Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co "dokupić" do komputera - 2500 PLN - obudowa do chłodzenia?

Xavenir 12 Sie 2011 16:47 4189 43
  • #1 12 Sie 2011 16:47
    Xavenir
    Poziom 12  

Witam, nazwa tematu może być trochę dziwna, bo mianowicie troszkę inaczej to wygląda. Więc postanowiłem niedawno, że pora coś zrobić z komputerem (dwa lata to już trochę czasu jest), coś odświeżyć. Niedawno zdecydowałem się na zakup dwóch wentylatorków do komputera, ponieważ mam problemy z temperaturą (niewiele to dało, bo spadła tylko o jakieś 2 stopnie i wciąż muszę mieć otwartą obudowę). Komputer ma swoje lata, więc warto by go odświeżyć na moje zdanie, niż kupować nowy. Rozglądałem się trochę po internecie, ale niestety nic nie znalazłem z interesujących mnie rzeczy. Problem w tym, że nie dysponuję żadnymi nazwami, ponieważ informacje dostałem od "zielonego" znajomego w tych sprawach, któremu ktoś tam to powiedział. Dobra, do rzeczy:

- Dostałem wiadomość iż istnieje bardzo dobra obudowa do chłodzenia komputera, która ma na ścianach/nie wmontowane wentylatorki (podobno dość dużo; i otwiera się ponoć na kształt litery "V" w sensie tak jak w nowoczesnych samochodach luksusowych), a jej cena to ~700 PLN. Jest to prawda? I jak to maleństwo się nazywa?

- Druga sprawa, znowu "słyszałem" od tego samego kolegi o pewnym procesorze, który jest bardzo dobrym zestawieniem pod gry - bo nie ukrywajmy o to mi właśnie chodzi. Jedyne co się dowiedziałem to, że jest on specjalnie stworzony dla gier i ma ~3 GHz (nie wiem dokładnie ile, może coś więcej). Znowu tak jak wyżej, czy ktoś spotkał się z takim procesorem, jak wygląda to cenowo itd.?

- Trzecia sprawa i przedostatnia kwestia to kwestia tego, co możecie mi polecić w tym zakresie cenowym, najlepiej właśnie jakąś dobrą obudowę (bo w mojej starej ledwo co się coś mieści), i chyba procesor jest najlepszym wyjściem.

- A ostatnia sprawa to, czy w wyżej wymienionych sprawach wszystko będzie współpracowało z moją płytą główną i zasilaczem itd. Może jest coś ciekawszego zamiast wspomnianych przeze mnie opcji? Może lepiej coś innego wymienić? W takim razie jakby ktoś dotarł z czytaniem aż tu to prosiłbym o radę co do mojego aktualnego sprzętu:

(jeśli coś jeszcze by się przydało, albo podałbym przez przypadek coś innego to proszę o poinformowanie mnie o tym w temacie)

Płyta główna: Gigabyte FSB 1333 Multi-Core CPU DDR2 800/1066
    Karta graficzna: GeForce GTX 260 895 MB GDDR3
    Zasilacz: Xilence Power XP 550
    Pamięć RAM: 3 GB DDR2 (trójki chyba już nie wejdą :/)
    Procesor: Intel Core 2 Quad 2.40 GHz

Karty dźwiękowej raczej nie podaję, a mój dysk twardy i tak muszę wymienić, bo stary ma uszkodzone sektory :/ (przy okazji, co do dysku chciałem kupić jakiegoś Samsunga 1 TB - czy bez problemu podłączę go w zestawieniu, żeby działał z całą resztą? Starymi parametrami/nowymi po małych zakupach)

//Wybaczcie za chaotyczny post, ale może ktoś się połapie. Bardzo mi zależy na tym, bo koniec wakacji już tuż tuż, a zamierzam jeszcze dokonać tych zakupów przed rokiem szkolnym.

• #2 12 Sie 2011 17:15
    Usunięty
  • #3 12 Sie 2011 17:57
    Xavenir
    Poziom 12  

Powiem Ci, ze założyłem ten temat głównie ze względu na tą obudowę i jakąś dobrą płytę główną do której wrzucę dysk 1 TB i więcej ramu najlepiej DDR3. Dlatego też bardzo mi zależy na sprawdzeniu i odnalezieniu tej obudowy do chłodzenia, bo jak dla mnie byłoby to najlepsze osiągnięcie (przy GTA IV przy mojej "zwykłej" obudowie się komputer po kilku godzinach gry przegrzewał, a właśnie tego chcę uniknąć dlatego ZALEŻY mi na tej obudowie, nie innej). Druga sprawa, że karty graficznej zmieniać też nie chcę, a na pewno nie na Radeona, bo przejechałem się na nim kilka razy i to mi wystarcza.

