Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kosiarka Partner zwiększanie obrotów.

gcdn 12 Aug 2011 12:47 7104 7
 • #1
  gcdn
  Level 10  
  Dzień dobry wszystkim zainteresowanym
  Mam pytanie czy w kosiarce Parter 553 CM z silnikiem Briggs & Stratton Quantum 5.5KM jest możliwość podwyższenia nieco obrotów? Wiem że regulator utrzymuje zadaną wartość ale zmiana tej wartości na regulatorze jest możliwa?
  Wiem, że cięgno sztywne odpowiada za zmianę parametrów pracy gaźnika (w zależności od obciążenia)
  Czy zmiana sprężynek może spowodować szybszą pracę?

  Pytam ze względu na zbyt wolny napęd. Kiedyś kilka lat wcześniej pamiętam, że podczas koszenia szło się za nią szybkim marszem, a teraz....może ze 2-3 km/godz.
 • #2
  bartosz789
  Level 30  
  Pewnie sprężynki sa już rozciągnięte.
 • #3
  gcdn
  Level 10  
  Czyli sugerujesz wymianę dwóch sprężynek na początek? Rozumiem, że po 5-ciu sezonach wymiana jest konieczna?
 • #4
  frantic21
  Level 16  
  Nic tam się nie rozciągnęło. Podegnij zaczep na którym jest sprężynka. Ma być ~3000 obrotów.
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  gcdn
  Level 10  
  Sprawdzę za kilka dni dopiero i dam odpowiedź. Pasek i koło pasowe sprawdzałem wcześniej i.... naciągnąłem nieco linkę zakładając "dydtans" żeby bardziej dociskało po załączeniu napędu. Gdyby jednakl pasek się ślizgał to chyba raczej kosiarka nie jechała by ze stałymi obrotami? Np kiedy załączam napęd i stoję w miejscu (z trudem) to koła napędu kręcą się i zakopują tzn moc jest dobra.
 • #7
  DoktorB
  Level 11  
  I jak wygląda sprawa ze sprężynkami?
  U mnie jest podobna sytuacja. Bylo dobrze, a tu nagle regulacja obrotów martwa. Problem pojawil się po przerwie zimowej, a prostota mechanizmu regulacji pozwala domniemać, że tylko charakterystyka sprężynek może mieć winę. Ktoś to sprawdził (wymienił sprężynki) i uzyskał jakiś efekt?
 • #8
  gcdn
  Level 10  
  Przepraszam, że tak późno i nie mam zdjęć (i jeszcze przez miesiąc nie mogę mieć- praca). Ale w domu byłem i opiszę co się stało. Więc tak: na początek postanowiłem pozdejmować obudowy i pobawić się dźwignią regulatora odblokowując ją i zmieniając położenie. Uwaga - nic bardziej gorszego - tzn nie należy tego robić. Regulację obrotów, a konkretnie podwyższenie lub obniżenie stałych obrotów można uzyskać poprzez: zmianę napięcia sprężyny przepustnicy gazu. Trzeba odnaleźć i zobaczyć gdzie można dodać gazu przepustnicą ze sprężynką (na gaźniku). Drugi koniec sprężynki jest zahaczony o taką blaszkę-haczyk. Na odpalonej kosiarce zmień 2-4mm położenie tego haczyka (np. kombinerkami) lekko odginając go w poziomie - obroty wzrosną lub zmniejszą się. Po tej operacji dobrze jest sprawdzić obroty które nie powinny przekraczać 3000 [obr/min].