Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tagan model: TG500-U33II uszkodzone elementy SMD

12 Sie 2011 15:15 3888 4
  • Poziom 11  
    Tagan model: TG500-U33II uszkodzone elementy SMD
    Witam.
    Czy ktoś dysponuje schematem zasilacza Tagan TG500-U33II lub ewentualnie może podać oznaczenia elementów zaznaczonych na zdjęciu?

Historia usterki:
    Zasilacz był katowany przez ponad 2 lata w serwerze na 50-80% jego znamionowej mocy i padł 8 miesięcy po gwarancji. Niestety Tagan daje jej tylko 2 lata. W przypadku OCZ 3 lata, a Corsair 5 lat i poszedłby na naprawę gwarancyjną. Fakt był dociążony do 80-90% i czekałem kiedy się wyłączy czy też pociągnie na tym obciążeniu. Niestety nie miałem innego pod ręką by go zastąpić, a maszyna musiała pracować. Obserwowałem go więc i w pewnym momencie wyłączył się tak jak przewidywałem...

Odłączyłem od zasilania i dąłem mu czas na całkowite schłodzenie się, a gdy był już zimny włączyłem z powrotem. Zasilacz wystartował i coś strzeliło w środku, a następnie poleciały bezpieczniki w obwodzie do którego był podpięty.
    Rozebrałem go i tak:

1. - Strona pierwotna
    Rozleciała się dioda D14 - HER208, a za nią oba tranzystory P20NM50 (Q6 i Q7).
    Od strony druku (i to jest problem do rozwiązania) przebita została dioda na bramce jednego z tranzystorów kluczujących (Q7) i tranzystor sterujący. Oba elementy SMD i szukam ich symboli.
    Wszystkie inne elementy zabezpieczające w tym bezpiecznik są sprawne.
    Pytania:
    a) Co można wstawić w miejsce tranzystora P20NM50?
    b) Jak sprawdzić układ scalony CM6806 bez wymiany na nowy?

2. Strona wtórna:
    Spuchnięte kilka kondensatorów elektrolitów za sprawą przebitej jednej z dwu diod w D18 (40CPQ060) Oczywiście wszystkie kondensatory elektrolity nie tylko spuchnięte zostaną wymienione.
    Tagan model: TG500-U33II uszkodzone elementy SMDTagan model: TG500-U33II uszkodzone elementy SMDTagan model: TG500-U33II uszkodzone elementy SMDTagan model: TG500-U33II uszkodzone elementy SMD
    Poprawiłem TONI_2003.
  • Computer Controls
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Dioda - LL4148
    Tranzystory STP20NM50 - na podstawie ich parametrów można poszukać czegoś zbliżonego (nie będe pisał jakie bo to bez sensu - trzeba samemu na podstawie oferty tranzystorów sklepu gdzie będziesz kupował).
    Uszkodzony tranzystor PNP w SOT-23 jest komplementarnym do tego obok i z nim stanowi driver sterujący STP...
    Skontroluj też stan R34.

CM można sprawdzić np. oscyloskopem.
  • Computer Controls
  • Poziom 11  
    Wróciłem z wyjazdów wakacyjnych i aktualizuję temat.
    Dziękuję za wskazówki rezystor R34 cały, a wartość zgodna z oznaczeniem. Lecz nadal nie mam idei jaki tranzystor włożyć w miejsce uszkodzonego w obudowie SOT-23, który jak twierdzisz jest PNP.
    Poprawiłem TONI_2003.
  • Poziom 13  
    Witaj!

Mam tez takiego Tagana tylko TG600, a u mnie był uszkodzony kondensator elektrolityczny mostka (ten duży). Oryginał miał wartość 390µF/400V i wstawiłem wartość 330µF/400. Gdyż taki był tylko dostępny u nas w sklepach.

Po załączeniu pojawia się 5VSTB, ale po zwarciu zielonego z czarnym, zero reakcji i nic nie startuje. Zwartych tranzystorów nie stwierdziłem i nie wiem czego się czepić?

Co się tyczy Ciebie to u mnie ma ten tranzystor SMD, którego szukasz ma symbol: ZDW Trzeba jeszcze znaleźć w katalogu co to za tym się kryje?

Pozdrawiam:D
    Poprawiłem TONI_2003.
  • Poziom 37  
    W driverach sterujących tranzystorami mocy zarówno układu przetwornicy podwyższającej PFC jak i falownika rezonansowego lub PWM montowane są tranzystory bipolarne w SOT23 o prądzie rzędu 0.5A. Dosyć często można spotkać pary 2N2709+2N2222, BC807+BC817, 2N4401+2N4403 (SMD ma nieco inne oznaczenia na początku, a nie 2N).

To, że zasilacz był obciążony 80...90% to bardzo dobrze. Właśnie w tym zakresie ma największą sprawność. Jeśli w serwerze nie było problemów z wentylacją to powinien śmigać bez problemów.