Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana łożysk w Electrolux EWT10120W czy dobre łożyska kupiłem ?

anubis76x 10 Sie 2011 20:05 17915 19
  • #1 10 Sie 2011 20:05
    anubis76x
    Poziom 14  

Witam

Zamówiłem w sklepie łożyska do tego modelu, kazali podać numerek na tabliczce znamionowej tj. Prod N : 913210991 |02 i model Electrolux EWT10120W .

Dostałem łożyska zielone o oznaczeniach:
    na plastikowej obudowie:D1 1460124 >PP-GF50<
    i właściwym łożysku: NSK 6203Z POLAND

oraz
    na plastikowej obudowie: G1 1460125 >PP-GF50<
    i właściwym łożysku: NSK 6203Z POLAND

W komplecie jest smar, gumka i jakaś uszczelka w każdym opakowaniu, jakieś informacje w różnych językach.
    Łożyska mają oznaczenia w którą stronę wykręcać (strzałka - Open/Klose).

Czy te łożyska się nadają ? (oryginalne widzę że są białe).

Druga sprawa... za cholerę nie potrafię wykręcić tych łożysk za pomocą sposobów czyli 2 grube śruby i jakaś dźwignia, tak ciężko siedzą, gdzie można kupić oryginalny czy dorabiany klucz ? czy lepiej powierzyć to fachowcowi ???
    za łożyska z dostawą zapłaciłem ok 220 zł.

0 19
  • Pomocny post
    #2 10 Sie 2011 21:04
    waldek259
    Poziom 19  

Popatrz na strzałki czy we właściwą stronę odkręcasz.

1
  • #3 10 Sie 2011 21:07
    anubis76x
    Poziom 14  

we właściwą, te zagłębienia są troszkę za płytkie i śruby wylatują przy okazji powiększając dziury... zresztą chyba trzeba wyjąć cały bęben bo tak to wszystko sprężynuje i się majta...

1
  • #4 10 Sie 2011 21:17
    waldek259
    Poziom 19  

Nie trzeba wyjmować bębna.Trzeba zrobić dobry klucz i da się wykręcić mufy.Inna sprawa to materiały zastosowane w tych pralkach.Na osiach będą wżery i duże prawdopodobieństwo że uszczelki nie spełnią swojego zadania i praca pójdzie na marne."wżery na osiach od proszków do prania"
    Wklej jakieś zdjęcia.

0
  • #5 10 Sie 2011 21:21
    skryn
    Admin grupy AGD

anubis76x napisał:
    za cholerę nie potrafię wykręcić tych łożysk za pomocą sposobów czyli 2 grube śruby i jakaś dźwignia, tak ciężko siedzą, gdzie można kupić oryginalny czy dorabiany klucz ? czy lepiej powierzyć to fachowcowi ???
    za łożyska z dostawą zapłaciłem ok 220 zł.

Nie chcę dolewać oliwy do ognia, ale zdarzyła mi się jedna taka sztuka, że za cholerę nie można było wykręcić łożyska kluczem dedykowanym fabrycznie.
    Po prostu się nie dało. Poszło urządzenie w cholerę do utylizacji, a klient dostał nową pralkę. Ale miał gwarancję.
    To było dawno temu; jeden i ostatni raz na ponad setkę przypadku wymiany łożysk w wynalazku EWT.
    Zleć naprawę serwisowi, ale niekoniecznie autoryzowanemu.
    Nie wiem czemu.
    :|
    Normalnie flansza łożyska powinna się odkręcić byle czem. I bez bólu.

0
  • #6 10 Sie 2011 21:25
    anubis76x
    Poziom 14  

może mocno przykręcone a tarcza z łożyskiem jest szeroka i obudowa ją trzyma albo się cholerstwo czymś skleiło..
    podzwonię po fachmanach.

na zdjęciach widać nowe kupione łożyska i te w pralce, założyłem z powrotem śrubę blokującą M6.

Mod. ROBSON33
    Należy poprawnie wkleić foto zgodnie z tą instrukcją
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html
    Proszę poprawić post nie usuwając powyższego wpisu .