• #4 12 Sie 2011 18:00
    Usunięty
  • #5 12 Sie 2011 19:13
    Xavenir
    Poziom 12  

Może nie tyle co stereotypy, ale po prostu miałem problemy z kompatybilnością AMD w niektórych grach. Poprzeglądałem te podzespoły no i dość ciekawie się to prezentuje, że tak powiem. Rozumiem, że ten Intel i5 to ów, o którym mówiłem? (w sensie "jakiś mocny pod gry na kolejne dwa lata"), płyta główna to tam chyba mniejszy problem. Co do pamięci to jestem przekonany do jej zwiększenia (chociaż szkoda, że niedawno dokupowałem 1 GB DDR2 :/ To tak sobie podsumowałem licząc procesor, płytę i pamięć mam jakieś: 1500 PLN Zostaje tysiak do rozdysponowania i się zastanawiam co dalej, bo niby ten Radeon jest dość ciekawy, lecz mam kilku znajomych (w tym wujka informatyka), którzy twierdzą, iż AMD umywa się przy GeForcach jeśli mówimy o grach i kompatybilności z nimi, więc zastanawiam się nad jakąś lepszą kartą graficzną, może GTX 470/460 czy coś, może coś jesteś w stanie polecić z Nividy? I jakby ktoś/ty się przypadkiem natknął na tą obudowę to byłbym bardzo zadowolony, żeby chociaż sprawdzić co to jest za "cacuszko" niby. Doszły mnie słuchy, że ta obudowa potrafi "ostudzić" komputer dużo bardziej niż trzy wentylatorki (dodatkowe) zamontowane w obudowie. Więc chętnie bym się dowiedział nieco więcej o niej (swoją drogą, jeśli nie uda mi się ją znaleźć poprzez internet to pomęczę znajomego po weekendzie).

//Co do obudowy to chyba cenowo pomyliłem z procesorem właśnie xD W każdym razie poprzeglądałem internet i znalazłem coś takiego - http://www.pixmania-pro.pl/pl/pl/06738331/art/cooler-master/obudowa-pc-haf-x.html co wydaje się mieć dobre chłodzenie "w zestawie", ale nie wiem, bo nie za bardzo znam się na obudowach (w zasadzie, nigdy nie rozkładałem komputer na części pierwsze aż tak). Może jest coś ciekawszego z jeszcze lepszym chłodzeniem? xD

• #6 12 Sie 2011 20:31
    chojinka
    Poziom 27  

Lepiej budę za 200zł kupic i zestaw wentylatorów dobrej marki. nastepnie dobre chłodzenie na proca i ewentualnie na kartę graficzna lub ją zmień z resztą sprzętu. Cała reszta bedzie miała dobry obieg zimnego powietrza więc nie trzeba sie martwic na zapas.

Dodano po 3 [minuty]:

GTX 260 robi za niezłą grzałkę, więc sprawdz czy ci sie radiator na płycie nie grzeje i ewentualnie załóż na niego wentylatorek. sam tak robiłem przy tej karcie i to pomogło.

• #7 12 Sie 2011 20:58
    Kosa1337
    Poziom 26  

Rozumiem że kolega się zraził i chce niskich temperatur. Może terazniejsz etemperatury to wynik złej wentylacji obudowy. Za 700zł kupić coś czego w grze nie zobaczysz troszke głupota. już lepiej wydać te 150zł jak wyżej kolega pisze i do tego jeszcze 2 wentylatory 120mm wyjdzie może z 200 i będziesz miał przeciąg w obudowie. Do tego zaoszczędzoną kase wydasz na chłodzenie procesora, karte z lepszym chłodzeniem itd.

• #8 12 Sie 2011 21:20
    daavid117
    Poziom 42  

Sprzedaj co masz i kupuj 1155. Zasilacz też możesz sprzedać...

• #9 12 Sie 2011 21:55
    Xavenir
    Poziom 12  

Cytat:
    Sprzedaj co masz i kupuj 1155. Zasilacz też możesz sprzedać...

Przepraszam, nie za bardzo zrozumiałem. Co do tych 700 to napisałem wyżej, że się pomyliłem i jest to cena procesora :P Zastanawiam się nad jakąś porządną obudową właśnie w granicach 300 złotych i zaciekawiła mnie ta - http://www.pixmania-pro.pl/pl/pl/06738331/art/cooler-master/obudowa-pc-haf-x.html (do której link dałem wcześniej). Nie chcę ryzykować, bo aktualnie mam w komputerze "przeciąg" z dwóch wentylatorków 92 (większe nie weszły), no i wiadomo w zasilaczu, karcie graficznej, na płycie głównej i prawda taka, że to nic nie pomaga, dlatego chcę zakupić nową obudowę, a siebie postrzegam jako "ten wymagający" (patrz obudowa).

Na obecną chwilę jestem zdecydowany kupić coś takiego:
    Procesor: Intel i5 2500k 819zł
    Płyta główna: ASRock P67 Extreme4 629zł
    Pamięć: 2x2GB ddr3 Patriot 1333 169.90zł
    Obudowa: COOLER MASTER Obudowa PC HAF X 739zł

Co mi daje jakieś 2400 PLN wraz z pastą termo przewodzącą. Mnie nawet ten zestaw zadowala. Tylko druga sprawa jest taka, czy mój zasilacz to uciągnie (Zasilacz: Xilence Power XP 550) xD i czy powinno to wystarczyć na najbliższy czas (jakieś 2 lata chyba max. będzie). Karty graficznej raczej nie chcę wymieniać, bo zapłaciłem za nią 1000 zł za czasów jej "świetności" no i wyciąga niezłą grafikę nie ma co dyskutować, a DirectX 11 ani 10 mi nie potrzebne, bo jadę na XP, ponieważ Vista do gier jest okropna, a ja trzymam się zasady legalności, więc siódemkę ściągać nie będę, a kupować też nie, bo czekam sobie spokojnie do czasu "ósemki".

• #10 12 Sie 2011 22:03
    daavid117
    Poziom 42  

Xavenir napisał:
    Tylko druga sprawa jest taka, czy mój zasilacz to uciągnie

W teorii tak. W praktyce? Nikt nie wie, bo ten zasilacz to może nie ostatni badziew, ale osobiście bym go nikomu nie polecił. Po co tak droga płyta i obudowa? Weź płytę P67 Pro3 (chyba, że na CF Ci tak bardzo zależy), obudowę CM Elite 430 - szukaj czegoś za 200zł, a nie za jakieś kosmiczne ceny, bo wtedy płacisz za naklejkę. Wtedy zostanie ci prawie 800zł. Sprzedaj tą GTX260 za 300zł i masz 1100zł na grafika + karta graficzna. XFX Core 550W - 230zł i do tego jak da radę to 6950. Masz zestaw do gier jak się patrzy.

GTX260 przy 2500k to trochę mało i zauważysz mocne niedomaganie karty w grach.

• #11 12 Sie 2011 23:06
    Xavenir
    Poziom 12  

No przyznam Daavid, że ta opcja mnie bardzo zaciekawiła, bo "spełnia prawie wszystkie moje oczekiwania", nie spełnia opcji kwoty za jaką przyjdzie mi się wyłożyć za to :/ W dodatku tak sprawdziłem sobie to na komputroniku (nie, nie będę kupował tam, tylko przez znajomego informatyka ze zniżkami w hurtowni jakiejś tam xd zresztą to będzie jeszcze moja ostatnia weryfikacja wyboru). Ja wybrałem CoolerMaster HAF ze względu na jedną rzecz "w zestawie":

Cytat:
    2 wentylatory 200mm
    1 wentylator 230mm
    1 wentylator 140mm

Widzę, że twój typ obudowy niestety nie ma żadnego chłodzenia do zaoferowania, a to jest mój główny cel zrobienia zakupów - lepsze chłodzenie + większe osiągi jak się wypłacę. W prawdzie bardziej mnie ciekawi twoja opcja (płytę główną na pewno wybiorę twoją, przyjdzie dużo taniej, a różnicy wielkiej nie ma), lecz gdybym dysponował sumką 3000 to bym się porządnie zastanowił, czy nie lepiej zainwestować w coś innego. Tym bardziej, że muszę wziąć poprawkę jeszcze na nowy dysk twardy, bo stary ma uszkodzone sektory (tak przynajmniej mi ktoś powiedział na elektrodzie), gdyby nie jego wymiana wziąłbym twoją propozycję bez wahania, bo jest naprawdę dobra, tylko, że klucz tkwi w szczegółach. Aktualnie stawiam sobie coś takiego za "cel", ale będę się jeszcze zastanawiał dość mocno, bo to kupa kasy jest :/

Procesor: Intel i5 2500k 819zł
    Płyta główna: ASRock P67 Pro3 479zł
    Pamięć: 2x2GB DDR3 Patriot 1333 169.90zł (to się raczej nie zmieni, bo pamięć i tak jest potrzebna "nowa")
    Obudowa: COOLER MASTER Obudowa PC HAF X/CM Elite 430* 739zł/200zł (różnica jest duża w cenie)
    Karta graficzna: Asus AMD Radeon HD 6950* 947zł

Opcja pierwsza (bez gwiazdek): 2206zł (można przyjąć, że resztę ceny by wypełniła pasta i ew. nowy zasilacz)
    Opcja druga (gwiazdki): 2914zł
    Opcja trzecia ("light" - to co wyżej, ale bez zasilacza, licząc, że mój oryginalny zasilacz dałby radę): 2614zł

Ta trzecia chyba jest najrozsądniejsza moim zdaniem (lecz boje się tego chłodzenia, czy nie będzie tak jak teraz, że temperatury mam po dłuższym użytkowaniu ~50 stopni) + ew. późniejsze dokupienie zasilacza, gdy opchnę komuś tego GTX'a?

• #12 12 Sie 2011 23:37
    wariato
    Poziom 43  

Gdzie ty kupujesz i5 za ponad 800pln ? W sklepie internetowym można go dostać za lekko ponad 700pln. Grafika to samo tego Radeona 6950 można kupić za 880pln z dobrym chłodzeniem od Gigabyte.
    I już masz ze 160pln w kieszeni.

Jeśli chcesz mieć dobrze ,,wentylowaną'' obudowę to zastanów się nad Antec Skeleton kosztuje mniej niż ta Cooler Mastera no i wygląda niepowtarzalnie :)

• #13 13 Sie 2011 09:20
    fiend_
    Poziom 43  

Elite 430 ci wystarczy, ale sklep zmień, bo ci portfel przetrzepią do czysta.
    Albo ta, osobiście mój obecny faworyt:
    http://www.angela.pl/p7012,chieftec-df-02b-b-z.html
    Kto by pomyślał, że Chieftec coś takiego zrobi.

• #14 13 Sie 2011 10:05
    daavid117
    Poziom 42  

Przecież do 430 można multum wentylatorów podłączyć, a koszt wentylatora 120mm to 12zł? Antec Sceleton bajecznie wygląda, ale cena też jak z bajki. Ten Chieftec powyżej to dobra propozycja. Aż dziw, że tak tania.

• #15 13 Sie 2011 12:14
    Xavenir
    Poziom 12  

Pisałem wyżej (wystarczy dokładnie czytać posty), że liczę ceny w "najwyższej skali" i mam tutaj na myśli komputronik, WSZYSTKO będę kupował przez znajomego informatyka ze zniżkami w jakiejś tam specjalnej hurtowni z częściami do komputerów itd., więc trochę z ceny zejdzie, ale i tak nie uda się dojść do tego co by mnie fascynowało, bo mnie by zadowolił ten Cooler Master HAF (KTÓRY MA JUŻ ZAINSTALOWANE CZTERY DOBRE WENTYLATORY i nie muszę bawić się w szukanie jakieś badziewi za 20 złotych, które w moim przypadku NIC nie dały), i5, pamięć 2x2GB, ta karta ASRock Pro3 i Radeon 6950, lecz cały problem w tym, iż MÓJ LIMIT WYNOSI 2500 ZŁOTYCH OKOŁO, a oprócz tego przychodzą jeszcze koszty OBOWIĄZKOWEJ wymiany dysku twardego na 1 TB za jakieś 200-300 zł + ew. zasilacz za drugie tyle, co mi definitywnie wyklucza nową kartę graficzną no i nie wiem co przez to mam zrobić...

Może to dziwne i niedorzeczne, ale chcę kupić obudowę z zainstalowanym chłodzeniem już od razu firmy typu Cooler Master (tak jak ten HAF X), a nie bawić się w dodatkowe dokupowanie wentylatorów, bo mi nic nie daje. Że tak powiem "napaliłem się" na obowiązkową zmianę procesora i obudowy dla lepszego (dużo lepszego) chłodzenia, a tego Radeona to ktoś mi tutaj w temacie podrzucił jako pomysł no i tak mi się rozkalibrował budżety, bo miałem wydać docelowo 2500 złotych, a tym czasem, aby postawić coś porządnego na nogi potrzebuję dodatkowego tysiąca złotych na tą głupią kartę graficzną, dlatego cały czas staram się jakoś dojść do porozumienia. Nie kręci mnie do kupowania od razu najdroższej obudowy do komputera, lecz chcę aby miała ona już zainstalowane komponenty jakieś tak jak właśnie HAF X, że problemem nie będzie znowu 50 stopni w całym komputerze (bo dwa wentylatorki 92, jeden na grafice, jeden na zasilaczu, jeden na procesorze - mi NIE wystarczają). Dlatego jakby było coś pomiędzy tym HAF X'em, a Elite 430, albo ten Elite 430 już w jakimś zestawie z zainstalowanymi komponentami to byłbym bardzo zadowolony, bo zawsze lepiej chyba by obudowa była dostosowana i dostarczona wraz z danym chłodzeniem proponowanym przez producenta, niż dokupywanie jakiś zephyr'ów, które za przeproszeniem gó*no dają...[/u]

