Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka akumulatorków z płynną regulacją - LM 317

jarak 21 Cze 2019 00:06 488241 736
 • #721
  _jta_
  Specjalista elektronik
  A może jednak schemat, albo choć lista połączeń? Ze zdjęć naprawdę ciężko się czyta.
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
 • Relpol przekaźniki
 • Relpol przekaźniki
 • #724
  _jta_
  Specjalista elektronik
  Przydałoby się jeszcze oznaczenie, która końcówka jest która - bez tego schemat jest właściwie nieczytelny.
 • #725
  RAF96
  Poziom 4  
  Tutaj jest schemat z dodanymi oznaczeniami elementów półprzewodnikowych.
  Ogólnie rzecz ujmując są one na rysunku pokazane od frontu, tak jak w rzeczywistości na nie patrzymy.
  Ładowarka akumulatorków z płynną regulacją - LM 317
 • #726
  Jacek212
  Poziom 13  
  Witam zmontowałem ten układ tylko zamiast LM317 dałem LM338K tak jak proponuje 13robert13 Link. Zamiast BC107 dałem BC247 i zamiast rezystora 0,5Ω dałem 0,47Ω, ceramiczny. Do testów zasiliłem układ z zasilacza 17V/0,6A, podłączyłem żarówkę 12V/5W świeciła i pobierała prąd około 0,327A przy napięciu 14V. Nie miałem możliwości zmniejszenia tego prądu, nie mam pojęcia dlaczego. Chciałem sprawdzić czy będę mógł regulować prąd przy większym obciążeniu. Podłączyłem żarówkę 65W. Nawet nie próbowała zaświecić,okazało się że na wyjściu układu nie mam żadnego napięcia. Po odłączeniu żarówki też nie mam napięcia. Wygląda jak by układ się spalił, ale nawet się nie zagrzał, sprawdzałem od razu po tym jak żarówka nie zaświeciła. Czy to możliwe żeby układ tak szybko się spalił?
 • #727
  _jta_
  Specjalista elektronik
  Może pomierz napięcia wszędzie, nie tylko na wyjściu?
 • #728
  Jacek212
  Poziom 13  
  Mierzyłem na stabilizatorze, na wejściu mam napięcie takie jak podaję z zasilacza, na ADJ jakieś mV na wyjściu też mV ale traktuję to jak 0V.
 • #729
  _jta_
  Specjalista elektronik
  Jak na IN masz jakieś porządne napięcie, a na ADJ około 0, to na OUT powinno być 1.25V (chyba, że jest zwarcie, ale wtedy powinno pobierać z kilkaset mA z zasilacza).
 • #731
  _jta_
  Specjalista elektronik
  Ten układ nie wygląda specjalnie sensownie: tranzystor BD912 ma dopuszczalną moc 90W i prąd 15A (jakkolwiek sensownego działania można się spodziewać przy parę razy mniejszych), i służy do podania sygnału na bramkę triaka BTA16 (któremu do włączenia wystarczy 50mA, o ile nie jest z grupy IV, która może potrzebować do 100mA); ten triak jest na prąd 16A, a podaje sygnał na ADJ LM350T, i tam może dostać prąd ze 3mA (taki prąd raczej nie podtrzyma jego włączenia) poprzez opornik 4k3 (a z samego ADJ tyle, co nic), to podłączenie opornika nijak nie pasuje do normalnego sposobu podłączania LM350T; ten LM350T steruje przekaźnikiem (tu znowu nie trzeba kilku A, bo cewce przekaźnika na 12V zwykle wystarcza około 50mA), a ten przekaźnik włącza prąd płynący poprzez żarówkę do akumulatora (załączenie się triaka wyłącza ten prąd).

