Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenze / resolver w układzie 2 servomotory 1 falownik

11 Sie 2011 10:25 2206 7
 • Poziom 2  
  Witam!
  Pracuję w firmie dostarczającej rozwiązania w logistyce. Układnice palet (albo automatyczne sztaplarki jak kto woli), oraz skrzynek z różną zawartością na regałach. Takie rozwizania są m.in w Polfie i Bibliotece Ślaskiej w Katowicach.
  Mamy maszyny z dwoma silnikami podłączonymi i pracującymi równolegle w układzie sterowania z jednym falownikiem. Silniki / servomotory 2 x 13,2kW Typ MDFKABS 100/22, Falownik EVS 9329-EP serii 9300.
  Jeden z silników ma wykorzystany resolver do monitorowania prędkości i pozycjonowania maszyny która porusza się po szynie. Dodatkowo do pozycjonowania wykorzystywany jest czytnik paska kodowego Pepperl-Fucks WCS3A (pozycja absolutna).
  Zastanawia mnie jedna istotna rzecz:
  Po 13 tys godzin pracy maszyn, wykryto zyżycie łożysk na wale silnika. Podjęto decyzję o ich wymianie. W tym celu należało zdemontować resolvery - łącznie w 24 silnikach.
  Po wymianie łożysk resolvery założono zpowrotem - bez wysałnia do lenze w celu ustawienia ich stojana wględem wirnika. Nikt nie przeprowadzał tzw "phasingu".

  Resolvery zostały zamontowane w przypadkowy sposób lub w każdym bądź razie z odchyleniem od pierowtnego stanu. Falowniki nie wykazały żadnego błędu, silniki się nie grzeją.... Minął rok. Pytania brzmią:
  - Dlaczego wszystko jest OK skoro w innym poście tego forum nt resolvera wszyscy są zgodni iż resolver bez odpowiedniego ustawienia spowoduje błędne wysterownie silnika i nawet jego uszkodzenie.
  - Czyżby w tym naszym układzie servomotor / falownik, nie jest istotne ustawienie resolvera w celu wysterowania silników odpowienim zasilaniem?
  - Skoro tylko resolver z jednego silnika jest podłączony do falownika to falownik i tak nie jest w stanie stwierdzic w jakim położeniu znajduje sie wał/wirnik w stos. do stojana w drugim silniku i w zwiazku z tym resolver nie jest wykorzystywany wogóle do wysterowania silników prądem?

  Nie jestem osobom "obcykaną w programowaniu falowników i Sterowników S-7 który nadzoruje cały ten układ, więc nie za wiele wiecej mogę tu napisać.
  Może ktoś się zna, fachowe wytłumaczenie?
 • Pomocny post
  Poziom 19  
  - silniki o których mówisz są asynchroniczne i w takich nie ma potrzeby dokładnego ustawiania resolwera (MDFKABS - serwo asynchroniczne z wymuszoną wentylacją i dołożonym hamulcem)
  - dla asynchrona nie jest ważne, dla synchronicznego bardzo ważne
  - kontrola położenia działa (chociaż ten bez resolwera regulowany jest w otwartej pętli ) chociażby dlatego że masz przemiennik EP (pozycjoner)

  pozdrawiam

  PS. Jako ciekawostka - przemiennikach 9400 dołożono automatyczne wykrywanie ustawienia resolwera więc po zmianie wystarczy uruchomić procedurę w przemienniku
 • Poziom 2  
  Wielkie dzięki :-) :-)
 • Poziom 2  
  Witam,
  Ja mam pytanie z podobnego tematu. Również mam ukladnicę, napedzaną w osi X dwoma motorami MDEMABS 112-22 sterowanymi przez servodrive 9400. Do określenia polozenia sluzy dalmierz AMS 304 (listwa X8) oraz resolvery na napedach (x7-oba poprzez przekazniki).
  Napędy obracają sie w przeciwne strony (wynika to z fizycznego zamontowania). Resolvery podpiete sa pod 3 przekazniki (ref, sin, cos), nie mam wgladu do programu i nie znam warunku przelaczenia (zakladam ze to zmiana kierunku jazdy).
  Dodatkowo po przelaczeniu na wejscie sin falownika wchodzi cos drugiego resolvera (a na cos sin)
  Pytanie brzmi: Dlaczego, w jakim celu oraz jakie korzyscie niesie takie wykonanie sterowania napędów?
  Pozdr
 • Poziom 19  
  Jedyne sensowne wytłumaczenie jakie mi przychodzi do głowy to że na wyjściu przemiennika jest układ styczników robiących zmianę kierunku a przemiennik cały czas jedzie do przodu. Ale byłaby to straszna kombinacja - programujący przemiennik nie potrafił zrobić zmiany kierunku programowo? dopasowywał się do jakiegoś układu? Przełączenie sin cos miałoby w takim przypadku dopasować kierunek dodatni na sprzężeniu. Więcej pomysłów nie mam a ten mówiąc delikatnie jest strasznie nieelegancki (i podatny na złe działanie/błędy podczas pracy/uszkodzenie przemiennika przy problemach z przełączeniem).
  Polecałbym jak najszybcie zrobić to "na porządnie" :)

  pozdrawiam
 • Poziom 2  
  heh no wlasnie na zasilaniu falownika nie ma zadnych dziwnych kombinacji, zasilanie i tyle. Bede musial chyba zapytac wprost projektanta i glownego automatyka.
  dzieki :)
 • Poziom 19  
  Na wyjściu z przemiennika a nie na zasilaniu :)
 • Poziom 2  
  Ano fakt, zle przeczytałem. Ale na wyjściu tez nie ma żadnych bajerów, ot 2 napedy podpięte równolegle, jeden z przepieta faza takze jest ok. Na innych ukladnicach jest juz normalnie, wykorzystywany jest tylko jeden res;)