Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poszukuję schemat przetwornicy 12V - 230V.

11 Sie 2011 12:35 6714 9
 • Poziom 17  
  Witam.

  Jak w temacie poszukuje schematu przetwornicy z 12V na 230V o mocy około 2 kW.
  Robił ktoś taką konstrukcje kiedykolwiek?

  Z góry dzięki.
  Pozdrawiam

  P.S.
  Bardzo proszę moderatora o przeniesienie postu na właściwe miejsce jeśli to nie jest dobre.

  Proszę posługiwać się poprawnymi symbolami jednostek technicznych. Przypominam podstawowe:
  wat [W] - piszemy "watów"
  kilowat [kW] - piszemy "kilowatów"
  amper [A] - piszemy "amperów"
  wolt [V] - piszemy "woltów" (a nie "voltów")
  kilowatogodzina [kWh]
  om [Ω] - omów (nie "ohm", ani nie "ohmów")
  Proszę o poprawienie swoich postów.[retrofood]
 • AdexAdex
 • Poziom 35  
  Poszukaj na elektrodzie!
 • AdexAdex
 • Poziom 17  
  Witam i dziękuje za błyskotliwą podpowiedz. Szukałem, ale moje poszukiwania znalazły tylko czyjeś problemy z przetwornicami a nie same schematy.
 • Poziom 21  
  W tej chwili raczej za mało podałeś szczegułów żeby wymagać od innych. Niewiadomo co chcesz tym zasilać, z czego, jakiego kształtu napięcia wyjściowego oczekujesz, itp. Przy tej mocy porywasz się na blok mocy z natężeniami prądu rzędu 200 A. Według mnie w chwili obecnej taniej kupić gotowego chińczyka niż elementy do budowy takiego układu. Kiedyś porwałem się na konstrukcję o połowę mniejszą, było to dawno, jako klucze pracowały jeszcze KD 502 (chyba po 16 sztuk na stronę - dokładnie nie pamiętam) bo nic innego wtedy nie było, teraz masz dużo lepsze półprzewodniki ale z chinami niepowalczysz.
 • Poziom 17  
  Witam.

  A więc tak:
  Chce przetwornice zasilać z samochodowego 12v.
  Zasilić tym kompresor.
  Oczekuje na wyjściu 230 V 50/60Hz.
  Chciałem kupić jakiegoś chińczyka ale deklarowane możliwe obciążenia są zawyżane.
 • Poziom 35  
  Nadal brak pełnej informacji. Nie podałeś mocy silnika w kompresorze. Silnik kompresora w momencie startu musi mieć dostarczoną moc co najmniej 50%, a niektórzy podają 200% większą od mocy znamionowej, żeby pokonać opory sprężarki. Dodatkowo dla silnika musi być przebieg sinusoidalny, bo będzie się grzał i nie osiągnie mocy znamionowej.
  Podsumowując:
  - podczas startu układu wymagana moc to 4 - 5kW
  - prąd w tym momencie przekroczy 400A
  - podczas normalnej pracy (zakładam 2kW) prąd wyniesie około 160A
  - akumulator o pojemności 160 Ah wytrzyma około 45 minut ciągłej pracy
  - ze względu na występujące w układzie ogromne prądy zazwyczaj nie wykonuje się takich przetwornic na 12V. Są spotykane na napięcie pracy 24 lub wyższe.
  Tu: Link jest przykład takiej przetwornicy odpowiadającej Twoim wymaganiom.

