Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wysokie zużycie CPU przy graniu

Bogdano2008 12 Aug 2011 12:42 2882 13
    Bogdano2008
    Level 9  
    Witam. Mam od jakiegoś czasu problem ze zbyt dużym zużyciem procesora, dzieję się tak gdy odpalam jakąś grę, albo oglądam film w dobrej jakości.

PARAMETRY:
    Nazwa płyty głównej: MSI P35 Neo
    Typ procesora: DualCore Intel Pentium D 915 (2x 2,800 MHz)
    Pamięć: GoodRAM 2 GB DDR2-800
    Karta Graficzna: NVIDIA GeForce 9500 GS 512 MB
    Dysk Twardy: WD 500gb
    Zasilacz: Tacens Radix IV-450 (kupiony wczoraj)
    System: WINDOWS7 Ultimate

Temperatura procesora waha się między 45c-55c, ale z tego co wiem procesory Intela z tej serii nieco bardziej się grzeją.
    Komputer przeskanowany Avirą, wcześniej KIS-em. Regularnie go także aktualizuję.

Wysokie zużycie CPU przy graniu

Zauważyłem, że przy przeglądaniu Internetu Zużycie CPU nie jest duże, ale czasami miewa skoki od 10-40%

Liczę na pomoc z Waszej strony :)
    kondziu jah
    Level 33  
    Nie rozumiem co dziwnego jest w tym, że gra zajmuje połowę czasu procesora.
    Bogdano2008
    Level 9  
    kondziu jah wrote:
    Nie rozumiem co dziwnego jest w tym, że gra zajmuje połowę czasu procesora.

A no dziwne jest to, że gra która powinna chodzić mi na praktycznie najwyższych detalach ścina nawet na najniższych. Wydaje mi się, że jest to wina CPU, bo jego zużycie jest chyba nieco za wysokie.
    kondziu jah
    Level 33  
    Sprawdź czy dzieje się to samo przy wyłączonych zbędnych procesach i usługach.
    Bogdano2008
    Level 9  
    No niestety dzieję się tak samo, przy uruchamianiu jakichkolwiek gier wyłączam sidebary, gg, antywiry, a nawet Internet, ale to praktycznie w ogóle nie pomaga.
    smoq35
    Level 29  
    Procesor nie nadaje się do grania.
    Karta graficzna nie nadaje się do grania.
    Jakie gry uruchamiasz?
    Bogdano2008
    Level 9  
    smoq35 wrote:
    Procesor nie nadaje się do grania.
    Karta graficzna nie nadaje się do grania.
    Jakie gry uruchamiasz?

Jak to rozumieć? Gry chodzą tak samo zarówno na najniższych jak i na najwyższych wymaganiach (tną co jakiś czas) Więc wydaje mi się, że wina karty to, to raczej nie jest.
    Co do gier: FIFA11, CoD Black Ops, Battlefield BC2, NFSHP 2010, Colinc McRae Dirt no to takie główne, w które gram.
    smoq35
    Level 29  
    Zainstaluj najnowsze sterowniki do karty graficznej.
    Procesor oraz karta graficzna charakteryzują się bardzo niską wydajnością - do tej płyty możesz włożyć Core 2 Duo oraz kartę graficzną np. Radeon HD 4850.

Ta karta 9500GS jest słabsza nawet od takiego zabytku jak Radeon X1900 GT, a procesor, pomimo dwóch rdzeni, nie jest w stanie ich poprawnie wykorzystać, co przekłada się na tragiczną wydajność.

Tak czy inaczej - zacznij od instalacji najnowszych sterowników dla karty graficznej.
    Bogdano2008
    Level 9  
    Zainstalowałem, nie pomogło.
    Może faktycznie czas zmienić podzespoły, ale póki co spróbuje go trochę podkręcić :D Mam dobre chłodzenie i zasilacz to zobaczymy ile uda mi się z niego wyciągnąć ;) W sumie i tak skończy się na kupnie nowego, więc mi nie zależy.
    Mimo wszystko dzięki za pomoc.
    Aa i jeszcze jedno. Uda mi się kupić lepszy procek tak do 150zł?
    Bogdano2008
    Level 9  
    oo super, wielkie dzięki za pomoc! ;)
    Bogdano2008
    Level 9  
    Chyba jednak muszę powrócić do tematu ;P
    Otóż "z nudów" postanowiłem, że podkręcę sobie ten mój zabytek. Jak wcześniej pisałem mam dobre chłodzenie i zasiłkę, więc póki co pozwoliłem sobie na zwiększenie mocy z 2,8 na 3,4Mhz bez zmiany napięć. Temperatura nieco wzrosła ale nie jest jeszcze taka tragiczna. Grając w FIFĘ zużycie spadło z 90%-100% na 70%-80% powiem szczerze, że nawet już można w to pograć ;) I teraz to co mnie zastanawia. Dlaczego odpalając Call of Duty Black Ops (na średnich detalach) zużycie CPU wynosi w okolicach 20-30% ? ;o Pozostałe gry: Battlefield BC2 70-80% Colin McRae Dirt 25-35% Nie rozumiem tych wartości, bo wcześniej taki Call of Duty po prostu się ciął teraz chodzi praktycznie płynnie. Czy możliwa jest aż taka poprawa? I dlaczego gra o słabszych wymaganiach bardziej obciąża CPU?
    smoq35
    Level 29  
    Trudno mi powiedzieć, w jaki sposób optymalizowany jest kod źródłowy gier (co bardziej obciążają, jednak Twoje poczynania zdają się potwierdzać moją teorię o za słabym CPU.