Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy układ LC można wymienić na kwarc?

sova211113 14 Sie 2011 22:44 8597 32
  • #1 14 Sie 2011 22:44
    sova211113
    Poziom 15  

Witam wszystkich forumowiczów.
    Wiem, że moje pytanie jest bardzo głupie. W wielu układach nadajników radiowych znajduje się układ LC czyli cewka i do niej równoległy kondensator. Gdzieś w Googlach ktoś opisał jak to zrobić, ale nie powiedział czy kondensator równoległy przy cewce też trzeba wywalić.
    Moje pytanie brzmi tak jak trzeba zamontować ten kwarc, równolegle z kondensatorem (zamiast cewki). Czy wywalić cały układ LC (cewkę i ten kondensator)?
    Moje ostatnie pytanie dotyczy cewki na antenie (L2).
    Czy musi ona być? Czy pełni ona jakąś funkcje? Czy zastąpienie jej zworą zmieni w jakiś sposób częstotliwość nadawania czy inne parametry? Czy zamiast mikrofonu mogę podpiąć odtwarzacz CD? Czy po podłączeniu kwarcu 100MHz sygnał z nadajnika odbiorę na 100 MHZ w odbiorniku?
    załączam schemat:
    Bardzo proszę o pomoc ponieważ jestem kompletnym nowicjuszem.
    Za zniżanie poziomu bardzo przepraszam.
    sova 211113.

0 29
  • #2 14 Sie 2011 23:30
    wieswas
    Poziom 33  

W tym układzie nie można zastąpić układu LC kwarcem.
    - Kwarc prawidłowo pracuje przy prawidłowym wysterowaniu. W tym przypadku moc wyjściowa jest zbyt duża i kwarc nie będzie stabilny lub w krańcowym przypadku się uszkodzi.
    -Tranzystor wymaga zasilania napięciem stałym poprzez cewkę L1. Kwarc tego nie zapewni.
    -Cewka L1 sprzężona magnetycznie z L2 tworzą transformator w.cz. dopasowujący optymalnie antenę nadawczą do wzmacniacza mocy. Bez cewki L2 antena byłaby na plusie zasilania bez żadnego sygnału.

Mikrofon można zastąpić dowolnym źródłem sygnału o częstotliwości akustycznej, dobierając tak amplitudę tego sygnały aby modulacja była optymalna. (gdy sygnał za słaby - to mała słyszalność w odbiorniku, a gdy zbyt duży - to silne zniekształcenia)

Częstotliwości nadajnika i odbiornika muszą być zawsze takie same.

Gdybyś koniecznie chciał zastosować kwarc do stabilizacji częstotliwości, to musisz wybrać inny schemat.

0
  • #3 15 Sie 2011 09:25
    sova211113
    Poziom 15  

A czy z takim schematem jest to możliwe?
    koniecznie chce zastosować ten kwarc. Chce zrobić radiotelefony bezprzewodowe które będą pracować na moim podwórku w odległości mniej więcej 30 m od odbiornika. Odbiorniki już są gotowe i pracują na częstotliwości 90-110 MHZ dla tego tak zależy mi na kwarcach. Potrzebne są takie 4 a kwarców mam 20szt nawet jak się któryś uszkodzi to się wymieni. I jeszcze jedno. Czy można zastosować dowolny tranzystor wysokiej częstotliwości polaryzacji NPN? BF199 ciężko mi kupić. Mam 3 z demontażu ale na prototyp powinno wystarczyć.

0
  • Pomocny post
    #4 15 Sie 2011 11:01
    wieswas
    Poziom 33  

Prostej wymiany obwodu LC na kwarc w tym układzie też nie da się zrealizować.
    To jest prawie ten sam układ. Generator ma obwód rezonansowy w kolektorze, a więc tam, gdzie występuje maksymalna moc wyjściowa nadajnika. Dodatkowo ten sam tranzystor pracuje jako modulator. Wszelkie zmiany w układzie mogą spowodować, że przestanie się wzbudzać lub wielokrotnie zmniejszy swą moc wyjściową. Musisz poszukać układu, gdzie układ LC włączony jest w obwód bazy.
    Jeszcze lepiej ,gdy generator, modulator i stopień wyjściowy mocy są na oddzielnych tranzystorach. Wówczas każdy stopień możesz sobie modyfikować bez wpływu na inne.
    Zmiana tranzystorów na tranzystory PNP jest możliwa pod warunkiem , że:
    -zmienisz równocześnie oba
    -zmienisz biegunowość zasilania
    -Nowe tranzystory będą miały podobne parametry
    Poza tym, tranzystorów NPN jest obecnie wielokrotnie większy wybór niż PNP i zwykle PNP używa się gdy szczególne warunki pracy tego wymagają.

0
  • #5 15 Sie 2011 13:05
    sova211113
    Poziom 15  

No to trudno. Mam jeszcze inny schemat:
    A jak ten też sie nie nadaje:
    I jeszcze inny:
    Mam nadzieję że któryś z nich się nadaje. Jeżeli nie to proszę o podanie schematu.

Dodano po 5 [minuty]:

w schemacie nr2 mogę użyć tranzystora BC558? W czeskim opisie pisze że mozna go użyć ale uzyskamy wtedy kiepskie parametry. Chyba że odwrócę zasilanie i wsadzę coś z NPN wysokiej częstotliwości. A da się użyć tutaj BF214 po odwróceniu zasilania a tę 4 końcówkę podpiąć do masy zasilania?

0
  • #6 21 Sie 2011 13:11
    sova211113
    Poziom 15  

Jeszcze takie pytanie. czy w tym schemacie
    możliwa jest zamiana T2(bf199) na BC547 o granicznej częstotliwości 300khz? Nie koniecznie do budowy tych telefonów muszę użyć kwarców. Jak zmienię C5 z 4,7pf na 5pf czy to w jakiś znaczący sposób wpłynie na częstotliwość nadawania? Nie muszę nadawać koniecznie w FM. Z BC547 mogę mieć max300khz czyli mogę się wstroić na pasmo LW (choć nie wiem co to znaczy). Chciałbym wiedzieć czy to jest możliwe. Bardzo proszę o pomoc, każdy z nas był kiedyś laikiem, każdy z nas sie kiedyś uczył.

Dodano po 4 [minuty]:

Zapomniałem o jednym. Czy drut którym nawinę cewki może mieć dowolną grubość? Czy rdzeń cewki (nawinę na wiertle a później zdejmę) musi mieć ok5mm czy może być inny?

0
  • Pomocny post
    #7 21 Sie 2011 13:24
    sp3ots
    Poziom 36  

Witam !
    LW to zakres częstotliwości fal długich.
    FM to rodzaj modulacji.

Możesz zastosować BF214 bez zmiany polaryzacji napięcia, bo ten tranzystor tak jak BF199 jest tranzystorem NPN.

Tranzystory BC... są tranzystorami m.cz. ( małej częstotliwości )
    Tranzystory BF... są tranzystorami w.cz. ( wielkiej częstotliwości )

Pozdrawiam. Stefan
    ps. czy nadal chcesz budować nadajnik z rezonatorem kwarcowym ?
    Jaki masz rezonator ? ile MHz ?

0
  • #8 21 Sie 2011 15:57
    sova211113
    Poziom 15  

Tak nadal chcę budować ten nadajnik na kwarcu
    Moje rezonatory to
    1x 120MHz
    3x 8MHz
    1x100000Hz
    5x 27MHz
    20x 100MHz
    5x 8,8MHz
    8x116
    i trochę innych (to już KHz)

A czy można zbudować nadajnik na fale długie lub średnie?
    A czy tranzystor bf197 się nadaje?
    BF214 nie mam aktualnie pod ręką ale /bf199 mam 3szt

Dodano po 6 [minuty]:

Jeszcze jedno. Czy wszystkie tranzystory z serii BFxxx są wysokiej częstotliwości?
    Da się zastosować tranzystor c8050 lub s9014 lub f421?
    Takich akurat mam aż na zbytku więc chcę je wykorzystać. Nie koniecznie muszę mieć układ na kwarcu. Potrzebuję czegoś gdzie nie będę musiał nawijać cewki (chodzi mi o strojenie kondensatorem zmiennym) ale najlepiej byłoby gdyby układ działał na rezonatorze kwarcowym.

0
  • Pomocny post
    #9 21 Sie 2011 16:29
    sp3ots
    Poziom 36  

Poprzyczepiam się najpierw do Twoich rezonatorów
    np. ten 100mhz - 100 mili godzin z?
    powinno być tak 100 MHz M- mega, K - kilo, Hz od nazwiska

cytat z internetu:
    Nazwa jednostki pochodzi od nazwiska niemieckiego fizyka Heinricha Hertza, zajmującego się m.in. badaniem fal elektromagnetycznych.

Można zrobić nadajniki na fale średnie i długie ale każdy z tych nadajników musi mieć CEWKI.

Mając rezonator 8,8MHz możesz wykonać nadajnik na fale krótki na jednym tranzystorze bez użycia cewki.

Rezonatory np. 100MHz są w rzeczywistości rezonatorami F/5 czyli 20MHz ( wiem to z doświadczenia ) i żeby pracowały na 5tym owertonie 100MHz muszą być stosowane pewne triki jak powielanie częstotliwości
    na cewce w kolektorze tranzystora.

Nie wiem czy wszystkie BFy są w.cz.
    BF197, 199 nadają sie do budowy nadajnika na F 100MHz
    Zapraszam do kontaktu na GG6293398

ps. pozmieniaj jednostki rezonatorów.

Nic nie stoi na przeszkodzie aby częstotliwość ustawiać trymerem, wystarczy równolegle z cewką połączyć trymer około 10pF

0
  • #10 21 Sie 2011 20:52
    sova211113
    Poziom 15  

sp3ots Nie używam gadu gadu jedynie skype i nk.
    Masz racje mam już dość szukania w necie schematów. Nawinę tę cholerną cewkę i dołożę ten trymer i zobaczę co z tego wyniknie. A tak przy okazji nie wszystkie bf-y są w.cz i nie wszystkie bc-ty są m.cz. Czy ten schemat ma jakąkolwiek szanse działania zmontowany w pająku? Jeszcze nie umiem trawić płytek a uniwersalna mi się skończyła. Chyba że do kartki termoglutem przyleję ważniejsze połączenia (użyje miedzianych drucików jak ścieżek na normalnej płytce, polutuję ze sobą a potem sprawdzę. Muszę jeszcze wiedzieć czy kiedy wymienię c5 na 5pf to układ ma szanse działać? Czy cewki mogę wymontować z telewizora (a tak dokładnie z odbiornika czyli głowicy czy jak wy tam mówicie) Tam jest mnóstwo już nawiniętych cewek z "pocynowanymi" końcami. Do wykonania tego układu wszystkie części wymontowałem ze starego telewizora. Czy używane części mogą jakoś wpłynąć na pracę nadajnika? Kiedy się za to zabiorę (jutro popołudniu) użyję tranzystora bf197 a jak nie wypali to bf199.

0
  • #11 22 Sie 2011 13:59
    sova211113
    Poziom 15  

Zbudowałem ten układ z cewką:
    Sory za jakość. Zdjęcie robione komórką. Ale do rzeczy. Zbudowałem ten układ i próbuję go nastroić. Ustawiłem radio na częstotliwość 70MHz i kręciłem kondensatorem strojeniowym. Kręcę i kręcę a tu nic. Jedynie po wyłączeniu nadajnika szumy robiły się głośniejsze. Cewki nie dotknąłem wiem że nie wolno, trymera też nie, kręciłem patyczkiem od lizaka. Cewki tak jak mówiłem wymontowałem z głowicy telewizyjnej, trymer jest nowy, rezystory i kondensatory z radia, tranzystory sam nie wiem z czego (znalazłem w szufladzie). Układ zasiliłem zwykłą baterią 6f22. Antena ma długość ok 50cm. Chciałbym wiedzieć czy da się uratować ten nadajnik. Mogę zbudować jeszcze inny (jeżeli będzie to konieczne to nawet kilka) Cewki mają dokładnie 10 i 5 zwojów ale mają różną średnicę i przekrój drutu. Czy to wpływa na pracę nadajnika? Czy może R4 100k nie pozwala nadajnikowi działać poprawnie? Zrobiłem to na tranzystorze bf197. Bardzo proszę o odpowiedzi

Dodano po 1 [minuty]:

Wiem że wykonanie prawie naganne.

0
  • Pomocny post
    #12 22 Sie 2011 16:19
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

sova211113 napisał:
    Chciałbym wiedzieć czy da się uratować ten nadajnik.

Napięcia na elektrodach tranzystorów mierzone względem masy wskazują na sensowne punkty pracy tranzystorów?

sova211113 napisał:
    Mogę zbudować jeszcze inny (jeżeli będzie to konieczne to nawet kilka) Cewki mają dokładnie 10 i 5 zwojów ale mają różną średnicę i przekrój drutu. Czy to wpływa na pracę nadajnika?

Wpływa. Cewki zrób w/g specyfikacji - zmana zarowno średnicy jak i długości nawinięcia ma wpływ na indukcyjność.

sova211113 napisał:
    Czy może R4 100k nie pozwala nadajnikowi działać poprawnie?

To go wylutuj i sprawdź sam nadajnik bez modulatora.

0
  • #13 22 Sie 2011 17:53
    sova211113
    Poziom 15  

To w końcu jak mam nawinąć te cewki? Nawinę na wiertle 5mm drutem takim jaki znajdę i spróbuję jeszcze raz. Drut mam 0,5mm. Czy się nadaje? Czy będę musiał wymienić tranzystor na nowy?

o co chodzi? Bez jakiego modulatora? Nie wiem o co ci chodzi z tym modulatorem. A ten 100k doprowadza sygnał na bazę tranzystora. Jego wywalenie powinno dać silniejszy dzwięk w radioodbiorniku?

Wpływa. Cewki zrób w/g specyfikacji - zmana zarowno średnicy jak i długości nawinięcia ma wpływ na indukcyjność.

Specyfikacje nadajnika znalazłem przypadkiem jak uda mi się znowu trafić na tę stronę to będzie cud. Paniętam tyle że cewka ma być nawinięta na wiertło 5mm ale średnicy już nie.

Napięcia na elektrodach tranzystorów mierzone względem masy wskazują na sensowne punkty pracy tranzystorów?

Czyli jedną elektrodę miernika do masy a drugą np. do bazy i odczytać napięcie? Czy istnieje jakiś zakres poprawności napięcia na elektrodach?

Dodano po 48 [sekundy]:

Nie wiem jak się robi cytat więc jest jak jest

0
  • Pomocny post
    #14 22 Sie 2011 18:09
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

sova211113 napisał:
    To w końcu jak mam nawinąć te cewki? Nawinę na wiertle 5mm drutem takim jaki znajdę i spróbuję jeszcze raz. Drut mam 0,5mm. Czy się nadaje?

Skąd masz ten schemat?

sova211113 napisał:

o co chodzi? Bez jakiego modulatora? Nie wiem o co ci chodzi z tym modulatorem.

Modulator to stopień z tranzystorem T1.

sova211113 napisał:
    Jego wywalenie powinno dać silniejszy dzwięk w radioodbiorniku?

Albo silniejszy dźwięk albo będziesz miał zbyt głeboką modulację i usłyszysz charkot. Ale twój problem polega na tym że układ w ogóle nie działa.

sova211113 napisał:
    Specyfikacje nadajnika znalazłem przypadkiem jak uda mi się znowu trafić na tę stronę to będzie cud.

No to trzeba było zawiązać węzeł na czymś żeby zapamiętać, albo choć zapisać w bookmarkach przeglądarki...

sova211113 napisał:
    Paniętam tyle że cewka ma być nawinięta na wiertło 5mm ale średnicy już nie.

Jak na wiertło 5mm to średnica 5mm - z długością nawinięcia poeksperymentuj.
    Albo zajmij się układami dla których specyfikację posiadasz.

sova211113 napisał:
    Czyli jedną elektrodę miernika do masy a drugą np. do bazy i odczytać napięcie? Czy istnieje jakiś zakres poprawności napięcia na elektrodach?

Tak, możesz policzyć jakie prady płyną w układzie i chocby ustalić czy końcówek tranzystorów nie poplątałeś i czy rezystory są sprawne i o właściwych wartościach.
    sova211113 napisał:
    Nie wiem jak się robi cytat więc jest jak jest

U góry takie dwa przyciski masz - jeden z cudzysłowem i drugi na którym pisze Cytuj...

0
  • #15 22 Sie 2011 19:55
    sova211113
    Poziom 15  

Wymieniłem cewki...Ale nie działa. próbowałem dostroić nadajnik do odbiornika i odwrotnie ale nic z tego tylko szumy (cewki nie dotykałem ani trymera też) mam jeszcze takie pytanie. Czy ne555 może wygenerować częstotliwość 8,8 MHZ? Jeżeli tak to zamiast kwarcu była by możliwość wymiany układu LC na ne555 z odpowiedni elementami i powinno być. Specyfikacji poszukam później. Jak nie zadziała to zbuduję inny ale ze specyfikacją. Z długośćią cały czas eksperymentuje.

0
  • Pomocny post
    #16 23 Sie 2011 00:37
    nemo07
    Poziom 36  

Witam

sova211113 napisał:
    Wymieniłem cewki...Ale nie działa. próbowałem dostroić nadajnik do odbiornika i odwrotnie ale nic z tego tylko szumy (cewki nie dotykałem ani trymera też) mam jeszcze takie pytanie. Czy ne555 może wygenerować częstotliwość 8,8 MHZ? Jeżeli tak to zamiast kwarcu była by możliwość wymiany układu LC na ne555 z odpowiedni elementami i powinno być. ....

Do nadawania uzywa sie generatorow przebiegu sinusoidalnego; NE555 sie nie nadaje.
    Trzymaj sie schematu, jaki masz, ale trzeba troche systematyki.
    1. Sprawdz, czy w ukladzie nie ma elementarnych bledow/defektow: pomierz napiecia na kolektorze T1 i emiterze T2. Powinny one wynosic ok. polowy napiecia zasilania ± 30%. Jesli tu sa znaczne odchylki, sprawdz, czy wlasciwie wlutowales je do ukladu. Jesli tak, sprawdz wartosci R2, R3 i R5 - jesli ok, a napiecie pomierzone (jak wyzej) jest niewlasciwe, prawdopodobnie wadliwy jest tranzystor. Jesli napiecia sa ok, dopiero mozesz eksperymentowac z cewkami itd.

Cewka L1 ze zdjecia i C4 z wartoscia 20 pF to za malo na zakres FM UKF. Nawin cewke 6 - 7 zwojow o srednicy ok. 1cm i dlugosci 1,5 - 2 cm, mozliwie grubym drutem, 0,5 - 1 mm. C4 mozesz wybrac wstepnie ok 33 - 47 pF, ceramiczny (dysk). Uklad mozesz stroic rozciagajac wzglednie sciskajac cewke. Powinno to byc slyszalne w pobliskim odbiorniku, do tego nie potrzeba anteny.
    BF197 moze miec trudnosci z generacja w takim ukladzie, BF199 nie powinien (nie pomylic koncowek przy wymianie typu!).
    NB, na zdjeciu L2 prowadzaca do anteny jest niewlasciwa. Zgodnie z intencja powinna ona byc nawinieta scisle przy L1 (np. na tym samym karkasie - musi byc sprzezona magnetycznie z L1), ... ale to juz dalsze detale.

sp3ots napisał:
    ... Rezonatory np. 100MHz są w rzeczywistości rezonatorami F/5 czyli 20MHz ( wiem to z doświadczenia ) i żeby pracowały na 5tym owertonie 100MHz muszą być stosowane pewne triki jak powielanie częstotliwości na cewce w kolektorze tranzystora. ...

Bzdury kolega wypisuje.
    Rezonatory w tym zakresie czestotliwosci (sa robione do 433 MHz) to specjalne ciecia (np. popularne SC) i sa przeznaczone wylacznie do pracy w rezonansie szeregowym, i wylacznie na zadanej czestotliwosci.
    Kwarc na 100 MHz nie jest w stanie generowac zadnej subharmionicznej (ani 20, ani 25, ani 50 MHz)!
    Czyms zgola innym jest uzyc kwarc 20.0000 MHz (ciecie AT, w rezonansie rownoleglym), po czym pomnozyc czestotlowosc x5 celem uzyskania 100 MHz. Taki kwarc pracuje najczesciej na czestotliwosci fundamentalnej, i to takiej jak zadana (na nadruku).
    Czestotliwosci fundamentalne (praktykowane) dla ciec AT/BT/SC koncza sie przy ok. 30 MHz (powyzej plytki robia sie bardzo cienkie/"kruche" i bardzo drogie - np. ciecie AT dla fundamentalnej 45 MHz - grubosc 37 mikronow). Powyzej uzywa sie modow owertonowych (3-i lub 5-y owerton), ktore nie sa scisle harmonicznymi modu fundamentalnego, ale leza w poblizu 3-ej wzgl. 5-ej harmonicznej. Dlatego np. kwarc na 60.0000 MHz bedzie najpewniej cieciem typu AT lub pokrewnym, z fundamentalna w poblizu 20 MHz, pracujacy na trzecim owertonie w rezonansie szeregowym. Nie nada sie on jednak do generacji 20.0000 MHz w rezonansie rownoleglym, czy to szeregowym. Nie ma nawet gwarancji, ze nie bedzie oscylowal latwiej w jakims "spur mode", w poblizu, zamiast na fundamentalnej.
    Pewne "triki" ukladowe w tym zakresie sa konieczne, a ich glownym celem jest "wymuszenie" pracy w przewidzianym modzie krysztalu (wykluczenie innych potencjalnych modow, "spurs", neutralizacja pojemnosci "shunt", etc.)
    W tym temacie jest duzo konfuzji i blednego pojmowania rzeczy.

0
  • Pomocny post
    #17 23 Sie 2011 09:56
    sp3ots
    Poziom 36  

Witam !
    Dla potwierdzenia że rezonator 100MHz jest rezonatorem 20MHz załączam zdjęcia, to nie jest foto montaż czy inne oszustwo !
    Pozdrawiam. Stefan

0
  • #18 23 Sie 2011 10:22
    sova211113
    Poziom 15  

Kolego nemo07 spróbuję . Może tranzystor jest wadliwy. Jeżeli nie to zbuduję inny układ (tym razem ze specyfikacją) wracając do rezonatora 100MHz . Czyli jak go zastosuję sygnał odebrałbym na częstotliwości ok20MHz? Tak więc jeżeli użyję kwarcu 8,8MHz to na jakiej częstotliwości odbiorę sygnał? Może kwarc da się zastosować w tym układzie:
    Ten jest już sprawdzony. Działa tylko jakość dzwięku poprostu odpycha. Może to wina mojego przedwzmacniacza? Ma on też inną wadę. Po uruchomieniu układu 10m od odbiornika żaden telefon komórkowy nie ma zasięgu. To trudno zrobię jak mi radzicie i zobaczę co z tego wyrośnie.

0
  • Pomocny post
    #19 23 Sie 2011 10:29
    Quarz
    Poziom 43  

sp3ots napisał:
    Witam !
    Dla potwierdzenia że rezonator 100MHz jest rezonatorem 20MHz załączam zdjęcia, to nie jest foto [spacja zbędna]montaż czy inne oszustwo !
    Pozdrawiam. Stefan
    Ale jest to porażający brak wiedzy - w przedmiotowym zagadnieniu - u autora powyższej, zacytowanej, wypowiedzi ... :!: : cry: ... oraz "wciskanie kitu" ... :cry:
    By nie rozwijać tego zagadnienia podam hasło: rezonator owertonowy ... :idea: :D ... i we właściwym układzie generacyjnym będzie on generował rzeczone tu 100MHz ... :shock:

0
  • #20 23 Sie 2011 10:30
    sova211113
    Poziom 15  

I jeszcze jedno. Cewka ma być 6-7 zwojów na pręcie o średnicy 1cm i drutem przekroju 0,5 do 1mm? Ja tak to zrozumiałem. jeżeli źle to proszę o poprawę.

0
  • Pomocny post
    #21 23 Sie 2011 10:47
    sp3ots
    Poziom 36  

sova211113 napisał:
    Tak nadal chcę budować ten nadajnik na kwarcu
    Moje rezonatory to
    1x 120MHz
    3x 8MHz
    1x100000Hz
    5x 27MHz
    20x 100MHz
    5x 8,8MHz
    8x116
    i trochę innych (to już KHz)

A czy można zbudować nadajnik na fale długie lub średnie?
    A czy tranzystor bf197 się nadaje?
    BF214 nie mam aktualnie pod ręką ale /bf199 mam 3szt

Dodano po 6 [minuty]:

Jeszcze jedno. Czy wszystkie tranzystory z serii BFxxx są wysokiej częstotliwości?
    Da się zastosować tranzystor c8050 lub s9014 lub f421?
    Takich akurat mam aż na zbytku więc chcę je wykorzystać. Nie koniecznie muszę mieć układ na kwarcu.

Potrzebuję czegoś gdzie nie będę musiał nawijać cewki (chodzi mi o strojenie kondensatorem zmiennym) ale najlepiej byłoby gdyby układ działał na rezonatorze kwarcowym.

Ja się tylko odniosłem do ostatniego zdania z powyższej wypowiedzi !
    Takie są fakty. Rezonator 100MHz bez cewki nie będzie pracował na 100MHz.

0
  • #22 23 Sie 2011 11:32
    sova211113
    Poziom 15  

Pomiary które wykonałem na życzenie nemo07.
    T1
    emiter - colektor 5,91V
    emiter - baza 5,o4V
    baza - colektor 0,52V

T2
    Baza - emiter 7,96V
    Emiter- colektor 0,89V
    baza- colektor 0,62V

sp3ots nie chcę teraz użyć rezonatora kwarcowego tylko układu LC

Dodano po 37 [sekundy]:

Zapomniałem R2 R3 R5 są OK

Dodano po 3 [minuty]:

Zbuduję inny układ według tego schematu:
    Może ten akurat zadziała. Tranzystor zamiast BC183 dam BC547. Myślę że tak można zrobić.

0
  • #23 23 Sie 2011 11:59
    sp3ots
    Poziom 36  

Witam !
    Odniosę się do tego ostatniego schematu, ( zostań przy nim aż go uruchomisz ).
    Sam pokazany przez Ciebie schemat bez zakresu częstotliwości na jakiej pracuje, bez danych dla cewki L jest dla osoby bez doświadczenia w budowie nadajników wielką niewiadomą. Czy znasz dane cewki L ?
    Buduj ten nadajnik etapami tak jak pokazałem na poniższym schemacie:
    Zacznij od części lewej ( nadajnik ).
    Jeśli uzyskasz czystą nośną ( całkowity brak szumu na częstotliwości ) wtedy dorobisz prawą część.
    Zamiast BC183 możesz dać BC547.

0
  • Pomocny post
    #24 23 Sie 2011 13:14
    nemo07
    Poziom 36  

sova211113 napisał:
    Pomiary które wykonałem na życzenie nemo07.
    T1
    emiter - colektor 5,91V
    emiter - baza 5,o4V
    baza - colektor 0,52V

T2
    Baza - emiter 7,96V
    Emiter- colektor 0,89V
    baza- colektor 0,62V

Nie wiem, jak zmajstrowales te "pomiary", ale powyzsze dane, w obydwu przypadkach sa logicznie nierealne. Poza tym, naucz sie podawac mierzone napiecia poprawnie i jednoznacznie (i ze znakiem), bo np. "emiter - colektor 5,91V" to bezsensowna chinszczyzna (Uec = + 5,91V nie jest to samo, co Uce = + 5,91V).
    Wystarczylo pomierzyc dwa napiecia, jak pisalem, wzgledem masy, rozumie sie.

sova211113 napisał:
    Zbuduję inny układ według tego schematu:

Co za sens przeskakiwac co rusz na inny pomysl, albo na detalicznie inny, a funkcjonalnie identyczny schemat? Jesli sie nudzisz, odrobina dyskrecji bylaby mocno wskazana.
    Mowiac krotko, w tym temacie cierpliwosc mnie opuscila.

sp3ots napisał:
    Witam !
    Dla potwierdzenia że rezonator 100MHz jest rezonatorem 20MHz załączam zdjęcia, to nie jest foto montaż czy inne oszustwo !
    Pozdrawiam. Stefan

Oczywiscie nie oszustwo, lecz dyletantyzm.
    Wytez wzrok i zmysl arytmetyczny. Co widzimy? (Zalozmy, ze pomierzone w miare dokladnie) 19.992780 MHz. Roznica do 20.000000 MHz wynosi -7.22 kHz, co stanowi -361 ppm. Troszke za duzo jak na oscylator kwarcowy 20 MHz w domowym ciepelku.
    Najpewniej jest to fundamentalna tego kwarzu. Ale, jak juz pisalem, fundamentalna dla kwarcu owertonowego 100.000 MHz nigdy nie bedzie wynosila 20.000 MHz. Jest to fizyczna niemozliwoscia.

0
  • #25 23 Sie 2011 13:31
    sova211113
    Poziom 15  

http://www.eres.alpha.pl/elektronika/articles.php?article_id=204
    link do opisu danego układu. Czyli mam zacząć od układu generującego falę nośną. Czy można zastosować tranzystor BF258 lub BF509? Szkoda mi niszczyć BF199 mam jeszcze tylko jeden.

Dodano po 7 [minuty]:

Można użyć mikrofonu dynamicznego lub węglowego? Pojemnościowych i elektretowych chwilowy brak

0
  • #26 23 Sie 2011 13:36
    nemo07
    Poziom 36  

sova211113 napisał:
    Czy można zastosować tranzystor BF258 lub BF509? Szkoda mi niszczyć BF199 mam jeszcze tylko jeden.

Widze, ze nikt Ci tego nie powiedzial: tranzystor powinien miec czestotliwosc graniczna Ft przynajmniej 5 - 10 razy wyzsza od generowanej czestotliwosci.

0
  • #27 23 Sie 2011 13:44
    sova211113
    Poziom 15  

Niestety nie wiedziałem o tym. Wiem już że3 bf258 się nadaje. Biorę się do budowy.

0
  • #28 23 Sie 2011 13:50
    sp3ots
    Poziom 36  

Tranzystor BF258 jest tranzystorem wysokonapięciowym,
    BF509 jest tranzystorem PNP, oba nie pasują do tego schematu.
    Może masz tranzystory BF519, BF520 ? ( obudowa metalowa ) ?

Panie Nemo07* jeśli mieszkasz w Polsce jestem gotów przesłać Tobie parę rezonatorów 100MHz które bez użycia cewki pracują w granicach F/5 ? Będziesz mógł prze je testować.
    To że jest odchyłka od 20MHz to ja wiem, bo to są rezonatory które nie chciały przcować na 100,000MHz ( chodziło mi o dokładność ) w układzie tranzystora z cewką, co było konieczne w moich projektach.

0
  • Pomocny post
    #29 23 Sie 2011 16:22
    nemo07
    Poziom 36  

sp3ots napisał:
    Panie Nemo07* jeśli mieszkasz w Polsce jestem gotów przesłać Tobie parę rezonatorów 100MHz które bez użycia cewki pracują w granicach F/5 ? Będziesz mógł prze je testować.
    To że jest odchyłka od 20MHz to ja wiem, bo to są rezonatory które nie chciały przcować na 100,000MHz ( chodziło mi o dokładność ) w układzie tranzystora z cewką, co było konieczne w moich projektach.

Nonsense.
    Od kwarcu wymaga sie tolerancji (inicjalnej) i dryftow w zakresie kilku do max. ± 100 ppm, i to w szerokim zakresie temperatur, np. komercyjnym 0 - + 70°C. 300 ppm to nie jest "odchylka", tylko niezrozumienie materii, o czym juz pisalem.
    Oczywiscie, nie jest proste budowanie oscylatorow owertonowych na zakres UKF, ale niedorzecznym jest zakladanie, ze firma o znanej reputacji, jak Valvo, wypuszcza na rynek rezonatory oznaczone 100.000000 MHz, jak na obrazku, ktore nie kooperuja.
    Trzeba miec schemat aplikacyjny od producenta, albo znac parametry kwarcu (motional elements, shunt capacitance i drive level) oraz rozumiec materie.
    Googlaj: Butler oscillator 100 MHz
    Mieszkam w Niemczech, kwarcow mam pelny worek.
    Pozdrawiam

0
  • #30 23 Sie 2011 16:36
    sova211113
    Poziom 15  

Zbudowałem ten układ tak jaki mi radziliście. Ma on coś niechcianego. Zastosowałem tranzystor bf258 i kiedy poruszam zwojami cewki w odbiorniku zmieniają się audycje radiowe. Kiedy rozciągam cewką pojawiają się nowe a kiedy ściskam to radio dostaje świra. Chciabym widzieć co jest tego przyczyną.

0