Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Eagle] Proszę o sprawdzenie schematu oraz PCB

kiler129 13 Sie 2011 18:12 2682 9
  • #1 13 Sie 2011 18:12
    kiler129
    Poziom 27  

Witajcie!
    W związku ze swoim nowym projektem musiałem narysować do niego nowy schemat oraz nową PCB wzorując się na już istniejących.
    Czy bardziej doświadczeni koledzy mogliby przyjrzeć się obu elementom?

W związku ze schematem mam jeszcze pytanie - jak zmienić parametry etykiet aby na siebie nie wjeżdżały? :)
    Zastanawiam się też cza da się uniknąć tych 2 kabelkowych i 1 drutowej przelotki na PCB.

p.s. Warstwa extModule to płytka IMU 5DOF produkcji wide.hk (http://www.wide.hk/products.php?product=IMU-Analog-Combo-Board-%252d-5-Degrees-of-Freedom-IDG500%7B47%7DADXL335#)
    p.p.s. Kolejność pinów w złączach (po za tym od IMU) jest mi obojętna.

[Eagle] Proszę o sprawdzenie schematu oraz PCB [Eagle] Proszę o sprawdzenie schematu oraz PCB

0 9
  • Semicon
  • Pomocny post
    #2 13 Sie 2011 22:23
    marco47
    Poziom 41  

Na schemacie brakuje rezystora 10k podciągającego Reset do VCC.

Aby etykiety nie nachodziły na siebie, musisz to zmienić w ich bibliotekach, lub je porozsuwać.
    Symbole zasilania kierujemy w stronę jaką wskazują ich potencjały.

Nie musisz się zastanawiać czy można się pozbyć tych połączeń kabelkami.
    Należy tylko nieznacznie przestawić niektóre elementy, i pozbędziesz się zworek.
    Poniżej masz pokazane niektóre błędy, które możesz bez problemu poprawić.

Jak widzisz płytka powinna leżeć w początkowym zerowym punkcie, jak wskazuje na to czerwona strzałka.
    W czerwonych obwódkach masz elementy, które możesz przenieść w miejsce zielonych.
    Rezystor leżący w środku obudowy procka, nie jest dobrym pomysłem, chyba że zastosujesz podstawkę pod układ.

0
  • Semicon
  • #3 13 Sie 2011 22:59
    kiler129
    Poziom 27  

marco47 napisał:
    Na schemacie brakuje rezystora 10k podciągającego Reset do VCC.

Przeoczyłem chyba w datasheecie Atmela :)

Cytat:
    Aby etykiety nie nachodziły na siebie, musisz to zmienić w ich bibliotekach, lub je porozsuwać.

Chodziło mi o etykiety na schemacie (te opisane np. ST-1 czy X-GYRO) a nie opisy na PCB - te akurat to bardziej bajer na niż pomoc na tej wielkości płytkach :)

Cytat:
    Nie musisz się zastanawiać czy można się pozbyć tych połączeń kabelkami.

ISP starałem się tak przestawić ale nie mogę dojść wtedy ścieżkami aby zachować między nimi te 10mils.
    Jeśli chodzi o rezystor to co mi da przestawienie go tak? Do LM317 i tak nie doprowadzę napięcia bez drucika a dodatkowo będę musiał ścieżką w koło pociągnąć 24V które jest dość zaśmiecone (2x 500W silniki pracujące na szybko zmieniającym się PWM).
    Nie wiem czy to dobry pomysł puszczanie śmieci tuż obok wyprowadzeń analogowych czujników.

Cytat:
    Jak widzisz płytka powinna leżeć w początkowym zerowym punkcie, jak wskazuje na to czerwona strzałka.

Widziałem tą uwagę już wiele razy i skorygowałem to po napisaniu posta ale mam pytanie - jakie to właściwie ma znaczenie po za estetycznym?

Cytat:
    Rezystor leżący w środku obudowy procka, nie jest dobrym pomysłem, chyba że zastosujesz podstawkę pod układ.

