Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zregenerowane kolumny zgc 60-8-670

zorro21 13 Sie 2011 20:03 9894 14
  • Zregenerowane kolumny zgc 60-8-670
    Witam wszystkich miłośników starego dobrego sprzętu.
    Dziś chciałbym przedstawić zmodernizowaną i zregenerowaną konstrukcje kolumn ZGC 60-8-670 którą wykonałem sam
    Kolumny były robione od podstaw a mianowicie:
    Głośniki nisko tonowe. (bas)
    Zostały w nich wymienione tylko membrany z piankowym resorem, kopułka cewki są oryginalne i nie były ruszane we wszystkich czterech głośnikach.
    Głośniki średnio tonowe.
    Zostały w nich wymienione membrany z piankowym resorem, kopułka, dolny resor, oraz została wymieniona cewka na oryginalną.
    Głośniki wysoko tonowe.
    Oba głośniki są oryginalne.
    We wszystkich głośnikach zostały pomalowane membrany na kolor czarny mat co wspaniale komponuje z całą konstrukcją.
    Wszystkie pierścienie do głośników zostały wykonane z plexi, która została pomalowana na czarno i tworzy efekt czarnego lusterka co świetnie się komponuje
    Skrzynia
    Z każdej z kolumn została zerwana stara czarna okleina poczym skrzynie zostały wy szpachlowane, wyczyszczone i obklejone nową okleina. Przedni panel czyli front kolumn został obity materiałem skóro podobnym w kolorze czarnym.
    Wnętrze kolumn zostało wygłuszone czego nie było w oryginale specjalna watą wygłuszającą, zostały wymienione kable na nieco grubsze niż były poprzednio wszystko uszczelniłem uszczelką do okien.
    Dane techniczne
    Układ trójdrożny oparty na dwóch głośnikach GD 20/20/3 15Ω połączonych równolegle, głośniku średniotonowym GDM 12/60/4 oraz wysokotonowym GDW 9/15/10. Zwrotnica: 6dB/okt. Moc znamionowa: 60W Impedancja: 8Ω Pasmo przenoszenia: 70÷20.000Hz Wymiary:300×740/70×280mm
    Zestawik napędzam wspaniałym sprzętem Unitry ws 418
    Całość komponuje się estetycznie i ładni.
    Koszta jakie poniosłem przy regeneracji kolumn w zaokrągleniu to jakieś 400zł oraz dużo dużo pracy i cierpliwości. Myślę ze było warto.
    Zresztą oceńcie sami :)
    Mój sprzęt którym zasilam kolumny a mianowicie Unitra ws 418 jak widać brakuje mi przycisku jak by ktoś posiadał dobrze zapłacę :)

dokładnie tak wyglądały kiedyś :)
    Zregenerowane kolumny zgc 60-8-670 Zregenerowane kolumny zgc 60-8-670 Zregenerowane kolumny zgc 60-8-670 Zregenerowane kolumny zgc 60-8-670 Zregenerowane kolumny zgc 60-8-670 Zregenerowane kolumny zgc 60-8-670 Zregenerowane kolumny zgc 60-8-670 Zregenerowane kolumny zgc 60-8-670
    Czekam ta opinie :)
    Pozdrawiam

Dodałem zdjęcie na początku.
    Proszę na przyszłość pamiętać.
    [Djpopak;)]

Fajne!
  • #2 13 Sie 2011 20:39
    Qbuś
    Poziom 38  

:D Wrażenia wizualne bardzo pozytywne, (kawał dobrej roboty), pomalował byś tylko widoczne części koszy na czarny mat, to by chyba było jeszcze lepiej.

• #3 13 Sie 2011 20:43
    zorro21
    Poziom 14  

Witam.
    Próbowałem w tym kolorze i bardziej przypadł mi do gustu kolor złoty :) zdjęcia nie oddają piękna i estetyki wykonania :) a nie miałem też dobrego aparatu by móc zrobić lepszej jakości zdjęcia.

• #4 13 Sie 2011 23:01
    DDN
    Poziom 31  

No faktycznie bardzo eleganckie,tera wyglądają jak jakieś ze sklepu hi-fi. Świetne połączenie tego koloru drewna z ta skora. To fornir czy folia bo niema zdjęć z budowy wiec jakoś nie mogę poznać. Mogłeś jeszcze wymienić elementy w zwrotnicach na nowe lepszej klasy wtedy dźwięk by zyskał,i tak myślę co byś dal tam jakaś lepsza kopułkę na wysokie tony. Udana robota!

