Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o piec akumulacyjny statyczny

13 Sie 2011 21:57 8664 9
 • Poziom 12  
  Witam.chce ogrzac pomieszczenie okolo 11m2 elektrycznie za pomoca pieca akumulacyjnego staycznego firmy dimplex. Posiadaja dwa modele wms i wmx, jeden znich posiada czujnik temperatury rdzenia. Piec bedzie akumulował cieplo w tanszej taryfie.Teraz mam pytanie czy piec ktory nagzeje sie w nocy to od rana bedzie oddawal cieplo?W instrukcji tych pieców jest napisanie ze zwiekszone oddawanie ciepla mozna ustawic od wczesnego popoludnia.Moze mi ktos to wytlumaczyc

  link do strony dimplex http://www.glendimplex.pl/produkty/Z-rozladowaniem-statycznym,21/produkty,0,3,3,1.html
 • Fotowoltaika
 • Poziom 43  
  Piec nagrzewa się i jednocześnie oddaje ciepło do otoczenia. Najwięcej ciepła oddaje gdy nagrzeje się do maksymalnej temperatury. W piecach statycznych inensywność oddawania ciepła reguluje przesłona w dynamicznych dmuchawa. Też nie rozumiem zapisu "zwiekszone oddawanie ciepla mozna ustawic od wczesnego popoludnia" może producentowi chodzi o to że takie ustawienie jest najbardziej racjonalne; po odłączeniu zasilania rdzeń się powoli ochładza i w pewnym momencie należy otworzyć przesłony aby ilość oddawanego ciepła nie była zbyt mała a ten moment przypada na wczesne popołudnie.
 • Fotowoltaika
 • Poziom 12  
  To jakie sa różnice miedzy tymi modelami? nie rozumiem
 • Poziom 35  
  Piece akumulacyjne mają być zasilane w ciągu doby przez określoną ilość godzin (podaną przez producenta - to oznacza max. czas zasilania na dobę) zwykle dla pieców statycznych jest to 10 godzin (np. piece produkowane przez krakowską Elektrotermię), czasem jest to 8 godzin (niektóre statyczne i większość dynamicznych). Trzeba wziąć pod uwagę to, że ten czas zasilania nie musi wcale być ciągły - można tą ilość godzin podzielić na dwie raty (a nawet i na trzy), przy czym uzależnione jest to od taryf za energię elektryczną (są różne taryfy). Jeśli piec ma mieć zasialnie np. 10 godzinne (jest do tego przystosowany), to zegar sterujący może być tak zaprogramowany, by czas zasilania pieca wynosił 7 godzin + 3 godziny (czyli łącznie 10) czy np. 8+2 (też łącznie 10). Aby piec dobrze grzał też wczesnym popołudniem, to dobowy czas zasilania powinien być podzielony (jeśli jest możliwość uzyskania takiego podziału przy korzystaniu z taryfy nocnej), np. 7 godzin w nocy (np. od 23-ciej do 6-tej) + 3 godziny w dzień, (np. od 11-tej do 14-tej). Swoją drogą dlaczego najbardziej ma grzać wczesnym popołudniem? Przecież wtedy temperatura na zewnątrz jest maksymalną dobową, więc potrzeba najsłabszego ogrzewania (gdy są grzejniki c.o. to właśnie w godzinach południowo-popołudniowych konieczne jest ich zakręcanie).
 • Poziom 14  
  ryszard233 napisał:
  To jakie sa różnice miedzy tymi modelami? nie rozumiem

  WMS posiada wbudowany czujnik temperatury rdzenia, przez co w procesie ładowania wykorzystuje informację o pozostałej w piecu ilości ciepła, a WMX takiego czujnika nie posiada.
 • Poziom 9  
  Zapis o "wczesnym popołudniu" jest wynikiem błędu w tłumaczeniu tekstu - instrukcję polską pisali anglicy :D

  Pozwolę sobie tu wkleić info dot. pieców akumulacyjnych z innego wątku - może pomoże

  "Piece akumulacyjne mają sens ekonomiczny wtedy, gdy pracują na tzw. II taryfie, gdy energia jest najtańsza (zaś II taryfa ma sens tylko wtedy, gdy zużycie prądu w ciągu dnia będzie niższe niż w nocy – w zakładzie stolarskim czy domu czynnej krawcowej niekoniecznie musi być opłacalna) . Prawidłowo dobrany piec, pobierając energię maksymalnie przez 10 godzin na dobę (czyli łączny czas trwania II taryfy), jest w stanie utrzymać temperaturę w pomieszczeniu na poziomie +22oC PRZEZ CAŁĄ DOBĘ czyli 24 godziny, przy średniej zewnętrznej -15oC. Piec o mniejszej mocy niż wymagany dla danego pomieszczenia (co niestety zdarza się często, gdy użytkownicy chcą zaoszczędzić na zakupie) może rozładować się przed ponownym ładowaniem i pomieszczenie będzie wymagało dogrzania. Wtedy faktycznie koszty mogą okazać się za wysokie, gdyż każdy dodatkowy kW będzie szedł wg droższej taryfy.

