Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa Tunera UKF na UL1200

ironml 21 Sie 2011 14:08 16853 101
  • #31 21 Sie 2011 14:08
    ironml
    Poziom 11  

Wiem, zresztą już teraz się to radio nie przebija. Może było tropo czy coś i był silny sygnał na częstotliwości 10,7Mhz.
    Chciałbym wiedzieć, czy bez Żadnego sygnału na 13 nóżce układu UL1200 powinno być idealnie 0V i rosnąć wraz z siłą sygnału?
    Bo ja mam teraz tak, że gdy "szumi" mam 1V a gdy zbliżam się do jakiejś stacji to działa bo wzrasta do 2-2,5V

EDIT: Ja mam połączoną do masy rezystorem 10k i kondensatorem 47n. Ma to jakiś wpływ na napięcie wyjściowe?

• Arrow Multisolution Day
  • Pomocny post
    #32 21 Sie 2011 14:22
    kriss51
    VIP Zasłużony dla elektroda

Dioda też tam powinna być jak producent zaleca wtedy wytracisz około 0,7V. Te układy tak mają. Tam nie będzie idealne 0.

• #33 21 Sie 2011 14:29
    ironml
    Poziom 11  

No to problem mam rozwiązany. Myślałem, że mój jest jakiś "inny" i daje tam to napięcie pomimo braku sygnału. Dzięki

• #34 22 Sie 2011 15:50
    ironml
    Poziom 11  

Czy nie podłączone nóżki 12 i 5 układu UL1200 mogą mieć związek z lekkim brumieniem czy to brumi mi tylko przez wykonanie "na pająka"? (Brumi bardziej, gdy trzymam palec blisko masy lub ekranu głowicy. Przestaje brumieć, gdy jej dotknę) Pytam, bo będę robił płytkę i nie wiem czy je jakoś podłączyć czy zostawić nie podłączone. Dodam, że wyciszanie przy strojeniu nie będzie mi potrzebne.

• #35 22 Sie 2011 18:00
    maciej_333
    Poziom 34  

ironml napisał:
    Czy nie podłączone nóżki 12 i 5 układu UL1200 mogą mieć związek z lekkim brumieniem czy to brumi mi tylko przez wykonanie "na pająka"? (Brumi bardziej, gdy trzymam palec blisko masy lub ekranu głowicy. Przestaje brumieć, gdy jej dotknę) Pytam, bo będę robił płytkę i nie wiem czy je jakoś podłączyć czy zostawić nie podłączone. ...

Pin 12 w takiej sytuacji pozostaw odłączony. Natomiast pin 5 dołącz do masy.

ironml napisał:
    ... Dodam, że wyciszanie przy strojeniu nie będzie mi potrzebne.

Nie rezygnuj z tego. W przyszłości, gdy dodasz PLL będzie jak znalazł przy wyszukiwaniu stacji. Przy wyszukiwaniu stacji można jeszcze wykorzystać ARCz, pin 13 z komparatorem, lub pomiar częstotliwości pośredniej. Ponadto nawet przy strojeniu głowicy dzielnikiem napięciowym będzie to bardzo przydatna i miła dla ucha funkcja - po co słuchać szumu pomiędzy stacjami ? Przy WFM i silnych sygnałach nie jest to może aż takie istotne, ale przydatne.

Ponadto zastosuj pętlę ARCz dla stabilizacji częstotliwości heterodyny.

• Arrow Multisolution Day
  • #36 22 Sie 2011 19:19
    ironml
    Poziom 11  

Zrobiłbym ARCz, ale docelowo będzie tam głowica gloria, bo na tej z Unitry nie da się zrobić PLL, a myślę o tym na przyszłość ;)
    Czy to wyciszanie szumu nie wyciszy mi sygnału Bardzo słabych stacji, słyszalnych np. podczas tropo? Jeśli tak, to możnaby zrobić chyba wyłącznik na nóżce 12 i po sprawie ;D
    Pomyślę nad tym.
    Chyba że do głowic diory da się dorobić PLL? Ona nie ma wyjścia częstotliwości heterodyny.
    Wadą glorii jest to, że nie ma ARCz'a. Będzie się odstrajać?

• #37 22 Sie 2011 19:29
    kriss51

ironml napisał:
    Zrobiłbym ARCz, ale docelowo będzie tam głowica gloria, bo na tej z Unitry nie da się zrobić PLL, a myślę o tym na przyszłość ;)
    Czy to wyciszanie szumu nie wyciszy mi sygnału Bardzo słabych stacji, słyszalnych np. podczas tropo? Jeśli tak, to możnaby zrobić chyba wyłącznik na nóżce 12 i po sprawie ;D
    Pomyślę nad tym.
    Chyba że do głowic diory da się dorobić PLL? Ona nie ma wyjścia częstotliwości heterodyny.

Jeśli nie ma wyjścia częstotliwości heterodyny to można dorobić stosując np. jeden zwój sprzęgający. Co do odstrajanie się to nie powinno jeśli będzie wszystko ekranowane oraz stabilizowany zasilacz. Gdyby się mocno odstrajała co uniemożliwiało by słuchanie to by tego nie produkowali. Na pewno nie nie jest tak idealna stabilność jak przy syntezie, ale może być.

• #38 22 Sie 2011 20:21
    maciej_333
    Poziom 34  

ironml napisał:
    Pomyślę nad tym.

Z pewnością nie będzie się aż tak odstrajać. Wyciszenie (tzw. blokada szumów) może wyciszyć słabe stacje. Dlatego też odbiorniki nasłuchowe, pracujące w radiokomunikacji mają regulowany z zewnątrz próg zadziałania blokady szumów.

Do głowicy Diory można dorobić wyjście sygnału heterodyny poprzez:
    -dodanie wtórnika na BF245C, lub wzmacniacza OE jak w Glorii
    -pojedynczy zwój sprzęgający
    -bezpośrednie dołączenie syntezera poprzez pojemność rzędu 1pF - Jest to możliwe, bo większość syntezerów ma odpowiednie wtórniki i wzmacniacze na wejściu.

Jednak można wykonać odbiornik z wyszukiwaniem stacji również i bez PLL. Jak ? Wykonujemy odbiornik z ARCz. Pin ARCz głowicy monitorujemy komparatorem. Dzięki temu wykryjemy napięcie dla optymalnego dostrojenia na ARCz. Samą głowicę przestrajamy za pomocą PWM mikrokontrolera. Przestajemy zwiększać/zmniejszać wypełnienie, gdy wykryjemy optymalne dostrojenie komparatorem. Proste ? Coś takiego przez lata stosowano w TV, mają to też bardzo tanie odbiorniki radiowe. Można tu nawet programować stacje. Odbiornik jest stabilny, bo stabilizuje go ARCz.

• #39 22 Sie 2011 22:02
    ironml
    Poziom 11  

To widzę, że chyba się trochę wstrzymam z zakupem glorii jeżeli ta diora też będzie działała z syntezą. Tylko czy nie będzie problemu z napięciem przestrajania (3-25V) przy sterowaniu za pomocą PWM? Nie zagłębiałem się jeszcze w mikrokontrolery to nie wiem dokładnie a chciałbym zrobić ten tunerek tak, by kiedyś dorobić do niego syntezę.

• #40 22 Sie 2011 22:16
    kriss51

Co oznacza PWM. Może chodziło o syntezer PLL jeśli tak to nie będzie problemu z napięciem 3-25V, bo np.PLL SAA1057 ma osobne wejście dla napięcia strojenia zresztą wszystkie inne stworzone do tych celów tak mają.

• #41 22 Sie 2011 22:22
    ironml
    Poziom 11  

PWM to jakiś sygnał generowany przez mikrokontroler :)
    Aha, czyli ja daję 30V do tego SAA a on przy syntezie zbija to napięcie i podaje do głowicy np. 5V czy 21V?

Mam jeszcze taki mały problem z tą głowicą diory. Przestroiłem ją sobie na CCIR i na początku skali ciężko jest trafić jakąś stację bo szybko "ucieka" i już wskakuje następna stacja. Trzeba bardzo dokładnie ustawić potencjometr. Na górze pasma już nie trzeba ustawiać tak dokładnie. Można trochę nim poruszać, a i tak odbiera tą samą stację. Tak powinno być, czy muszę zrobic w niej jeszcze jakieś przeróbki?

