Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Renowacja/naprawa agregatu made in ZSRR

Doom 12 Aug 2011 20:44 3174 14
    Doom
    Level 18  
    Witam.

Nie wiem czy dobrze wybrałem dział ale w samochodowym(z racji silnika i elementów mechanicznych) nie napiszę a elektroniki też tu niema jedynie trochę drutu i pewnie jakiś układ stabilizujący prąd czy chociaż kondensator (ale w tamtych czasach to nie jest takie pewne) :P Więc do rzeczy:

Udało mi się przypadkiem wejść w posiadanie agregatu prądotwórczego który wygląda jakby pamiętał wojnę (którą tego nie wiem), miałbym prośbę do was bo mam duży problem w identyfikacji parametrów(brakuje jakichkolwiek oznaczeń), no i mam jeszcze kilka pytań. Po pierwsze jakie paliwo tam się leje ? Na 99% to 2-suw więc pewnie trzeba to wymieszać z olejem tylko w jakich proporcjach ? Po drugie co to za wtyczka do podłączenia odbiornika zasilania ? W drugiej jest coś jakby dioda prostownicza jutro zrobię foto. Po trzecie tak się zastanawiałem i chyba rozbiorę wszystko przeczyszczę i zobaczę w jakim jest stanie(nie będę odpalał żeby się przypadkiem nie zatarł...) Na co zwrócić uwagę ? Patrzyłem do baku i jest tam sporo złuszczonej farby/oleju/benzyny i czegoś co wygląda jak rdza... Po odkręceniu kraniku i zdjęciu wężyka (rozumiem że układ działa grawitacyjnie) nic nie leciało... No i tak już na koniec, wiecie może czy ta farba jest jakaś specjalna czy po prostu przeczyścić wszystko, kupić jakąkolwiek farbę khaki i pomalować ? Na jednym z fotek jedyna tabliczka jaką znalazłem. Pierwsze zdanie rozumiem oprócz ostatniego słowa a drugiego w ogóle :P

any56
    Level 39  
    1. Praca agregatu bez uziemienia zabroniona.
    2. Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
    3. Wskazane przeczyszczenie całości
    4. urządzenie jest chłodzone cieczą
    5. Przyłącza typu SzR wy wyjście
    Doom
    Level 18  
    A skąd wiesz że urządzenie jest chłodzone cieczą ? Głowica cylindra wygląda dokładnie jak w motorach gdzie silnik jest chłodzony powietrzem z tym że tutaj powinien być w takim wypadku wiatrak... Gdzie tu wlać chłodziwo ?
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Do głowy poprzednika :D _Any 56. Dwa pierwsze punkty przetłumaczył poprawnie, resztę wymyślił :D
    Kolego - Silnik dwusuwowy ok. 200 ccm pojemności chłodzony powietrzem - z tyłu cylindra masz deflektor doprowadzający nadmuch z wentylatora w obudowie na żebra cylindra. Z ekranowanego kabla na świecę domyślam się, że generatorek służył do zasilania radiostacji, więc uwaga z napięciem wyjściowym prądnicy !!!!! Może być i 700 VDC (prąd stały do zasilania anody wzmacniacza mocy) !!!!!!
    Wypłucz olejem napędowym zbiornik paliwa, kranik, filtr i gaźnik, napełnij zbornik mieszanką benzyny i oleju do dwusuwów (mixol) w zalecanej proporcji dla starych silników (25g oleju na 1 litr paliwa) i start :D
    Acha, ta ,,koniczynka" na filtrze powietrza to przepustnica ssania, zamknij dzwigienką do rozruchu. Jak zaskoczy, otwieraj powoli.
    Doom
    Level 18  
    Jak uda mi się ją odpalić to postaram się pomierzyć jakie jest napięcie wyjściowe. A da się jakoś zmierzyć/określić moc ? Czyli ten pancerny wąż który wchodzi od góry w głowicę to przewód zapłonowy... Jutro wykręcę świecę, wyczyszczę bak no i postaram się rozłożyć co się da... Zastanawia mnie jeszcze brak jakichkolwiek oznaczeń... I jeszcze jedno pytanie jak to jest z tym zasilaniem silnika ? Mieszać benzynę z olejem ? Kupić zwykły olej silnikowy czy jakiś mixol czy coś takiego ?
    dzimi
    Moderator
    O ile dobrze kojarzę ten agregat pochodzi z postojowego zasilania na czołgu T-72 M-1 (wersja dowódcza). Były one przystosowane do wytwarzania napięcia pokładowego (+24V).
    Doom
    Level 18  
    Dzięki za pomoc :) Co do zalewania oleju to pod korkiem jest miarka więc pewnie na pełen bak paliwa jest jedna miarka oleju... Tak na oko ta miarka ma ze 100-150ml. Jeszcze pytanie nad tą "koniczynką" znaczy się pewnie filtrem powietrza jest taki zbiorniczek z tłoczkiem w środku on porusza czymś co jest wprowadzone do rurki za filtrem. To jest przepustnica i regulacja obrotów ? Ten krzywy kawałek drutu wkręcony w głowicę służy do przewietrzania komory spalania jak ją zaleję ? (to co jest na podłużnym zdjęciu pod świecą )
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Ehhhhh....Ten krzywy kawałek drutu w glowicy do odpreżnik do gaszenia silnika :D
    Co do dodatkowego zbiorniczka, to głowy nie dam, ale były patenty typu samoregulacji obrotów silnika na bazie ciśnienia wytwarzanego przez dmuchawę (większe obroty to większe ciśnienie nadmuchu, więc przymyka przepustnice).
    Doom
    Level 18  
    czyli jak chce go zgasić to tym krzywym drutem, ale przez zakręcenie kranika też się powinno dać i chyba nawet lepiej będzie odciąć benzynę. W tej koniczynce jest jakiś filtr ? Czyści się go ?

W tym zbiorniczku z tego co widziałem jest tylko tłoczek który poruszając się porusza czymś co rusza czymś w rurce od "koniczynki" do głowicy. Tak jakby tam była przepustnica. Jutro sprawdzę dokładnie i zobrazuje.
    Doom
    Level 18  
    Udało mi się do niego dobrać... Więc tak zbiornik jest w środku cały zawalony. Ale to się doczyści. Pod kranikiem do benzyny jest takie sitko które robi za filtr paliwa średnicy zew 28mm i wew 12mm da się gdzieś coś takiego dostać ? Czy może na wężyk dać filtr paliwa od malucha ?

Edit:

Najlepszym pomysłem będzie chyba kupno kranika od MZ-ki
    Doom
    Level 18  
    Pojawił się mały problem. Ostatnio miałem więcej wolnego czasu więc rozebrałem gaźnik przeczyściłem z syfu i złożyłem ponownie. Paliwo zaczęło dochodzić do cylindra ale... Zginęła iskra, wcześniej po wykręceniu świecy i sprawdzaniu iskry było ok. A w tej chwili iskry brak ale kabel kopie xD Co może być problemem ? Jaka powinna być przerwa na przerywaczu ? Może kondensator padł... Da się go jakoś sprawdzić ?
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Możliwe, że stary kondensator padł, ale mogło powstać zwarcie w cewce iskrownika.
    Wymień na próbę kondensator, kazdy motocyklowy się nada, potem zobaczymy. Sprawdź też przerywacz, może styki zanieczyszczone. Przerwa 0,5 - 0,7 mm.