  Może nie warto robić więcej prób z tak mało sensownie zaprojektowanym układem, i lepiej poszukać czegoś bardziej sensownego na forum?
 • #732
  RAF96
  Poziom 4  
  Hmm
  _ita_ czytając twoją wypowiedź doszedłem do wniosku, że podane wnioski są poprawne.
  Owszem tranzystor BD912 i triak BTA16 pracują na niskich prądach, ale czy to znaczy, że należy stosować od razu elementy o mniejszej mocy?
  Na pewno byłoby taniej o kilkadziesiąt groszy, ale czy tranzystor potrzebujący mały prąd do aktywacji bazy nie jest bardziej czuły na zakłócenia? To miało na celu m.in. eliminację wpływu zakłóceń na działanie ładowarki. Jednocześnie nie twierdzę, że na innym tranzystorze PNP nie będzie działać.
  Co do LM350T dobrze zauważyłeś - nie spotkałeś się z takim podłączeniem, bo powstało ono gdy szukałem "klucza" załączającego obwód - takiego którego nie spali za wysokie napięcie. A w takim podłączeniu jak + dajemy na ADJ poprzez rezystor to układ przewodzi, jak do ADJ damy minus to rozłącza obwód IN-OUT. (Bez zabezpieczenia bazy opornikami i diodami Zenera jak w przypadku tranzystorów) Mamy też szeroki zakres dopuszczalnego napięcia w obwodzie. Prawda, ze ciekawe rozwiązanie?

  Ps. Może dla Ciebie nie wygląda sensownie, dla pozostałych osób może też jest nie do końca jasne, ale sam widzisz na video, że działa i to już jakiś czas :cunning:
 • #733
  _jta_
  Specjalista elektronik
  A w takim podłączeniu jak + dajemy na ADJ poprzez rezystor to układ przewodzi

  Do normalnego działania LM350 potrzeba, by prąd _wypływał_ z ADJ - w tym układzie nie ma dokąd. Może akurat użyłeś LM350 z firmy, która robi go tak, że on w takich warunkach przewodzi, i to go nie uszkadza. A jakaś inna firma robi go inaczej, i układ tej innej firmy ulega uszkodzeniu. I nie można o to winić firmy, bo to nie jest prawidłowe używanie LM350 - on jest przeznaczony do zupełnie innego podłączania. A może zrobiłeś nieco inny układ, i niedokładnie narysowałeś schemat?

  Tak czy inaczej, nie warto eksperymentować z tym układem - są lepsze, bez takich dziwolągów, i działające bez problemów. Może za jakiś czas zaczniesz lepiej rozumieć, jak się projektuje układy elektroniczne, może wtedy zaprojektujesz coś sensownego - ten układ sensowny nie jest.
 • #734
  RAF96
  Poziom 4  
  Schemat odpowiada rzeczywistemu układowi. Masz rację - nie ma takiego zastosowania w nocie katalogowej tego układu.
  W ogóle o tym nie wiedziałem, pomyślałem "skoro od napięcia doprowadzanego do adj zależy napięcie wyjściowe to dla czego nie można zrobić on/off. I tak podłączyłem do in, bo zawsze jest na nim stałe napięcie w tym układzie. Nie zastanawiałem się czy tak ktoś dopuścił, dałem tylko termometr z sondą i mierzyłem temperaturę, zależała tylko od obciążenia nie od sposobu podłączenia.
  Może masz inny, lepszy pomysł na układ, który jest od razu załączony po doprowadzeniu zasilania(w przedziale 10-18v, wartość może się zmieniać) i jak damy minus "na nóżkę sterującą" to rozłącza obwód?
 • #735
  _jta_
  Specjalista elektronik
  Może np. ProFET (do 0.7A może być BSP450)? Ale na forum jest już dużo układów ładowarek...

  A może zwyczajnie MOSFET z kanałem N - między -akumulatora i -zasilania.
 • #736
  RAF96
  Poziom 4  
  Tutaj akurat nie moze byc na minusie rozlaczenie. Powinno byc na plusie z uwagi na napiecie, ktore plynie na TL431. W wolnej chwili moze cos wymysle z mosfetem typu p i tranzystorzem npn.
 • #737
  _jta_
  Specjalista elektronik
  A co za problem? Jak się rozłączy, to TL431 dostanie większe napięcie, więc "uzna", że akumulator jest już dość naładowany i więcej ładowania nie włączy - w ten sposób, bez dodatkowych kombinacji, zapewni się wyłączanie po naładowaniu, nie tylko ograniczanie napięcia. Niewygoda jest tylko taka, że TL431 "widzi" napięcie akumulatora powiększone o spadek napięcia na mosfecie, i wypada użyć mosfeta o małej oporności włączenia - na poziomie kilku miliomów - żeby to za bardzo nie obniżyło napięcia wyłączania i nie pogorszyło jego stabilności.