  Zasada działania jest prosta: grzałki rurkowe ze stali szlachetnej, zainstalowane między "cegłami" magnezytowymi, tzw. rdzeniem akumulacyjnym, nagrzewają te cegły do bardzo wysokiej temperatury (nawet do 800oC). Następnie ciepło to jest oddawane do pomieszczenia.

  I tu właśnie ukazują się różnice między piecem statycznym i dynamicznym.

  Piec statyczny oddaje ciepło na zasadzie konwekcji i promieniowania, czyli w sposób naturalny, bez wspomagania urządzeniami mechanicznymi. Ogrzane powietrze wydostaje się poprzez szczeliny w górnej części pieca. Ilość tego powietrza można regulować za pomocą specjalnej przepustnicy, która przymyka bądź odsłania kanały wylotowe. W piecach statycznych można sterować ładowaniem, czyli ustawiać „ilość magazynowanego ciepła” w zależności od potrzeb. Jeśli uznamy, że jest na tyle ciepło, że piec nie musi skumulować nam maksymalnej ilości ciepła (a więc i pobierać maksymalnej ilości energii) to możemy zmniejszyć ładowanie np. o połowę (tym samym zmniejszamy o połowę pobór energii).
  Ze względu na brak możliwości precyzyjnego sterowania, a także sposób oddawania ciepła (najcieplej jest tam, gdzie piec stoi) urządzenia te polecane są do małych pomieszczeń typu przedpokój, łazienka, garderoba, hol itp. Niekiedy stosowane są również w sypialniach i pokojach dziecinnych ze względu na bezgłośną pracę, choć dają mniejszy komfort użytkowania.

  Piece dynamiczne działają nieco inaczej.
  Również kumulują ciepło w rdzeniu, ale jego oddawanie odbywa się przez kratki umiejscowione na dole pieca, za pomocą wolnoobrotowego wentylatora, który w komorze powietrznej miesza powietrze z pomieszczenia z gorącym powietrzem z rdzenia. Użycie wentylatora powoduje wymuszony obieg powietrza w pomieszczeniu, co ułatwia równomierne rozłożenie ciepła i zmniejsza zapotrzebowanie na energię.

  W piecu dynamicznym zamontowany jest czujnik temperatury, który we współpracy nawet z najprostszym sterownikiem (termostatem pomieszczeniowym) będzie utrzymywał konkretną, ustawioną przez użytkownika temperaturę. Oznacza to, że wentylator będzie się załączał tylko wtedy, gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej określonego poziomu (zakres +/- jest różny w różnych termostatach, różnych firm). Po osiągnięciu określonej temperatury wentylator wyłączy się.

  Podczas bezczynności wentylatora kanały wylotowe gorącego powietrza są szczelnie zamknięte, więc skumulowane ciepło pozostaje w piecu. Również zastosowana izolacja ma za zadanie ograniczyć niekontrolowane przedostawanie się ciepła poza ścianki pieca (jest również zabezpieczeniem przed poparzeniem, gdyż dzięki niej ścianki pieca tylko delikatnie się nagrzewają i można ich bezpiecznie dotykać – szczególnie istotne przy dzieciach). Im więcej ciepła pozostało w piecu, tym mniej energii będzie potrzeba do ponownego naładowania urządzenia. To zaś przekłada się na kolejne oszczędności w opłatach.

  Piece dynamiczne, dzięki możliwości sterowania wszystkimi procesami (ładowaniem i rozładowaniem) oraz możliwością dopasowana tego sterowania do własnych potrzeb (programatory czasowe, strefowe, sondy pogodowe, „systemy centralnego sterowania, tzw. „domy inteligentne”…) , dają wysoki komfort użytkowania, i wbrew pozorom, spore oszczędności w ogrzewaniu domu czy mieszkania. Aby tak było trzeba naprawdę odpowiednio dobrać potrzebną moc pieca, która jest zależna od wielu czynników, nie tylko od powierzchni i wysokości pomieszczenia.

  Izolacja ścian, okien, otoczenie, zapotrzebowanie, oczekiwania i możliwości użytkownika…. Biorąc pod uwagę te wszystkie wartości będziemy w stanie dobrać najbardziej optymalne urządzenie.

