Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Daewoo xak-91 głowica się kręci, ale taśma się nie rusza

damianbad_93 13 Aug 2011 21:49 1204 3
 • #1
  damianbad_93
  Level 2  
  Witam. Mam problem z wyżej wymienionym magnetowidem. Jest on następujący: gdy włożę kasetę i kliknę play, to głowica(?) zaczyna się kręcić, lecz taśma pozostaje w miejscu. Przewijanie działa. Co może być tego przyczyną, co po kolei trzeba sprawdzać, by dojść do tego wszystkiego?

  Jestem nawet mniej niż początkujący i myślę, że takie szperanie pomogłoby mi w nauce elektroniki i dalszej z nią zabawy. Jeśli coś pójdzie nie tak to nie ma problemu, magnetowid stoi dobre 10 lat na strychu i mam jeszcze 2 w domu, chciałbym go po prostu naprawić dla satysfakcji i zabawy.

  Z góry dziękuję za pomoc :)
 • Helpful post
  #2
  kreslarz
  Level 35  
  1. Rozbierz obudowę i sprawdź:
  - czy nie leży na spodzie jakiś zerwany pasek napędowy
  - czy kręci się wałek przesuwu (czy działa capstan motor)
  - czy taśma jest dociskana do wałka przez kółko gumowe
 • #3
  damianbad_93
  Level 2  
  Ok, okazało się, że jeden pasek był zakręcony, poprawiłem go i magnetowid odtwarza bez problemu. Niestety występuje problem przy przewijaniu: na początku przewija dość szybko, potem zaczyna zwalniać i po pewnym czasie zwalnia i najczęściej nie jest to początek/koniec taśmy. Co może być tego przyczyną?
 • #4
  kreslarz
  Level 35  
  Trzeba zakupić nowy pasek i wyczyścić bieżnie, po których się porusza (najlepiej spirytus - nie denaturat). Jest on po prostu tak naciągnięty, że pod obciążeniem zaczyna się ślizgać.