Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacje elektryczne w budownictwie mieszkaniowym - literatura

M_D_M 13 Sie 2011 22:16 4722 14
  • #1 13 Sie 2011 22:16
    M_D_M
    Poziom 12  

Witam serdecznie.

Prosiłbym o polecenie przystępnej literatury traktującej o wykonywaniu instalacji elektrycznych w budownictwie mieszkaniowym. Interesują mnie jasno wyłożone podstawy tematu - dla początkującego. Chciałbym w przyszłości przystąpić do egzaminu SEPowskiego i powili zabrać się za wykonywanie prostych instalacji. Obecnie mam możliwość praktyki u elektromontera jednak chciałbym coś już wiedzieć - choćby jak podłączyć włącznik pojedynczy do lampy w pokoju.

Pozdrawiam

0 14
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #3 14 Sie 2011 10:25
    remik_l
    Poziom 29  

Andrzej Boczkowski "Wymagania techniczne dla instalacji elektrycznych niskiego napięcia w budynkach"

0
  • #4 14 Sie 2011 23:54
    M_D_M
    Poziom 12  

Hi, dziękuję za propozycje.
    sq9jjh - niestety ale te materiały nie satysfakcjonują mnie - są przeznaczone dla ludzi już obeznanych w temacie.

remik_l - nie znalazłem opinii na temat tej książki w internecie. Czy książka jest napisana prostym i zrozumiałym językiem oraz czy opisuje od ogółu do szczegółu?
    Obecnie to co umiem to mniej więcej zakres książki "Praktyczna elektrotechnika ogólna", jednak jest tam bardzo powierzchownie potraktowany temat.

0
  • #5 15 Sie 2011 00:59
    retrofood
    Moderator

A czy Ty, Kolego, masz chociaż jakieś przygotowanie teoretyczne? Bo jeśli nie będziesz rozumiał tego co robisz, to daremny Twój trud. Instalacja, nawet taka prosta, domowa, to nie jest układanka z klocków LEGO, chociaż wielu partaczom tak się wydaje. Zawsze trzeba wiedzieć coś więcej w teorii, żeby w praktyce unikać błędów.

0
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #6 15 Sie 2011 17:46
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 15 Sie 2011 20:06
    JohnySpZOO
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Bronek22 napisał:
    Niestety w Polsce nie ma dobrej literatury.

Muszę się z kolegą zgodzić :(

Ale radził bym zapoznać się z podstawami:
    1) Niestępski S., Parol M. - 'Instalacje elektryczne. Budowa, projektowanie i eksploatacja',
    2) Wiatr J., Orzechowski M. - 'Poradnik projektanta elektryka. Podstawy zasilania
    budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej i innych obiektów nieprzemysłowych w energię elektryczną',
    3) Dołęga W., Kobusiński M. - 'Projektowanie instalacji elektrycznych w obiektach
    przemysłowych. Zagadnienia wybrane',
    4) Markiewicz H. - 'Instalacje elektryczne',

oraz materiałami typu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic128721-60.html
    http://www.ochrona.net.pl/
    dane katalogowe oraz poradniki producentów osprzętu, itp.

Wszystko zależy co kolega chciał by wiedzieć, co kolegę interesuje oraz jaki zakres prac wykonuje owy elektromonter.

Pozdrawiam JohnySpZOO

0
  • #8 15 Sie 2011 20:12
    retrofood
    Moderator

JohnySpZOO napisał:

Ale radził bym zapoznać się z podstawami:

Niestety, to chyba nie ten trop. To tak jakbym ja dostał książkę "Anatomia człowieka" i na jej podstawie miał przygotować się do roli lekarza.
    Zrozumienie treści książki do projektowania instalacji przez kogoś, kto ma trudności z prawem Ohma, można śmiało zaliczyć do zdarzeń nadprzyrodzonych.

0
  • #9 15 Sie 2011 20:30
    JohnySpZOO
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

retrofood napisał:
    Niestety, to chyba nie ten trop.
    Możliwe że i nie ten trop ale ...

M_D_M napisał:
    Prosiłbym o polecenie przystępnej literatury traktującej o wykonywaniu instalacji elektrycznych w budownictwie mieszkaniowym.
    Pozycje nr. 1, 3, 4 powiedzmy że wnoszą jakieś podstawy gdyż treść zawarta w nich w niejaki sposób opisuje wykonanie takowych instalacji, podaje podstawy wykonania i zależności służące do wyznaczenia pewnych wielkości. Pozycja nr. 2 daje bardziej wnikliwy obraz w ową tematykę i są w niej treści związane z owymi wielkościami jak i teoretyczne zagadnienia związane z nowszymi rozwiązaniami stosowanymi obecnie w praktyce.

Podstawą stanowiącą wiedzę praktyczną jest zarówno literatura (przepisy, normy) jak i praca pod okiem fachowca. Tylko myk jest taki że nikt nie pisze na owy temat książek a literatura dostępna na ten temat jest niejednokrotnie nieaktualna, pisana w latach 80-90'tych. Technika idzie do przodu i niestety trzeba za nią jakoś gonić a tematyka samych instalacji jest obszerna. Przykładem jest choćby to forum z którego też wiele można się nauczyć.

Podstawą jednak powinna być cierpliwość i chęć pracy.

0
  • #10 15 Sie 2011 20:47
    Akrzy74
    Poziom 39  

A ja myślę koledzy, że wszyscy przesadzacie z poziomem poradników. Autor wyraźnie napisał:

Cytat:
    jednak chciałbym coś już wiedzieć - choćby jak podłączyć włącznik pojedynczy do lampy w pokoju.

a do tego, to wystarczy chęć szczera do skorzystania z naszej wyszukiwarki i/lub systematyczne czytanie tematów forum.

Dlatego jak sądzę odpowiedni będzie choćby: Egzamin kwalifikacyjny elektryka w pytaniach i odpowiedziach Władysława Orlika. Tam będzie o połączeniach szeregowych i równoległych, Prawo Ohma, itp...

0
  • #11 15 Sie 2011 21:12
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 15 Sie 2011 21:35
    szczepanb4
    Poziom 11  

POPIERAM. Sam prowadzę działalność i nie jeden ambitny narobił tyle makaronu że głowa boli. Jako pomocnik pewnie sobie poradzisz bez problemów kabel tu czy tam położysz i podłączysz no ale kto wyliczy na przykład obciążalność? skąd wiesz gdzie takowy kabel może być a gdzie nie? Priorytetowa sprawa ochrona przeciw porażeniowa,pomiary,oznaczenia,aparatura i zastosowanie,a w przypadku porażenia też trzeba zachować zimna krew i rozsądek!!!T o są podstawy w pracy a jeśli nie miałeś nic do czynienia z tematem wcześniej i nie wiesz o czym mowa to żadna książka nie pomoże jeśli ktoś dobrze nie wytłumaczy lub nie nasunie choć na dobry tok myślenia. Niestety błędy w tym fachu są nieodwracalne częściowo(prokurator) lub wcale...

Post poprawiłem. Po przecinku i kropce dajemy spację (odstęp). [retrofood]

0
  • #13 16 Sie 2011 20:31
    M_D_M
    Poziom 12  

Hi, podstawy teoretyczna posiadam (opanowana większość teorii z książki Praktyczna elektrotechnika ogólna, wyd. Rea). Interesuje mnie literatura traktująca o elektromonterce. Planować instalacji nie będę. Chcę po prostu wiedzieć, jak podłączyć łącznik schodowy, świecznikowy, kiedy zmostkować dwie puszki, kiedy łączyć ze sobą wszystkie N-y a kiedy L1 i N idą do łącznika. Reasumując - podstawy.

Pozdrawiam.

0
  • #14 16 Sie 2011 20:45
    Akrzy74
    Poziom 39  

Hi :) Więc podtrzymuję to co napisałem- wyszukiwarka i analiza tematów pisanych na forum. Powinieneś poczuć się spełniony :)

Temat zamykam. Nic nie zastąpi praktyki.

0
  • #15 16 Sie 2011 21:09
    retrofood
    Moderator

Akrzy74 napisał:

Temat zamykam. Nic nie zastąpi praktyki.

Jedna moja znajoma mawiała późnymi wieczorami, że wiedza to jest iloczyn teorii i praktyki.
    A w iloczynie, wiadomo, jeżeli jeden z czynników jest zerem, to... :D

0