Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Enercase 350X przeróbka na zasilacz (prostownik) jakie mocniejsze diody?

lukasixthm 11 Sie 2011 23:51 2143 7
  • #1 11 Sie 2011 23:51
    lukasixthm
    Poziom 23  

Witam,
    Konstruuję sobie właśnie skromny zasilacz regulowany (w porywach nawet prostownik z tego wychodzi) na zasilaczu jak w temacie. Regulację napięcia już załatwiłem, tranzystory przetwornicy umieściłem już na większych radiatorach. Teraz chcę się zająć diodami prostowniczymi z radiatorów. Będę wykorzystywał tylko linię 12V, ale nie chce mi się za bardzo kombinować więc 3.3V i 5V zostawiam. Chcę zastosować mocniejszą diodę dla 12V. Obecnie mam tam F16C20C http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/2631/MOSPEC/F16C20.html
    Mam sprawne diody z innych zasilaczy takie jak:

a) SB2040CT http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/34082/WTE/SB2040CT.html

b) SB3040CT (w obudowie T0-3P) http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/14785/PANJIT/SB3040CT.html

Czy mogę jako mocniejszy zamiennik zastosować którąś z nich? Jeśli nie to co mogłoby się nadawać?

Pozdrawiam i mam nadzieję, że pytanie we właściwym dziale.

0 7
  • #2 12 Sie 2011 18:36
    wacekzgor
    Poziom 15  

Zastosowanie diód o większym amperażu nie zabezpieczy zasilacza, ponieważ w przypadku zwarcia lub przekroczenia dopuszczalnego prądu padnie tranzystor lub inny element przetwornicy w.cz.
    Należy wykonać i zastosować szybki bezpiecznik elektroniczny np. na tanim BUZ11 lub podobnym, który odetnie dopływ prądu do wyjścia; jednocześnie nie wprowadzając dodatkowego spadku napięcia na złączu jak to się ma przy zastosowaniu tranzystora bipolarnego.
    Pozdrawiam

0
  • #3 12 Sie 2011 22:07
    lukasixthm
    Poziom 23  

Chodził mi właśnie po głowie pomysł o takim bezpieczniku. Znalazłem coś takiego:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic127397.html
    Z tego co wyczytałem to ten bezpiecznik działa na ok. 1,5A. mnie interesowałoby coś w granicach 6-8A. A przy takim prądzie nie wiem jak poradzi sobie ten rezystor 0,1Ω. Czy Ty też miałeś ten schemat na myśli mówiąc o zerowym spadku napięcia? Na tranzystorze spadek będzie niewielki, ale ten rezystor pomiarowy...

0
  • #5 15 Sie 2011 01:22
    lukasixthm
    Poziom 23  

Dzięki za schemat ale ten układ nie działa. Tranzystor jest cały czas zatkany i nie ma wogóle napięcia za zaciskach wyjściowych. Podpinałem przez rezystor 100k i 50k. Napięcie wejściowe 14V.

0
  • #6 15 Sie 2011 14:36
    wacekzgor
    Poziom 15  

Układ jest tak prosty, że nie bardzo jest co się zepsuć. Ale może być tak, iż BC 547 jest uszkodzony lub ma duży prąd zerowy więc zwiera napięcie wysterowania bramki do masy. Odlutuj jego kolektor od bramki pozostawiając rezystor do plusa/wyjścia z zasilacza/. Jeśli tranzystor odcinający jest dobry to powinien otworzyć przepływ prądu. Sprawdź też czy nie jest uszkodzony rezystor pomiarowy prądu 0,1 oma. Również sprawdź czy nie uległ uszkodzeniu zasilacz w trakcie eksperymentów. Rozumiem, iż minus do zasilacza do masy tez podłączyłeś. Jeśli masz pod ręką tranzystor NPN mocy /Darlingtona/ to wlutowując go w miejsce MOSFETA układ też będzie działać. Oczywiście napięcie wyjściowe będzie mniejsze o około 1,5V od napięcia wyjściowego zasilacza. A może podłączyłeś rezystor 100 kiloom do minus 14 V. Wówczas tranzystor na pewno nie będzie przewodzić, a mogłeś jeszcze coś uszkodzić.
    Pozdrawiam i życzę skutecznej diagnozy.