• #5 13 Sie 2011 23:23
    kub1113
    Poziom 9  

Głośnik wysoko tonowy w lewej kolumnie chyba troszeczkę krzywo przykręcony, poza tym nawet ładnie to wyszło ;)

Zdanie zaczynamy z wielkiej litery! Regulamin:
    3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    [Djpopak;)]

• #6 13 Sie 2011 23:26
    wariato
    Poziom 43  

Kolumny fakt, ładnie wykończone i odrestaurowane - dobrze że nie zrobiłeś im innego pojęcia ,,tuningu''. Ale z drugiej strony nie wiem czy warto dawać to do działu DIY. Chyba że dla potomnych jako temat, który wskaże im co należy robić z kolumnami no już można powiedzieć vintage. Nie żaden tam pseudotuning i wymiana głośników na dibeisi 500W + ,,gwizdki'' piezo, tylko ładnie z zachowaniem wszelkich zasad ,,odmładzania'' czy też doprowadzania sprzętu do oryginału.
    Trochę te pianki w GDNach psują efekt i można byłoby się postarać o wymianę samych zawieszeń, ale lepsze to niż całkowita wymiana głośników na chińszczyznę.
    Mnie się podoba.

• #7 14 Sie 2011 08:29
    edenlubawa
    Poziom 15  

W jaki sposób wykonałeś te ozdobne pierścienie z pleksi?

• #8 14 Sie 2011 09:46
    zorro21
    Poziom 14  

Dzięki za tak wspaniałą opinie :)
    Niestety to nie jest fornir bo wychodziło bardzo drogo gdybym miał kupować więc postanowiłem ładnie okleić folią która po przyklejeniu wygląda bardzo estetycznie i co przede wszystkim nie jest droga bo metr bieżący kosztuje 5 zł
    Zwrotnica w tym modelu jest dosyć uboga i w zasadzie nie było czego tam wymieniać:)
    Co do wykonania pierścieni jest to moja własna wena twórcza :D
    pojechałem do sklepu budowlanego kupiłem płytę pleksi i wziąłem się do roboty :) zanim dopracowałem wykonanie troszkę to mi zajeło i zmarnowałem kawał materiału ponieważ pleksia którą miałem była bardzo sucha i pękała pod wpływem obróbki.
    Gdy wykonałem niezbędne pomiary i stosunkowo uznałem ze wycięty pierścień będzie pasował w otwór zabrałem się do wycięcia. Posłużyłem się przy tym suwmiarka która miała zaostrzone końce i spełniało to postać cyrklu i kiedy obracałem go w koło zaostrzone końce działały jak nóż który wyciął równiutkie koło :) wszystko na koniec oszlifowałem kamieniem (takim co zakłada się na wiertarkę) i papierem ściernym i później pomalowałem sprayem na kolor czarny mat i dało mi to ze pierścień wyszedł w efekcie czarnego lustra :) trochę się rozpisałem .....

• #9 14 Sie 2011 14:49
    398216
    Usunięty  
  • #10 14 Sie 2011 15:23
    zorro21
    Poziom 14  

Robiąc różne próby z zwrotnicą doszedłem do wniosku ze oryginalna spełnia nawet dobrze swoje zadanie w moim pokoju. Ciekawy był efekt gdy wsadziłem tam zwrotnice od zestawu Space 86 i Pionner cs 545 ale żadnej tam nie zostawiłem bo chciałem wszystko utrzymać w oryginale oraz do tamtych zwrotnic mam i głośniki więc zamierzam zrobić z nich fajne kolumienki.
    Rzeczywiście gdy pierwszy raz podłączyłem je pod wzmacniacz wszystko się trzęsło ale gdy zastosowałem wytłumienie skrzyni oraz dobrze ją uszczelniłem i skręciłem tylną ścianę wszystko się uspokoiło i gra jak powinno :) A w tej zwrotnicy raczej już nic nie będę zmieniał ponieważ kolumienki wystawiłem na sprzedaż i myślę nad kupnem innych tak samo do regeneracji i cieszyć się wykonaniem dobrej roboty :) <lubię w tym grzebać i poświęcać temu czas>

• #11 14 Sie 2011 22:32
    krakarak
    Poziom 38  

zorro21 napisał:
    Oba głośniki są oryginalne.
    We wszystkich głośnikach zostały pomalowane membrany na kolor czarny mat co wspaniale komponuje z całą konstrukcją.

