Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki nadajnik/odbiornik SDR

12 Sie 2011 00:11 6816 9
  • Poziom 32  
    Witam

Od jakiegoś czasu zaczynają mnie interesować "radiowe" sprawy

Zobaczyłem jakim genialnym wynalazkiem jest SDR znalazłem stronę z projektami

http://yu1lm.qrpradio.com/sdr%20rx%20yu1lm.htm

ale nie wiem co wybrać który projekt

Interesuje mnie pasmo

2m 80m i częstotliwości CB, prosił bym o polecenie jakiegoś projektu bo niestety dopiero raczkuję w tych tematach bo zazwyczaj zajmuję się elektroniką cyfrowa ale nie na tym obszarze

Liczę na taniość konstrukcji, dostępność części oraz prostotę podczas uruchomienia układu.

Ewentualnie preferował bym montaż przewlekany

Pozdrawiam
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Polecam odbiornik wg. Rafała SQ4AVS. Prosta konstrukcja, śmiesznie tani. Swój wykonałem na skrawkach laminatu co pozwoliło na przeprowadzenie eksperymentów. Konstrukcja do zbudowania w jeden wieczór, działa "od kopa". Możesz zastosować kilka generatorów i je przełączać (generatory ok. 14MHz). Pozwoli to na rozszerzenie pasma pracy urządzenia.
    Pasmo 2m - Rafał opublikował w jednym z ostatnich numerów EdW RX na 2m. Nie jest już tak łatwo, ale jeśli czujesz się na siłach - spróbuj. Co do pasma CB - 27MHz x 4 = 108MHz. Taki musisz zastosować generator (Frx *4). Trzeba zmienić mieszacz na coś szybszego (układy FST) i myślę, że warto pomyśleć nad przedwzmacniaczem.

TX: Nie podałeś znaku. Do pracy na pasmach 80m i 2m wymagane jest pozwolenie radiowe. Jeśli chodzi o rozwiązania układowe - TRX SQ4AVS na 80m lub TRX UR4QBP. Sam przymierzam się do konstrukcji. W załączniku schemat i PCB. Do transceivera została zaprojektowana synteza na AD9851 sterowana z portu LPT. Ciekawa alternatywa dla Si570 (niestety niedostępnego...).

P.S. Zwróć uwagę na swoją kartę dźwiękową! Ja używam SB Live 5.1 ale zamierzam przesiąść się na Audigy.
    73!
    Marek SQ3LLX
    Załączniki:
  • PCBway
  • Poziom 32  
    Co do ustaleń prawnych wiem jak to wygląda

Na jakie pasmo jest odbiornik z załącznika :?:

W jakim programie było robione PCB :?: Jeśli możliwe to prosił bym o pdf-y jeżeli kolega może otworzyć plik brd

Co do nasłuchu to z ciekawości posłuchał bym coś na 80m

CB raczej w mojej okolicy raczej nie funkcjonuje, albo nic ciekawego tam niema :)

Odbieranie 2m interesuje mnie z powodu map pogody ale nie wiem czy można to tak wyregulować żeby p.cz. była 40kHz do (noaa)

Niestety nie mam wystarczającej wiedzy na temat aby wprowadzać modyfikacje, ewentualnie z jakie oprogramowanie poleca kolega czy to są dedykowane do danych rozwiązań czy jest jakiś elastyczny soft

Zainteresował mnie odbiornik

SDR HF I/Q S/H (Sample and Hold) receiver - DR2H++ from 30 kHz- 75(110) MHz

http://yu1lm.qrpradio.com/HF-VHF%20SDR%20RECEIVER%20DR2H+%20YU1LM.pdf

Z tej strony http://yu1lm.qrpradio.com/sdr%20rx%20yu1lm.htm

Nie wiem czy będzie ok co z p.z i softem na PC
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    blue_17 napisał:
    Co do ustaleń prawnych wiem jak to wygląda

Na jakie pasmo jest odbiornik z załącznika :?:

W jakim programie było robione PCB :?: Jeśli możliwe to prosił bym o pdf-y jeżeli kolega może otworzyć plik brd

Co do nasłuchu to z ciekawości posłuchał bym coś na 80m

CB raczej w mojej okolicy raczej nie funkcjonuje, albo nic ciekawego tam niema :)

Odbieranie 2m interesuje mnie z powodu map pogody ale nie wiem czy można to tak wyregulować żeby p.cz. była 40kHz do (noaa)

Niestety nie mam wystarczającej wiedzy na temat aby wprowadzać modyfikacje, ewentualnie z jakie oprogramowanie poleca kolega czy to są dedykowane do danych rozwiązań czy jest jakiś elastyczny soft

Zainteresował mnie odbiornik

SDR HF I/Q S/H (Sample and Hold) receiver - DR2H++ from 30 kHz- 75(110) MHz

http://yu1lm.qrpradio.com/HF-VHF%20SDR%20RECEIVER%20DR2H+%20YU1LM.pdf

Z tej strony http://yu1lm.qrpradio.com/sdr%20rx%20yu1lm.htm

Nie wiem czy będzie ok co z p.z i softem na PC

Soft ja używam Rocky.
    Pliczek płytki jest w Sprint Layout 5.0 a jpg ma wymiary 143,5x92,76 więc można go wydrukować dowolnym programem graficznym.
    Co do NOAA - ja osobiście używam "sprzętowego" radia do tego celu. Nad zastosowaniem SDR'a na razie nie myślałem.
    Przymierzałem się do budowy układów YU1LM ale zdecydowałem się na SQ4AVS. Zanim zaczniesz budowę DR2H++ pomyśl nad generatorem!

W zasadzie TRX UR4QBP może pracować na dowolnym paśmie KF. Do złącza XS1 doprowadzasz sygnał z generatora ub syntezera a do złącza XS3 podłączasz antenę poprzez filtry pasmowe i tyle!
    Ja planuję budowę tego TRX'a na pasma 80m i 40m. Z syntezerem.
    Zajrzyj na stronę autora.

73!
  • Poziom 32  
    Zapoznałem się z projektem który załącza kolega i chciałbym zweryfikować czy dobrze myślę

W projekcie jest w jednym nadajnik i odbiornik :?:

Czy mógłby kolega zamieści płytkę i widok elementów w pdf-ie bo ściągnąłem program ale nie otwiera pliku .pcb

Jaki kolega poradził by generator tak aby była możliwość pracy na 40 i 80m

Czy do nadawania potrzebuję wzmacniacza :?: Ile ma obecnie mocy wyjściowej :?:

Jaki jest stosunek sygnału z generatora do częstotliwości którą chce uzyskać. :?:

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    blue_17 napisał:
    Zapoznałem się z projektem który załącza kolega i chciałbym zweryfikować czy dobrze myślę

W projekcie jest w jednym nadajnik i odbiornik :?:

Czy mógłby kolega zamieści płytkę i widok elementów w pdf-ie bo ściągnąłem program ale nie otwiera pliku .pcb

Jaki kolega poradził by generator tak aby była możliwość pracy na 40 i 80m

Czy do nadawania potrzebuję wzmacniacza :?: Ile ma obecnie mocy wyjściowej :?:

Jaki jest stosunek sygnału z generatora do częstotliwości którą chce uzyskać. :?:

Pozdrawiam

Ad1. Tak, to transceiver czyli TX i RX w jednej obudowie, korzystający ze wspólnych bloków (np. generator).
    Ad2. Przedstawiony układ ma znikomą moc wyjściową (TX). Przydałby się wzmacniacz - i taki został opracowany przez Autora!.
    Ad3. Częstotliwość generatora powinna być 4 x wyższa od częstotliwości pracy urządzenia. Przykładowo: łatwo dostępny generator 14,318MHz da Ci pasmo pracy urządzenia 3,5795MHz +/- 48KHz (przy zastosowaniu karty dźwiękowej 96KHz).

Odnośnie samego generatora: Polecam artykuły Rafała SQ4AVS "Układy SDR w teorii i praktyce" EdW 3/2010, "Odbiornik na pasmo 80m" EdW 2/2010. Doczytasz tam między innymi jak przełączać generatory, jak dobrać kartę audio...
    Chyba, że czujesz się na siłach - buduj syntezer!. Dodatkowo przy budowie wielopasmowego TRX'a przydadzą się przełączane filtry pasmowe.

Moja rada: jeśli po pierwsze nie posiadasz licencji nadawcy, po drugie jest to Twoja pierwsza konstrukcja radiowa - zbuduj najpierw prosty odbiornik, jednopasmowy. Wspomniany odbiornik z EdW 2/2010 będzie świetnym startem. Na upartego zbudujesz go w pająku, zawiera tanie i łatwo dostępne elementy. TRX UR4QBP zostaw sobie na później! Przedstawiony "Odbiornik na pasmo 80m" po zmianie częstotliwości generatora oraz elementów w filtrach pasmowych (C21 - C26, L1, L2) może pracować w innym paśmie. Możesz np. umieścić generator i filtry pasmowe w obudowie wtyczki DB25 i poprzez wymianę modułów (wtyczek) zmieniać pasmo pracy odbiornika!