• #16 13 Sie 2011 12:40
    daavid117
    Poziom 42  

Xavenir napisał:
    mnie by zadowolił ten 8-)er Master HAF (KTÓRY MA JUŻ ZAINSTALOWANE CZTERY DOBRE WENTYLATORY i nie muszę bawić się w szukanie jakieś badziewi za 20 złotych, które w moim przypadku NIC nie dały

To kup sobie do 430'tki wentylatory CoolerMaster. Gwarantuję, że w obudowie Chieftec lub CM 430 nie będzie wysokich temperatur...
    Xavenir napisał:
    niż dokupywanie jakiś zephyr'ów, które za przeproszeniem gó*no dają..

Niestety tutaj pokazałeś swą marną wiedzę na temat chłodzenia. Zephyr to akurat dobre wentylatory - dobre za swą cenę. Chcesz czegoś naprawdę dobrego? W tej HAF wentylatory będą najwyżej ze średniej półki. Kup CM 430 i do tego jakieś Scythe lub Revoltec - wysokowydajne wentylatory, jeśli uważasz, że to zrobi jakąś większą różnicę. Wentylatory montowane przez producentów w obudowach nigdy nie są dobrej jakości, są takie ot tak wystarczające i nic więcej.

• #17 13 Sie 2011 13:18
    fiend_
    Poziom 43  

Może kup od razu big tower lian li? Haf jest paskudny i drogi...
    W moim gladiator 600 mam 3 wentylatory (1przód 12cm, tył 12cm i góra 14cm + cooler cpu z 12cm wentylatorem) i podkręcony phenom II x4 i 6850 @ 10xxMHz nie miały najmniejszego problemu z temperaturami... Nawet 6850 crossfire nie przekraczało 60-65 stopni a procek poniżej 60 na 4ghz. Po co wyrzucać pieniądze dla dodatkowego kilogramu plastiku i 1, czy tam 2 wentylatorach więcej?

• #18 13 Sie 2011 15:15
    Xavenir
    Poziom 12  

Nie znam się na chłodzeniu to fakt, ale mam wmontowany aktualnie w komputerze "przeciąg" z dwóch Zephyr 92 i spadek temperatury o dwa stopnie mnie nie satysfakcjonuje, podczas gdy za 2-3h użytkowania mam temperaturę taką samą jak bez nich. Pisałem tutaj właśnie tematy co do chłodzenia gdy je kupowałem, zostałem odesłany po tanie Zephyrki, które rzekomo są bardzo dobrymi wentylatorami, kupiłem i się zawiodłem. Chciałem zrobić dobry zakup wentylatorków, miałem do wydania nawet i 200 stówy na dwa wentylatorki, ale powiedziano mi, że CoolerMaster np. podobno się nie opłaca kupować, bo coś tam są inne tańsze i lepsze. To właśnie ten "tańszy i lepszy" tyle mi pomógł co przystawienie wiatraka do obudowy -.- i nadal muszę mieć ją otwartą, i jednocześnie łapać masę kurzu. A te wentylatorki ze "Scytche" to jest to kwestia dodania 20 złotych widzę do Zephy'erka i zdobycie czegoś o bardzo podobnych parametrach... (akurat jak to pisałem to w tym momencie mój komputer chłodzony przez jak wspominałem "2x Zephyr 92" znowu się przegrzał i samoczynnie wyłączył...).

Cytat:
    Może kup od razu big tower lian li? Haf jest paskudny i drogi...

Aha, czyli ty kupujesz obudowy dla wyglądu, tak? Ahh... Ja szukam BARDZO DOBREJ obudowy, która zapewni mi chłodzenie lepsze niż obecnie (mogę zamieścić zdjęcie jak ktoś jest ciekawe) BEZ dokupowania czegokolwiek. Do tego chciałem kupić dobry procesor, co wiąże się z wymianą płyty głównej i pamięci ram. Plus nowy dysk, ahh policzmy to...

800+450+170+(700/200)+(~250 - nowy dysk 1TB)+(950+230 - za zasilacz, który jak sądzicie jest nie wiadomo jaki, czy dobry, czy zły)=1600 (wszystkie podstawowe rzeczy, który i tak i tak mam w planach kupna)+obudowa 700/200 (liczmy propozycję daavida)+1250 (zasilacz+radeon)=3050 PLN, ktoś tu chyba przekroczył moją "sugerowaną cenę maksymalną" o 600zł... czyli, że nie mam opcji kupienia nowego radeona + tego co bym chciał, tylko albo to co bym chciał + obudowa HAF (która mi się podoba, a trudno mi jest przekonać się do waszego zdania, bo jak wspominałem już ktoś mi tutaj polecił tego Zephyra, który mi tak pomógł, że normalnie mam Antarktydę dwa w obudowie...) albo... albo właściwie nie wiem co, bo nawet jeśli wywalić zasilacz to i tak nie mieszczę się w cenie, bo dysk twardy mam do kupienia obowiązkowo, ponieważ stary jest zepsuty, procesor też chcę wymienić = wymiana pamięci i płyty głównej = brak kasy na kartę graficzną...

• #19 13 Sie 2011 15:36
    daavid117
    Poziom 42  

Xavenir napisał:
    która mi się podoba, a trudno mi jest przekonać się do waszego zdania, bo jak wspominałem już ktoś mi tutaj polecił tego Zephyra, który mi tak pomógł, że normalnie mam Antarktydę dwa w obudowie...)

Jak zrobiłeś "przeciąg" dwoma wentylatorami 92mm? Nie rozumiem. Z przodu 120mm wdmuchujący, z tyłu 92/80mm wydmuchujący.
    Bardzo dobrą obudową z możliwością chłodzenia jest właśne CM Elite 430. Jaki jest sens kupowania obudowy droższej od podzespołów w niej? Chcesz za wentylatory dopłacać 500zł? To chyba nie masz co robić z pieniędzmi :). Wyrzucaj je w błoto, Twoja sprawa. Wiedz, że kilka obudów w życiu już usprawniłem i z całą pewnością właściwy montaż wentylatorów nawet w badziewnej obudowie daje niezwykłe wręcz efekty. Co dopiero mówić o 430'stce? Obudowy za 400+ to moim zdaniem marketing, marketing i jeszcze raz naklejka producenta, za którą płaci odbiorca. Przy budżecie na cały komputer rzędu 5000zł można myśleć o takiej Antec Sceleton (ona naprawdę daje rewelacyjne efekty), ale dla różnicy jednego czy dwóch stopni płacić więcej za obudowę niż za procesor? To trochę bez sensu. Powiedziałem już wszystko. Jeśli jesteś tak odporny na rady innych, bardziej doświadczonych użytkowników to już Twoja sprawa.

Tak dodając jeszcze, to kup 430 i zacznij zbierać na WC (LC) jeśli tak bardzo zależy Ci na niskich temperaturach.
    PS. Moją obudowę znajdziesz w dziale Modding.

• #20 13 Sie 2011 15:38
    Usunięty
  • #21 13 Sie 2011 18:06
    fiend_
    Poziom 43  

2 stopnie? Może kolego obudowę zamknij, bo boczny panel musi być zamknięty? Tak ci doradzano? A co my jesteśmy? Mamy im pogrozić palcem i powiedzieć: "nie doradzajcie tak"?

Wygląd? To była ironia! Żeby wentylator 12cm wymuszał jakiś ruch powietrza, poniżej 1000rpm nawet nie ma co patrzeć, bo nie o to chodzi. Elite 430 to bardzo dobra obudowa ze świetnymi możliwościami chłodzenia, a dlatego że ma 1 wentylator i 1kg plastiku mniej niż brzydki i drogi cholera wie czego Haf to już be? Cooler master ma bardzo dobre wentylatory, w mojej obudowie standardowa 14cm na górze bardzo dobrze radzi sobie z odprowadzaniem ciepła (czasami aż za gorąco w nogi ;) ) Także mity z d... wzięty. W dodatku te wentylatory są tanie.
    Dla audiofili i bogaczy- noctua. Jeden 12cm to koszt 4gb ram albo dobrej nagrywarki dvd.