0
  • #7 19 Sie 2011 04:58
    lukasixthm
    Poziom 23  

Kupiłem nowe części no i już działa tylko nie wiem czy prawidłowo. Przy zwarciu amperomierzem o sporym Rw pokazuje prąd ok 15A. A przy zwarciu bez tego zabezpieczenia coś ok 16A. Czy tak to ma być? Jak zmniejszyć ten próg do ok 10A? wstawiałem zamiast R 0,1ohma rezystor 1ohm ale jest to samo.

0
  • #8 19 Sie 2011 19:30
    wacekzgor
    Poziom 15  

Nie wykluczone, iż sam zasilacz ma wewnętrzne zabezpieczenie przed przekroczeniem maksymalnego dopuszczalnego prądu.
    Aby wyliczyć prąd zadziałania bezpiecznika elektronicznego według tego schematu musisz dobrać wartość rezystora pomiarowego.
    Wylicza się go według wzoru:
    R=Upr/Imax
    gdzie Upr - napięcie złącza baza emiter tranzystora /BC 547/ zwierającego sygnał włączenia tranzystora MOSFET; przyjmuje się do obliczeń 0,65 V dla pojedyńczego tranzystora krzemowego, Imax - żądany maksymalny prąd wyjściowy niezbędny do zadziałania zabezpieczenia.
    Z wyliczeń wynika więc, iż zabezpieczenie zaczyna działać przy napięciu około 6,5 A zmniejszając stopniowo napięcie wyjściowe. Więc zabezpieczenie działa jako ogranicznik prądowy.
    Wskazane byłoby zbudowanie takiego układu aby przekroczenie założonego prądu powodowało natychmiastowe zablokowanie MOSFETA. Można to zrobić na kilka sposobów, ale najprostsze rozwiązanie to użycie malutkiego tyrystora zamiast BC 547 /są dostępne tyrystory w takiej samej plastikowej obudowie/, którego anodę podłączamy do połączenia bramki MOSFETA z rezystorem, katodę do napięcia około minus 1.5 V, a bramkę do rezystora pomiarowego tam gdzie była baza BC 547. Po przekroczeniu na rezystorze pomiarowym /0,1 oma/ napięcia włączenia tyrystora /około 1,5 V/ następuje zwarcie napięcia wysterowania MOSFETA i trwałe odłączenie prądu na wyjściu. Ponowne włączenie bezpiecznika polega na spowodowaniu przerwania obwodu od anody tyrystora do bramki MOSFETA. Można również na chwilę zwierać tyrystor jeżeli nasz MOSFET jest zabezpieczony przed pojawieniem się ujemnego napięcia na bramce. Nie zalecam tego sposobu gdyż spotkałem się z takimi, które miały dopuszczalne ujemne napięcie bramki minus 0,5 V, a przecież na katodzie tyrystora jest minus 1,5 V. Jeśli chcesz zwierać tyrystor to w tym układzie przez dwie szeregowo włączone diody.
    Drugi sposób to zastosowanie komparatora napięcia /można zbudować go na wzmacniaczu operacyjnym/, na którego wejście podajemy napięcie z rezystora pomiarowego zaś wyjście podłączamy przez rezystor 1 – 5 kiloomów do bazy BC 547, którego emiter podłączamy do minus 0,5 – 0,9 V /należy zrobić z dwóch rezystorów dzielnik napięciowy od minus 5 V do masy /.
    Możesz poczytać o komparatorach w literaturze np. < Sońta, Kotlewski: Wzmacniacze operacyjne i ich zastosowanie >.
    Życzę sukcesów w konstruowaniu.

Uwaga: katoda tyrystora będzie na potencjale minus 1,5 V, więc może być sytuacja, iż tyrystor załączy się już przy zerowym potencjale na jego bramce powodując wyłączenie MOSFETA. Aby temu zapobiec napięcie włączające tyrystora należy podać na jego bramkę poprzez diodę Zenera 811 /812/ o napięciu 1,2 - 1,8 V od górnej końcówki rezystora pomiarowego. Można zastosować dwie diody szeregowo. Ponadto - dla zabezpieczenia tyrystora przed włączeniem od sygnałów zakłócających warto jego bramkę zablokować do masy rezystorem 3,3-10 kiloomów oraz równolegle kondensatorem 1 - 22 nanofaradów.
    Przepraszam, zapomniałem, że nie jesteś jeszcze profesjonalnym elektronikiem i może nie być to oczywistym przy modelowaniu układów elektronicznych.

0
  Szukaj w 5mln produktów