Czekam ta opinie :)
    Pozdrawiam

Mam dwie sprawy - pierwsza to moja opinia o wykonaniu renowacji - boki kolumn wyszły bardzo dobrze, lecz skórzany przód absolutnie nie pasuje.
    Druga - czy zadałeś sobie pytanie o wpływ malowania membrany na jakość i pasmo odtwarzanego dźwięku ? Obserwuję bardzo hurra-optymistyczne podejście do regeneracji głośników. Nikt nie zwraca uwagi na jakość zastosowanych materiałów membrany, resorów, zawieszeń, cewek. Przecież głośnik nie gra magnesem czy koszem. Producenci latami badają materiał na ich głośniki, jego strukturę, by uzyskać najlepsze parametry a tu kolega niefrasobliwie maluje membrany zmieniając ich właściwości.
    Więc nie ma co mówić o parametrach jak w oryginale.

• #12 17 Sie 2011 13:30
    Czebit
    Poziom 8  

Witam

Z tego co się orientuję, to membrany z GD 20/20 były celulozowe. Z tego co widzę, wydaje mi się, że te nowe są piankowe. Jak to zmieniło charakter brzmienia?

• #13 18 Sie 2011 21:55
    woda400
    Poziom 11  

Czebit napisał:
    Witam

Z tego co się orientuję, to membrany z GD 20/20 były celulozowe. Z tego co widzę, wydaje mi się, że te nowe są piankowe. Jak to zmieniło charakter brzmienia?

Witam, jeżeli to miało by zmienić charakter brzmienia to różnica była by na tyle nikła, że ciężko było by ją dostrzec, ale moim zdaniem pianka minimalnie bardziej będzie tłumić wyższe częstotliwości.

• #14 18 Sie 2011 22:57
    398216
    Usunięty  
  • #15 18 Sie 2011 23:09
    woda400
    Poziom 11  

dj-MatyAS napisał:
    woda400 napisał:
    moim zdaniem pianka minimalnie bardziej będzie tłumić wyższe częstotliwości.

Na logikę - co ma do wysokich częstotliwości zawieszenie górne? Nic.
    Na promieniowanie wyższych częstotliwości może mieć wpływ jedynie sama membrana, a ściślej - jej środek. Spójrz na głośniki szerokopasmowe - Dla zwiększenia efektywności i poprawienia kierunkowości stosuje się w nich "lejek" - taką dodatkową membranę zamiast kapsla.Czemu? Bo im dalej od ustroju drgającego, tym mniej jest wysokich - są one tłumione przez materiał membrany. Chcesz polepszyć skuteczność głośnika w zakresie wysokich częstotliwości? Pomaluj sam "kapsel" i ewentualnie centymetr - dwa membrany wokół niego lakierem nitrocelulozowym. Stary i wypróbowany sposób z ery, gdy nie było wyboru, i stosowanie takich praktyk pozwalało zapomnieć o (trudnym do zdobycia) głośniku średnio-tonowym...
    Jeśli coś w dźwięku się zmieniło - wpływ ma sama membrana (zakres wyższych - dla ich "ilości", i zakres niski - (masa membrany wpływa na Fr). Zawieszenie zmienia również to ostatnie. Niestety - nie można bezkarnie wstawiać zamiast przewidzianego zawieszenia "sztywnego" - profil z celulozy nasączonej plastyfikatorem, wstawiać pianki. Ta jest z natury bardziej elastyczna i może spowodować szybsze "przesterowanie" głośnika w dolnych rejestrach. Nieznacznie obniży Fr, ale jakość tak uzyskanego dźwięku będzie gorsza - cewka szybciej znajdzie się poza działaniem RÓWNOMIERNEGO pola szczeliny magnetycznej. Jak Kolega myśli - czemu tak bardzo na Forum kładziemy nacisk na zachowanie maksimum oryginalnych komponentów użytych do regeneracji? Właśnie dla tego - głośnik na piance, zamiast na przetłoczeniu celulozowym, pomalowana membrana, inny materiał samej membrany inna masa... to wszystko powoduje, że zamiast spodziewanych efektów otrzymasz COŚ... I nigdy nie wiadomo do końca co to będzie. Zazwyczaj będzie to jednak zupełnie inny głośnik. A więc wymagający innej obudowy, strojenia, podziału zwrotnicy etc.
    To, że wydaje Ci się, że gra "ładnie" i ze "nie zauważyłeś znaczącej różnicy" to w większości wypadków jest tylko i wyłącznie efekt "zauroczenia" wykonaniem "regeneracji". Po osłuchaniu się - sam to przyznasz.

OK, poddaje się tak tylko myślałem ale widocznie się myliłem.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME