Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki kupić TV z dekoderem wewnątrz TV pod nowe standardy nadawania TV?

cepilek 15 Sie 2011 09:02 4180 6
  • #1 15 Sie 2011 09:02
    cepilek
    Poziom 26  

Wstęp:
    Poczytałem całą noc o platformach cyfrowych i systemach TV w Polsce i głupi jestem nadal jak but z lewej nogi w natłoku wiedzy, więc proszę nie odsyłajcie mnie do GOOGLI. Mając na uwadze zbliżające się wyłączenie TV analogowej w 2013 roku a także to, że mój Curtis się już wysłużył dosyć chociaż nadal pracuje a także mając na uwadze nowe standardy i platformy cyfrowe pragnę zakupić w najbliższym czasie telewizor pod tę platformę, której jeszcze nie ma ale z dekoderem dla tej platformy wewnątrz telewizora aby uniknąć dodatkowego pudła. Jak wyczytałem ma to być system NTC (Naziemna Telewizja Cyfrowa) a dokładniej: DVB-T MPEG-4 (AVC/H.264) oraz dźwięk w standardzie MP2 (MUSICAM) i Dolby Digital Plus. DVB-T w skrócie znaczy Digital Video Broadcasting - Terrestrial. Źródło wiedzy między innymi: http://www.idg.pl/news/346507_2/koniec.analogowej.tv.bez.cyfrowego.tunera.ani.rusz.html
    Jak wyczytałem właściwym rozwiązaniem dla mnie byłby zakup nowoczesnego odbiornika TV a przy jego wyborze należy zwrócić uwagę na to, czy posiada on wbudowany dekoder DVB-T MPEG-4 (AVC/H.264). Obecnie telewizory obsługujące NTC znajdują się w ofertach takich producentów jak LG, Samsung, Panasonic, Sony, Philips czy Toshiba.
    1. Jaki model około 40 cali polecacie za rozsądną (nie powiem, że najniższą) cenę spełniający w zasadzie tylko wymaganie abym nie musiał na pewno kupować osobnego dekodera za 2 lata gdy braknie TV analogowej?
    2. Czy macie już jakieś swoje doświadczenia w zakupie telewizora spełniającego takie warunki jakie ja określiłem czyli dekodera wewnątrz i około 40 cali?
    3. Czy te ustalenia o rodzaju kodowania nie zmienią się już na pewno do 2013 roku?
    4. Czy kupując taki (nowoczesny) telewizor będę mógł ogladać na nim teraz działającą jeszcze platformę TV analogowej?
    5. Czy analogowy Curtis po roku 2013 będzie mógł nadal odbierać TVP-1 poprzez dystrybutora UPC jak odbywa się to teraz?
    Z góry dziękuję bardzo za wszelkie informacje na nurtujące mnie w/w pytania.

0 6
  • Mitronik
  • #2 15 Sie 2011 09:54
    lysy1980
    Poziom 30  

1. LG 42LD550 - przykładowo
    2. j.w.
    3. nie wiem
    4. tak
    5. zapytaj u operatora kablówki.

0
  • Mitronik
  • #3 15 Sie 2011 10:52
    p3st
    Poziom 24  

Ad. 3. "Standardy DVB-T" już się nie zmienią, są odpowiednie "akty prawne" to regulujące. Być może, w przyszłości, pojawi się system DVB-T2 czy tez pojawią się kodowane kanały w NTC ale nie zawracaj sobie tym głowy.
    Ad. 4. Tak, telewizory są "hybrydowe", odbierają telewizję analogową i cyfrową, kiedyś na pewno producenci zrezygnują z "części analogowej" i będą produkowane tylko z tunerami cyfrowymi DVB-T/C.
    Ad. 5. To zależy. Operatorzy kablowi także wyłączą system analogowy. Jednak taki telewizor może obsługiwać telewizję cyfrową (kablową, naziemną) pod warunkiem, że podłączysz do niego odpowiedni tuner.

0
  • #4 15 Sie 2011 11:18
    kreslarz
    Poziom 35  

1. Wszystkie uznanych producentów, oprócz Philipsa, który wycofuje się z TV, dodam, że warto zwrócić uwagę na grupę z podświetleniem diodami LED, ze względu na dłuższą ich żywotność i mniejszą awaryjność. Ważne jest, aby były przygotowane do współpracy z kinem domowym (może kiedyś Ci się zachce), miały rozdzielczość tzw. "Full HD", czyli 1920 na 1080 pikseli (to dość ważne), co najmniej 2 wejścia HDMI, oraz złącze USB2 do obsługi zewnętrznych nośników (PenDrive, dyski USB). Pozwala to na wyświetlanie filmów bezpośrednio z przenośnego twardego dysku, lub PenDrive bez konieczności stosowania dodatkowych urządzeń. Opcja ta bardzo się przydaje. Można również w ten sposób wyświetlać albumy zdjęć itp. Niektóre odbiorniki mają dodatkowe złącze do internetu, umożliwiające bezpośrednie (strumieniowe) wyświetlanie treści internetowych z filmami włącznie na ekranie TV.
    2. Wszystkie odbiorniki TV znajdujące się na rynku w tej chwili , a posiadające ekran ponad 32 cale muszą być przystosowane do polskiego standardu telewizji cyfrowej. Jest to uwarunkowane zarządzeniem ministerialnym.
    3. Jak podano wyżej zmian w kodowaniu nie będzie.
    4. Tak, zgodnie z podanymi wyżej informacjami.
    5. Jeżeli TVK UPC dała Ci SET TOP BOX (czyli taką skrzynkę do odbioru programów cyfrowych) to nic się nie zmieni. Ponadto operatorzy kablowi różnie podchodzą do tematu. Jedni przygotowują się do retransmisji w taki sposób, by użytkownicy starszych odbiorników TV nie odczuli zmian, inni czekają. Uregulowań prawnych na ten temat jeszcze nie spotkałem. Curtis ma złącze EURO, więc można do niego dokupić tuner DVB-T za mniej niż 150 zł i odbierać wszystkie programy cyfrowe. Taki sprzęt jest już na rynku i niektórzy już go używają. Tu: Link przykładowy link do dystrybutora.

0
  • #5 15 Sie 2011 14:10
    wicekpl
    Poziom 8  

kreslarz-miały rozdzielczość tzw. "Full HD", czyli 1920 na 1080 pikseli (to dość ważne),
    Po co full hd osobie która nie zamierza oglądać filmów przez Blureya oraz nalogo grac na PlayStation?Telewizja żadna w europie nie nadaje w full hd wiec obraz na ready hd będzie lepszy(poszukaj na necie dlaczego:-)

0
  • #6 15 Sie 2011 14:59
    kreslarz
    Poziom 35  

wicekpl napisał:
    kreslarz-miały rozdzielczość tzw. "Full HD", czyli 1920 na 1080 pikseli (to dość ważne),
    Po co full hd osobie która nie zamierza oglądać filmów przez Blureya oraz nalogo grac na PlayStation?Telewizja żadna w europie nie nadaje w full hd wiec obraz na ready hd będzie lepszy(poszukaj na necie dlaczego:-)

Kolego, apetyt rośnie w miarę jedzenia i nikt nigdzie nie napisał, że użytkownik nie zakupi sobie za rok kina domowego z BlueRay, ponadto źródłem programu w jakości HD może być podłączony do USB2 dysk twardy 2,5 cala. Jest jeszcze możliwość dokupienia zestawu satelitarnego z dekoderem HD. Wszystkie polskie platformy satelitarne nadają programy w HD. Czy to za mało powodów, aby zakupić już sprzęt "nieco na wyrost" niż później przeklinać, że mogłem kupić lepszy, a wyszło jak zwykle?

0
  • #7 15 Sie 2011 18:04
    wicekpl
    Poziom 8  

kreslarz-Wszystkie polskie platformy satelitarne nadają programy w HD.

Zgoda w HD ale żaden kanał nie leci w Full HD ani w Polsce ani w Europie(jest jeden kanał w USA) przez co tv hd ready lepiej radzi sobie z sygnałem HD a także z SD:-)wiec jeśli ma to być tylko tv do programów telewizyjnych to brać Ready HD jeśli użytkownik potrzebuje kina domowego z blue rayem oraz zamierza grac na konsolach to może brać Full hd.

0