  Nie będę się spierać, że jest to najtańsze źródło ogrzewania, bo nie jest.
  Jeśli jednak nie ma alternatywny pod postacią gazu ziemnego czy możliwości zamontowania pompy ciepła to zdecydowanie polecam piece akumulacyjne dynamiczne:
  • ciepło wytwarzane jest wyłącznie tam, gdzie jest potrzebne,
  • brak strat ciepła w długich instalacjach rurowych,
  • ciepło wytwarzane jest wyłącznie w takiej ilości, w jakiej jest potrzebne; osoby korzystające z ogrzewania na prąd mają większy wpływ na sposób wykorzystania energii grzewczej dzięki precyzyjnym sterownikom,
  • w miejscu wykorzystania energii nie powstają żadne produkty spalania, jakie tworzą się w przypadku wytworzenia tej samej ilości ciepła w gospodarstwach domowych ogrzewanych za pomocą instalacji zasilanej olejem opałowym, węglem, gazem czy drewnem.

  Zaletą ogrzewania akumulacyjnego jest również relatywnie niski koszt instalacji systemu grzewczego, nie trzeba bowiem posiadać pomieszczenia na kotłownię, miejsca na składowanie opału, komina spalinowego oraz dodatkowych przyłączy (np. gazu).

  Miesięczny koszt ogrzewania jest zależny od wielu rzeczy. Średnio zakłada się takie wyliczenie (dla pieców dynamicznych):
  Moc urządzenia x 5 (średnia ilość godzin poboru energii na dobę) x ilość dni w miesiącu x stawka za 1 kW w taryfie G12 (czyli w tzw. II taryfie) = średnia opłata miesięczna za ogrzewanie.

  Przykład: pomieszczenie o pow. 20 m2 i wys. 2,80 m , ze średnią izolacją ścian, plastikowymi oknami, dwie ściany szczytowe, dwie sąsiadujące z ogrzewanymi pomieszczeniami – pomieszczenie mieszkalne/sypialnia, wymagana temp. ok. 23oC w dzień, 19oC w nocy, sterowanie manualne.

  Zalecane: piec dynamiczny 3 kW z podstawowym regulatorem.

  Średnie wyliczenie (z uwzględnieniem nieco wyższej od średniej stawki za II taryfę na dzień dzisiejszy wg. http://www.energia.pl/porownanie_obrot.php ):
  3 kW x 5 x 30 x 0,25 brutto = 112,50 zł.

  Ze statystyk prowadzonych w ostatnich kilku latach przez firmy zajmujące się ogrzewaniem, wynika, że takich bardzo mroźnych dni w sezonie grzewczym jest maks. 14. Pozostałe są na granicy -5 do +5. Tym samym rzadko kiedy urządzenia mają szansę pracować na maksymalnych obrotach.

  I jeszcze coś… Piece akumulacyjne dynamiczne lepiej wstawić większe niż za małe – za małe będą wymagać dogrzania i koszty wzrosną, duże natomiast i tak nie zużyją więcej energii niż ta, która będzie potrzebna do ogrzania (np. w pomieszczeniu 15 m2 zarówno piec 2 kW jak i 3 kW zużyje tyle samo energii - po prostu piec 3 kW będzie się mniej ładował, bo więcej energii zostanie jako „niewykorzystana”).

  Jeśli ktoś ma jakieś pytania poproszę na maila Margo 05 @ wp. pl (oczywiście bez spacji), bo nie zawsze jestem w stanie pisać na forum (uwielbiam elektrodę i czytam często, ale nie zawsze mogę użyć klawiatury )"

  Pozdrawiam :D
 • Poziom 2  
  Na początku chciałem wszystkich pozdrowić, jest to mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość. Podłączam się do tego posta ponieważ jest ich kilka w tym dziale. Zamierzam kupić piece akumulacyjne, do pomieszczeń 30 , 21 i 24 m2. Wysokość 2,20 m. Izolacja ścian jest, styropian 10. Proszę o pomoc w doborze ponieważ nie wiem co i jak.

  Odwiedziłem stronę którą kolega podał powyżej i znalazłem piece firmy Stiebel Eltron oraz AEG. Kojarzę firmę AEG ale tej pierwszej nie bardzo, która z tych firm jest lepsza, co polecicie. Może jakieś inne firmy??

  Pozdrawiam
 • Poziom 1  
  Witam mam pytanie, czy ktoś z użytkowników piszących w tym temacie jest może z Krakowa ??
  Potrzebuję dobrej firmy, która mogła by mi przygotować instalację właśnie pod piece akumulacyjne z Krakowa. Czy może ktoś korzystał z usług tej firmy instalacjeelektrycznekrakow.pl . Zależy mi na dobrym wykonaniu instalacji, żeby się nie okazało później że czegoś brakuje.
 • Poziom 8  
  Ja polecam osobiście tą firmę Link. Sprzedają ogrzewanie elektryczne oraz robią instalację pod piece akumulacyjne.
 • Poziom 12  
  Piec już zbędny-założone ogrzewanie gazowe