Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Excel] Jak to zrobic? cd.2

kastalaw 15 Aug 2011 16:41 1617 18
    kastalaw
    Level 13  
    Witajcie,

Jak zapisac taka oto ssytuacje :

Jezeli komorka A1 jest "A" to komorka B1 jest "B" a komorka C1 jest "C"
    Jezeli komorka A1 jest "D" to komorka B1 jest "E" a komorka C1 jest "F"

Dzieki z gory za pomoc.

ps. Sory za brak PL
    D214d3k
    Level 39  
    A to muszą być litery? Wstaw liczby i w drugą komórkę komórka 1+1 w 3 komórkę druga +1 lub pierwsza +2.
    jan1996
    Level 24  
    W B1
    Quote:
    =JEŻELI($A1="A";"B";JEŻELI($A1="D";"E";""))
    , a w C1
    Quote:
    =JEŻELI($A1="A";"C";JEŻELI($A1="D";"F";""))
    adamas_nt
    Moderator of Programming
    :arrow: D214d3k Ciepło, ciepło :)

D214d3k
    Level 39  
    Wstyd się przyznać ale nie widziałem Excela na oczy dawno i nie wiedziałem, że a + 1 to b :).
    kastalaw
    Level 13  
    jan1996 wrote:
    W B1
    Quote:
    =JEŻELI($A1="A";"B";JEŻELI($A1="D";"E";""))
    , a w C1
    Quote:
    =JEŻELI($A1="A";"C";JEŻELI($A1="D";"F";""))

Coś mi to nie działa....Chodzi mi generalnie o to że komórka A1 jest zmienna i zależności co w niej jest to komórka B1,C1,D1 itd też będzie zmienne.
    D214d3k
    Level 39  
    Popatrz na propozycję adamas_nt.
    krzychu.m
    Level 19  
    Ale jak ta zmienność ma wyglądać ma być jakaś zależność czy jakieś "bzdety" typu 1,5,3,15?
    kastalaw
    Level 13  
    zapomnij o liczbach, to mają być słowa.
    D214d3k
    Level 39  
    To taki tajny ciąg A, B, C i nikt nie zna czwartego elementu.
    claude
    Level 2  
    Nie wiem, czy dobrze rozumiem Twój problem ale jeśli jest tak, że w pierwszej kolumnie masz jakieś wartości np. liczby czy teksty, cokolwiek co chcesz porównywać to robisz tak: stawiasz kursor np. po prawej stronie i klikasz znaczek wstaw funkcję Fx (jest przed polem edycji na górze poniżej pasków. Szukasz funkcji jeżeli. Jak ja wybierzesz z dolnego okna pojawi Ci się kreator. W oknie Test logiczny podajesz co ma ci się zgadzać np. A1=17 w następnych okanch pod spodem podajesz co ma byc jak się zgadza a co jak nie np: Ala ma kota jak jest 17 a pies jak nie.
    W sumie pojawi sie w komórce B1 formuła :=JEŻELI(A2=17;"ALA MA KOTA";"PIES")

Działa tak

12 PIES
    17 ALA MA KOTA
    23 PIES

a formuły są następujące:

12 =JEŻELI(A2=17;"ALA MA KOTA";"PIES")
    17 =JEŻELI(A3=17;"ALA MA KOTA";"PIES")
    23 =JEŻELI(A4=17;"ALA MA KOTA";"PIES")

Powielanie formuły poprzez przeciągnięcie czarnego kwadracika - ale to pewnie znasz.

Jak coś nie jasne to pytaj, jeśli źle zrozumiałem Twój problem to przepraszam, pozdro
    kastalaw
    Level 13  
    D214d3k wrote:
    To taki tajny ciąg A, B, C i nikt nie zna czwartego elementu.

Nie zabardzo łapie o co chodzi..., ale tak jak pisałem : jeżeli A1 to ALA to B1 - OLA a C1 - Jola. Z tym że czasem A1 może być - Jola a wtedy B1 ma być ALA a C1 - OLA

:)
    adamas_nt
    Moderator of Programming
    Jak tak dalej pójdzie to Ci JEŻELI zabraknie. Spróbuj z tablicą wszystkich możliwych kombinacji i wyszukiwaniem.

D214d3k
    Level 39  
    Nie pisałeś o żadnej ALI z treści wynika, że chodzi Ci o kolejność liter. Możesz przetłumaczyć słowa na liczby i opisać zależności między nimi. Działania będą na liczbach a wyświetlały się będą zmienne - ciągi liter. Tak było by najłatwiej bo naturalne zależności między liczbami pozwalają na łatwe działania i ograniczają ilość zależności które trzeba definiować.
    kastalaw
    Level 13  
    OK, postaram sie jaśniej opisać problem....

Jest sobie proces produkcji który składa się z 6 faz. Chiałbym zrobić taki automatyczny plan dla ludzi aby wiedzieli co będą robić np. w przeciągu następnych 10 dni pracy.
    I tak: zaczynamy powiedzmy w poniedziałek - FAZA1 , wtedy oczekuje aby we wtorek w moim planie automatycznie wyskakiwała FAZA2 , środa FAZA3 itd.

Problem polega na tym iż w poniedziałek może być FAZA4 wtedy wtorek to FAZA5 itd. Dlatego np komórce A1(Poniedziałek) nie możemy przypisać jednego argumentu (FAZA1) bo może być to czasem FAZA4 i wtedy we wtorek będzie FAZA5 itd :)

Dzięki wszystkim za pomoc :)
    adamas_nt
    Moderator of Programming
    Jeśli za chwilę okaże się, że FAZA ma kota, albo Jola ma fazę to idę spać :)

D214d3k
    Level 39  
    Ustaw sobie formatowanie komórek które 1 będzie tłumaczyło na "faza 1" oraz 7=1 i opisz każdą komórkę od 2 jako poprzednia +1. Albo w nieparzyste wpisz słowo faza a w parzyste cyfry i obramuj tak żeby się łączyły w 1 wyrażenie.
    Wiem, wiem zaraz napiszesz, że faza 1 to nie faza 1 tylko wiercenie, prasowanie lub sprzątanie pokoju 45 i 78 na piętrze 9 :).
    kastalaw
    Level 13  
    Dzięki za porady, ale teraz to mam chyba FAZĘ :) W pracy się pobawię.
    adamas_nt
    Moderator of Programming
    kastalaw wrote:
    Jest sobie proces produkcji który składa się z 6 faz
    Nie chodzi tu coś w rodzaju systemu "szóstkowego"?