Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GPS jak obliczana jest różnica czasów w odbiorniku i satelicie ?

alojzikftp 12 Sie 2011 16:22 1223 4
  • #1 12 Sie 2011 16:22
    alojzikftp
    Poziom 14  

Witam
    zastanawia mnie następujący fakt, na który nie znalazłem sensowwnej odpowiedzi.
    Satelity emitują swój kod co 1 ms, odbiornik je odbiera i wie kiedy one powinny być wysłane, odejmuje i dalej już prosto oblicza odległość.
    Ale zegar w odbiorniku nie jest ustawiony tak jak na satelicie.

Proszę o wyjaśnienie kogoś kto się faktycznie zna, a nie wypisywanie głupot o obliczniu różnicy i mnożeniu przez prędkość, bo to jest jasne.

0 4
  • #2 12 Sie 2011 22:28
    me_super
    Poziom 29  

alojzikftp napisał:
    Witam
    zastanawia mnie następujący fakt, na który nie znalazłem sensowwnej odpowiedzi.
    Satelity emitują swój kod co 1 ms, odbiornik je odbiera i wie kiedy one powinny być wysłane, odejmuje i dalej już prosto oblicza odległość.
    Ale zegar w odbiorniku nie jest ustawiony tak jak na satelicie.

Proszę o wyjaśnienie kogoś kto się faktycznie zna, a nie wypisywanie głupot o obliczniu różnicy i mnożeniu przez prędkość, bo to jest jasne.

Zegar w odbiorniku nie musi być ustawiony tak jak na satelicie. Ważne są wzajemne opóźnienia pomiędzy sygnałami nadawanymi z różnych satelitów. Aby GPS działał odbiornik musi odbierać sygnał z minimum 3 (4 dla orientacji 3D) nadajników/satelitów.
    Jak znasz opóźnienia pomiędzy paczkami danych z różnych nadajników to znasz odległości od nich. A jak znasz odległości to możesz już ustawić czas precyzyjnie (bo w paczce danych masz godzinę/czas + dodajesz poprawkę od czasu propagacji)

0
  • #3 14 Sie 2011 19:30
    alojzikftp
    Poziom 14  

no ale czekaj załóżmy że z jednej satelity otrzymałem sygnał 5 sekund później niż z drugiej.
    Czyli do jednej odleglosc jest x, a do drugiej x+5*v. No ale jak z tego wyznaczana jest odległość do pierwszej?

Czy to jest na takiej zasadzie, że niewiele jest miejsc na Ziemi, gdzie z tych 2 satelit sygnał dolatuje z takim opóźnieniem, więc to mnie gdzieś umiejscawia i wtedy z danych satelity wylicza jakoś ?

0
  • #4 15 Sie 2011 06:02
    me_super
    Poziom 29  

alojzikftp napisał:
    no ale czekaj załóżmy że z jednej satelity otrzymałem sygnał 5 sekund później niż z drugiej.
    Czyli do jednej odleglosc jest x, a do drugiej x+5*v. No ale jak z tego wyznaczana jest odległość do pierwszej?

Dlatego odbiornik musi odbierać sygnał z 4 nadajników. Z tego da się zrobić układ równań i wyznaczyć położenie. Dodatkowo znając mniej więcej datę i czas można wyliczyć położenie każdego z satelitów. A data i czas jest wysyłana w komunikacie przez każdy z nadajników.

alojzikftp napisał:

Czy to jest na takiej zasadzie, że niewiele jest miejsc na Ziemi, gdzie z tych 2 satelit sygnał dolatuje z takim opóźnieniem, więc to mnie gdzieś umiejscawia i wtedy z danych satelity wylicza jakoś ?

Zupełnie nie rozumiem co to znaczy. Napisz raz jeszcze. Tutaj jest opis teorii:
    http://lea.hamradio.si/~s53mv/navsats/theory.html

0
  • #5 15 Sie 2011 09:21
    alojzikftp
    Poziom 14  

Dobra dzięki wyjaśniłeś wszystko.

0
  Szukaj w 5mln produktów