Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przepływowy ogrzewacz wody Clage M3/SMB- gdzie umieścić bezpiecznik termiczny

11 Sie 2011 16:38 7115 6
  • Poziom 23  
    Witam!

Na początku zdanie do Adminów: "Bardzo przepraszam, jeśli napisałem post`a w niewłaściwym dziale- w konsekwencji prosiłbym o przeniesienie"

Otóż już objaśniam o co chodzi... mianowicie posiadam nowo nabyty mały podgrzewacz przepływowy nad umywalkowy 3,5kW/230V jednofazowy niemieckiej firmy Clage-model M3/SMB

Wcześniej miałem podobny, również firmy Clage (miał z 10 lat)- niestety uległ awarii wskutek przerwania się drutu oporowego w grzałce... nie wiem tylko czy było to spowodowane wyeksploatowaniem tegoż elementu grzewczego czy może nadmiernej temperatury? Tego się już nie dowiem. Natomiast wiem jak to się stało, ojciec odkręcił lekko gałkę kranu i najprawdopodobniej w systemie przepływowym było za mało wody by schłodzić grzałkę i prawdopodobne jest też to, że drut oporowy przerwał się wskutek nadmiernej temperatury!

Może to zdarzenie nie miałoby miejsca gdyby (uznawani przez społeczną opinię) świetnie rozwinięci w technice "Niemcy" zainstalowali w ogrzewaczu bezpiecznik termiczny! Po oględzinach zwłok mojego starszego przepływowego, byłem mocno zadziwiony, że tacy potentaci w zakresie techniki jak "Niemcy" nie dali termika.
    Co najśmieszniejsze sprawdzałem w OBI i w ogrzewaczach przepływowych podumywalkowych jest ów omawiany termik/bezpiecznik termiczny. Tylko nie wiem czy się śmiać czy może płakać...
    :|

Koniec historii-przejdźmy do rzeczy:

Wiadomo-historia lubi się powtarzać-chcę temu zapobiec! Dlatego chcę na wszelki wypadek zainstalować bezpiecznik termiczny. Problem tylko gdzie „zainstalować” taki termik w ogrzewaczu ( szeregowo) no i jaką temperaturę termika wybrać? Wiem, że termik musi być gotowy na prądu co najmniej 15A dlatego, że taki mniej więcej prąd płynie w instalacji (P=U*I => I=P/U => 3500W/230V=15,21A) .

Proszę osoby które mają/miały styczność z takim urządzeniem o pomoc, radę, wskazówkę.

Za każdy trud pomocy nagrodzę punktami, a tymczasem serdecznie dziękuję! :wink:

P.s Dorzucam parę zdjęć ogrzewacza:

Dodano po 7 [minuty]:

Nasunął mi się jeszcze jeden pomysł, a nie było by lepiej gdyby zamiast termika zainstalować przekaźnik termiczny? Nie wiem czy by mogło to być tutaj zastosowane ale widziałem na allegro takie przekaźniki jak szukałem termików.
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Bezpiecznik termiczny, to ,moim zdaniem (chyba ,że się mylę) to zabezpieczenie, które w wyniku przekroczenia temperatury w danym urządzeniu wyłącza to urządzenie (na stałe).
    Natomiast przekaźnik termiczny to urządzenie,które "czuwa" nad przepływem prądu do urządzenia .W przypadku przekroczenia nastawionego prądu, wyłącza to urządzenie. A w Twoim przypadku chodzi chyba ,o bezpiecznik termiczny.W takim razie zainstaluj go na jednym z przewodów zasilających (dobrze żeby był na fazie). a powinien"czuć "temperaturę grzałki. Tylko mały problem gdzie go umiejscowić,żeby to chciało dobrze działać. .Może na rurce ,na wyjściu ciepłej wody z podgrzewacza.A temperatura 70°C,może 80°C. Po przekroczeniu tej temp, bezpiecznik ulegnie spaleniu.
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    1) 10 lat dla takiego ogrzewacza to dobry wynik.
    2) Nic nie jest wieczne.
    3) Niemieckie urządzenia najlepiej pracuja w Niemczech i to w laboratoriach. W Polsce twarda woda w wodociągach to standard i kamień odkładający sie na elemencie grzejnym uniemozliwił oddawanie ciepła do wody.
    3) Nie poprawiaj takiego urządzenia, bo możesz je zepsuć, a co gorsza zabić siebie lub bliskich. Ponadto stracisz gwarancję i atest bezpieczeństwa
  • Poziom 23  
    andrzej lukaszewicz napisał:
    1) 10 lat dla takiego ogrzewacza to dobry wynik.
    2) Nic nie jest wieczne.
    3) Niemieckie urządzenia najlepiej pracuja w Niemczech i to w laboratoriach. W Polsce twarda woda w wodociągach to standard i kamień odkładający sie na elemencie grzejnym uniemozliwił oddawanie ciepła do wody.
    3) Nie poprawiaj takiego urządzenia, bo możesz je zepsuć, a co gorsza zabić siebie lub bliskich. Ponadto stracisz gwarancję i atest bezpieczeństwa

