Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini Lambda - obwód sondy lambda. Mondeo mk1 1.8 PB + LPG

przemoprzem 10 Sie 2011 13:47 5170 3
  • #1 10 Sie 2011 13:47
    przemoprzem
    Poziom 10  

Witam wszystkich. Mam problem z pracą sony lambda w Mondeo MK1 1.8 PB + LPG II gen. Jak w tytule mam założony emulator sondy lambda Lecho Mini Lambda (ML). Wg schematu sygnałowy kabel od sondy powinien być przecięty i połączony z ML. Następnie od niej powinien iść kabel zielony do PCM samochodu.

Nie wiem czy mam to wszystko spięte dobrze, wyskakują mi błędy związane z sondą lambda i nie wiem czy sonda pada czy to urządzenie (ML) i instalacja z nim związana nie są powodem błędów w komputerze samochodu.

Wczoraj odpiąłem ML całkowicie, odpaliłem auto (i co wg mnie dziwne) - podłączając się pod czarny i szary kabel sondy lambda miernikiem sonda po przygazowaniu zaczęła pracować. Na wolnych stoi w okolicy 0 V czyli na ubogo.

Ale czy to nie jest dziwne, że po dopięciu ML miernik cokolwiek pokazuję? Przecież ML jest można powiedzieć "zworą" kabla sygnałowego sondy lambda. Ja odłączyłem ją całkowicie to dlaczego obwód jest nadal zamknięty?

Chciałem ominąć w instalacji sondy lambda instalację gazową, czyli w moim przypadku Mini Lambdę. No i myślałem, że jak zewrę we wtyczce ML kabel czarny i zielony to obwód będzie non stop zamknięty. A tu się okazuje, że wywalając ML obwód sondy nadal jest zamknięty.

Chyba, że sonda sama z siebie wytwarza napięcie i nie potrzebuje sygnału z komputera benzynowego?

• #2 10 Sie 2011 16:14
    radzio740
    Poziom 16  

dlaczego pod szary podlacz sie pod czarny i sprawdz jak dziala na benzynie bez MK

• #3 10 Sie 2011 17:46
    przemoprzem
    Poziom 10  

radzio740 napisał:
    dlaczego pod szary podlacz sie pod czarny i sprawdz jak dziala na benzynie bez MK

No przecież muszę podłączyć przy sondzie lambda pod czarny jako kabel sygnałowy oraz kabel szary który idzie do masy. Jak mam inaczej sprawdzić czy sonda działa? Teoretycznie można jeszcze sprawdzić podłączając miernik do czarnego kabla a masę wziąć z jakieś masy auta.

Dziś wezmę jeszcze "przedzwonię" wszystkie kable, bo może się okaże że emulacja sondy w ogóle nie jest podłączona, a Mini Lambda wisi sobie w aucie co by przegląd podbili.

• #4 19 Sie 2011 09:45
    przemoprzem
    Poziom 10  

Wklejam moje posty z forum mondeo ("Mini Lambda - obwód sondy lambda. Mondeo mk1 1.8 PB + LPG"), gdzie na bieżąco opisywałem co i jak. W każdym razie okazało się, że kable od TPSa i Sondy lambda są poucinane, emulacji lambdy w ogóle nie było w aucie. Dodatkowo uszczelniłem kolektor ssący gdzie silnik łapał lewe powietrze.

Post 1:
    "Witam ponownie. Mam znalezione miejsce gdzie auto łapie lewe powietrze. Jest to "antywybuch" od LPG zamontowany u spodu w kolektorze dolotowym.

Byłem u mechanika i mam zmierzyć średnicę tego grzybka i wymieni.

W każdym razie wszystko układa się w logiczną całość - auto łapie lewe powietrze, sonda daje na ubogo i dlatego take jaja na benzynie. Na gazie jak zatkałem tę szczelinę to auto prawie gasło - tutaj winna jest instalacja de facto I generacji, czyli gaz ustawiony "na sztywno". Jak przytkałem lewe powietrze to dawka LPG była za duża i auto prawie gaśnie.

Czy ktoś się orientuje jakie średnice mogą być tych "antywybuchów"?

Post 2:
    Podjechałem dziś na kanał, jak się przyjrzałem to nieszczelność była nie na styku "grzybka" z jego obudową, ale na styku obudowa całego "grzybka" a kolektorem ssącym. Rozrobiłem trochę kleju do plastiku - dwuskładnikowy i jak na razie już nie syczy.

Podpiąłem miernik i sonda nagle odżyła - oscyluje, może nie jakoś mega szybko, ale jednak na PB się "rusza". No i przy sondzie na wolnych oscyluje, ale przy Mini Lambdzie już raczej stoi - tym razem na ok 0,4V.

Na LPG sonda stoi na 1 V - czyli na bogato. To mnie nie dziwi bo instalacja jest prymitywa i była ustawiana na większa dawkę powietrza.

W każdym razie na benzynie się ciut lepiej zbiera, nie ma już takiej "turbo dziury" do 3 500 RPM. Teraz ma lekkie opóźnienie, ale już ciągnie ładnie i nie ma takiej różnicy w zakresie 1 500 - 4 000 RPM. Wieczorem ściągnąłem klemę - zobaczymy jutro jak będzie po resecie.

Jak jutro się okaże, że na PB nie będzie błędów związanych z sondą lambda, a po jeździe na LPG będą to się zajmę obwodem "sonda - Mini Lambda - PCM". Jestem ciekaw dlaczego przy sondzie jest 1 V, a na czarnym kablu od sondy przy ML już tylko 0,4 V (wcześniej, przed uszczelnieniem kolektora było 0,3 V). To i tak nie są dobre wskazania, ale czuć po jeździe że mieszanka jest bardziej "odpowiednia".

A, i po uszczelnieniu z rury leci taki siwy dym, wcześniej na PB spaliny były "przezroczyste". W piątek podjadę na stację, sprawdzić jak wyjdą spaliny.

Post 3

"No i ciąg dalszy poszukiwania usterki w obwodzie "sonda lambda - Mini Lambda - PCM", obwodzie który jak się okazało ....... nie istnieje!! :idea:

Nie wiem, co tymi gaziarzami kierowało. Biały kabel od gniazda sondy lambda do PCM powinien być rozcięty i powinno być tak:
    biały kabel od gniazda sondy lambda >>>>> czarny przewód do Mini Lambdy >>> od Mini Lambdy zielony przewód do reszty przewodu białego >>>> pin 44 PCM-a.

A u mnie biały przewód od gniazda sondy lambda do PCMa nie ruszony - sprawdziłem ciągłość miernikiem. A przewody od Mini Lambdy doprowadzone +/- do okolicy parownika i tyle. Nigdzie nie podłączone. Uchlastane i wiszą sobie ładnie .....

No i teraz się nie dziwię że takie jaja. Już nie chciało mi się dziś tego podłączać, muszę kupić sobie izolację i trochę peszla cienkiego i jakoś to ogarnąć. Rozetnę ten przewód biały przy gnieździe sondy bo tam najłatwiej będzie to zrobić. W sumie już decyzję podjąłem o wywaleniu tej "rzeźby", ale tak z ciekawości i "dla sportu" spróbuję doprowadzić tę instalację do jakiegoś stanu zgodnego z instrukcją producenta.

EDIT:
    A tutaj widzimy połączenie Mini Lambda >>> TPS (przewód fioletowy) :wow::

Jest to połączenie Wi-Fi :crazyeyes: "

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME