Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prądnica od czołgu w ogrzewaniu wody

12 Sie 2011 16:52 5173 12
  • Poziom 14  
    Witam.
    Znajomy chce zaadoptować prądnice od czołgu T-55 do koła młyńskiego, aby ta zasilała grzałkę, i tu mam parę pytań:
    Czy ma ktoś info o danej prądnicy?
    Jest jakiś program do obliczenia energii z takiego koła (ma ono 2m średnicy i jest napędzane strumieniem z rury około 30cm średnicy)
    Prądnica wytwarza niby 28V ale przy jakich obrotach nie wiem, gdzieś tez pisało że ma około 6KW, Grzałkę można podłączyć bezpośrednio pod prądnice? ma ona 3 wyjścia.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 26  
    Witam. Podaj typ prądnicy . We wtorek podam ci parametry . Na co dzień mam styczność z tymi radzieckimi rozwiązaniami. Podobną jak nie taką samą prądnicę mam w urządzeniu rozruchowym do czołgów. Wózek z 4 akumulatorami pod nimi prądnica i silnik 7,5kW a może większy , już nie pamiętam.
  • Poziom 14  
    Typ prądnicy to b6, proszę również o opisanie końcówek i przy jakich obrotach prądnica daje 12V.
  • Poziom 26  
    Witam. Nie udało mi się dotrzeć do szczegółowej dokumentacji prądnicy . Jednakże po zrobieniu rozeznania w sprzęcie takie same prądnice są stosowane jeszcze w innych sprzętach produkcji ZSRR. Jest to prądnica samowzbudna 28V 6,5kW . Zaciski to wiadomo ten gruby mocowany na śrubę to przewód prądowy. Dwa cienkie przewody to dwa plusy uzwojenia wzbudzenia. Co do obrotów to ciężko mi powiedzieć przy jakich obrotach uzyska się 12V. W urządzeniu rozruchowym jakie posiadam jest silnik 7,5kW 1400obr/min. Napięcie wyjściowe i tak zależy od regulatora napięcia.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 43  
    Do obliczenia ilości energii niesionej przez strumień wody nie trzeba żadnego specjalnego programu, jest 1 wzór ze szkoły podstawowej:
    E=m*g*h,
    gdzie E=energia w dżulach (watosekundach), m=masa wody w kilogramach, g=przyspieszenie ziemskie (9,81m/sek2), a h=wysokość spadku w metrach (różnica wysokości między punktem, gdzie koło wodne pobiera wodę, a punktem, gdzie koło pozbywa się wody) .
    Jeżeli podasz przepływ wody w litrach na sekundę, to wynik otrzymasz w watach.
    Moc, jaką uzyskasz z tej instalacji zależy głównie od strumienia wody i wysokości koła.
    Aby uzyskać 1kW przy różnicy poziomów 2m trzeba, aby na koło lało się co najmniej 51 litrów wody na sekundę (założenie: 100% sprawność koła młyńskiego i prądnicy).
    Jeżeli koło robi 1 obrót w ciągu 2 sekund, to ma 30 obrotów na minutę - aby tym napędzać prądnicę musisz dać przekładnię zwiększającą obroty ok. 50 razy, gdyż przy obrotach 30/min będziesz miał napięcie poniżej 1V.
    Przyjmując wypadkową sprawność całej instalacji 50%, będziesz potrzebował ok. 100 litrów wody na sekundę dla uzyskania 1kW.
  • Poziom 33  
    Miałem kiedyś przed laty Dwie takie prądnice - bez oprzyrzadowania.Zdobyłem instrukcje bo miałem dostęp.Do sterowania potrzebne są: regulator i styczniki.Wszystko jest większe od pudełka na duże buty.
    By zasilać samo to sterujące oprzyrządowanie i komutator to potrzeba ok. 1 kW mocy.
    Prądnicę tą najlepiej po recyklingu - na złom metali kolorowych.Tam nie ma cienkich przewodów (6500 W / 24 V = 270 A).Nie warto przerabiać.
    Pralkowiec lub alternator samochodowy w grzaniu wody jest skuteczniejszy.
  • Poziom 14  
    Dzięki za odpowiedzi :), trochę zielony jestem w temacie elektryki/elektroniki. Co do koła wystarczyło by nawet jakieś 500w energii, a trzeba kombinować z tą prądnica na razie. JESIOTR1 czy mógłbyś podać schemat do oprzyrządowania sterującego?, od czego można regulator zaadoptować?
    Edit:
    Przed chwilą podłączyłem jeden z plusów uzwojenia wzbudzenia pod plus akumulatora samochodowego a masę prądnicy pod minus, miernik podłączyłem pod przewód prądowy i masę prądnicy, uzyskałem od 8V do 11V. Gdy nie napędzam prądnicy miernik nie pokazuje napięcia, czy moje działania są prawidłowe? przedtem bez akumulatora podpinałem miernik pod przewód prądowy i pod plus uzwojenia wzbudzenia lub masę prądnicy, w obydwu przypadkach uzyskałem max 0.8V
  • Poziom 26  
    Witam. Zachowanie prądnicy jest jak najbardziej właściwe. Te prądnice są samo wzbudne , czyli część energii wytworzonej musi powrócić do obwodu wzbudzenia poprzez obwody regulatora. Co do regulatora to ciężko będzie coś dobrać. Oryginalny regulator napięcia kilu kilogramowy kloc .Posiada w sobie troszkę elektroniki troszkę przekaźników i jeden wielki przekaźnik prądu zwrotnego.
  • Poziom 14  
    Witam. tym razem zwarłem kocówki plusów uzwojeń wzbudzenia z przewodem prądowym. Miernik podłączyłem do końcówek i masy. przy obrotach około 1400rpm udało się uzyskać około 24V, Czy można grzałkę podłączyć bezpośrednio pod 3 końcówki i pod masę prądnicy? i czy takie podłączenie może zaszkodzić prądnicy lub grzałce? Jaką grzałkę dobrać?
  • Poziom 14  
    Ponawiam pytanie z postu powyżej, Czy można zewrzeć końce plusów uzwojeń wzbudzenia z prądowym i prosto podłączyć grzałkę?
  • Poziom 11  
    Witam
    Myślę że nie gdyż musisz mieć prąd i napięcie na wzbudzenie , podłączając grzałkę zużywasz prąd potrzebny na rozruch prądnicy .
    Musisz zastosować styczniki które stopniowo będą załączać grzałki gdy napięcie będzie rosło
  • Poziom 26  
    Witam. Kolega Klon111 ma rację . W oryginalnym połączeniu w regulatorze napięcia jest ogromny stycznik który to załącza się gdy napięcie prądnicy przekroczy napięcie na akumulatorach o jakieś 2V . Są dwa rodzaje regulatorów napięcia jeden z owym przekaźnikiem , natomiast drugi z osobnym przekaźnikiem DMR-400T.
  • Poziom 43  
    Manierka !
    Tu jest coś dla Ciebie: "Poradnik, jak zbudować małą elektrownię wodną":

http://www.canyonhydro.com/images/Part_1_ESHA...n_how_to_develop_a_small_hydropower_plant.pdf

Poradnik jest po angielsku, ale dla pobieżnego zapoznania się możesz skorzystać z tłumacza "Googla".
    Dyskusja o regulacji napięcia (czy będzie taka potrzeba?) jest nieco przedwczesna, jeszcze Ci się nic nie obraca, jeszcze prądu nie ma. Może wystarczy uregulowanie strumienia wody - pewnie i tak będzie potrzebne?
    Prądnica nie "zrobi" więcej energii, tylko najwyżej tyle, ile przyniesie jej woda ...