Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Fonica Cyryl GWS 114 - Nie przekazuje sygnału do głośników

14 Sie 2011 22:17 4583 16
 • Poziom 9  
  Witam,
  tematy które widziałem na forum, oraz to co znalazłem w internecie niezbyt rozwiązały mój problem. Otóż wykopałem dzisiaj stos czarnych płyt i gramofon Cyryl GWS 114. Znalazłem nawet kolumnę z taką wtyczką. Sprzęt wiekowy, ja ostatni gramofon widziałem mając 6 lat więc doświadczenia nie mam. Do rzeczy: płyta włożona, sprzęt podpięty, głośnik trzaska przy podpinaniu/zmianie głośności i balansu - znaczy sprawny. Igłę znalazłem, została założona, włączamy i cisza. Po chwili okazało się że przy pochyleniu się nad talerzem dźwięk słychać, nie jest przekazywany na głośnik. Ojciec korzystający lata temu z tego sprzętu stwierdził że to chyba coś z ramieniem, faktycznie igła (wkładka) ma wyprowadzone chyba 4 styki, które dotykają jedynie plastiku. Przypuszczalnie jakiś element łączący wkładkę i wnętrze gramofonu gdzieś się zagubił przez lata. Aktualnie mam sprzęt w domu i zastanawiam się co zrobić by to uruchomić ;) Wybaczcie, ale nie mam doświadczenia z takimi antykami i nie wiem czy wyjaśniłem w ogóle w czym problem. Mam nadzieje że ktoś zrozumie i mi pomoże.

  Proszę poprawić temat.
  3.1.15. (11) Zabronione jest publikowanie wpisów przedstawiających problem, bez podania wystarczającej liczby informacji umożliwiającej zajęcie merytorycznego stanowiska przez innych Użytkowników forum. Tytuł wpisu powinien zawierać markę, model oraz skrótowy opis usterki.
  GM
 • Poziom 21  
  Musisz ostrożnie wyjąc tą cała białą wkładkę z koszyczka od spodu tylko uważaj aby nic nie wyłamać. Wtedy weź śrubokręt i po kolei dotykaj styków ,są tam chyba 4 jeżeli po dotknięciu któregoś z tych czterech lekko zabuczy w głośniku tzn, że wszystko po drodze od łączenia wkładki z resztą jest ok i wtedy prawdopodobnie wkładka do wymiany.
 • Poziom 9  
  W tym jest problem - jedyne styki jakie widzę to te na wkładce ;) z tego co widzę brakuje czegoś w ramieniu.
  Tu kilka zdjęć koszyczka i wkładki, może pomogą w diagnozie:
  Unitra Fonica Cyryl GWS 114 - Nie przekazuje sygnału do głośników Unitra Fonica Cyryl GWS 114 - Nie przekazuje sygnału do głośników Unitra Fonica Cyryl GWS 114 - Nie przekazuje sygnału do głośników Unitra Fonica Cyryl GWS 114 - Nie przekazuje sygnału do głośników
 • Poziom 27  
  Załóż może okulary. A te metalowe sprężynki w koszyku to co innego jak nie styki? Deliaktnie wyprostuj, wyczyść odpowiednim preparatem i pod warunkiem że wkładka nie jest uszkodzona powinno zagrać.
 • Poziom 9  
  Nie chciałem odchylać zbytnio ramienia i wydawało mi się że jest tam plastik - dopiero teraz przyświeciłem sobie i zobaczyłem metal. W takim razie wkładka - ma ktoś może pojęcie czy można gdzieś kupić taniej lub czy istnieją zamienniki? Jedyne znalazłem na allegro, UF 70 jako zamiennik UF 50, ceny od 75zł w górę
 • Poziom 27  
  A już wyczyściłeś styki że szukasz wkładki?
 • Poziom 21  
  Jak już zdiagnozujesz że wkładka jest bezużyteczna radzę rozejrzeć się za gramofonem z wkładką magnetyczną , tych "wynalazków" szkoda reanimować , chyba że lubisz jak sprzęt niszczy płyty.
 • Poziom 9  
  styki przeczyściłem, ale chwilowo nie mam głośników żeby wszystko sprawdzić. Jednak wkładka ma chyba 20 lat, więc podejrzewam że i tak jest do wymiany.
  Zastanawiam się właśnie nad odstawieniem tego sprzętu i kupnem czegoś nowego. W tej chwili chcę głównie zgrywać winyle, więc myślę nad czymś w tym rodzaju:
  [...]
  Jednak boję się o jakość dźwięku. Ma ktoś jakieś doświadczenia? Wiem że odbiegam od głównego tematu, ale chcę już zakończyć sprawę tutaj ;)

