Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

licznik kopii z roweru

24 Lis 2004 11:45 1224 4
  • Poziom 15  
    mam problemik i dylemat , czy moze ktoś sie juz bawił licznikiem od roweru elektronicznym w taki sposób aby mozna było przerobic go na licznik kopii, bo niejest to proste bo jak wiemy działa on na zasadzie indukcki magnesika przyczepionego do szprychy itd . chodzi o to zeby przerobić tą końcówke np na foto tranzystor , rezystor lub podczerwień;
    odbiornik dać nad kartke a nadajnik pod i przerwa strumienia generowała by impuls tzn 1 szt , jest to problem nie tylko mój widze bo takie liczniki kopii sa drogie i mało dostepne a tu za 20 zł jest gotowy tylko wymaga małego przerobienia a ja niestety sie tym tak mocno niezajmuje
    alo
  • Poziom 28  
    Małe sprostowanie - większość liczników rowerowych działa na kontaktronach. A co do przeróbki - nie żebym był złośliwy, ale szanse takiego przerobienia licznika, żeby rzeczywiście liczył ilość kopii są marne.
  • Poziom 18  
    webmax napisał:
    Małe sprostowanie - większość liczników rowerowych działa na kontaktronach. A co do przeróbki - nie żebym był złośliwy, ale szanse takiego przerobienia licznika, żeby rzeczywiście liczył ilość kopii są marne.

Pewna poprawka.
    Przerobienie licznika rowerowego w celu liczenia kopii jest jak najbardziej możliwe.
    Zazwyczaj taki licznik wśród różnych funkcji na również dystans dzienny liczony z dokladnością do 10m.
    Jeśli użyjemy tej funkcji i np. wpiszemy obwód koła 2000mm to bedziemy mieli odczyt liczby kopii/5.
    Ewentualnie można dodać układ który na każdy impuls wejściowy da 5 impulsów wyjściowych.
    Jeśli chodzi o sterowanie licznikiem to rzeczywiście zazwyczaj używa się kontaktronów, więc wystarczy powodować zwieranie obwodu, a ponieważ faktycznie płyną tam minimalne prądy wystarczy zastosować fototranzystor jeśli zależy nam na izolacji galwanicznej, bądź zwykły tranzystor jeśli nie.
  • Poziom 15  
    tak ale czy ktoś moze to zrobić lub mniej wiecej napisać co tam dać np: dioda led / osobne zasilanie , a z drugiej strony ?../ rezystor, fototranzystor ?
  • Poziom 15  
    a czy ktoś moze mi naryspować taki schemat i powiedzieć czy to zadziała , dostałem to od goscia :

"Do tego licznika można podłączyć cokolwiek. Jak masz jakieś pojęcie o elektronice to napewno sobie poradzisz. Wystaczy dowolny fototranzystor trochę wzmocnić jego sygnał, na końcu dać tranzystor npn w układzie otwartego kolektrora (emiter do masy, kolektor do wejścia licznika) i wszystko. Dopóki jest wykrywane światło jest ok. Jak światło zniknie to masz impuls. "