Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw basik silversound 15" + górki własnego projektu budowa

Cipun1 15 Sie 2011 15:59 4479 20
  • #1 15 Sie 2011 15:59
    Cipun1
    Poziom 12  

Witam Forumowiczów.
    Przedstawię w tym temacie moją przygodę z budową zestawu estradowego.
    Jako doły wykorzystałem projekt Pana Krzysztofa z Silversound ogólnie dostępny na jego stronie więc nie jest to plagiat. Natomiast górki to mój projekt oparty o jakieś nieskomplikowane wyliczenia i wizję artystyczną :)
    Zamieszczę też kilka porad dla tych którzy chcieliby pójść w moje ślady, niech uczą się na moich błędach.

Załączone fotki są robione tylko telefonem więc z góry przepraszam za ich jakość.

Dodano po 4 [minuty]:

Nie próbowałem w warunkach amatorskich sam wycinać płyty i zakupiłem gotowe formatki w markecie budowlanym. Płyta wiórowa surowa 18 mm.

0 20
  • #2 15 Sie 2011 16:12
    piotrdx626
    Poziom 28  

Czekamy na zdjęcia.

0
  • #3 15 Sie 2011 17:08
    698adam
    Poziom 16  

piotrdx626 napisał:
    Czekamy na zdjęcia.

Także czekam...
    Cipun1 napisał:
    niech uczą się na moich błędach

...bo o to mi chodzi.

0
  • #4 15 Sie 2011 21:11
    Cipun1
    Poziom 12  

Pierwsza i sakramentalna sprawa dotycząca wymiarów. dokładność w warunkach amatorskich na każdym etapie to podstawa. Zawsze trzeba się starać wykonać detal najdokładniej jak się da. Zawsze wkradną się błędy ale nie wolno sobie odpuszczać. Ja wykonywałem wszystkie formatki jednocześnie na dwie kolumny jednocześnie.
    Strugarka pomogła mi zdecydowanie.

Fotki będą jak się uda załadować taką ilość zdjęć.

Puki co opiszę dalej swoje poczynania.
    Jak już wszystko wydaje się ze pasuje na 100%, należy przejść do klejenia. Wikol to najlepszy i jednocześnie najtańszy sposób. Zaczynamy od rozplanowania otworów na wkręty. Wiercimy wiertłem 2,5mm przez obie płyty które chcemy połączyć. Tutaj istotna jest pomoc drugiej osoby; przytrzyma a my wiercimy. Następnie wiertłem 8mm robimy nawierty aby schować łeb wkręta. Na krawędzi kolumny należy wykonać odpowiednio głębszy otwór bo w moim projekcie krawędzie mają być zafrezowane i należy pamiętać aby ostrzem frezu nie trafić na łeb wkręta; stąd głębsze jego osadzenie. Ja nakleiłem na wiertło taśmę izolacyjną aby zaznaczyć maxymalną głębokość żeby zostało część płyty, żeby miało co się trzymać. Na początek łapiemy po jednym góra dwa wkręty na ściankę i sprawdzamy kąty. Ja używam przymiaru kątowego nabyty w markecie budowlanym za około 20 zł. Zdecydowanie ważne narzędzie.
    Należy na tym etapie zachować sporo uwagi i ostrożności, jak pierwsze ścianki skleimy krzywo cała kolumna wyjdzie nie równo. Kleju nie żałujemy ale też bez przesady, jak wyciśnie go za dużo po dokręceniu wkrętów należy nadmiar zetrzeć szmatką.
    Cały czas kontrolujemy przekątne i wymiary ścianek doklejając kolejne elementy. Pamiętamy,że często kolejność jest bardzo istotna, aby każda powierzchnia klejenia była posmarowana dokładnie klejem, żeby był po temu dostęp.
    za chwilę ciąg dalszy

0
  • #5 15 Sie 2011 21:55
    Michał:)
    Poziom 15  

Nie chcę nic mówić ale wszystko krok po kroku jest opisane w dziale akustyka-top, w temacie o paczkach kapitana planety ;)

0
  • #6 15 Sie 2011 22:21
    Cipun1
    Poziom 12  

Bardzo istotną kwestią jest przemyślenie całego procesu. Najpierw wiercimy/wycinamy otwory w ściance dopiero potem wklejamy do całej konstrukcji.
    Np w moim przypadku zafrezowanie na terminale wykonane jest od wewnątrz i po sklejeniu obudowy nie ma szans dojść tam frezarką.
    W kolumnach dwudrożnych - "górkach" terminale wykonałem sam z blachy aluminiowej i pomalowane farbą nitro ze względu na małe wymiary tylnej ściany i względy estetyczne.