Pozdrawiam!
    Marek SQ3LLX
  • Poziom 32  
    Dziękuję bardzo za zainteresowanie okazało się że pliki które kolega zamieścił są niekompletne ale pobrałem ze strony autora

Co do podanego odbiornika z EDW to się zapoznałem z artykułem i to jest to czego szukam jak się mi spodoba to podziałam coś więcej :)

Chciałem jeszcze zapytać gdzie można kupić te rezonatory oraz skąd wziąć wzory płytek PCB

Ewentualnie jak się fachowo nazywają rezonatory bo nie wiem pod jakimi nazwami szukać domyślam się że są do zintegrowane generatory oparte o kwarc

ewentualnie czy gniazdo antenowe mogę podłączyć zwykłymi ekranowanymi przewodami z płytki do BNC

Czy generator 14,85MHz jest tym na którym normalnie się pracuje a dwa pozostałe służą tylko do kalibracji

Czy wszystko trzeba jakoś ekranować :?:

Ewentualnie proszę o jakiś link jak zrobić do tego antenę bo na elektrodzie szukałem ale niema wyjaśnionego krok po kroku z ilustracjami

Pozdrawiam i dziękuję z tak wyczerpującą odpowiedź
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    blue_17 napisał:
    Dziękuję bardzo za zainteresowanie okazało się że pliki które kolega zamieścił są niekompletne ale pobrałem ze strony autora

Co do podanego odbiornika z EDW to się zapoznałem z artykułem i to jest to czego szukam jak się mi spodoba to podziałam coś więcej :)

Świetne podejście :-)

blue_17 napisał:
    Chciałem jeszcze zapytać gdzie można kupić te rezonatory oraz skąd wziąć wzory płytek PCB

Generatory kupisz chociażby na Allegro.
    Płytki są w AVT, kit AVT-2934

blue_17 napisał:
    ewentualnie czy gniazdo antenowe mogę podłączyć zwykłymi ekranowanymi przewodami z płytki do BNC

Możesz, użyj np. przewodu RG-174 (cieńki, 50Ω).

blue_17 napisał:
    Czy generator 14,85MHz jest tym na którym normalnie się pracuje a dwa pozostałe służą tylko do kalibracji

Do pracy odbiornika używane są generatory 14,4MHz i 14,85MHz. Generatory są przełączane, w zależności od wycinka pasma który chcesz odbierać. Do kalibracji służy generator 14,336MHz.
    Możesz uprościć konstrukcję. Wywal Q3, U6, Q2, C9, D2, R4, R1, R7 i zewrzyj D1. U mnie taki układ pracuje. Uzyskasz pasmo pracy 3,7125MHz +/-48KHz czyli 3,6655 - 3,7615MHz czyli wycinek SSB. Jeśli użyjesz generatora 14,4MHz uzyskasz wycinek 3,552 - 3,648MHz czyli wycinek telegraficzny pasma 80m. Oczywiście zakładam, że Twoja karta dźwiękowa ma próbkowanie 96KHz.

blue_17 napisał:
    Czy wszystko trzeba jakoś ekranować :?:

Ekranowanie nie zaszkodzi. Umieść układ docelowo w jakimś metalowym pudełku.

blue_17 napisał:
    Ewentualnie proszę o jakiś link jak zrobić do tego antenę bo na elektrodzie szukałem ale niema wyjaśnionego krok po kroku z ilustracjami

Opisów anten jest na Elektrodzie cała masa :-)
    W najprostszym przypadku - dłuuugi drut zawieszony np. na drzewie (odizolowany od drzewa!) a z drugiej strony wejście odbiornika. Poza tym dipol na 80m, W3DZZ, G5RV, Inverted-V... Wszystko zależy od warunków terenowych, w tym sąsiadów :-)

Powodzenia!
  • Poziom 32  
    Witam mam jeszcze ostatnie pytanie

Znalazłem głowice jak w temacie (chyba obudowa będzie ok :) )

http://www.elportal.pl/forum/viewtopic.php?p=35115

i chciałbym przeprojektować płytkę

Uprościłem schemat tak jak kolega poradził bo nie ukrywam, że bardziej interesuje mnie fonia, a telegrafia prawie wcale proszę o weryfikacje czy zrobiłem to poprawnie.

Ewentualnie gdzie można nabyć generator kwarcowy 14.850Mhz. taki jak w projekcie bo albo źle szukam albo jest bardzo niedostępny

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Układy Si570 możesz kupić na allegro. Tak najłatwiej zbudować generator, no i będzie przestrajany. A układy Si570 z Allegro są dużo tańsze niż budowanie syntezy na jakimś DDS-ie.