Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Taśma LED świeci po zetknięciu ze skórą.

jareq00 11 Sie 2011 15:44 1635 4
  • #1 11 Sie 2011 15:44
    jareq00
    Poziom 11  

Witam. Posiadam taśmę LED RGB. Nie jest ona zalana żelem, dlatego mogę tak eksperymentować.
    Mianowcie:
    Po dotknięciu ręką rezystora (przylutowanego do taśmy) lekko świeci się dioda LED połączona z tym rezystorem.
    Gdy jedną ręką dotknę rezystora, a drugą bolca w przedłużaczu (przewodu PE) to LED zaczyna już dużo mocniej świecić.
    Może mi ktoś wyjaśnić, czym to jest spowodowane? Myślałem, że różnicą potencjałów między PE a N, lecz są one chyba połączone (opór między PE a N = 0 Ohm).
    Czy da się to świecenie wykorzystać w praktyce? Połączyć przewodem z PE na stałe? Fajnie by było, gdyby LEDy lekko oświetlały pokój w ciemnościach.
    Bardzo proszę o przystępne wyjaśnienie tego zjawiska.

0 4
  • #2 11 Sie 2011 20:00
    maystero
    Poziom 24  

Jak będzie zwarcie między PE a N to różnicówka na pewno rozłączy obwód. Przypadek, który kolega opisuje często występuje w przypadku LED. Choć nie powinno się tak dziać. Wydaje mi się problemem jest właśnie jakoś izolacji.

0
  • #3 11 Sie 2011 22:23
    jareq00
    Poziom 11  

Jakość izolacji? Dziwne, bo kable są świeżo położone, nowe, o grubym przekroju, i trochę za nie zapłaciłem. Wydawały się porządne.

0
  • #4 13 Sie 2011 11:13
    maystero
    Poziom 24  

jareq00 napisał:
    Jakość izolacji? Dziwne, bo kable są świeżo położone, nowe, o grubym przekroju, i trochę za nie zapłaciłem. Wydawały się porządne.

A jaka izolacja tych kabli? 400V czy 750V?

0
  • #5 13 Sie 2011 20:13
    jareq00
    Poziom 11  

Niestety nie mam pojęcia.

0
  Szukaj w 5mln produktów