• #42 22 Sie 2011 22:31
    kriss51

Raczej nie miałeś do czynienia z syntezami. Generalnie aby synteza działa to musi być sterowana procesorem on steruje syntezą, wyświetlaczem oraz klawiaturą do przestrajania i programowania ulubionych częstotliwości stacji. Aby to wszystko działało procesor musi być zaprogramowany odpowiednim programem. Mam nadzieję że trochę naświetliłem sprawę.
    Dodam że synteza sterowana jest za pomocą szyny np. I2C z procesora.

• #43 22 Sie 2011 22:37
    ironml
    Poziom 11  

Ja wiem jak działa synteza, ale że nie miałem z nią doczynienia to trafiłeś ;D.Wiem, że układ syntezy sterowany jest prockiem, który steruje też wyświetlaczem itp. Pisałem tylko wcześniej, że nie programowałem jeszcze mikrokontrolerów i nie znam ich pełnych możliwości. Myślę jednak, że gdy zbuduję ten tuner tak, że będzie dobrze działał z potencjometrem to z syntezą i kontrolerem sobie poradzę. Znam podstawy programowania w C, więc zostaje nauczyć się funkcji dla procesorów AVR i jakoś się to zrobi ;)/
    Pytałem tylko czy ten układ SAA..... przy sterowaniu za pomocą mikrokontrolera będzie podawał już "gotowe" napięcie strojenia dla głowicy.»

• #44 22 Sie 2011 22:42
    kriss51

Będzie podawał gotowe napięcie na varicapy w głowicy. Np. SAA ma dwa zasilania jedno normalne robocze od 5 do 12V, a drugie około 30V do strojenia głowicy. Z syntezy wychodzi gotowe napięcie stabilizujące zadaną częstotliwość przez procesor.

• #45 22 Sie 2011 23:27
    maciej_333
    Poziom 34  

kriss51 napisał:
    Co oznacza PWM. ...

PWM to Pulse Width Modulation - Modulacja Szerokości Impulsu. Jest szeroko stosowana - np. w zasilaczach impulsowych. PWM można też wykorzystać również do wytwarzania pewnych sygnałów. Może ona zatem zastąpić niekiedy przetworniki C/A. Tutaj powinno się za pomocą tranzystora przekonwertować sygnał prostokątny o modulowanym wypełnieniu (PWM) za pomocą tranzystora na sygnał ok. 30V. Potem wystarczy filtr dolnoprzepustowy, lub jak kto woli integrator :D. Napięcie na wyjściu tego układu będzie można regulować w zakresie od 0V do +30V z bardzo małym skokiem (w pewnym sensie nawet płynnie). Jeżeli wypełnienie wyniesie 50% na wyjściu mamy 15V. Dla 10% mamy już 3V itd. Tak jak opisałem można wykonać układ bez PLL o zbliżonych właściwościach.

ironml napisał:
    ... Mam jeszcze taki mały problem z tą głowicą diory. Przestroiłem ją sobie na CCIR i na początku skali ciężko jest trafić jakąś stację bo szybko "ucieka" i już wskakuje następna stacja. Trzeba bardzo dokładnie ustawić potencjometr. Na górze pasma już nie trzeba ustawiać tak dokładnie. Można trochę nim poruszać, a i tak odbiera tą samą stację. Tak powinno być, czy muszę zrobic w niej jeszcze jakieś przeróbki?

To normalne. Z głowicą Gloria będzie podobnie. Wynika to z charakterystyki diody pojemnościowej i samej funkcji f=f(pojemność, indukcyjność=const). Dla małych napięć nachylenie charakterystyki warikapu jest znaczne.

Kiedy wykonywałem głowicę UKF wykreśliłem taką charakterystykę przestrajania heterodyny:
    Budowa Tunera UKF na UL1200

Głowica powinna pracować w zakresie napięć warikapowych ok. 2-25V. Nie powinno to być od 0V, bo wówczas dioda pojemnościowa może wejść w stan przewodzenia, ze względu na występujący na nie sygnał w.cz. Wzrasta też poziom szumów.

PLL to rodzaj pętli w której sygnał heterodyny ma dzieloną częstotliwość. Współczynnik tego podziału jest ustawiany przez procek i to on decyduje o częstotliwości heterodyny. Następnie jest on porównywany z sygnałem wzorcowym. Tak powstaje pewien sygnał błędu w komparatorze fazy. Sygnał ten trafia do filtra dolnoprzepustowego i tak powstaje napięcie warikapowe.

• #46 23 Sie 2011 12:22
    ironml
    Poziom 11  

Dzięki za obszerny opis. Trochę więcej już wiem o tym PLL.
    Dzięki też za rozwianie wątpliwości co do tego strojenia. Myślałem, że prędkość wzrastania częstotliwości jest idealnie proporcjonalna do napięcia. Napiszci mi jeszcze w jaki sposób najprościej mi będzie wyprowadzić sygnał heterodyny z tej głowicy Diory. Dzisiaj jeszcze będę ją dostrajał, to może bym przy okazji to dorobił jakbym miał potrzebne części.

Problem lekkiego brumienia też rozwiązałem. Występowało ono na skutek braku ekranowania głowicy. Na próbę owinąłem ją folią aluminiową i przestał brumieć ;D

• #47 23 Sie 2011 12:49
    maciej_333
    Poziom 34  

ironml napisał:
    Dzięki za obszerny opis. Trochę więcej już wiem o tym PLL.
    Dzięki też za rozwianie wątpliwości co do tego strojenia. Myślałem, że prędkość wzrastania częstotliwości jest idealnie proporcjonalna do napięcia. ...

Też bym chciał by tak było... Jednak niestety ta charakterystyka jest nieliniowa i przebiega tak, jak podałem wyżej.

ironml napisał:
    ... Napiszci mi jeszcze w jaki sposób najprościej mi będzie wyprowadzić sygnał heterodyny z tej głowicy Diory. Dzisiaj jeszcze będę ją dostrajał, to może bym przy okazji to dorobił jakbym miał potrzebne części.

Głowicę dostrój tak, by pracowała w zakresie napięć warikapowych 2-25V z powodów podanych wyżej. Najprościej zastosować tu chyba dodatkowe uzwojenie sprzęgające na cewkę heterodyny. Jeden koniec tego uzwojenia dołączasz do masy, drugi poprzez kondensator 1nF i przewód ekranowany dołączasz do syntezera. Polecam tu LM7001, jest łatwy do zastosowania. Aplikację tej kostki zastosuj taką, jak tu. Tranzystory BC547 tworzą właśnie filtr dolnoprzepustowy. Jak widzisz to właśnie on wytwarza napięcie warikapowe. Musisz zasilić te tranzystory napięciem 30V, wytworzonym np. na UL1550.

• #48 23 Sie 2011 14:30
    ironml
    Poziom 11  

Ehh...
    Teraz poproszę o nazwę układu scalonego p.cz który można teraz gdzieś kupić bo chyba ubiłem swojego UL1200 ;(. Przenosiłem cały układ i wymieniałem kable do potencjometru.
    Teraz tylko tak cicho szumi a jak złapie jakąś stację to gra niewyraźnie i charczy. Muszę kupić chyba inny i na nim zrobić tor p.cz

• #49 23 Sie 2011 16:00
    maciej_333
    Poziom 34  

UL1200 jest wciąż dostępny np. w TME. Zamiast niego proponuję wstawić np. TDA1047. Jest to bardzo miła kostka o parametrach lepszych od UL1200. Możesz wziąć płytę od jakiegoś odbiornika radiowego, starszego telewizora i poszukać tam odpowiedni scalak. Można wykorzystać np. dyskryminator od TDA1220, jednak to już prostszy układ. Nie ma np. blokady szumów. Powstały problem może dotyczyć np. rozstrojenia się obwodu dyskryminatora koincydencyjnego. Zobacz, czy coś w tych okolicach się nie zwarło, odłączyło itp. Pomierz oczywiście napięcia.

• #50 23 Sie 2011 16:10
    ironml
    Poziom 11  

A na przykład UL1242? Chciałbym mieć w miarę mało elementów i jednocześnie znośne parametry odbiornika. Chcę mało elementów, bo płytkę muszę wykonać pisakiem.
    Sprawdzałem i nie ma tam zwarcia ani nie widać żeby coś się odłączyło. Tak to jest jak się robi po pająku ;D. Być może zwarł się któryś przewód z napięciem varikapowym i go uwaliło.

• #51 23 Sie 2011 17:30
    maciej_333
    Poziom 34  

TDA1047 ma mało elementów w aplikacji, zresztą można to uprościć. Zobacz go w moim układzie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9673587#9673587

Można zastosować UL1242, ale po co Ci układ bez VOX ??? Aplikacja tego układu z katalogu jest jak dla mnie zbyt uboga. Stosując jeszcze komparator można dorobić VOX. Poziom sygnału p.cz. myślę, że można badać za pomocą jakiegoś prostownika na pinie 7. Wyciszenie można zrobić w pinie 5. Jakoś przecież musisz wykrywać dostrojenie do stacji. W Młodym Techniku znajdziesz stosowną płytkę dla UL1242 - w sam raz do odwzorowania pisakiem. Głowicę dołączysz inną (np. Twoją głowicę Diory), jako wzmacniacz audio może być UL1496, synteza z prockiem i wyświetlaczem na osobnej płytce.

• #52 23 Sie 2011 20:07
    ironml
    Poziom 11  

Ja nie chcę robić odbiornika z głosnikiem, tylko stacjonarny odbiornik z wyjściem chinch, więc UL1496 nie będzie potrzebny. Czyli na tym UL1242 wszystko na pewno uda się uruchomić? (syntezę, sygnał, vox?) Co to jest ten VOX? ;)
    Będę wszystko kupował na AVT a tam chyba UL1242 jest najlepszy. Innych nie widzę.

• #53 23 Sie 2011 20:32
    kriss51

Zobacz aplikację TBA129. Też pracuje jako dyskryminator fonii w TV i ma tylko 8 pinów.

• #54 23 Sie 2011 20:48
    ironml
    Poziom 11  

A co to jest ten VOX? Te układy ciężko dostać, a nie mam sklepu elektronicznego w pobliżu ;(
    Gdyby dało się to zrobic na UL1242 to bym go zamówił bo jest akurat w AVT

• #55 24 Sie 2011 07:51
    maciej_333
    Poziom 34  

VOX to wspomniana blokada szumów. Tzn. jest to wyciszanie przy zbyt małym sygnale wejściowym. Tak, jak mówiłem można to dorobić do UL1242, ale trzeba mieć jakiś komparator, najlepiej z pętlą histerezy. Można tu zastosować np. LM393 w odpowiedniej aplikacji. Pomyśl też o zamówieniu jakiejś syntezy PLL (np. LM7001), dekodera stereo (np. UL1612), mikrokontrolera (np. AVR Atmega16), wyświetlacza LCD.

• #56 24 Sie 2011 10:08
    ironml
    Poziom 11  

Mikrokontroler i wyświetlacz zamówię później bo to oddzielna płytka będzie. W tym projekcie z młodego technika jest napisane, że dostrojenie do stacji można sprawdzić na pinie 12 UL1242. Co do niego trzeba jeszcze przylutować, abym mógł np. sprawdzać dostrojenie woltomierzem? (tak jak w UL1200)
    Mam dekoder stereo tylko UL1621 i nie wiem czy będzie on dobry, czy kupić jakiś inny?

PS. Chyba ty miałeś na myśli właśnie UL1621 bo patrzę i nie ma takiego -UL1612
    Co to jest ten filtr dolnoprzepustowy w aplikacji UL1621? I do czego on służy?

• #57 24 Sie 2011 12:51
    kondensator
    Poziom 36  

maciej_333 napisał:
    VOX to wspomniana blokada szumów.
    Obawiam się, że nie można się z Kolegą zgodzić w tej sprawie. VOX to układ sterowany sygnałem m.cz. zwykle z mikrofonu (nadajniki, dyktafony), a w odbiornikach stosuje się blokadę szumów czyli squelch (jest kilka rodzajów, ale dla użytkownika działanie jest podobne)

http://www.google.pl/#hl=pl&cp=12&gs_id=1g&xh...l=&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&fp=17896ecb27ee8012

http://www.google.pl/#hl=pl&cp=11&gs_id=16&xh..._gc.r_pw.&fp=17896ecb27ee8012&biw=994&bih=495
    ----------------------------

ironml napisał:
    Teraz poproszę o nazwę układu scalonego p.cz który można teraz gdzieś kupić bo chyba ubiłem swojego UL1200
    UL1200 i jego odpowiedniki (TDA1200, uA3089, HA1137W i kilka innych) można kupić, jak poszukać dłużej niż kilka minut to nawet tanio (warto szukać nie tylko "w sklepie" - można zapytać w zakładach napraw RTV o (takie i podobne sprawy), czasem chętnie odstąpią za kilka zł albo dadzą niepotrzebną PCB z elementami do wylutowania (a czasami powiedzą "100zł" lub "wynocha" - też trzeba to zrozumieć i uszanować)).
    UL1200 (i odpowiedniki) są to b.dobre a niedoceniane układy. Była nawet robiona wersja militarna: UL6200.

http://www.google.pl/#pq=ha1137w%20cena&hl=pl..._gc.r_pw.&fp=17896ecb27ee8012&biw=994&bih=495
    Wbrew pozorom w odpowiedziach jest wiele dyskusji o budowie odbiorników z UL1200. Wpisując w wyszukiwarkę nazwy układu i słowo 'cena' można znaleźć miejsce zakupu. Wpisując nazwę układu, zagranicznego odpowiednika i słowa: 'radio' (i/lub) 'problem' - też można się wiele dowiedzieć (mimo ze słowo 'problem' w tytule tematu jest przeważnie na forach zabronione).

Lepiej kupić więcej niż jedną sztukę (UL1200) i użyć podstawki - różne egzemplarze czasami się różnie zachowują (także zagraniczne). Podstawki są także wskazane pod filtry FCM10.7MHz - wybieranie węższych, mniej tłumiących (podstawki na 3 nóżki uzyskuje się z przecinania większych.

Odsprzęganie zasilania (kondensatory, dławiki) i ekranowanie są bardzo ważne, nawet w p.cz. i m.cz. - jest o tym wiele w "Poradniku Ultrakrótkofalowca" (e-book) - na tym się nie oszczędza, bo inaczej zysk żaden a kłopoty (ze stabilnym działaniem i/lub z EMC) prawie pewne. Materiały EMC za darmo: blacha stalowa ocynowana z rozbiórki zużytych baterii 1.5V i 9V (tylko "zwykłych", NIE alkalicznych; po zdjęciu obudowy baterie nie do śmietnika a (z powrotem...) do punktu ich zbiórki), zaś z rozbiórki starych monitorów CRT - kondensatory, dławiki, elementy ferrytowe, drut w emalii (pętla rozmagnesowująca i nawet cewki odchylania).

Polepszenie stabilności heterodyny (niezbędne przy węższych niż zwykłe filtrach w p.cz.) można uzyskać bez PLL i jej szumów przez stałe zasilanie głowicy (dużo prądu nie pobiera, w sprzęcie stacjonarnym to nie problem) i termostat (nawet "zimny termostat" - też opisane m.in. w Poradniku Ultrakrótkofalowca). Jeszcze lepsza i mniej szumiąca głowica może być bez varikapów - strojona wielosekcyjnym agregatem kondensatorów powietrznych lub wariometrów - ale nie jest to dla początkujących, zaś nawet na zwykłej głowicy "Gloria" z dobrym torem p.cz. można wiele osiągnąć (odbiornik lepszy niż znacznie droższy "ze sklepu"). O tych sprawach i związanych z nimi dobrych instalacjach antenowych (bez czego nawet najlepszy odbiornik będzie niczym) pisałem nie raz i nie tylko na tym forum, zainteresowani znajdą.

• #58 24 Sie 2011 13:07
    maciej_333
    Poziom 34  

ironml napisał:
    ...
    PS. Chyba ty miałeś na myśli właśnie UL1621 bo patrzę i nie ma takiego -UL1612
    Co to jest ten filtr dolnoprzepustowy w aplikacji UL1621? I do czego on służy?

Tak, chodziło mi o UL1621. Ten stereo-dekoder tu się nadaje. Filtr dolnoprzepustowy tutaj to nie demfaza, tylko filtr o górnej częstotliwości granicznej 15KHz.

• #59 24 Sie 2011 13:23
    ironml
    Poziom 11  

Aha. Poszukam tego filtru na płytce starego tunera. Czy jako obwód dyskryminatora do tego UL1242 mogę dać filtr 211 tak jak dla UL1200? Czy muszę kupić inny?

• #60 24 Sie 2011 14:56
    maciej_333
    Poziom 34  

ironml napisał:
    Aha. Poszukam tego filtru na płytce starego tunera. Czy jako obwód dyskryminatora do tego UL1242 mogę dać filtr 211 tak jak dla UL1200? Czy muszę kupić inny?

Myślę, że można tak zrobić. Ten filtr to nie konkretny element, tylko zwykle zespół dyskretnych elementów RC.