Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mierniki instalacji Metrel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bariera podczerwieni do włączania oświetlenia.

Pawel2990 12 Sie 2011 00:49 3897 9
  • #1 12 Sie 2011 00:49
    Pawel2990
    Poziom 11  

Witam, potrzebuję zrobić barierę podczerwieni do włączania oświetlenia i nie wiem jak zrobić tę barierę, pomóżcie, potrzebuje schemat taki żeby podłączyć to na płytce drukowanej i jakie elementy są potrzebne. Pozdrawiam

0 9
  • Mierniki instalacji Metrel
  • #2 12 Sie 2011 03:14
    wacekzgor
    Poziom 15  

Obecnie bariera podczerwieni jest rzadko stosowana. Najczęściej zastępuje się ją czujnikiem ruchu: na wyjściu którego mamy przekaźnik włączający oświetlenie. Zalety to łatwiejszy montaż, wykorzystanie standartowego urządzenia dostępnego w sklepie, mała pracochłonność wykonania systemu włączającego oświetlenie.

0
  • Mierniki instalacji Metrel
  • #3 15 Sie 2011 01:08
    Pawel2990
    Poziom 11  

Tylko że to jest tak że cała instalacja będzie działać na niskim napięciu a transformatory będą w rozdzielni i dlatego bariera podczerwieni, tylko że ja potrzebuje też oprócz schematu takiej bariery podczerwieni schemat sterownika, który by sterował tym oświetleniem że jak się wejdzie na pierwszy stopień to się zapalają 18 stopni i jak się wejdzie na półpiętro to gasną te stopnie, które świecą i na odwrót że jak się będzie schodzić to się mają zapalić te 18 stopni i po zejściu ze schodów zgasnąć, ale też nie może być coś takiego że jak wejdzie jedna osoba i za sekundę wejdzie druga osoba to te oświetlenie zgaśnie tylko dalej świeci aż do momentu gdy ta druga osoba też zejdzie ze schodów. Proszę pomóżcie.

0
  • #4 15 Sie 2011 14:58
    wacekzgor
    Poziom 15  

Czujnik ruchu ma na wyjściu styki przekażnika które możesz wykorzystać do włączania prądu stałego czy przemiennego12 lub 24V. Można go tak ustawić aby obejmował całą strefę którą masz kontrolować lub zastosować 2 czujniki ruchu z połączonymi równolwgle wyjściami w krańcowych miejscach strefy, jeśli ma odległe punkty. Sama elektronika w czujniku ruchu zasilana jest niewielkim napięciem rzędu 6 - 24 V. Taki czujnik można kupić już za 20 zł a bariera będzie kosztować ze 2 tysiące zł. Ponadto możesz wykorzystać bezprzewodowe /radiowe/ czujniki ruchu, które są nieco droższe ale oszczędza się na kuciu ścian i prowadzeniu instalacji przewodowej.
    Pozdrawiam

0
  • #5 15 Sie 2011 18:15
    Pawel2990
    Poziom 11  

Ja barierę znalazłem za nie całe 40zł tzw. kit do składania, a co do czujników ruchu to będę musiał doprowadzać osobne zasilanie i jeszcze czujka ruchu będzie łapać mi na szerokim kącie bo one maja około 180 stopni, chodzi mi o sterownik który wyżej opisałem. Bardzo proszę o pomoc.

0
  • #6 15 Sie 2011 20:09
    wacekzgor
    Poziom 15  

Obawiam się, iż to będzie dosyć trudne zadanie ponieważ do realizacji założonego zadania potrzebne będą dwie podwójne bariery podczerwieni po to aby czujka włączała światło na określony czas potrzebny na przebycie strefy tylko w momencie wchodzenia w strefę kontrolowaną inaczej przy wychodzeniu ze strefy światło również będzie się włączać. Ponadto musisz tak dobrać czas włączenia światła aby najwolniej chodzący pracownik przebył ją w czasie świecenia oświetlenia. Jeśli zaś chcesz zbudować układ flip-flop: wchodzenie w strefę włączy oświetlenie zaś wychodzenie wyłączy to musiałbyś zaprojektować i zbudować odpowiedni układ logiczny do którego podłączyłbyś owe 4 czujniki bariery. Ponadto układ prawdopodobnie zawiesi się jeśli w połowie schodów ktoś namyśli się zawrócić. Jeśli nie masz doświadczenie w projektowaniu układów logicznych to sobie nie poradzisz. Ponadto wszystko musisz zmontować na zaprojektowanej przez ciebie płytce, która będzie zawierała ileś układów scalonych i elementów pasywnych. Zasilić to odpowiednim zasilaczem i zabudować w obudowie odpowiedniej do napięcia do niej dochodzącego o odpowiednim IP ochrony. Dlatego podpowiadam najprostsze rozwiązanie poprzez zastosowanie czujnika ruchu zaś ograniczenie zasięgu i kąta działania można zrobić stosując odpowiednie czujki oraz przez zastosowanie odpowiednich przysłon.

0
  • #7 15 Sie 2011 20:30
    Pawel2990
    Poziom 11  

Ja widziałem takie oświetlenie na filmiku i teraz potrzebowałbym tylko schemat tego układu, który tym wszystkim steruje. Może macie schemat tego sterownika z tej strony Link

0
  • #9 21 Sie 2011 11:49
    Marek_Pe
    Poziom 23  

Mozna tez pomyslec o zastosowaniu malego PLC do ktorego bylyby podpiete sensory i obwody wyjsciowe do lamp.
    Wtedy mozna zaprogramowac kazdy przypadek, sekwencje zapalania/gaszenia lamp.

0
  • #10 10 Wrz 2011 01:33
    mart123
    Poziom 10  

U mnie bariera zapala światło. 24V poprzez barierę (kupiona w eltrox) uruchamia
    przekaźnik czasowy (http://www.fif.com.pl/produkt/36/571)
    a ten z kolei podaje też 24 wolty na stycznik 24/220 I całe oświetlenie się zapala. Mam to od tygodnia i działa bardzo dobrze.

Mam tylko pytanie czy te 24 V podane na barierę mogą w jakiś sposób jej zaszkodzić ?

0