod wykładziną).

0
  • #5 10 Sie 2011 17:09
    ireczu
    Poziom 9  

Filtra kabinowego nie posiadam,w samochodzie jest sucho(sprawdzałem) a w lecie ciężko jest jeżdzić z ciepłym nadmuchem

0
  • #6 10 Sie 2011 19:20
    stanislaw1954
    Poziom 41  

ireczu napisał:
    w lecie ciężko jest jeździć z ciepłym nadmuchem
    Nie mówię,że trzeba ostro grzać,ale jak szyba bardzo zaparowana,to dając trochę ciepła prędzej wyschnie.

0
  • #7 12 Sie 2011 23:38
    Marian B
    Poziom 35  

Trochę błędne podpowiedzi. Gdy szyba paruje po wejściu do samochodu, albo w deszczu, trzeba natychmiast włączyć na nią największy zimny nadmuch. Nigdy ciepły. Sprawdzone na kilku samochodach. Tak zresztą doradzają wszystkie przeczytane przeze mnie poradniki. Trochę to paradoksalne, ale tak jest.

0
  • #8 13 Sie 2011 11:25
    sebol*
    Poziom 15  

Marian B napisał:
    Trochę błędne podpowiedzi. Gdy szyba paruje po wejściu do samochodu, albo w deszczu, trzeba natychmiast włączyć na nią największy zimny nadmuch. Nigdy ciepły. Sprawdzone na kilku samochodach. Tak zresztą doradzają wszystkie przeczytane przeze mnie poradniki. Trochę to paradoksalne, ale tak jest.
    To dlaczego jak wsiądziesz w zimie do zaśnieżonego samochodu i włączysz zimny nadmuch (bez klimy) to niewiele się dzieje, a po rozgrzaniu silnika i wzroście temperatury powietrza, wszystko z szyb znika ?
    Przecież żeby oczyścić szybę to najprościej odparować wodę, a żeby to osiągnąć to trzeba ją podgrzać. Druga sprawa im cieplejsze powietrze, tym więcej pary wodnej może zabrać Link. A jeszcze lepszy efekt występuje gdy dodatkowo powietrze jest osuszone - włączona klimatyzacja, wtedy jeszcze więcej w tym samym czasie usuwa pary.

0
  • #9 13 Sie 2011 13:47
    Barton-wlkp
    Poziom 21  

Zaparowana szyba a zamrożona to dwie różne sprawy
    częstym np w astrze powodem parowania szyb jest niesprawna dźwignia obiegu wewnętrznego powietrza
    Zatnie się w położeniu wewnętrzny obieg i będzie parować, nie ma siły

0
  • #10 13 Sie 2011 14:27
    sebol*
    Poziom 15  

Barton-wlkp napisał:
    Zaparowana szyba a zamrożona to dwie różne sprawy

Dobra, załóż sobie że przyświeciło Słońce i nie ma lodu, a jest tylko para/skroplona woda, ewentualnie deszczowa pogoda. To nie zmienia faktów, że najlepiej oczyszcza szybę gorące i osuszone powietrze ewentualnie tylko gorące, albo tylko osuszone.
    W samochodzie bez klimy zimne powietrze szyby nie oczyści (co ktoś tam wyżej napisał wytykając niby błędne podpowiedzi).

0
  • #11 14 Sie 2011 00:20
    Marian B
    Poziom 35  

Nie chcę się spierać o skuteczności metod, ale przejeżdziłem już około 40 lat. Zawsze gdy tylko pojawiały się pierwsze objawy, że na szybie pojawia się mgła, natychmiast włączam maksymalny zimny nawiew, i zawsze to pomaga. Nie następuje zaparowanie syby. Owszem, gdy już jest zaparowana, to gorące powietrze szybciej ją osuszy. Cała sztuka polega na tym, aby nie dopuścić do zaparowania.

0