  Pytanie, czy warto wykonywać takie urządzenie zadał już kolega małek powyżej.
  Może lepszym rozwiązaniem jest agregat prądotwórczy o mocy 4 kVA, lub kompresor napędzany silnikiem spalinowym?
 • Poziom 21  
  Niema co brnąć dalej - w kompresorze masz silnik klatkowy czyli kształt napięcia to bezwzględnie sinus. W warunkach domowych przetwornica o zakładanych parametrach jest praktycznie niewykonalna. Najmniejsze marketowe kompresory to powiedzmy 1,5 kW i jakieś 4 do 5 razy więcej przy rozruchu. Czyli przy starcie masz około 6 kW obciążenia, przez chwile ale blok mocy musi to znieść. Jeżeli obetniesz obciążalność poprzez słabsze trafo które po prostu "kucnie" przy starcie to nie ruszy ci silnik bo przytrzyma go sprężarka. Rozwiązania układowe znam przynajmniej dwa, EVER w swojej technologii stosuje trafo o budowie tradycyjnej (50Hz) z pojedynczymi uzwojeniami, kluczowane mostkiem H, mostek sterowany procesorem; Chinczyki robią podobnie z tym że trafko ferrytowe malutkie, trochę inaczej tworzony przebieg sinusoidalny. Przy rozwiązaniu z EVER-a silniki pracują nieźle ale zasilacz 700VA można wykorzystać dla max 200W silnika np pompki CO, większy nie ruszy. Blok mocy w w tych zasilaczach to 8 tranzystorów FET łączonych po dwa pracujących w konfiguracji H. Z chińczykami jest różnie, bo zależy co trafisz. Są niezłe rozwiązania, bardzo starannie wykonane i z zapasem, działają bardzo ładnie - znam takie na których pracują lodówki, na przykład Mean Well, ale tu żeby ruszyć 200 W sprężarkę chłodziarki potrzebna jest 2 kW przetwornica, słabsza nie daje rady z rozruchem za to są to chyba jedne z nielicznych przetwornic które są w stanie sobie poradzić z takim obciążeniem. Niestety śmiem twierdzić że nie jesteś w stanie wykonać układu z takiej przetwornicy w domu, bo po pierwsze nie zrobisz tak dokładnego trafa na ferrycie, po drugie płyta i projekt układu musi być optymalizowany pod kątem zjawisk falowych występujących przy tak dużych prądach i wyższej częstotliwości.
  Odnośnie akumulatora to przy 160 A obciążenia bateria o pojemności 160 Ah wytrzyma max 15 do 20 minut i masz szanse zagotować akumulator, pojemność akumulatora podawana jest zazwyczaj dla rozładowania prądem 20-sto godzinnym. Miałem styczność z przetwornicą zasilającą spawarkę, ale z 48 V i tam przy 4 akumulatorach 160 Ah jak ktoś się "za mocno przyłożył do pracy" to temperatura ogniw bardzo niebezpiecznie rosła. Po kilkudziesięciu takich cyklach akumulatory nadawały się na śmieci.
 • Poziom 17  
  Witam.

  Dziękuję za wszystkie podpowiedzi.
  Ale powracając do pocie początkowego tematu. Pisząc ten post poszukiwałem tylko schematu przetwornicy o możliwym chwilowym maksymalnym początkowym i szczytowym poborze 2kW.
  A wiec powracając nadal proszę o schematy jeśli takowe istnieją.

  Pozdrawiam.

  Jeszcze raz bardzo dziękuje za wszystkie starania pomocy przy kompresorze.
 • Pomocny post
  Poziom 21  
  Możesz sobie zrobić 80% rozwiązań dostępnych w internecie, z uwzględnieniem po prostu prądu w kluczach i samego transformatora. Ale musisz pamiętać o tym że to co otrzymasz na wyjściu to będzie prostokąt a nie sinusoida czyli wiesz jakie będą tego konsekwencje. Żebyś zrozumiał w miarę o co w tym chodzi jest fajny zestaw - nowy elektronik 058-k; moim zdaniem godny uwagi do celów doświadczalnych - blok mocy jest oddzielnie od sterowania. Układ jest mocno przestarzały jeśli chodzi o półprzewodniki, ale to nie istotne - blok mocy i trafo możesz sobie zmodyfikować na 2 kW.

  Acha, to co w artykule napisano na temat pompy co jest kompletną bzdurą - przy przebiegu prostokątnym po prostu spalisz pompkę.
 • Poziom 17  
  Witam.

  Małek potrafisz czytać. Właśnie o to mi chodził. Konkretną techniczna poradę a nie wyliczanie obciążenia kompresora i jego sinusoidy.