Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naziemna telewizja cyfrowa.

11 Sie 2011 21:27 5427 14
 • Poziom 11  
  Witam, mam w planach zmienić telewizor na cyfrowy i chciałby od razu ustawić ostry obraz. Mam pytanie czy naziemna telewizja cyfrowa może być stosowana w kilku TV w domu z jednej anteny na jednym kablu. Pytam czy układ może być szeregowy czy gwieździsty ?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 39  
  Może być na kilku układ gwieździsty lub tak jak w kablówkach zamknięta pętla szeregowa. Najlepiej użyć aktywnego rozdzielacza sygnał - spowoduje, że kable i głowice nie będą tak osłabiać sygnału.
 • Poziom 11  
  W moim przypadku musi być układ szeregowy, nie mam miejsca na dołożenie dodatkowych kabli. Antenę zostawię tą samą. Telewizor z MPEG-4, czy TV ma wbudowany dekoder dzięki czemu mogę zmieniać kanały w TV tak jak w analogowej telewizji w tej chwili ?
 • Moderator
  Odbiornik cyfrowy nie różni się funkcjonalnie niczym od analogowego. Po prostu podłączasz antenę i ustawiasz to co masz do ustawienia. Jeżeli masz na "magistrali kablowej" także inne odbiorniki to każdy z nich będzie funkcjonował tak jak do tej pory.
  Jeżeli masz dobrze zrobiona instalacje antenowa to nic w niej nie trzeba zmieniać i po podłączeniu cyfrowego odbiornika wszystko powinno wystartować samoczynnie zgodnie z instrukcja telewizora.
  Zupełnie oddzielna sprawa jest przystosowanie starych odbiorników analogowych do odbioru cyfrowego. Najtaniej wyposażyć każdy w oddzielny dekoder i wówczas na każdym z nich można oglądać co innego. Oczywiście do zakończenia emisji analogowej będzie możliwy odbiór tak jak się to robiło do tej pory.

  Jeżeli masz jakieś pytania i wątpliwości to opisz szczegółowo całą instalację, co masz teraz, co chcesz podłączyć i gdzie mieszkasz.
 • Poziom 11  
  Tak, ale jak zmieniam kanały telewizji analogowej to robię to w telewizorze a nie za pomocą dekodera.

  Czy mogę po zakupie dekodera do telewizora mogę go podłączyć HDMI ?
 • Moderator
  Jeżeli dekoder i telewizor maja złącza HDMI to oczywiście tak.

  Niestety, jeżeli masz odbiornik wyposażony tylko w analogowy tuner to oczywiście musisz zmieniać kanały w dekoderze. Jest to analogiczna sytuacja jak z dekoderem satelitarnym, odbiornik wówczas pracuje jak zwykły monitor.
 • Poziom 11  
  Widziałem reklamę w telewizji i wyraźnie słyszałem że do odbioru potrzebny jest dekoder lub telewizor z kodekiem MPEG-4.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 12  
  Witam.
  Trochę odbiegnę od tematu rozmowy, czy słyszał ktoś o urządzeniu które można postawić w punkcie centralnym i całość programów cyfrowych zamieni na zwykły analog? Mam instalację w małym pensjonacie, i nie uśmiecha mi się zakup takiej ilości dekoderów.
 • Poziom 39  
  Kupujesz tyle tunerów i modulatorów ile chcesz mieć w sieci kanałów DVB-T. Wpuszczasz to w kabel koncentryczny i programujesz na kanałach analogowych telewizorów. Koszt dla 10 kanałów w granicach 1500 PLN.
 • Poziom 11  
  Działa. Ale mam tylko 5 kanałów-TVP1,TVP2,TVP INFO,TVP KULTURA, TVP HISTORIA. Docelowo ma ich być 19. W sklepie poinformowano mnie że może chodzić o wymianę płytki w antenie. Dodam że znajduje się w Rzeszowie.
 • Moderator
  W Rzeszowie jest tak, że MUX3 jest nadawany z Baranówki a MUX2 (komercyjny) z Suchej Góry. Są miejsca w Rzeszowie że z sygnałem MUX2 są kłopoty i trzeba sporo pokombinować z antenami.
  "Wymiana płytki" to typowa śpiewka pseudofachowców ze sklepu....
  Gdzie mieszkasz w Rzeszowie?
 • Poziom 11  
  Mieszkam niedaleko Uniwersytetu Rzeszowskiego na Rejtana. Mam zainstalować dwie anteny ?
 • Moderator
  Jak wiesz na Rejtana jest sporo wysokich budynków. Jeżeli mieszkasz tak ze widzisz Baranówkę to ciekawi mnie czy widzisz także Boguchwałę - kierunek na Sucha Górę.
  Na Suchą Górę jest azymut 205 stopni - licząc od głównego budynku UR.

