Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tonsil GDN 20/40/14" - budowa subwoofera na bazie dwóch przetworników

Ol1 24 Nov 2004 11:43 4875 30
    Ol1
    Level 11  
    Dzisiaj znalazłem w szafie dwa stare głośniki basowe o średnicy 15 cm i mocy 40 W. pomyślałem sobie że fajnie było by własnie z tego zbudowac subwoofer a że święta to czasu będe miał dużo.a Teraz moje pytania:
    1. Czy możliwy jest wogóle subwoofer z dwoma głośnikami??
    Jeśli tak to
    2. Jak powinny być rozmieszczone bo prawdopodobnie obudowa powinna być prostąkątna- oba na przodzie czy jak??
    3. Jak duża powinna byc??
    4. Gdzie najlepiej umieścic otwory bass reflexowe- chyba tak sie to nazywa ale pewnien nie jestem.
    5. CZy taki głośnik potrzebuje wtedy jakiejś elektroniki cze normalnie można go podlączyć do wzmacniacza??
    6. to pytanie jest troche głupie ale wogóle sie na tym nie znam- bo są subwoofery które sie podłącza do prądu . Ten będzie też chyba mocny i moje pytanie czy będzie coś takiego musiał miec??

Mówie że szukałem ale tyle tego jest a chciałbym miec konkretne informacje :D

Edit:
    Te głośniki to najprawdopodobnie Tonsile jakies stare- tak pisze na głośnikach
    Logan
    Level 30  
    Na takich malutkich glosniczka raczej suba nie zrobisz :( 20 cm srednicy to minimum. Postaraj sie odczytac dokladne modele tych glosnikow, moze uda sie zdobyc parametry i wtedy pomyslimy :)
    Banasiewicz02
    Level 31  
    jak nie zbudujesz! ja zbudowałem subwoofer na głośniku o średnicy 12cm i extra gra :) bardzo miekko i bardzo nisko ale oczywiście moc tego nie jest liczona w kilowatach bo wynosi zaledwie 15 watt RMS ale subik ten potrafi zdenerwować moich rodziców czyli zły nie jest a jest wielkości obudowy micro ATX od peceta :D
    seba_x
    Level 31  
    pewnie że można , ja mam 2xgdn 13/50 (isobarik) w 11 litrach , i gra całkem fajnie
    Banasiewicz02
    Level 31  
    Noo wszystko się da tylko trzeba chcieć :) ja udowodniłem światu że da się zbudować malutki subwooferek który schodzi nadwyraz nisko :) (obudowa Band Pass,głośnik dosyć porządny z gumowym resorem)
    Ol1
    Level 11  
    Ale z dwóch takich głośników to chyba az tak źle nie będzie. model podam wieczorem bo teraz w szkole jestem i dostępny nie mam.
    Banasiewicz02
    Level 31  
    nigdy nie będzie źle :) każda nawet najgorsza samodzielna konstrukcja sprawia masę radości konstruktorowi a jak jeszcze efekt końcowy przechodzi efekt jaki był zamierzony to tylko łzy w oczach ze szczęścia a w myślach:"stworzyłem potwora" :)
    Ol1
    Level 11  
    a więc na głośniku pisze " GDN 20/40/14" a niżej " 40 wat 8Ω. Były w kolumnach a nazwie bodajże "space 86". I jak??
    Banasiewicz02
    Level 31  
    łeee to nasze stare poczciwe 20 centymetrowce tonsila :) ładuj jednego w zamkniętą 30 litrów,ładnie w środku wytłum gąbeczką i gra znakomicie :D (o ile resorki w pełni sprawne bo jak nie to regeneracja)
    Ol1
    Level 11  
    ale średnica membram to 15:p Włąśnie będe je musiał oddać do naprawy ale to dopiero jak mikołaj przyjdzie. a co by było jakby sie dwa takie wsadziło :sm19: i jeszcze małe pytanko - od razu moge go kablem połączyć ze wzmacniaczem??
    Banasiewicz02
    Level 31  
    Hmm nie lepiej 2 subiki zrobić?chyba że chcesz subwoofer stereo lub dwa głośniki połączyć równolegle żeby 4 ohmy były i do autka :) a tak to na jednym głośniku możesz zrobić suba którego opisywałem powyżej i gwarantuje że dobrze grać będzie (sprawdzone :) ) a takiego subika owszem pod wzmacniacz podłączyć możesz bezpośrednio ale wtedy to będzie jak kolumna grać czyli nie sam bass ale także i średnie tony chyba chyba że zastosujesz filtr dolnoprzepustowy