Zestaw basik silversound 15" + górki własnego projektu budowa Zestaw basik silversound 15" + górki własnego projektu budowa Zestaw basik silversound 15" + górki własnego projektu budowa Zestaw basik silversound 15" + górki własnego projektu budowa Zestaw basik silversound 15" + górki własnego projektu budowa Zestaw basik silversound 15" + górki własnego projektu budowa Zestaw basik silversound 15" + górki własnego projektu budowa Zestaw basik silversound 15" + górki własnego projektu budowa Zestaw basik silversound 15" + górki własnego projektu budowa Zestaw basik silversound 15" + górki własnego projektu budowa

Dodano po 21 [minuty]:

Nie chcę tutaj nikomu wmawiać że jestem jakoś nowatorski czy alfa i omega.
    Po prostu opisuję swoją przygodę z budowa kolumn. Jeśli ten post komuś pomoże to super jak nie to moderator go wywali. Ja jednak nie znalazłem dokładnego opisu wielu czynności i musiałem dochodzić do wszystkiego sam.

Dalej
    W celu wzmocnienia i uszczelnienia połączeń ja nałożyłem od środka "fugę" z kleju.
    Kiedy już mamy skręcone wszystkie ścianki trzeba zaszpachlować miejsca po wkrętach i ewentualne uszkodzenia płyty. Ja miałem pecha i powstał "wykruch" już po sklejeniu paczki więc zaszpachlowałem to miejsce. Nie stosowałem na tym etapie szpachli samochodowej tak jak to poleca wielu. Ja wykorzystałem prosty stolarski sposób. Miesza się wióry powstałe w czasie obróbki z wikolem tak, żeby stworzyły gęstą papkę i tym się szpachluje.
    Wiercenie i frezowanie otworów pod uchwyty do statywu i inne takie to już chyba normalne, ja stosowałem prowadnicę do frezarki z listewki przykręconej bezpośrednio do kolumny wkrętami, a po frezowaniu i usunięciu wkrętów prowadnicy dziury szpachlowałem.
    W moim projekcie założyłem, że front kolumny musi być "wymienny" bo może będę potrzebował zmienić rozmieszczenie otworów a wtedy jest to łatwiejsze, więc wszelkie wycinanki na głośniki i wykonanie kanałów br robiłem zanim wmontowałem przednią ściankę. Długość kanałów została wyliczona na podstawie jakiegoś darmowego programiku (link gdzieś tu na forum znalazłem) i wyszło mi strojenie około 65hz. Ale to i tak ma mniejsze znaczenie gdyż z założenia te kolumny nie muszą grać tak nisko, od tego są doły.
    Dane techniczne będą na końcu.
    Kiedy już posklejamy wszystko, wyfrezujemy i wywiercimy wszystko trzeba uzbroić się w sporo cierpliwości. Nadszedł czas na szpachlę i papier ścierny. Nie można niczego ominąć, czarna farba wszystko ukaże po pomalowaniu jak na dłoni, każdą dziurkę, każdą niedoszlifowaną krawędź itd. Tutaj już nieodzowna jest szpachla samochodowa. Moja rada, przed nałożeniem szpachli dokładnie odmuchajcie miejsce szpachlowania najlepiej sprężonym powietrzem, szpachla powinna wejść we wszystkie zakamarki a nie pył, bo odpryśnie i spęka najprawdopodobniej już po pomalowaniu, co może być mocno irytujące :)

0
  • #7 15 Sie 2011 22:37
    Michał:)
    Poziom 15  

Efekt całkiem ładny, ale żeby było wszystko tip-top widziałbym sklejkę, chociaż zależy co tam ma siedzieć ;)