• #22 13 Sie 2011 19:53
    Xavenir
    Poziom 12  

Procesor: Intel i5 2500k 750zł
    Pamięć: 2x2GB DDR3 Patriot 1333 169.90zł
    Obudowa: CoolerMaster Elite 430 Black 200zł
    Dysk twardy: 1 TB ~250zł
    Karta graficzna: Asus AMD Radeon HD 6950 ~999zł
    Zasilacz: XFX Core 550W 230zł

Otóż ta piękna kalkulacja daje mi hmm, 3100zł nie licząc dokupienia wentylatorków do 430... Jeśli ktoś mi da te 700 złotych to nie powiem, że to co mówicie jest świetnym wyjście, tylko, że granica jaka istnieje wynosi 2500 i nie więcej, to jest krytyczna linia nie do przekroczenia, jeszcze tam coś w stylu 2610 zł itd. to jest do dopuszczenia, ale 3100 to już nieco za dużo, tym bardziej, że nie mam przy tej cenie żadnego chłodzenia (nawet zaniżając te ceny ze średnich to najniższych dostępnych na rynku mam zbyt dużą nadwyżkę). Przyznaję wam rację, że głupio jest kupić obudowę droższą od reszty podzespołów, ale jednocześnie trochę głupio jest wydawać co dwa lata tysiąc złotych na kartę graficzną i jednocześnie zapłacić za wszystko 3100 zł, do czego mogę trochę dołożyć i kupić od razu cały komputer nowy. Jak mi ktoś da radę zniwelować te koszty do 2600 (górna linia, ew. kilka złotówek więcej) to gratulacje, bo ja nie wiem jak z 3100 zrobić nagle 2500. Z tematu, w którym zapytałem się co dokupić do komputera z taką opcją pieniężną z naciskiem na nową dobrą obudowę pod chłodzenie i procesor wyszła mi kombinacja jak zmienić całkiem komputer, i złożyć go teoretycznie od nowa.

Co do chłodzenia tymi Zephyrami to mam 2x 92 (jeden z przodu i z tyłu, moja obudowa większych opcji nie ma, a powiedziano mi, że tak się da niby uzyskać "przeciąg", a zamiast przeciągu mam "grzejnik".
    Co "dokupić" do komputera - 2500 PLN - obudowa do chłodzenia? Co "dokupić" do komputera - 2500 PLN - obudowa do chłodzenia?

Pierwszy ze zdjętą ścianą, drugi z założoną, różnica czasu to jakieś 20 min, podczas robienia screenów nie było żadnych włączonych programów oprócz przeglądarki i innych widocznych na pasku. Cenię sobie waszą pomoc, bo samemu mi przypadł do gustu ten Radeon HD 6950 (chociaż czytałem na chip.pl, że jest on bardzo głośną i mocno zużywającą prąd kartą, podczas prowadzenia rozgrywki - przynajmniej tak to zrozumiałem - http://www.chip.pl/artykuly/recenzje/2010/12/...md-radeon-hd-6970-spoznione-amd?b_start:int=7 ), lecz niestety to jest zbyt wielka cena wraz z tym Radeonem.

• #23 13 Sie 2011 20:02
    daavid117
    Poziom 42  

Xavenir napisał:
    Obudowa: 8-)erMaster Elite 430 Black 200zł

Gdzieś Ty takie ceny znalazł? ASRock'a można od 350zł kupić, RAM najtańszy za 80zł 4GB, 6950 od Vertex są po 830zł. Dysk też możesz wziąć 500GB i kosztuje 140zł.

• #24 13 Sie 2011 20:20
    RoStER
    Poziom 30  

daavid117 napisał:
    Xavenir napisał:
    Obudowa: 8-)erMaster Elite 430 Black 200zł

Gdzieś Ty takie ceny znalazł? ASRock'a można od 350zł kupić, RAM najtańszy za 80zł 4GB, 6950 od Vertex są po 830zł. Dysk też możesz wziąć 500GB i kosztuje 140zł.

Te Ceny Xavenir'a to jak by zamawiał w komputronik.pl :D, znajdź kolego tańszy sklep, pozdrawiam.