Co do tego posta mam 2 rzeczy do skomentowania... po 1 primo- nie zgadzam się z punktem 3) ponieważ grzałka w tamtym grzejniku miała spiralę osłoniętą porcelanową nakładką przeciw kamieniowi!

Po secondo apropos punktu 2) mam przepływowy w łazience ale firmy SIEMENS (3 fazowy, ociepla tylko armaturę w łazience i jeden kran w zlewozmywaku) i tyra bez problemów chyba z 13-16 lat! Nie pamiętam dokładnie, bo nie jak kupowałem!

A co do punktu 3`) czyli właść. 4) to odniosę się do tego tak...rzeczywiście może spróbuję zrobić to po okresie gwarancyjnym, ale próbę mogę zrobić! A co do zabicia członków rodziny to tu chyba jakiś czarny humor... za kogo mnie masz...mniejsza z tym, ja chcę tylko wstawić bezpiecznik term. co najmniej 15A szeregowo, a nie jakieś kombinacje operacje! To tyle ode mnie. A i dziękuję stanislaw`owi1954 i andrzej`owi lukaszewicz`owi za pomoc!

P.s Proszę o nie zamykanie na razie tematu! Chcę sprawdzić czy będzie działać przeróbka.

Dodano po 6 [minuty]:

A i takie pytanie...widział ktoś z forumowiczów Termiki Automatyczne, tak jak automatyczne domowe bezpieczniki...wyskoczy i wciskasz spowrotem?
  • Poziom 39  
    Skąd mam wiedzieć jakie umiejętności Kolega posiada w zakresie elektryki? Zakładam z reguły najgorszy przypadek( bez urazy) i być może dlatego wciąż żyje....

Co do porównania tego siemensa( całkowicei metalowa konstrukcja- zgrzane równolegle miedziane rurki z woda wraz z grzałkami i to o dużej powierzchni wymiany ciepła) do tego plastikowego "cudaka" - to chyba żart... Ponadto takie siemensy też sie psują...
  • Poziom 23  
    Skąd mam wiedzieć jakie umiejętności Kolega posiada w zakresie elektryki? Zakładam z reguły najgorszy przypadek( bez urazy) i być może dlatego wciąż żyje....

Co do porównania tego siemensa( całkowicei metalowa konstrukcja- zgrzane równolegle miedziane rurki z woda wraz z grzałkami i to o dużej powierzchni wymiany ciepła) do tego plastikowego "cudaka" - to chyba żart... Ponadto takie siemensy też sie psują...

A tego Siemensa tak tylko dla przykładu podałem. Cudak nie cudak ale zasada działania ta sama, tylko, że trochę uproszczona! Dzięki!
  • Specjalista AGD
    .

Rozwiązanie techniczne tych Siemensów to moim zdaniem najlepszy , najekonomiczniejszy sposób oddania ciepła produkowanego przez grzałkę do wody .
    Udana konstrukcja Siemensa . Spotykam je od 20 lat i ciągle pracują :D .