1
  • #7 11 Sie 2011 00:43
    peter falk
    Specjalista AGD

Niczym się nie skleiło :) . Odkręcanie tych starych obsad łożysk to pikuś w porównaniu z wkręcaniem nowych. Weź młotek - tak z kilo - przecinak albo jakiś porządny ślusarski wkretak , włoż w otwór i napier... zgodnie ze strzałką OPEN. Ja czasami spryskuję w szczelinkę międzi nimi a płaszczem zbiornika, te obsady jakimś wudekiem, odczekuję z pięć minut i odpowiednio nacelowany młotek idzie w ruch :) A jak odkręcisz, to udzielę Tobie porady jak radzę sobie z problemem w terenie jak klucza ( a w zasadzie - kluczy - bo co obsada z innej stajni, to inna średnica otworów) zapomnę lub pożyczę.

0
  • #8 11 Sie 2011 00:49
    anubis76x
    Poziom 14  

Może tak zrobię, ciekawa sprawa z tym WD40 tylko jak będę walić w te otwory to je po uszkadzam i potem to już nawet narzędziem nie odkręcę ale spróbuję jak nie da rady klucz który dorobię na podstawie nowych łożysk.
    Zawsze bym zaoszczędził parę stówek.
    Szkoda że nie ma nigdzie do kupienia kluczy do wykręcenia tego.

0
  • Pomocny post
    #9 11 Sie 2011 01:33
    peter falk
    Specjalista AGD

anubis76x napisał:
    Szkoda że nie ma nigdzie do kupienia kluczy do wykręcenia tego

Ja sam je robię. Mam ich pięć - ale obawiam się, że na tej liczbie się nie skończy ;) .
    W obsady grzmoć śmiało - mocne są :)

0
  • #10 11 Sie 2011 12:36
    anubis76x
    Poziom 14  

Jak dobrze wykonane to moge jedno kupic, samemu nie mam dostepu do spawarki i czesci a nie wiem czy u tescoa znajde material.

0
  • Pomocny post
    #11 11 Sie 2011 18:46
    waldek259
    Poziom 19  

Tak można w prosty sposób zrobić klucz.

2
  • Pomocny post
    #12 11 Sie 2011 19:36
    skryn
    Admin grupy AGD

waldek259 napisał:
    Tak można w prosty sposób zrobić klucz.

Można.
    Ale wajcha (maszyna prosta) powinna być bardziej ergonomiczna i wygięta do zewnątrz, gdyż przeszkadza w manewrach.

0
  • #13 10 Wrz 2012 21:39
    arekm
    Poziom 16  

U mnie jedno łożysko rozleciało się w proch (jak na fotkach). Pralka ma 5 lat.

W sąsiednim wątku piszą by wymieniać łożyska z obu stron.

Jak rozumiem te plastikowe elementy z otworami to już część łożyska? Wykręcić je, wkręcić nowe i wymiana gotowa, bez żadnego smarowania etc?

Co to w ogóle wyciekło z boku w takim razie?

Na allegro szukając np. "ELECTROLUX 4071306494" (+ szukaj także w opisach) znajduje np. dwa łożyska - jedno za 27pln, drugie 90pln... skąd aż taka różnica cenowa i w które celować?

U mnie są 1460125 z lewej, 1460124 z prawej

Pozdrawiam,

ps .Alternatywnie nie próbować kombinować tylko zadzwonić po fachowca, o ile nie kasują za wiele za tego typu wymianę + części.

Wymiana łożysk w Electrolux EWT10120W czy dobre łożyska kupiłem ? Wymiana łożysk w Electrolux EWT10120W czy dobre łożyska kupiłem ?

udało się rozkręcić, masakra, musiało się rozlecieć parę miesięcy temu sądząc
    po stanie szczątków - a dziwne, że dopiero dziś się zaczęło strasznie tłuc:

Wymiana łożysk w Electrolux EWT10120W czy dobre łożyska kupiłem ? Wymiana łożysk w Electrolux EWT10120W czy dobre łożyska kupiłem ?