0
  • #8 15 Sie 2011 23:45
    Cipun1
    Poziom 12  

Teraz kiedy powierzchnia jest już przygotowana, wszystkie elementy przymierzone i wiemy, że wejdą na swoje miejsca bez problemu - malujemy.
    Ja wybrałem tę metodę wykończenia bo to jakoś tak profesjonalniej wygląda niż koc, fakt że trzeba się więcej napocić ale warto.
    Zwykły kompresorek tani pistolet do malowania (ja już miałem więc nie musiałem kupować ani płacić za usługę) farba nitro czarna rozcieńczona pół na pół rozcieńczalnikiem nitro i gruntujemy kolumienki. Tutaj ważne jest i mi sprawiło nieco problemu pomalowanie wszystkich trudno dostępnych miejsc tak aby nie narobić zacieków, ale przy odrobinie cierpliwości można.
    Czytałem forum i był temat o malowaniu paczek w strukturę. Nie ma wszystkich potrzebnych informacji na forum, przynajmniej dla mnie to co jest opisane to za mało. Ja wykorzystałem białą płytę meblową, została mi z innego projektu, do wykonania prób natrysku.
    WAŻNE
    Ja używałem nie pistoletu do malowania a tzw ropownicy. ustawiłem ciśnienie robocze na kompresorze na 2,5 atmosfery i regulowałem dyszą, aż udało się osiągnąć efekt widoczny na fotkach. Nie rozcieńczamy farby do malowania struktury, należy tylko dokładnie wymieszać farbę w puszce. Teraz dużo cierpliwości i kawałek po kawałku "plujemy" farba na nasze paczki :) Warnex nie potrzebny, wystarczy nitro.
    ja potrzebowałem do testów i pomalowania na gotowo dwóch "górek" i dwóch basów około 2,5 litra farby i około 1,5 litra rozpuszczalnika.
    Na kolejnych fotkach widać budowę basów, tutaj nic się nie zmienia, tak jak wcześniej dokładność i kolejność jest istotna. Ja wykonałem w zasadzie wszystkie łączenia aż do momentu gdy wystarczyło nakryć ostatnią ściankę zamykającą całą konstrukcję.
    Zestaw basik silversound 15" + górki własnego projektu budowa Zestaw basik silversound 15" + górki własnego projektu budowa Zestaw basik silversound 15" + górki własnego projektu budowa Zestaw basik silversound 15" + górki własnego projektu budowa Zestaw basik silversound 15" + górki własnego projektu budowa Zestaw basik silversound 15" + górki własnego projektu budowa Zestaw basik silversound 15" + górki własnego projektu budowa Zestaw basik silversound 15" + górki własnego projektu budowa Zestaw basik silversound 15" + górki własnego projektu budowa Zestaw basik silversound 15" + górki własnego projektu budowa

Dodano po 12 [minuty]:

Teraz nadszedł upragniony czas kiedy można uzbroić paczki.
    górki wytłumione jak widać panel przedni przed przykręceniem uszczelniony grubą tkaniną w moim przypadku to wygładzina podłogowa (takie coś miałem).
    Zwrotnice, terminal i głośniki.
    W "dołach" wytłumienie nie jest aż tak istotne ja tylko wytłumiłem tylną ściankę.
    Umieszczenie głośnika w tym projekcie jest dość kłopotliwe więc odmierzenie otworów montażowych co do milimetra jest bardzo ważne.
    Ja w swoim projekcie założyłem wykończenie siatką metalową (blacha perforowana) oraz gąbką dźwiękoprzepuszczalną - akustyczną, nie jest to tanie ale chroni przed kurzem czy zacinającym deszczem podczas pleneru.
    Zestaw basik silversound 15" + górki własnego projektu budowa Zestaw basik silversound 15" + górki własnego projektu budowa Zestaw basik silversound 15" + górki własnego projektu budowa

fotki całego zestawu w pełnej krasie już niebawem, dzisiaj przy sztucznym oświetleniu nie widać tego co istotne.

Dodano po 15 [minuty]:

A teraz zakończenie
    Pierwotnie miał to być projekt "wysoka półka"
    Na basach miały być PD 1550 środki B&C i paczki ze sklejki, ale nie wyszło przez... finanse. A tak poza konkursem nie wiem czy da się wsadzić w tym projekcie głośnika PD 1550 jego kosz ma wymiary zewnętrzne większe niż możliwości montażowe tej paczki.

Teraz wsadzone tam są:
    1. Driver B&C DE10 z dedykowaną trąbką :)
    2. Środek Eminence Beta 8A
    cięcie pasywne zwrotnica 12 db/oktawe przy około 2kilo
    3. Basik Eminence Kappa 15 LFA
    krosowane przez końcówkę na około 200 hz

do napędu używam na górki Mackie M800
    doły Mackie M1400 Bridge
    te końcówki mają świetny crossover i nic więcej mi nie potrzeba do napędu.
    Jedynie Driver jest za mocny i musiałem go przyciąć układem oporów o 5 db
    Jak odpaliłem to przed warsztatem to uśmiechu nie mogłem usunąć z twarzy aż do momentu gdy sąsiedzi mnie przepędzili.