• #25 13 Sie 2011 21:14
    Xavenir
    Poziom 12  

No brałem ceny z komputronika, pisałem to gdzieś wyżej, ale też pisałem, że to jest przybliżenie cenowo, bo na pewno (a raczej powinienem) dostać to po najtańszych cenach hurtowych, bo jak pisałem będę kupował przez HURTOWNIĘ, w której zakupi mi to znajomy informatyk - stały klient ze zniżkami itd. - NIE KOMPUTRONIK. Licząc podane aktualnie ceny przez Ciebie to tez jest trochę drogo, bo wychodzi ~2700, mógłbym zrezygnować z tego zasilacza, aby trochę zmniejszyć to do jakiś 2500 no i wtedy dokupienie tych wentylatorków by doszło w cenę (tylko znowu pewnie trafię na takie moje obeznanie w tym fachu, że kupię coś co jest tandetne i się nie nadaje po prostu do chłodzenia - znaczy, chodzi o to, że z moim szczęściem mniejsze temperatury będą ze zdjętą obudową jak wyżej). Ogólnie to temat jest do zamknięcia (chociaż jakby ktoś mi mógł zasugerować chłodzenie pod tą obudowę jakieś dobre i nie za drogie, przed zamknięciem tematu to prosiłbym - dlatego najlepiej jakby temat został zamknięty po weekendzie). Co do ostatecznego wyboru to jeszcze to przemyślę i skonsultuję z tym informatykiem, bo mimo wszystko go znam lepiej i wiem, że na swoim fachu się zna, bo pracuje w nim dość długo (nie pamiętam ile dokładnie), ale na pewno wezmę sobie pod uwagę wasze rady i wskazówki, czyli opcję z tymi i5, Pro3 itd. uwzględniając w to tego radeona (mam tylko nadzieję, że nie zżera aż tyle prądu i nie jest taki głośny jak w internetowych recenzjach), chyba że nie starczy mi zasobu gotówki, bo dostanę inną korzystniejszą sugestię. Dziękuję wszystkim za pomoc.

//Jednak trzeba ponarzekać, że na tym forum mało kto czyta posty w całości.

• #26 13 Sie 2011 21:32
    fiend_
    Poziom 43  

Bo rozpisujesz się z jakimiś głupotami. Skoro zniżka będzie wysoka (jeśli 600~zł to warto ), bo podliczając twój zestaw, wychodzi jakieś 500zł różnicy pomiędzy KT a tańszym, dobrym sklepem.
    Jak nie masz kasy, to po czorta dokupywać na siłę chłodzenie na procka? To 32nm i 80~tdp, tu box do lekkiego oc wystarcza.
    Wentylator przód+ tył 12cm i nie ma opcji, by coś się grzało z powodu obiegu powietrza. Można i więcej, jeśli 6950 okaże się smokiem (a trochę ta karta grzeje )

• #27 13 Sie 2011 21:47
    daavid117
    Poziom 42  

No i prosiłbym ja jeszcze żebyś się pochwalił zakupami, które zrobisz, więc nie zamykaj tematu. Chcę zobaczyć co ten informatyk Ci doradzi.

• #28 13 Sie 2011 22:57
    Kafarnau
    Poziom 10  

a może te zephyry w starej obudowie są źle założone że nie chłodzi jak powinno?

• #29 14 Sie 2011 00:49
    Usunięty
  • #30 14 Sie 2011 12:10
    Xavenir
    Poziom 12  

Co do wentylatorów to chyba są one właśnie źle założone, ale nie znam się na tym no i tak mi ktoś to tu opisał na forum jak pisałem wyżej. A na razie przybliżony termin zakupów jest mi nieznany, bo mam kilka innych spraw do załatwienia przed tym. Raczej zmieniać nic konkretnego nie będę, tylko po prostu to będzie moja weryfikacja, co się opłaca kupić, a co nie, czy tam lepiej wziąć jakąś inną nieco tańszą płytę itd. A i zdecydowałem raczej, że karty kupować nie będę, ponieważ jest to zbyt duży wydatek, zwłaszcza iż GTX 260 kupowałem dwa lata temu zaraz po premierze i poszło na niego coś ponad tysiaka i szkoda znowu tyle wydawać, zwłaszcza, że aktualna karta graficzna sobie radzi, a tysiąc złotych to duża sumka, za którą mogę mieć inne potrzebne mi rzeczy.

Poniżej macie umiejscowienie tych wentylatorków.

//A i nie mówię, że różnicy temperatury nie ma, bo spadła ona o dwa stopnie z założoną obudową, lub o cztery gdy nie ma jednej ściany (początkowo wynosiła ona około 50 stopni, teraz bez tej ściany obudowy jest 46, więc tragicznie nie jest, ale przydałoby się coś lepszego, bo ze zdjętą obudową w pokoju mam tragiczne temperatury, z bez zdjętej obudowy znowu mam tragiczne tempratury w komputerze i po około godzince-półtorej gry w Episodes From Liberty City komputer się wyłącza, i nie ma ochoty się włączyć przez następne piętnaście minut aż nie wystygnie).

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME