Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kraków/Chorągwica czy Rabka/Luboń Wielki - DVB-T

rafalptk 13 Aug 2011 12:03 4931 11
    rafalptk
    Level 9  
    Witam,

Jestem początkującym użytkownikiem więc proszę Was o pomoc.
    W chwili obecnej odbieram sygnał analogowy z Chorągwicy, zwykła (stara) antena siatkowa ze wzmacniaczem SWA-6000/6T, umieszczona na maszcie przy płocie. Jakoś obrazu dobra (zależy jaki kanał).

Mapa lokalizacji i usytuowanie budynków:

Posiadam następujący zestaw:
    dekoder nBox HDTV (ten pierwszy biały) - do tygodnia będzie wymieniony na nBox HDTV Recorder
    do dekodera podłączony jest USB Stick ADB100T

Proszę o pomoc w doborze i anteny, wzmacniacza i ewentualnie umiejscowieniu.
    Z terenu posesji nie ma w linii prostej widocznego nadajnika (przeszkody: góry budynki)

Chorągwica

Luboń Wielki

Dziękuję za podpowiedzi i pomoc.
    irekr
    Moderator
    Po pierwsze dałbym sobie spokój z odbiorem Chorągwicy.
    Jesteś tak blisko Lubonia że odbiór DVB na kanale 61 powinieneś mieć perfekcyjny.
    Wystarczy jedna mała i lekka antena bez wzmacniacza, do Lubonia masz 7 km a to że lekko za górka to niewiele zmienia.
    Na początek przekręć antenę na zachód, podłącza do dekodera i zobacz co się dzieje na kanale 61.
    rafalptk
    Level 9  
    Dziękuję za odpowiedź.
    Próbowałem skierować antenę siatkową na Luboń, dekoder wskazywał siłę i jakość 0%, co jakiś czas siła na ułamek sekundy wskazywała 40 ~ 50%.
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    rafalptk wrote:
    Próbowałem skierować antenę siatkową na Luboń, dekoder wskazywał siłę i jakość 0%

Zobacz jak to wygląda ze strony Lubonia.
    http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_S4D

Quote:
    ... co jakiś czas siła na ułamek sekundy wskazywała 40 ~ 50%.

Koniecznie sprawdź poprawność własnego systemu antenowego. :!:

Pozdrawiam.
    irekr
    Moderator
    A jak odbierasz w analogu to co leci z Lubonia.?
    kanały 31 i 36...
    rafalptk
    Level 9  
    Analog odbieram z Chorągwicy. dobrej jakość TVP1, TVP2, TVPinfo i Polsat i prawie niewidoczne TV4. Nie próbowałem na siatkowej ze wzmacniaczem odbierać sygnału z Lubonia.

Dodano po 44 [minuty]:

Testowałem trochę na analogu Luboń, kanały 31 i 36 TVP1 TVP2, obiera kiepsko., ale gdy przełączyłem antenę na USB Stick ADB, pokazywało przez ułamek sekundy siła 35-40%, jakość 70-90%. Po czym na dłużej (kilka sekund) gubił sygnał
    irekr
    Moderator
    Jak wygląda teren w kierunku Lubonia...?
    Jak wskazania siły i poziomu sygnału na kanale 64 z kierunku Chorągwicy?

Wygląda na to że będziesz sobie musiał sprawić lepsza antenę, tak jak opisał SP5ANJ.
    Tuner USB to dość tępe urządzenie, nie traktowałbym go jako "wyrocznię". Gdybyś miał coś większego i sprzętowego....
    rafalptk
    Level 9  
    W kierunku Lubonia jest stała przeszkoda :) w postaci niewielkiej góry. w Poście pierwszym jest podane ukształtowanie.
    W zależności w którym miejscu ustawię antenę to jest przeszkoda w postaci domu lub zabudowań gospodarczych. Mógłbym zamontować antenę na zachodniej ścianie (wtedy przeszkodą byłaby tylko góra) ale to wymaga znacznie dłuższego kabla.

Co do wskazań z Chorągwicy, kanał 64: siła przez ułamek sekundy wskazuje 27,28% jakość też mniej więcej w tych granicach.

Co do anteny, lepsze będą anteny kierunkowe niż siatkowe?
    Tuner: rozumiem że ten USB sprawdza się tylko w rejonach z b.dobrym sygnałem?
    irekr
    Moderator
    Czułość tunerów USB nie pozwala na odbiór słabych sygnałów. Dodatkowo trzeba traktować jako element zakłócający sam komputer.
    Z doborem anten byłbym ostrożny, najpierw należy sprawdzić możliwości tego co masz. W warunkach górskich nie zawsze zastosowanie anten kierunkowych jest dobrym rozwiązaniem, czasami trzeba używać anten o znikomej kierunkowości lub wręcz dookólnych. O ile dla odbioru analogowego odbicia sygnału sa czynnikiem destrukcyjnym to w cyfrze jest odwrotnie - pomagają w odbiorze.
    Niewątpliwie instalacja musi być zrobiona bardzo dobrze, do tego miejsce postawienia anteny trzeba czasami dobrać.
    Bez testów się nie obędzie.
    Niewątpliwie warto zaopatrzyć się w sprzętowy tuner, o ile nie masz odbiornika z DVB w MPEG4.
    rafalptk
    Level 9  
    Niestety sprzętowego dekodera dvb-t nie mam, a ten USB podłączony jest do dekodera satelitarnego "n".

Metodą prób i błędów będę musiał znaleźć jakieś dobre rozwiązanie. Dziękuję za pomoc. Jeżeli ktoś miał podobne problemy/ posiada duże doświadczenie to bardzo proszę o dobre podpowiedzi.
    matis057
    Level 33  
    Tuner na USB może nie jest czuły ale odebrałem na antence od zestawu MUX2 z ~55km :D
    Sygnał musi być dobry jakościowo :)
    kotuniunia
    Level 29  
    8maja lub wcześniej ruszył MUX1 Z LUBONIA.jakośc i sygnały lepsze niż na MUX2. Wiadomo niższa f. mniejsze straty na przesyle,chociaż moc wypromieniowywana z nadajnika 10 krotnie niższa. W Podobinie odbior z Lubonia nigdy nie był możliwy,szczególnie na dole(miejscowi wiedzą o co chodzi). O odbiorze MUX3 na 61 kanale z tego nadajnika należy zapomnieć(w analogu miejscowo doświetlano lokalnym nadajnikiem).Może 32 kanał okaże się łaskawszy.

Ale nie warto się tak zamartwiać, bo MUX2 ma być docelowo nadawany na 36 kan.(tam gdzie teraz TVP2) z mocą 10kW po wyłączeniu analoga.