Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik bramy przesuwnej na napięcie stałe 24V

Mishot 15 Sie 2011 14:16 4863 0
  • Witajcie,
    To mój pierwszy prezentowany DIY, chociaż nie ma się czym chwalić, bo nie doczekał się ukończenia, a raczej wersji finalnej i porządnej płytki (a i przeciążeniówki też).
    Głównie chodzi mi o udostępnienie programu w BASCOM, nad którym spędziłem wiele czasu.
    Mam nadzieję że komuś się przyda.

Jakieś 2 lata temu odmówił posłuszeństwa sterownik bramy samoróbki, która notabene ma już 12lat (a właściwie już jej nie ma, bo wujek zdecydował zmienić na skrzydłową)
    Uszkodzeniu uległa któraś bramka, bo brama tylko chciała się otworzyć.
    Wtedy zdecydowałem się zrobić nowy sterownik, jako że podpatrzyłem jak sama brama się zamyka po odliczonym czasie(do tego licznik startował po przecięciu bramy podczerwieni).

Stary sterownik:
    Sterownik bramy przesuwnej na napięcie stałe 24V

Mały opis bramy.
    Nie mogę dokładnie powiedzieć jak została wykonana bo nie wiem, zdjęcia obrazują.
    Wykorzystano silnik z przekładnią od wycieraczek(od jakiegoś ciężarowego - 24V)
    Silnik w skrzynce na opuszczanym uchwycie celem rozblokowania bramy przy ręcznym otwieraniu.

Wymiary:
    Dolnej prowadnicy ≈540cm
    Wysokość bramy od dolnej prowadnicy do górnej≈130cm
    Odległość od środków poziomych łożysk≈134cm
    Wagi nie znam, ale we dwóch była ściągana na bok tylko i było ciężko(dwa razy wymieniane łożyska "przednie"), nie miałem okazji przenosić. :wink:

Niestety zdjęcia już po demontażu:
    Sterownik bramy przesuwnej na napięcie stałe 24V Sterownik bramy przesuwnej na napięcie stałe 24V Sterownik bramy przesuwnej na napięcie stałe 24V Sterownik bramy przesuwnej na napięcie stałe 24V
    Sterownik bramy przesuwnej na napięcie stałe 24V Sterownik bramy przesuwnej na napięcie stałe 24V Sterownik bramy przesuwnej na napięcie stałe 24V Sterownik bramy przesuwnej na napięcie stałe 24V
    Sterownik bramy przesuwnej na napięcie stałe 24V Sterownik bramy przesuwnej na napięcie stałe 24V Sterownik bramy przesuwnej na napięcie stałe 24V

No i zaczęło się tworzenie schematu w Eagle. (Muszę poszukać, ale schemat i płytka są już po zmianach, które nie zostały wprowadzenie w pierwszej i jedynej PCB)

A jak już powstał zarys jak to ma mniej-więcej wyglądać, rozpoczął się mozolny proces pisania programu.
    Oczywiście ze względu na jak największe bezpieczeństwo, wszystko w pętlach, starałem się uniknąć komend czekania, mam nadzieję że w miarę da się rozszyfrować. Wiem że wiele jest do poprawienia, wiele można było inaczej zrobić np. odczyt ważniejszych wejść jako przerwania.

Pierwszy projekt, potem już z częścią nadprądową, i dodanymi tranzystorami na wejściach(na długim dystansie "drutu" -przewód telefoniczny, albo sterowanie nie działało albo działało aż za bardzo)
    Tranzystory sterujące "plusem" przekaźników, przewodziły non stop. Zastąpiłem zworami, nie wiem czemu nie podłączyłem(jak pisałem), szeregowo z krańcówkami.
    Sterownik bramy przesuwnej na napięcie stałe 24V Sterownik bramy przesuwnej na napięcie stałe 24V
    Sterownik bramy przesuwnej na napięcie stałe 24VSterownik bramy przesuwnej na napięcie stałe 24V

Sterownik bramy przesuwnej na napięcie stałe 24V Sterownik bramy przesuwnej na napięcie stałe 24V Sterownik bramy przesuwnej na napięcie stałe 24V

W załączniku kod(zmieniłem bas na txt, chyba wszystko w porządku), jednocześnie prosiłbym o wiadomość jak ktoś, coś z niego wykorzysta, taka rekompensata zamiast punktów. :wink:, oraz komplet płytka+schematy (eagle .sch .brd usunać .txt)

Koszta jakie poniosłem to dwa przekaźniki 12V po chyba 11zł, kostki łączeniowe ale nie pamiętam po ile i złącze do ISP, nie liczę optoizolacji która ulegała uszkodzeniu i zastosowałem z poprzedniego sterownika tranzystor, resztę posiadałem.
    Obudowa? w skrzynce przy bramie, w osobnej sterownik bezprzewodowy.
    Trochę tekst mi nie wyszedł :) , zapraszam do zwracania mi uwagi :D

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Mishot
    Poziom 23  
    Mishot napisał 703 postów o ocenie 33, pomógł 47 razy. Mieszka w mieście Bochnia. Jest z nami od 2003 roku.
  • Computer ControlsComputer Controls