    Ol1
    Level 11  
    Teraz sie schody zaczynają- włąśnie chciałem taki żeby tylko niskie tony były. Co to jest ten filtr dolnoprzepustowy i czy trudno to podpiąć i jak drogie to jest:D i jeszcze jaki kształt to powinno mieć ?? sześcian czy prostokąt a może coś innego??
    Banasiewicz02
    Level 31  
    Kształt obudowy nie gra roli i może to być nawet kula :) filtr dolnoprzepustowy to jest takie szprytne użądzonko które obcina wszystkie częstotliwości powyżej pewnej granicy np 300hz co daje efekt taki że tylko bass słychać :) a wiadomo jesłi chodzi o koszta to można nawet bodajże za 30zł kupić ale im drożej tym lepiej i zamiast filtra pasywnego można kupić filtr aktywny i można sobie wtedy pokrętłem regulować częstotliwość odcięcia
    Ol1
    Level 11  
    aaaa :D jeszcze takie małe pytanko- gdzie ja to znajde?? Przeszukałem google i tam tylko o aparatach było a na allegro nic kompletnie:/
    Banasiewicz02
    Level 31  
    To poszukaj na elektrodzie (przycisk "szukaj")tu na pewno będą a jak nie tu to wiadomo gdzie (google) chociaż w sumie na allegro powinny być tylko wpisuj "filtr dolnoprzepustowy" "aktywny filtr dolnoprzepustowy" "pasywny filtr dolnoprzepustowy"
    Banasiewicz02
    Level 31  
    np. ten http://carelektron.pike.pl/product_info.php?cPath=5_18&products_id=95&osCsid=k99gfq62k78st3fbhgq345toc2 montujesz go w srodku subwoofera i już masz odcięcie przy 180Hz :) lub nawet ten http://carelektron.pike.pl/product_info.php?cPath=5_18&products_id=96 a jak już chciałbyś sobie regulować częstotliwość odcięcia to masz tutaj http://carelektron.pike.pl/product_info.php?cPath=5_18&products_id=84
    Ol1
    Level 11  
    To już wiem prawie wszystko:D Dalej nie wiem czy wystarczy ten filtr wpiąc pomiędzy kabel- chyba wiadomo o co chodzi. i jeszcze sprawa głośnika- znalazłem na allegro zestaw do własnoręcznej naprawy głośników tonsila
    http://www.allegro.pl/show_item.php?item=35489005 . dobre to jest??
    Banasiewicz02
    Level 31  
    To jest najlepszy sposób na regenerację tych tonsili gdyż praktycznie jak zrobisz to dobrze to parametry głośnika się nie zmienią.Filtr wpychasz do obudowy subwoofera miedzy kabel a głośnik i wszystko gra i buczy :)
    Ol1
    Level 11  
    No niestety to znowu ja :P. Teraz mysle cały zcas z czego zrobic obudowe i czym ja wytłumić. Jeżeli dobrze wiem to z jakiejś sklejki tylko jak grubej to nie wiem:/ i jeszcze czym najlepiej to tłumić. Przeglądając forum znalazłem tez takie posty że niektórzy komentuja te głosnki które mam że nienadaja sie do subwoofera- pogubiłem sie juz
    Banasiewicz02
    Level 31  
    Ten głośnik się do subwoofera NADAJE tyle że ma małe zejście ale to nie przeszkadza zbytnio bo basik całkiem pożądny daje :) Obudowe to raczej z płyty wiórowej zrób(jak masz gdzieś blisko sklep OBI to ci tam potną nawet na wymiar co do milimetra i niedrogo) a jak nie to po prostu rozejżyj się po pokoju i poszukaj jakiejś "mniej bliskiej sercu" szafeczki i już masz deski na pocięcie i na subwoofer ;)
    Ol1
    Level 11  
    odgrzewam temat :D coraz bliżej do zdubowania tego suba i coraz więcej pytań. Pierwsz brzmi: Czym lepiej wytłumić?? Watoliną ( http://allegro.pl/show_item.php?item=36673928 ) czy może taka tkaniną ( http://allegro.pl/show_item.php?item=36673928 ).
    Drugie: Jak ją przymocować bo czytałem że ma byc w odległości 1cm od śccianki obudowy :/
    Trzecie: Czym umocnić obudowe( mam zamiar złożyc ją na czymś w stylu kołków i kleju)

P.S
    Zmieniłem filtr z aktywnego na pasywny( brak kasy) dokładnie ten http://allegro.pl/show_item.php?item=37068286
  • Helpful post
    Banasiewicz02
    Level 31  
    Normalnie kroisz rodzicom kanapę i masz masę gąbki :) jak to obudowa zamknięta to napchaj do niej tyle gąbki ile wejdzie i po krzyku.jak bass reflex to daj tylko gąbke na ścianki i nie martw się tym 1 centymetrem tylko normalnie przyklej lub upchaj tą gąbke aby się trzymała i nie przeszkadzała w obiegu powietrza w pobliżu bass reflexu.
    Ol1
    Level 11  
    Obudowa bedzie zamknieta. kase mam już na któryś z tych dwóch zestawów odłożoną i bardzie podoba mi sie ten materiał niż watolina :D:D. Mam zamiar kupić 3 kawałki ( gdybym wyrwał z kanapy gąbke tro nie skończył bym suba bo by mi ręce urwali) . Czyli moge ja wrzucic jak chce czy jak to jest??
    Banasiewicz02
    Level 31  
    To upychasz tą watolinę w miarę równo żeby ładnie wyglądało (mimo iż jest w środku :P )i upychasz jej dużo aby wypełnić całą skrzynię w środku
    Ol1
    Level 11  
    dobra moich pytan ciąg dalszy ale chce sie upewnić. Jeżeli mam wygłuszyc cały środek mata to musze wiedziec jedno- jak tam będzie powietrze chodziło. Czytałem gdzies że w obudowach zamknietych wszystko polega na tym że wytwarza sie ciśnienie i powietrze tam brzeczy.
  • Helpful post
    Banasiewicz02
    Level 31  
    Spokojnie nic nie brzęczy :) poprostu nałóż do tej obudowy dużo wyciszenia,wkręć szczelnie głośnik i nie pozostaje nic innego jak "wygrzewać" nowo stworzonego subwoofera :)
  • Helpful post
    bezpiecznik
    Level 20  
    cała istota wytłumienia obudowy zamknietej me miedzy innymi na celu by zmniejszyć prędkośc akustyczną powietrza wewnątrz(jego fluktuację),by stworzyc jakby większą obudowę(głośnik widzi wytłumienie jak zwiększona objętośc obudowy),by uniknąc szkodliwych rezonansów ,fal stojacych wewnatrz obudowy poprzez odpowiednie umiejscowienie mat.tłumiacego.ma też to wpływ niejako na znieksztalcenia nieliniowe głośnika (objawia się to zmianą tonu promieniowanego dzwieku).

z innej bajki,zbliżaja się świeta wiec korzystam z okazji by życzyć wszystkim wesołych świąt ,miłej atmosfery przy stole wigilijnym która bedą podgrzewać kolędy odtwarzane przez sprzet akustyczny własnej konstrukcji.
    ludzie!!
    zamiast siana pod obrusem ,subik pod tym stołem...hihi!
    suchy06
    Level 11  
    Czytajac te posty rowniez postanowilem takiego suba zrobic ale mam jeszcze kilka pytan zanim zaczne go robic.

1. Czy juz po jego zrobieniu bede mogl go podlaczyc bez problemu do amplitunera Kenwood rv-350, nie mam do niego zadnych schematow, a z tylu jest wejscie na sub ale chinch i czy tam mam go podlaczyc czy pod wejsce na glosnik np.centralny? Wzamcniacz 190wat a mam podlaczone pod niego 2 kolumny Altus 200.

2. Jaka obudowe najlepiej robic dla takiego suba i jaka jest najprostsza w wykonaniu?

3. Kolumny mam 200 wat - moc muzyczna i 110 - moc zamieniowa(tak jest napisany z tylu kolumn) i przy zakupie glosnika do suba jaka powinna byc jego moc aby ladnie gral z tymi kolumnami?
    Ol1
    Level 11  
    Obudowe jakos sie oblicza ale nie wiem jak więc niech inni Ci napiszą jeżeli jeszcze temat ważny :D Dobra a teraz moja sprawa. Jak wynika z tematu mam sobie tego subka na głośniku co w temacie i obudowa ma 36 litrów. Że jakos potrzebuje troche więcej basu to teraz sprawa sie ma tak. Obudowa była zrobiona z takiej pułki i jeżeli bym ja zmodernizował to pojemność moge zwiększyć do 46 litrów. Jaki głośnik najlepiej do tego pasuje?? Mi najbardziej podoba sie GDN-27-150-8-SS od StX. Czy do 46 litrów i zamknietej obudowy będzie pasował ten głośnik?? W jednym temacie facet chciał na 49 litrach zrobic tylko że br i dlatego moje pytanie.