Nie miałem go gdzie wcisnąć sensownie bez przelotki.
    Druga sprawa to to, że gdy ostatnio lutowałem atmegę (co prawda 8) to pierwszą chyba za mocno przygrzałem i zaczęła się sama resetować a druga którą wlutowałem miała fabryczne zwarcie między GND a VCC. W końcu dałem podstawkę - prawa Muprhiego są niezawodne ;)

0
  • Pomocny post
    #4 14 Sie 2011 12:11
    Bonkot
    Poziom 39  

Witam
    Nie wiem dlaczego bardzo dużo projektujących stara się "upchnąć" jak najwięcej elementów na jak najmniejszej powierzchni. Trochę rozsunąłem elementy i zobacz, że już napisy na siebie nie nachodzą. Nie wiem po co zastosowałeś etykiety , skoro można nazwać jednakowo krótkie odcinki połączeń na schemacie aby program w projekcie płytki "fizycznie" je połączył (zaznaczone w obwódkach).
    Zechciej zauważyć, że dołączony moduł ma także wyprowadzenia także z drugiej strony. Więc jeżeli będzie "leżał" na uP, to niedogodnością będzie przylutowanie tam jakichkolwiek przewodów. Sugerowałbym jego przesuniecie.
    Piny 8 i 10 złącza "ISP" także do masy (zgodność z "kandy").
    Punkt zerowy, to nie tylko estetyka, ale także punkt odniesienia dla "maszynowego" wykonania płytki.
    Co do rezystora, to kto powiedział że "przelotki" na płytce są "be". Do samego projektu płytki się nie odnoszę, bo jej nie sprawdzałem.
    Pozdrawiam.

0
  • #5 14 Sie 2011 15:32
    kiler129
    Poziom 27  

Bonkot napisał:
    Nie wiem dlaczego bardzo dużo projektujących stara się "upchnąć" jak najwięcej elementów na jak najmniejszej powierzchni. Trochę rozsunąłem elementy i zobacz, że już napisy na siebie nie nachodzą.

W wypadku PCB chodzi raz o koszta dwa o miejsce zajmowanego przez układ :)
    Jeśli chodzi o schemat to etykiety nadal nachodzą na siebie - wiem, że da się zmienić czcionkę na mniejszą ale niestety nie wiem jak.

Bonkot napisał:
    Nie wiem po co zastosowałeś etykiety , skoro można nazwać jednakowo krótkie odcinki połączeń na schemacie aby program w projekcie płytki "fizycznie" je połączył (zaznaczone w obwódkach).

Tu masz akurat rację ponieważ złącze jest blisko stabilizatora ale stało się to tylko przez przeoczenie. W którymś z kolei PDFie przeczytałem, że wszelkie gniazda należy umieszczać w jednym miejscu lub jeśli jest to układ posiadający silną separację we-wy to wejścia po lewej stronie schematu a wyjścia po prawej.
    Stąd u mnie wszystkie gniazda są na dole - to jedno akurat dodałem później i zapomniałem przenieść.

Bonkot napisał:
    Zechciej zauważyć, że dołączony moduł ma także wyprowadzenia także z drugiej strony. Więc jeżeli będzie "leżał" na uP, to niedogodnością będzie przylutowanie tam jakichkolwiek przewodów. Sugerowałbym jego przesuniecie.

To akurat był mały kompromis. Na początku moduł miał być na kabelkach ale stwierdziłem, że lepiej aby był on na sztywno przylutowany do PCB aby uniknąć niespodzianek.
    Wyjścia po drugiej stronie są nieużywane w projekcie.

Bonkot napisał:
    Co do rezystora, to kto powiedział że "przelotki" na płytce są "be". Do samego projektu płytki się nie odnoszę, bo jej nie sprawdzałem.
    Pozdrawiam.

Na większości dobrych PCB się ich nie widuje ;)
    Dodatkowo wygląda to estetyczniej.

0
  • Pomocny post
    #6 14 Sie 2011 16:36
    marco47
    Poziom 41  

Nie wiem czy zwróciłeś uwagę na różnicę napięcia którym zasilasz stabilizatory.
    Mimo ich niewielkiego obciążenia będą się dość mocno grzały.
    Dlatego przynajmniej LM7805 powinien posiadać niewielki radiator, aby mu ulżyć w pracy :D

Przerobienie schematu na bardziej czytelny, ułatwia później jego czytanie.

Jak widzisz nie ma tutaj zastosowanych etykiet, a czytelność jest chyba wystarczająca.
    Również inaczej są podłączone niektóre sygnały do gniazd.
    Jeżeli sam piszesz program, i projektujesz płytkę, to musisz to robić równolegle.
    Jeżeli jakieś ścieżki są zbyt zagmatwane, lepiej zmienić kolejność podłączenia.

Po przebrnięciu przez schemat, można pokusić się o zaprojektowanie płytki, która będzie jak najmniejsza dla tego zastosowania.