  Jeżeli obecnie masz antenę ustawiona na Suchą Górę do odbioru analogowego TVP2 na kanale 29 i nie jest to antena siatkowa to masz szanse wykorzystać ja do odbioru cyfrowego na kanałach 42 (MUX3) im k. 61 (MUX2). Tu masz dane obiektu:
  http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_S4C
  Natomiast z Baranówki jest nadawany w cyfrze tylko MUX3 (TVP) na kanale 35, tu masz dane obiektu:
  http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_S4E
  Zauważ że MUX2 nadawany jest na kanale 61 - to bardzo wysoka częstotliwość i większość anten - a szczególnie siatkowych ze wzmacniaczami oraz starych, bazarowych kabli antenowych - sobie z tym kanałem już nie radzi, tym bardziej że moc nadajnika nie jest rewelacyjna - tylko 10 kW, co odpowiada nadajnikowi analogowemu o mocy 100 kW.
  Z technicznego punktu widzenia Rzeszów jest po za zasięgiem technicznego odbioru MUX2, co nie oznacza że nie da się odebrać.
  Na początek proponuję byś dokonał sprawdzenia na którym kanale odbierasz obecna emisje MUX3 - prawdopodobnie jest to kanał 35 - czyli z nadajnika na Baranówce.

  Następnie sprawdź w jakiej jakości masz odbiór ANALOGOWY TVP2 na kanale 29.
  Jeżeli będziesz miał prawidłowy odbiór bez śniegu czy odbić to RĘCZNIE dokonaj strojenia kanałów cyfrowych 42 i 61. Daj znać co tam jest - albo nie ma....

  Nie podajesz żadnych informacji o posiadanej instalacji antenowej. Obecnie możesz odbierać wszystkie programy naziemne w wersji analogowej z Baranówki i to nawet przy pomocy dość prostej anteny. Docelowo MUX2 będzie nadawany z Suchej Góry - i prawdopodobnie synchronicznie z Baranówki - na kanale 32, ale to jeszcze potrwa...

  Patrząc na problem z inżynierskiego punktu widzenia powinieneś mieć dwie anteny - jedną skierowana na Baranówkę - i nie musi ona być specjalnie rozbudowana, droga powinna być dość silnie kierunkowa i skierowana na Suchą Górę.
  Zupełnie oddzielnym problemem to sposób podłączenia tych anten ze sobą. Przyznam że nie będzie to łatwe, przynajmniej w okresie przejściowym do wyłączenia analogów.
  Docelowo dla obszaru Rzeszów są planowane następujące kanały:
  MUX1 k.52 - obecnie zajęty przez TVP2 w G. Jawor - Solina
  MUX2 k.32 - obecnie zajęty przez przemienniki w Dynowie, Grybowie i Gorlicach
  MUX3 k.29 - obecnie TVP2 z Suchej Góry
  MUX4 k.35 - obecnie MUX3 z Baranówki
  MUX5 k.48 - obecnie zajęty nadajnik POLSAT-u w Rzeszowie i przez przemienniki w Sanoku, Olszanicy, Wołkowyji
  MUX6 k.58 - obecnie POLSAT z Soliny i Prehyby oraz TVP3INFO Rzeszów w Leżajsku.


  Posprawdzaj co możesz i daj znać....
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  seba881 napisał:
  ... czy słyszał ktoś o urządzeniu które można postawić w punkcie centralnym i całość programów cyfrowych zamieni na zwykły analog?

  NIE. Może jednak "obejść" temat w inny sposób.
  Pisaliśmy juz o tym - w tym dziale - a wyszukiwarka działa poprawnie.
  Cytat:
  Mam instalację w małym pensjonacie, i nie uśmiecha mi się zakup takiej ilości dekoderów.

  W zależności od ilości pokoi.

  Zastanów się nad ilościami (co taniej) :
  - czy dekoder w każdym pokoju
  - czy tyle dekoderów ile programów do zdekodowania a następnie wszystkie zdekodowane programy "wpuścić" w instalację okablowania pensjonatu jako obraz poprzez modulator w analogowej emisji.


  Pozdrawiam.