0
  • #14 10 Wrz 2012 22:46
    anubis76x
    Poziom 14  

Ja sobie na razie odpuściłem, nie chciało się to łożysko odkręcić jak by było przyklejone aż wyszczerbiłem śrubami te najgłębsze otworki i teraz chyba będę musiał zrobić klucz z kilkoma bolcami pasującymi do innych otworów. Ja dałem 180 zł za komplet gdzie są jakieś gumki, smar itp, same nowe łożyska są koloru zielonego. Sama pralka do kitu, nie dopiera tak dobrze i te łożyska... nigdy nie kupię już Elektroluxa.

0
  • #16 10 Wrz 2012 23:48
    zhudomel
    Specjalista AGD

anubis76x napisał:
    nie chciało się to łożysko odkręcić jak by było przyklejone aż wyszczerbiłem śrubami te najgłębsze otworki
    I w czym problem. Przecież stare ułożyskowanie i tak do wyrzucenia. Jeżeli nie można odkręcić, to przecinak i młotek; i można go pociąć w kawałki, jeżeli też nie puści. Oczywiście trzeba uważać, żeby nie uszkodzić zbiornika.
    Problem z odkręceniem może być wtedy, gdy łożysko się zatrze i zacznie kręcić się całe w plastiku. Wtedy go rozgrzeje i na gwincie ułożyskowanie wtopi się w zbiornik.

0
  • #17 11 Wrz 2012 02:19
    peter falk
    Specjalista AGD

anubis76x napisał:
    same nowe łożyska są koloru zielonego.

Popadłeś w najgorsze podróby :(
    anubis76x napisał:
    nigdy nie kupię już Elektroluxa

przypomina się mi przypowiastka o świni, co to niebo chciała zobaczyć ;)
    Konkludując:
    zhudomel napisał:
    Jeżeli nie można odkręcić, to przecinak i młotek

i tego się trzymaj!- ja wymieniłem tego towaru dziesiątki, jak nie setki - przeważnie w/w metodą mimo, że posiadam wymagane przez serwis klucze.

0
  • #18 11 Wrz 2012 06:57
    arekm
    Poziom 16  

1460125 / 1460124 - gdzie to najlepiej kupić online by nie popaść w "najgorsze podróby" ?

Edit:

Znalazłem w sklepie online electroluxa.

ŁOŻYSKO LEWE PA6203C
    1 59.06 PLN 407 13 74-09/6 /
    407 14 30-96/3

001 ŁOŻYSKO PRAWE PA6203C
    1 66.08 PLN 407 13 74-10/4 /
    407 14 30-97/1

002 USZCZELNIACZ EW 1110T
    1 13.06 PLN 129 46 32-01/1

003 V-RING

coś jeszcze stamtąd potrzebne do kompletu ?

0
  • #19 11 Wrz 2012 14:50
    anubis76x
    Poziom 14  

Piszecie że te zielone to podróba ? ja kupiłem w jakimś internetowym sklepie, oznaczenia na papierkach są niemieckie....
    Co do przecinania łożyska to sieboję że jeśli odleci górny plastik to nie wykręcę właściwego łożyska jeśli jest zaklejony w gwincie.

Czym to cieliście ? nie mam szlifierki, będę musiał pożyczyć.

0
  • #20 12 Wrz 2012 18:34
    arekm
    Poziom 16  

Wymieniłem to ustrojstwo.

Wkręty (śrub akurat nie miałem) wkręcone w dwa otwory + pierwszy większy klucz by zrobić dźwignię. Poszło z sporym oporem.

Nowe łożyska no-name, białe, bez napisów (zaznaczone tylko kierunki wkręcania) po 45PLN w lokalnym sklepie, w komplecie z uszczelkami ale żadnego smaru (tak więc nie smarowałem, zresztą dostępu tam do samego łożyska nie ma za bardzo).

Ciężko było wsadzić by złapało plastikowy gwint ale jak już się udało to ponownie - śruby (już się doposażyłem) + dźwignia kluczem.

Leci testowe pranie. Edit: Sukces!

1