Nie mam możliwości przeprowadzenia profesjonalnych testów ale mając pewne doświadczenie mogę śmiało powiedzieć, że ten projekt subbasu jest świetny, nawet tak przeciętny głośnik jak blaszak Eminenca daje popalić.
    Mile widziane spostrzeżenia i uwagi, najlepiej krytyczne, bez obaw ja jestem zadowolony z efektu, więc się ni popłacze gdy ktoś mnie skrytykuje :p

Dodano po 37 [minuty]:

Na razie tak na szybko w kiepskim świetle ale daje pojęcie co z tego wyszło.
    Zestaw basik silversound 15" + górki własnego projektu budowa Zestaw basik silversound 15" + górki własnego projektu budowa Zestaw basik silversound 15" + górki własnego projektu budowa Zestaw basik silversound 15" + górki własnego projektu budowa

To nie jest niebieska farba tylko w tym świetle tak wyszło, to po prostu czarny. :D

0
  • #9 16 Sie 2011 20:18
    Johny B.
    Poziom 16  

Świetnie to zrobiłeś, proponuję dodać do DIY akustyka.

0
  • #10 16 Sie 2011 20:20
    698adam
    Poziom 16  

Ile waży ta kolumna niskotonowa "basik 15" od SS?

0
  • #11 17 Sie 2011 11:52
    Eminence
    Poziom 17  

Pieknie zrobione - gratulacje.
    Byl bys moze w stanie udostepnic projekt tej 15`stki ?

0
  • #13 18 Sie 2011 00:47
    Cipun1
    Poziom 12  

W projekcie na stronie SS (link wyżej) jest mały błąd
    podana szerokość to 600mm a powinno być 500mm. Natomiast wymiary formatek są już poprawne.
    Ile waży kolumna??? Nie mam pojęcia, nie mam takiej wagi żeby dało się takie coś zważyć.

0
  • #14 12 Sty 2014 03:46
    Cipun1
    Poziom 12  

Witam po długiej przerwie.
    Kilka spostrzeżeń użytkownika.
    Nagłaśnia ten zestawik wesela i temu podobne imprezy z muzyką mechaniczną (dj).
    EQ Yamahy uzupełnia aktualnie zestaw a środki wymieniłem na B&C.
    Odnoszę wrażenie, że tego typu subbasy jest mi osobiście trudniej opanować niż zwykłe tradycyjne BR (takie wcześniej użytkowałem).
    Są sale na których nie powinny teoretycznie dobrze się spisywać a tu niespodzianka piękne i mocne brzmienie, innym razem dobrze wytłumiona i niezła akustycznie sala i lipa totalna. Trzeba uciekać z niskimi częstotliwościami bo się mocno "kotłuje". Zauważyłem, że znacznie mniej zniekształca niskie częstotliwości gdy stoi na podwyższeniu około 30-40 cm od ziemi.
    Uważam, że jak na stosunkowo niedrogi zestaw i ogólnie dostępny (do niedawna) projekt jest to nadal świetne rozwiązanie.

0
  • #15 19 Sty 2014 21:51
    _eddie_
    Poziom 32  

Cipun1 napisał:
    Witam po długiej przerwie.
    Kilka spostrzeżeń użytkownika.
    Nagłaśnia ten zestawik wesela i temu podobne imprezy z muzyką mechaniczną (dj).
    EQ Yamahy uzupełnia aktualnie zestaw a środki wymieniłem na B&C.
    Odnoszę wrażenie, że tego typu subbasy jest mi osobiście trudniej opanować niż zwykłe tradycyjne BR (takie wcześniej użytkowałem).
    Są sale na których nie powinny teoretycznie dobrze się spisywać a tu niespodzianka piękne i mocne brzmienie, innym razem dobrze wytłumiona i niezła akustycznie sala i lipa totalna. Trzeba uciekać z niskimi częstotliwościami bo się mocno "kotłuje". Zauważyłem, że znacznie mniej zniekształca niskie częstotliwości gdy stoi na podwyższeniu około 30-40 cm od ziemi.
    Uważam, że jak na stosunkowo niedrogi zestaw i ogólnie dostępny (do niedawna) projekt jest to nadal świetne rozwiązanie.

Podobnie z krótkimi tubami i niektórymi obudowami mieszanymi - na podłodze robi się wielki bałagan z basem (kocioł) a gdy dać je wyżej na scenę wszystko wraca do normy.

Co do projektu ss basik - ja zrobiłem na próbę paczkę w wersji 18" (basik18) i fakt - zysk dB był słyszalny ale jak dla mnie brzmienie było zbyt ostre i tłuczące. Ciekaw jestem jak właśnie sprawa się ma dla 15".

0
  • #16 19 Sty 2014 22:31
    Cipun1
    Poziom 12  

Jeśli idzie o brzmienie, ja świadomie uciekam wyżej z częstotliwościami. Odcinam mu wszystko poniżej 38-40 Hz i ciągnę do 200. Na EQ często jeszcze zmniejszam najniższe pasma i realnie gram od 60Hz.
    Natomiast podczas prób wyszło, że "szarpie wątrobą" ale "mięcha" jest w istocie niewiele. Energetyczny szybki agresywny bas, ale bez aksamitu.
    Może gdyby lepszy przetwornik tam posadzić, bo ten eminence blaszany, który u mnie gra jest (jak dla mnie) średniej klasy. Mam zamiar przy okazji konserwacji (trzeba je już odmalować), potestuję z mocnym wytłumieniem paczki może to poprawi dolne pasma i wyeliminuje ten agresywny charakter. W głośniki nie będę inwestował, ale dla porównania chcę zbudować paczki ze zwykłym BR i przekręcę te same głośniki. Zobaczymy jak wtedy zabrzmią te głośniki.

0
  • #17 19 Sty 2014 22:59
    alojzy7719
    Poziom 35  

Cipun1 napisał:
    i "ciągnę" do 200.

Wysoko, aczkolwiek zdaję sobie sprawę, że jest to "ukłon" w stronę górek opartych na 8" głośniku. Ciekawe jakby te basy się odezwały, gdyby punkt odcięcia ustawić na 100 lub 120 Hz (nie podłączając oczywiście górek).

0
  • #18 20 Sty 2014 00:19
    Marcin Grabarz
    Poziom 24  

Paczki nie znam, ale większość jeśli nie wszystkie basy "nie lubią" grać tak wysoko. Z reguły grają najlepiej przy podziale 100-120 Hz. Co do górek, to zależy jeszcze jakie te 8", może nie ma konieczności cięcia ich aż tak wysoko?

0
  • #19 20 Sty 2014 10:54
    Cipun1
    Poziom 12  

Koledzy mają rację, gramy nieco za wysoko - fakt, ósemki grają od samego dołu a konstrukcja paczki (chyba) powoduje że skutecznie przenoszą od 150 hz mniej więcej. W istocie nie sprawdzałem ich z innymi nadstawkami jednocześnie schodząc niżej z basem.
    Fakt nr dwa, najlepiej byłoby wyselekcjonować wąskie pasmo dla subbasu i zastosować spore nisko-średnio tonowe w roli midbasu. Pamiętajmy że miał to być projekt niskobudżetowy, a do takich manewrów przydałby się jakiś nie najgorszy procesor a najlepiej podział 3 drożny (kolejna końcówka) a koszta rosną :(
    Natomiast sugestie co do testów samych dołów w różnych (niższych) rejestrach wydają się oczywiste, ale ja jakoś na to nie wpadłem.
    Przy okazji potestuję i opiszę jak wyszło.

0
  • #20 20 Sty 2014 11:34
    alojzy7719
    Poziom 35  

Cipun1 napisał:
    ósemki grają od samego dołu

W jakim sensie od samego dołu? Jak ustawiasz "low cut" w Mackie M800?

Dodano po 2 [minuty]:

Cipun1 napisał:
    najlepiej byłoby wyselekcjonować wąskie pasmo dla subbasu i zastosować spore nisko-średnio tonowe w roli midbasu.

Niekoniecznie, kwestia zastosowania 10 calowego głośnika w nadstawce.

Dodano po 4 [minuty]:

Cipun1 napisał:
    przydałby się jakiś nienajgorszy procesor.

W końcówkach masz wbudowane filtry, których optymalne ustawienie może okazać się wystarczające. Ustaw dla górek "low cut" na 170 Hz, końcówkę od dołów przełącz na tryb "subwoofer" (125 Hz) i posłuchaj jak to zagra. Korektor graficzny wyzeruj, w razie potrzeby skoryguj odpowiednie pasma.

Dodano po 9 [minuty]:

Cipun1 napisał:
    Basik Eminence Kappa 15 LFA krosowane przez końcówkę na około 200 hz

W jaki sposób? Z tego co widzę, końcówki te mają przestrajalny filtr górnoprzepustowy (low cut) do 170 Hz oraz dolnoprzepustowy (tryb subwoofer) 63 lub 125 Hz.

Zestaw basik silversound 15" + górki własnego projektu budowa

0
  • #21 30 Sty 2014 17:52
    Kikideh
    Poziom 13  

Obudowy wykonane PIĘKNIE! Ja mam basik 15 odkupione od kogoś za śmieszne pieniądze. Oklejone są czarnym kocem i nie wyglądają już ładnie. Uważam jednak, że nie są do oglądania, a do grania. W środku mam " TEHNOZWUK 15" chyba jeszcze ZSRR. Praktycznie lepiej sprawują się w plenerze, niż na sali.

0
  Szukaj w 5mln produktów