Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony kabel myszy USB A4TECH

12 Sie 2011 17:47 7420 12
  • Poziom 9  
    Witam!
    Od niedawna jestem właścicielem niesprawnej myszki a4tech model X718BF. W myszce rzekomo miał być przetarty kabel USB w pobliżu wtyczki oraz myszy. Poprzedni właściciel próbował napraw na własną rękę (czego efekty widać na załączonych zdjęciach). Nie miałbym problemów z przelutowaniem kabli, gdyby nie było ich aż pięć i w tak różnorodnej kolorystyce. Kolory żył to: miedziany, miedzianoczerwony, czerwony, niebieski i zielony.
    Przeglądałem już wiele wątków na forum (na przykład)
    Link
    Link
    ale większość wniosków płynących z tych tematów w ogóle mi nie pomogła.
    Przykład 1. "To sobie kup, pożycz albo pójdź do kogoś, kto takowe cudo ma"
    Przykład 2. "Pójdź do kogoś, kto ma i miernik i pojęcie o tym, co będzie robił"

Przechodząc do sedna, mam kilka pytań do osób, które są w stanie mi pomóc:
    - czy posiada ktoś podobną myszkę a4tech i byłby w stanie sfotografować płytkę w miejscu gdzie przylutowany jest kabel lub jest w stanie znaleźć takowe zdjęcie? (ja szukałem, bezskutecznie)
    - czy może ktoś wie i jest w stanie powiedzieć dokładnie który pin do której ścieżki?
    - może próbuję reanimować trupa, a z tej myszki nic już nie będzie? jak sądzicie, jest możliwość żeby gryzoń znów ożył?

• PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    A więc tak, mam X718, dodam, że super mycha i warto ratować (choć już u mnie na emeryturze).

Więc od napisu na płytce CON1 w kolejności kolorów:
    -czerwony
    -miedziany
    -zielony
    -niebieski
    -miedziano czerwony
  • PCBway
  • Poziom 9  
    Pierwsza odpowiedź a jak bardzo przydatna.

Wychodzi na to, że układ żył na płytce nie jest zaburzony. Jednak płytka i luty nie wyglądają solidnie, poza tym widać, że czerwony i miedziany są zlutowane razem.

Pozostaje kwestia wtyczki usb. Podejrzewam, że kolory niebieski i zielony odpowiedzialne są za przepływ danych, czerwony i miedzianoczerwony za przepływ prądu, a sam miedziany... no właśnie. Może to ten jest nieużywany? Wspomnę, że do obudowy przed rozbiórką wtyczki przylutowany był przewód (albo niebieski, albo miedzianoczerwony).

edit: Nie sądziłem, że w tak krótkim czasie uzyskam konkretną i fachową odpowiedź i że ktokolwiek za darmo będzie się tak fatygował. Dziękuję pięknie.

PS. Niestety nie będę w stanie się już dzisiaj tym zająć. Z pewnością skorzystam z tych wszystkich informacji. O wynikach reanimacji szczura poinformuję wkrótce.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Zaraz wezme miernik w dłoń i podam Ci tu jak to wygląda przy wtyczce (przejścia) :)
    Daj mi 30 min ;)

Dodano po 18 [minuty]:

No więc tak, najpierw zdjęcia.

Jak widać na płytce zmostkowane są miedziano-czerwony i niebieski.

Wtydzka USB tak jak patrzę z przodu (tak mierzone miernikiem).

Mam nadzieję, że to pomoże, daj znać czy myszka działa :)
  • Poziom 9  
    Niestety.
    Po zlutowaniu kabla usb podłączyłem mysz bez zmiany żył na płytce. W momencie poruszania przewodami włączała się na ułamek sekundy dioda przy kółku i ta optyczna również. Komputer nawet wyszukał nieznane urządzenie usb. Myślałem, że przelutowanie przewodów rozwiąże problem. Rozlutowałem, odciąłem końcówki, zeskrobałem farbę, przylutowałem - zero reakcji. Czuję, że mogłem uszkodzić płytkę.
    Tak to teraz wygląda:

A było już tak blisko...
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Sprobuj oczyscic płykę pcb, i raz jeszcze kabelki jak pisałem wyżej, powinno się udać...
  • Poziom 29  
    Ja bym kupił nowy przewód, i dokładnie to polutował.
  • Poziom 9  
    Eidems napisał:
    Ja bym kupił nowy przewód, i dokładnie to polutował.

Co mi da nowy przewód? Przecież napisałem, że myszka reagowała na poprzednich lutach (patrz zdjęcie, pierwszy post), ale któryś przewód nie łączył dokładnie, dlatego postanowiłem przelutować wszystko ponownie. Nie jestem elektronikiem i nie mam z elektroniką wiele wspólnego. Robię co mogę.
    Poza tym nowy przewód kosztowałby więcej niż połowa wartości całej myszy.

zgf1 napisał:
    Sprobuj oczyscic płykę pcb, i raz jeszcze kabelki jak pisałem wyżej, powinno się udać...

W jaki sposób? Zeskrobać nożem? Przemyć spirytusem? Czy ta kalafonia na ścieżkach ma jakikolwiek wpływ na przepływ prądu? Czy nie uszkodziłem płytki gdy przejechałem za daleko nożem, rozdzielając luty?
    Jutro jeszcze się pobawię, nie mam nic do stracenia.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Nowy przewód ale nie koniecznie zakup takiego, po prostu z jakiegoś starego sprzętu na usb, coś może znajdziesz..

Po prostu sprawdź czy nie masz gdzieś jakichś niepotrzebnych połączeń. Kalafonia jest izolatorem, ale czasem niezbyt dobrze widać co jest pod nią, ja czasem delikatnie zeskrobuję.
  • Poziom 29  
    Sprawa jest prosta, nowy przewód, lutownica oporowa, cienka cyna i kalafonia albo pasta lutownicza. Wszystko dokładnie lutujesz i powinno działać, jeżeli nie chcesz się bawić to wyrzuć tą myszkę.
  • Poziom 9  
    Dysponuję jedynie lutownicą transformatorową. Mysz kosztowała mnie jakieś 12zł, nie będę kupował nowej lutownicy żeby ją naprawić.
    Tak jak pisałem wcześniej - w pewnym momencie świeciły się diody, a komputer wykrył urządzenie usb, więc wymiana kabla wydaje mi się niepotrzebna. Mam jakieś stare myszki, ale tylko na ps, żadnej usb. Przewodu usb odpowiednio długiego też nie mam.

Chciałem spróbować naprawy dostępnymi mi środkami. Dzisiaj przelutuję wszystkie żyły na płytce, jeśli to nie pomoże, będę musiał zaakceptować porażkę.
  • Poziom 23  
    Przetestuj, podlutuj kable jak mozesz, ale zrob to starannie i sprawdz.
    Jesli Ci sie uda, to ja gdzies mam kabel usb ze starej myszy, jak bedzie dzialac podesle Ci go za free :)
  • Poziom 9  
    No cóż... Nie udało się. Mamy denata. Czas zgonu 10:03. Zrobiliśmy co w naszej mocy.
    Mimo wszystko dziękuję wszystkim za pomoc.