Jak widzisz inne położenie elementów, uprościło prowadzenie ścieżek i spowodowało że płytka ma wymiary 71x36mm, mimo ze leży na niej stabilizator z radiatorem.

Przykładowa płytka widziana w rzeczywistości wirtualnej 3D, programu POV-Ray.

Widok od strony ścieżek.

Mam nadzieję że ta przykładowa płytka, pozwoli Tobie na zaprojektowanie własnego układu.

0
  • #7 14 Sie 2011 17:12
    kiler129
    Poziom 27  

Nie no, projekt twojej PCB wygląda super - mógłbyś podrzucić pliki? :)
    O różnicy napięć faktycznie nie pomyślałem, dzięki za uwagę.
    Zastanawia mnie tylko ile mogę pobrać po takich ścieżkach z 7805 na wyjściu console przy twoim projekcie PCB? Myślę, że ~600mA im nie zaszkodzi. Przy okazji pytanie o kabel - czy mogę użyć skrętki UTP? Na zasilanie 2 pary, uart spleciona para, buzzer połączona jedna para.
    Soft piszę sam w oparciu o już istniejący więc sam kombinowałem z ustawieniem pinów w gniazdach aby wygodniej było ułożyć to na płytce :)

p.s. Szkoda, że pow-ray na OSX jest martwy bo fajnie wyglądają płytki w 3D.

0
  • #8 14 Sie 2011 17:24
    marco47
    Poziom 41  

Jeżeli masz zamiar czerpać ze stabilizatora LM7805 około 0,6A dla zasilania konsoli, to nawet ten radiator będzie za mały.

Możesz ścieżkę zasilającą konsole poszerzyć, ale 0.5mm wytrzymuje spokojnie 1.3A

Skrętki mogą być, ale nie możesz ich skręcać wspólnie ze sobą.

0
  • Pomocny post
    #9 14 Sie 2011 18:36
    Bonkot
    Poziom 39  

Witam
    Mnie chodziło o "upychanie" schematu. A o estetyce projektu płytki już niejednokrotnie dyskutowano. Według mnie układ ma przede wszystkim działać zgodnie z założeniami. Taką estetykę np prezentuje kolega "marco47"i i o ile za schemat należy mu się uznanie to w projekcie płytki od razu widać efekty. Umieszczenie gniazda "motor1" (gdzie jak pisałeś, występują sygnały "zaśmiecające") razem z gniazdem "console1" (gdzie jak mniemam doprowadzone są sygnały sterujące) i przepuszczenie prądów powrotnych przez pin masy uP ( na pewno ATmega się ucieszy, o ile w ogóle ruszy). Estetyka została zachowane, ale co z tego wynika?.
    Ze stabilizatorami kolega "marco47" ma rację, gdyż obciążając tylko 5V stabilizator prądem 100mA wydzieli się na nim ok 2W w postaci ciepła. Na stabilizatorze 3.3V sytuacja staje się gorsza.
    Napisałem o stabilizatorze 3,3V, bo "pogrzebałem" trochę w sieci i znalazłem identyczny układ a do niego schemat i noty katalogowe zastosowanych tam układów.
    http://www.sparkfun.com/products/9268
    Pozdrawiam.

0
  • #10 14 Sie 2011 19:04
    kiler129
    Poziom 27  

Jeśli chodzi o bliskość console oraz motor1 to 5V PWM nie powinno chyba zakłócić UART, jeśli jakieś błędny pojawią się podczas transmisji nie jest to krytyczne (zgubi się jedna-dwie paczki informacyjne dla LCD). Strategicznym punktem są tutaj sygnały podawane na ADC ponieważ od nich zależy czy kierowca będzie jechał czy zaliczy dzwona :)
    Stabilizator 5V faktycznie powinien mieć radiator - postaram się go wynieść na granicę płytki i przykręcić do aluminiowej obudowy.
    Płytka którą pokazałeś jest zasilana 3.3V, moja 3.7V stąd wybór LM317L (nie udało mi się znaleźć gotowego układu dająceg 3.7V). Na początku była ona uwzględniona w projekcie jednakże jest droższa oraz jest problem z jej realną dostępnością toteż dostosowałem układ do tej z wide.hk.
    Co do mocy wydzielanej na LM317L to zakładając nawet bardzo kiepską wydajność samego stabilizatora nie powinna przekroczyć 0.5W ponieważ IMU z racji zastosowanych podzespołów nie pobierze więcej jak 8-8.5mA.

0