Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

OpenOCD 0.5.0 w końcu wydane!

Freddie Chopin 10 Aug 2011 19:30 1563 7
 • #1
  Freddie Chopin
  MCUs specialist
  Prawie półtora roku przyszło nam czekać na wydanie kolejnej stabilnej wersji OpenOCD... W tym czasie instalator wersji 0.4.0 dla systemu Windows został pobrany z mojej strony ponad 16000 razy, a paczki z wersjami rozwojowymi z tego okresu - ponad 5000 razy.

  Tym razem Windowsowa wersja aplikacji udostępniona została - podobnie jak wersje rozwojowe - w postaci skompresowanej paczki .zip, a nie instalatora .msi - mam nadzieję, że dla was nie będzie to problemem, prościej i szybciej zrobić taką paczkę niż kombinować z instalatorami (; . Na mojej stronie ( www.freddiechopin.info ) w dziale Download > Programy > OpenOCD można pobrać wersję 32- i 64-bitową. Wystarczy rozpakować w wybranym miejscu i gotowe (;

  Opis ważniejszych zmian można znaleźć w powiązanym z tym wydaniem pliku NEWS w repozytorium OpenOCD. Nie jest ich dużo, bo wydanie to należy traktować raczej jako stabilną aktualizację, bez żadnych rewolucyjnych zmian.

  A co dalej? W zaawansowanym stadium jest dodanie najbardziej oczekiwanej funkcjonalności, czyli obsługi interfejsu SWD (Serial Wire Debug), dwuprzewodowego interfejsu wykorzystywanego w najnowszych Cortexach. O ile w "większych" układach typu STM32 czy LPC17xx można było korzystać zarówno z "klasycznego" JTAGa jak i "nowości" SWD, tak już najmniejsze układy - np. LPC11xx - można było debuggować tylko przez SWD. Szczegóły można znaleźć na liście dyskusyjnej OpenOCD. Miejmy nadzieję, że testowe wersje dostępne będą już wkrótce! Stay tuned!
 • #2
  Krisgorn
  Level 19  
  Dzięki za info. Czy nadal rozpowszechnianie wersji binarnej OpenOCD skompilowanej
  z wykorzystaniem bibliotek D2XX jest nielegalne. Czy może developerzy zmienili zdanie?
 • #4
  Krisgorn
  Level 19  
  Ależ ja uwielbiam open source ;)
  Pamiętam że jak robiłem kiedyś testy to OpenOCD skopilowany z D2XX działał wyraźnie szybciej. Czy w tej kwestii też nic się nie zmieniło?
 • #5
  Freddie Chopin
  MCUs specialist
  Zmieniło się - libusb-win32 jest wolniejszy, ale nieznacznie, minimalnie lub wcale. Zależy od tego co robisz - w przypadku wielu mikrokontrolerów zapis do flash jest na tyle wolny, że użyta biblioteka od USB nie ma żadnego znaczenia.

  4\/3!!
 • #7
  gaskoin
  Level 38  
  Freddie Chopin wrote:
  Zmieniło się - libusb-win32 jest wolniejszy, ale nieznacznie, minimalnie lub wcale. Zależy od tego co robisz - w przypadku wielu mikrokontrolerów zapis do flash jest na tyle wolny, że użyta biblioteka od USB nie ma żadnego znaczenia.

  4\/3!!


  HA! a na Linuksie jest szybszy (tyle że bez końcówki win32):P Co do zipa - dla mnie ok, i tak wersje na linuksa były pakowane i trzeba bylo je i tak samemu kompilować żeby zainstalować oocd więc niektórym to zmian jakichś szczególnych nie robi. Nie sprawdzałem tego na stabilnym wydaniu, ale wydania rc i te niestabilne potrzebowały żeby dodatkowo zassać Jim interpretera (no i go oczywiście też skompilować) mam nadzieję, że teraz jest dołączony :) Jakby linuksiarze mieli problemy z instalacją chętnie pomogę :)
 • #8
  Freddie Chopin
  MCUs specialist
  Wydania RC do tej wersji niestety nie były całkowicie prawidłowe - przy kompilacji wprost z repozytorium GIT było OK, ale snapshoty ściągnięte ze strony faktycznie nie miały jimtcl. Wydanie o którym tu mowa jest pod tym względem prawidłowe.

  4\/3!!