Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Powtórka z Historii, czyli zasilacz dyskretny. Odsłona II

14 Aug 2011 18:32 17050 11
Altium Designer Computer Controls
  • Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    User removed account
    User removed account  
    User removed account wrote 0 posts with rating 0, helped 0 times. Been with us since 1978 year.
  • Altium Designer Computer Controls
    eurotips
    Level 38  
    Wiesz co, to już lepiej było zrobić wszystko na nowo wg oklepanego schematu ElectronicLabs, bo ogranicznikm prądowy która zaczyna działać przy 1A to na dzień dzisiejszy śmiechu jest wart. W zasadzie to tylko płytkę drukowaną i obudowę zrobiłeś na nowo, trójka z plusem za chęci.
  • Altium Designer Computer Controls
    User removed account
    User removed account  
    Mateusz-me-1990
    Level 15  
    Bardzo miło zobaczyć nareszcie zasilacz nie będący kolejną odsłoną trefnego wyrobu z ElectronicsLab. Mógłby coś więcej Pan napisać na temat stabilności napięcia wyjściowego podczas obciążenia? Przeglądając różne książki i artykuły głównie w starym Radioelektroniku widziałem sporo podobnych idei i zawsze mnie ciekawiło jak wygląda praca takiego zasilacza w rzeczywistości. Ode mnie spory plus. :D

Pozdrawiam
    nowy.na.forum.
    Level 12  
    Witam!

Widać, że konstrukcja ma wiele wiele lat. Zabezpieczenie przeciążeniowe to nie problem można zmniejszyć łatwo próg zadziałania. Ostatnio zabieram się do popełnienia jakiegoś zasilacza i co prawda schematów jest cała masa tylko co wybrać... Bardziej mi zależy na zasilaczu regulowanym symetrycznym głównie do uruchamiania końcówek mocy, przeglądając elektrodę natknąłem się na dwie różne opinie. Niby można połączyć szeregowo dwa pojedyncze zasilacze ale w jednym temacie przeczytałem, że jest problem ze stabilizacją napięcia ujemnego w takim przypadku, a w innym temacie, że nie ma żadnego problemu, tak więc chciałbym się zapytać tutaj czy można np takie dwa (lub np z ElectronicLab) pojedyncze zasilacze połączyć szeregowo żeby były symetryczne (zasilane z dwóch osobnych transformatorów, bo mam taki tylko dostęp i zastosować podwójne potencjometry (takie coś jak stereo) żeby równo regulować na obu zasilaczach, aby było symetryczne napięcie? Mam nadzieję, że ktoś zrozumie o co mi chodzi, bo troszkę zawile to napisałem.

Poza tym przykładowa konstrukcja jak "upychać" w środku zasilacze, tylko trochę nie rozumiem na jakiej zasadzie działa tu chłodzenie wentylatorem?

Pozdrawiam.
    Mark II
    Level 21  
    Fajna osłonka na tranzystor mocy. To jakaś "adaptacja", czy rzecz gotowa?
    Duży plus za zastosowanie wskaźników wychyłowych. Przynajmniej w moim odczuciu są znacznie łatwiejsze do ogarnięcia przy szybkim rzucie oka, niż cyfrowe, a już szczególnie te z wyświetlaczami na których jest równocześnie prezentowany prąd, napięcie i jeszcze jakiś parametr. Jednym słowem dobry warsztatowy zasilacz bez "wodotrysków".
    Natomiast biorąc pod uwagę budowę wzmacniacza błędu jakieś laboratoryjnej stabilności bym się nie spodziewał, niemniej jednak będzie pewnie w granicach 1÷2%, a to spokojnie w zastosowaniach warsztatowych wystarczy.
    User removed account
    User removed account  
    Dj Joker
    Level 26  
    Witam. :)

Kolejne arcydzieło, które powstało w Pańskim warsztacie :)
    Jak zwykle podziwiam dokładność, oraz projekt. Nie ma nic przypadkowego, wszystko celowe i zamierzone. Dopracowane do granic możliwości.

Szkoda, że nie jest symetryczny - Bardzo często jest to niezbędne.
    Ogromny plus...za analogowe wskaźniki...są dużo bardziej przejrzyste, a i wyjątkowe dziś.
    Tak to już mam, że cenię rzeczy wyjątkowe, i ludzi ;)

Patrzę i patrzę, i się nadziwić nie mogę :)

Jednak dziwię się że nie ma napisów, dlaczego? Nie są jakieś niezbędne w tym przypadku, jednak sporo wnoszą w wykonanie.

Bardzo się cieszę, że są ludzie, którzy chętnie dzielą się swoim projektem, by inni trudzić się nie musieli, ostatnio coraz ciężej o ludzi, którzy bezinteresownie dzielą się, swoją pracą, i pomagają innym. Jednakże znając Pana działalność na forum, wiem, że słynie Pan z niesienia pomocy i dobrego słowa/rady, a to najbardziej szanuję i podziwiam, oby więcej takich ludzi.:) Dodatkowo projekt jest ogólnie dostępny dla każdego, i każdy może go sobie zbudować, nie ma selekcji ;)

Gdyby nie to, że znalazłem pewien równie stary układ(schemat) i przygotowałem go do budowy zasilacza symetrycznego, zapewne skopiował bym Pana dzieło.

Dodatkowo zapewne wybrałbym inny włącznik, nie przepadam za włącznikami wajchowymi, jednak często przemawia za nimi, łatwość ich montażu.

Chłodzenie rozwiązano nietypowo i dość ciekawie :)

Nie ma się czego przyczepić....jak dla mnie rewelacja. :)

Serdecznie gratuluję. :)

Pozdrawiam. DJ JOKER

P.S. Zdecydowanie powinien Pan więcej swoich dzieł publikować :) Poziom forum, zapewne wzrósł by niesamowicie, a dodatkowo wielu ludzi by skorzystało. :)
    User removed account
    User removed account  
    krzycho123
    Level 31  
    Ja zawsze podziwiam konstrukcje kolegi , zawsze jakiś ciekawy patent zaprezentowany w tym na obróbkę mechaniczną tworzyw /metalu - zawsze coś z czego potem korzystam :)

Choć prezentujesz konstrukcje konserwatywnie analogowe to w dobie chińskich jednorazowych zintegrowanych sprzętów warto pamiętać że można wszystko zrobić prosto i nie trzeba potem poświęcać miesiąca na naprawę ewentualnej usterki co się zdarza w nietypowych rozwiązania prosto z azji.

Jedyne co bym zmienił to lokalizację radiatora , lepiej głębszą obudowę i zabudować równo ze ścianką - wystający radiator jest mało fukcjonalny a wentyl powiennien być na radiatorze.
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account