  Proszę nie odbiegać od tematu. Link do aukcji usunąłem.
  GM
 • Poziom 21  
  Kup sobie na początek zwykłego polskiego bernarda lub coś z serii g 8010 oczywiście ze sprawną wkładką i gwarantuje że będziesz zadowolony , i upewnij się czy masz to do czego podłączyć (wieżą w wejściem na gramofon).
 • Moderator Akustyka
  Po 20 latach kryształ we wkładce na pewno się rozleciał. Można taką wkładkę naprawić. Gdzieś na forum była instrukcja. Zakup nowej UF-50 albo UF-70, jest całkowicie nieopłacalny. Na allegro są albo używane, albo kradzione z upadającej Fonici, w sumie dzięki tym kradzieżą, posiadam półprzewodniki germanowe, więc nie ma co narzekać. ;) Fonica upadła w 2002 roku. Ostatnia UF`ka wyszła z Wróblewskiego jeszcze w latach 90.
  Wszystko co, co jest oferowane pod nazwą UF ... to starocie, które albo nie działają, albo zaraz przestaną działać.

  W każdym razie, wkładka piezo to "rylec". Potwornie zdziera płyty.

  Kup sobie unitrowskiego "Bernarda". Są to gramofony klasy HI-Fi, z wkładką magnetyczną, więc jakość dźwięku jest całkiem niezła. Pamiętaj tylko, że aby używać wkładki magnetycznej, należy posiadać wzmacniacz z wejściem phono, lub osobny przedwzmacniacz gramofonowy.
 • Moderator
  telecaster1951 napisał:
  Po 20 latach kryształ we wkładce na pewno się rozleciał. Można taką wkładkę naprawić.


  Nie bardzo widzę naprawę kryształu. Po latach rozwarstwia się. Ale wkładka magnetyczna, jak najbardziej, można zamienić. Mam oryginał wkładkę i igłę. To się nie psuje.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Olek II napisał:
  telecaster1951 napisał:
  Po 20 latach kryształ we wkładce na pewno się rozleciał. Można taką wkładkę naprawić.


  Nie bardzo widzę naprawę kryształu. Po latach rozwarstwia się. Ale wkładka magnetyczna, jak najbardziej, można zamienić. Mam oryginał wkładkę i igłę. To się nie psuje.


  Trzeba jednak pamiętać o elastycznym zawieszeniu wspornika, tzw. "cantilevera", igły. Jeśli igła była przechowywana w warunkach szkodzących temu zawieszeniu, to może ono stwardnieć lub wręcz przeciwnie, stać się zbyt elastycznym i zmienią się parametry całego zespołu wkładka - igła.
  Ale ogólnie rzecz biorąc, trwałość wkładki/igły dynamicznej jest nieporównywalna z trwałością wkładki z przetwornikiem krystalicznym.

  GM
 • Moderator Akustyka
  Olek II napisał:
  Nie bardzo widzę naprawę kryształu. Po latach rozwarstwia się.
  Można wstawić nowy kryształ, wycięty np. z piezo bzyczka.

  Moderowany przez dj-MatyAS:


  3.1.11. (10.2, 10.7, 12) Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.
  Kolega najprawdopodobniej żartuje. Jednak tu nie ma miejsca na tak sformułowane "porady".
  Niedorzeczne i nierealne do wykonania.

 • Poziom 17  
  Ja bym proponował kupić sobie coś lepszego skoro chcesz winyle przegrywać, np:GS 431.
 • Moderator Akustyka
  dj-MatyAS Pozwól, że się z Tobą nie zgodzę.
  Jest to wykonalne.
  Nawet na elektrodzie, była o tym mowa.
  Proszę bardzo, oto opis https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic964470.html
  sprawdzony przeze mnie, wkładka naprawiana przeze mnie, działa. Kupno, nowej jest nieopłacalne, a taka naprawa kosztuje złotówkę, efekt jest niezły, jak na wkładkę piezoelektryczną.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Moderator Akustyka
  Naturalnie, zgadzam się z Tobą.
  Osobiście uważam, że używanie wkładki krystalicznej, przy obecnych cenach, gramofonów, z wkładką magnetyczną, jest pozbawione sensu. Pisałem tylko o możliwości naprawy tej wkładki, która jest możliwa a opis jej dostępny na forum.
  Jakość dźwięku, no cóż, z oryginalnej UF`ki jest niezaciekawy , po tej "reanimacji", nie wydaje się być dużo gorszy. Płyty, podejrzewam niszczy to podobnie. Posiadam w domu, płytę z kolędami, już zdartą do granic możliwości i tylko na niej testuję, takie wynalazki, więc pełnego obrazu jakości, mieć nie mogę.