Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Holton 2*100 W. Prezentacja

woda400 15 Sie 2011 21:35 21140 62

• Wzmacniacz Holton 2*100 W. Prezentacja

Witam szanownych forumowiczów!
    Chciałbym zaprezentować swoją kolejną konstrukcję, jaką jest stereofoniczny wzmacniacz mocy m.cz Holton 2*100W. Oparty jest na wspomnianych końcówkach mocy Holtona. Każdy kanał składa się z jednej pary tranzystorów MOSFET. Są to znane tranzystory IRFP240 oraz komplementarnego IRFP9240. Zasilanie to dwa transformatory Unitra Zatra TS120/13 o mocy 120VA każdy. Filtracja jednego kanału to 4*4700µF 50V, czyli łącznie 18800µF na kanał, co daje 37600µF na cały wzmacniacz. Przedwzmacniacz oparty jest na kostce LM1036. Dodatkowo zastosowałem 3 trafo, które zasila przedwzmacniacz, wskaźnik wysterowania i zabezpieczenie. Obudowa pochodzi z tunera Unitry. Górna pokrywa została pomalowana metodą kataforezy. Moc, jaką mierzyłem wyniosła 39,4W przy 12Ω (tylko taki miałem rezystor). Szacuję moc, jaką uzyskam przy 4Ω - to 100W sinus. Moc mierzyłem przy kilku częstotliwościach i wzmacniacz raczej równo ją przenosi w całym paśmie akustycznym. Płytki pod końcówki i pozostałe układy są fabryczne, gdyż uznałem, że tak będzie estetyczniej. Przedwzmacniacz minimalnie szumi, ale nie sprawia to większego kłopotu, dźwięk jest bardzo dynamiczny i mocny. Napędzam nim kolumny Tonsil Alton 80.

Oto kilka fotek wzmacniacza:

Wzmacniacz Holton 2*100 W. Prezentacja Wzmacniacz Holton 2*100 W. Prezentacja Wzmacniacz Holton 2*100 W. Prezentacja Wzmacniacz Holton 2*100 W. Prezentacja Wzmacniacz Holton 2*100 W. Prezentacja Wzmacniacz Holton 2*100 W. Prezentacja Wzmacniacz Holton 2*100 W. Prezentacja Wzmacniacz Holton 2*100 W. Prezentacja Wzmacniacz Holton 2*100 W. Prezentacja Wzmacniacz Holton 2*100 W. PrezentacjaWzmacniacz Holton 2*100 W. Prezentacja

Fajne!
  • #2 15 Sie 2011 23:56
    Ele_Tronik
    Poziom 13  

Witam ;)

Na pierwszy rzut oka wzmacniacz bardzo ładnie się prezentuje!
    w środku kabelkologia i płytki ładnie rozmieszczone i poukładane ;)
    jedyne co mi się nie podoba to te przełączniki dość szybko się psują...(Wiem z własnego doświadczenia)

Może pomyślisz nad jakimiś napisami na przednim panelu ;]

• #3 16 Sie 2011 00:04
    T502
    Poziom 15  

Małe zastrzeżenia do estetyki płyty czołowej, ale poza tym konstrukcja przyjemna dla oka. No ale przecież ważniejsze jak to gra, nie jak wygląda (choć nie ukrywam, że osobiście lubię czasem zrelaksować się sączącą się muzyką, patrząc na ładny zestaw muzyczny).

• #4 16 Sie 2011 09:47
    1786251
    Usunięty  
  • #5 16 Sie 2011 10:22
    flubber.trip
    Poziom 27  

UniAmp napisał:
    Spróbuj przedwzmacniacz podłączyć z całkiem innego transformatora z dobrą filtracją, a problem szumu powinien zniknąć. Ja tak miałem i podziałało.

Przecież w prezentowanym wzmacniaczu tak właśnie jest, widać że koledze się nie chce czytać opisu ;)

• #6 16 Sie 2011 10:28
    1786251
    Usunięty  
  • #7 16 Sie 2011 10:37
    woda400
    Poziom 11  

Witam wszystkich! Dzięki za wszystkie opinie! Zabezpieczenie to układ oparty na kostce uPC1237. Zabezpieczenie to realizuje:
    -opóźnienie załączenia kolumn
    -zabezpieczenie termiczne
    -DC na wyjściu
    -Przeciążenie, zwarcie na wyjściu
    -Szybkie odłączenie kolumn po wyłączeniu zasilania
    Kilka funkcji sprawdziłem i zabezpieczenie działa poprawnie ;p

• #8 16 Sie 2011 10:40
    simek10
    Poziom 14  

Przecież masy układów i tak się gdzieś spotkają, tak że nie wiem czy to dobre rozwiązanie pchać tyle transformatorów, aczkolwiek do testu jak to będzie jak najbardziej można.
    Swoja drogą ta kostka ma to do siebie, że szumi lekko. Fajnie AVT zmniejszyło szumy stosując kostkę CD4066 w kicie AVT224. Zaraz się pojawią głosy, że rozmieszczenie wyjść tragiczne, ale jaki problem zaprojektować płytke pod siebie.

Mógłby kolega podać schemat i ewentualnie wzór płytki do tej kostki?

• #9 16 Sie 2011 11:07
    woda400
    Poziom 11  

Jeżeli chodzi o przedwzmacniacz to załączam schemat, niestety nie mam wzoru płytki bo jak wspominałem kupiłem gotowy zestaw. Chciałbym jednak dodać, ze ta kostka "szumi" a nie "brumi", przy skręconym potqu głośności do zera tego szumu nie ma.
    Dodatkowo dołączam skan schematu kostki od zabezpieczenia:

• #10 16 Sie 2011 11:09
    1786251
    Usunięty  
  • #11 16 Sie 2011 11:24
    woda400
    Poziom 11  

UniAmp napisał:
    Można jeszcze prosić opis zabezpieczenia z odwrotu strony?

Można, proszę bardzo:

----------------

Jak by ktoś chciał zerknąć na filmik z tym wzmacniaczem...

Link

• #12 16 Sie 2011 12:34
    -mimi-
    Poziom 10  

Co do LM1036 to ta kostka jest badziewna i nikomu jej nie polecam u mnie grała ona 20 sekund potem wyleciała przez okno :D jeśli chcesz się pozbyć szumu wywal ją i zrób regulacje na jakichś dobrych wzmacniaczach operacyjnych a wtedy zobaczysz jak będzie ładnie grało ;) co do budowy to z wyglądu mi się podoba ;)

• #13 16 Sie 2011 12:36
    simek10
    Poziom 14  

Dzięki Kolego za schematy, ale czy nie dało by się w lepszej jakości, bo ciężko odczytać. W LM1036 widzę zastosowany na wejściu wtórnik. Kiedyś zrobiłem testa wywalając go z toru audio i powiem, że dzwięk zyskał na jakości. Zastanawiam się czy nie lepiej by było lekko sygnał wzmocnić za preampem. U mnie jak podłaczyłem układ wskaźników VU-Meter to obcinało mocno dolne pasmo.

-mimi- napisał:
    Co do LM1036 to ta kostka jest badziewna jeśli chcesz się pozbyć szumu wywal ją i zrób regulacje na jakichś dobrych wzmacniaczach operacyjnych

Ma kolega rację z tym, ale czego się spodziewać po kostce za 30 zł. Z drugiej strony dobrze, że nie zastosował kolega w sprzęcie TDA1524 :D Dobre wzmacniacze operacyjne to też koszt nie mały. Żeby nie było szumów to można procesor audio sterowany cyfrowo, ale tu dochodzi programowanie.

• #14 16 Sie 2011 13:05
    poorchava
    Poziom 18  

Wzmacniacze dobre do audio są tanie. Ze względu na niskie częstotliwości można użyć chociażby TL071/2/4. Te wzmacniacze kosztują po 2 zł czy jakoś tak, mają wejście jfet co daje bardzo wysoką impedancję wejściową i są niskoszumne (wg. producenta). GBP rzędu 300 kHz pozwala na swobodną pracę w całym paśmie akustycznym.

• #15 16 Sie 2011 13:13
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

Witam, dla mnie ogólnie wszystko ok, może nieco nie podobają mi się radiatory na zewnątrz wzmacniacza ale jakoś tak mam że ta "technika" mi nie przypada do gustu.
    Drugą sprawą są dla mnie zastosowane transformatory do zasilania końcówek mocy, których moc wynosi jedynie 120VA. Końcówka holtona posiada małą sprawność dlatego wymaga dość sporych transformatorów, więc wynik rzeczywisty może różnić się od tego który obliczył kolega - 100W RMS przy 4R ze względu na słabe trafo zasilające. Myślę że różnica nie będzie duża ale jednak moc będzie oscylowała w granicy 80-90W na kanał.

Poza tym wszystko w porządku, możesz jedynie popracować nad lepszym wzmacniaczem operacyjnym by wyeliminować szumu. Pozdrawiam ;)

• #16 16 Sie 2011 13:52
    simek10
    Poziom 14  

LM1036 ma jeszcze jedną fajną ceche - łatwo nim sterować za pomocą mikrokontrolera, co w przypadku tradycyjnego przedwzmacniacza na dyskretnych lub OP już takie łatwe nie jest, chyba że stosując potencjometry cyfrowe.

• #17 16 Sie 2011 15:30
    poorchava
    Poziom 18  

No to akurat fakt. Filtry sterowane napięciowo to dość skomplikowane konstrukcje często wymagające drogich komponentów. A potencjometr cyfrowy, który bez zniekształceń będzie przenosił częstotliwości ~20 kHz też nie jest tani.

W sumie w tej aplikacji nie ma to większego znaczenia, bo kontrola jest tutaj analogowa, przy pomocy zwykłych potencjometrów.

• #18 16 Sie 2011 18:12
    kamil_cb
    Poziom 17  

Witam,

Bardzo fajna konstrukcja pod względem estetycznym, aż miło się patrzy na porządek w środku-a to rzadkość wśród konstrukcji DIY. Transformatory fakt troszkę małe, może gdyby to były toroidy 120VA to sprawa by wyglądała lepiej, poza tym to muzyka jest sygnałem sinusoidalnym a trofo może być chwilowo przesilone... Płyta przednia-rzecz gustu, mi podoba się tak średnio, choć brzydka nie jest :)

• #19 16 Sie 2011 18:32
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Po testuj ten układ przeciwzwarciowy przy maksymalnym wysterowaniu wzmacniacza, robiąc zwarcia na wyjściu. Założę się że za którymś razem nie zdąży to zabezpieczenie zadziałać. Wystarczy że się styki przekaźnika skleją i już po ptokach. :D

• #20 16 Sie 2011 20:47
    woda400
    Poziom 11  

Ele_Tronik napisał:

Może pomyślisz nad jakimiś napisami na przednim panelu ;]

Wiem, że to lipnie wygląda bez napisów ale już naprawdę nie mam pomysłu jak wykonać takie napisy, a teraz po całkowitym zmontowaniu przodu jest kłopotliwe jego zdemontowanie. Naklejki odpadają. Ale dzięki za opinie.

• #21 16 Sie 2011 20:57
    trance123
    Poziom 20  

marian1981.02 napisał:
    Po testuj ten układ przeciwzwarciowy przy maksymalnym wysterowaniu wzmacniacza, robiąc zwarcia na wyjściu. Założę się że za którymś razem nie zdąży to zabezpieczenie zadziałać. Wystarczy że się styki przekaźnika skleją i już po ptokach. :D

Jakie jest jeszcze inne zabezpieczenie ?-triaki ? Szukałem trochę zabezpieczeń i nawet pana Irka są przecież na przekaźnikach. Brzmi to jak by te zabezpieczanie miało działać setki razy na dzień

• #22 16 Sie 2011 21:11
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Nie setki razy na dzień, tylko ma zawsze PEWNIE zadziałać gdy trzeba. Ja nie mam nic do przekaźników, w swoim projekcie też je zastosowałem, chodzi tylko o niedopracowane zabezpieczenie. Poczytaj jeszcze to zrozumiesz o czym piszę. Tranzystory tutaj zawsze będą wysterowane na maxa (przy zwarciu również) a właśnie przy przeciążeniu powinno się je "blokować" a nie tylko że przekaźnik zadziała.

• #23 16 Sie 2011 22:22
    kamil bula
    Poziom 18  

Ja natomiast nie będę powtarzał słów kolegów powyżej, bo to, że każdy praktycznie szczegół jest dopracowany, to fakt. :) Zastosowałeś dodatkowe trafo do zasilania... nie lepiej by było zasilić to z jednego z głównych transformatorów? Sam właśnie zamierzam tak zrobić, żeby obejść się bez dodatkowego trafa, ale nie mam schematu na zasilacz, ale to tak na marginesie

• #24 16 Sie 2011 22:30
    398216
    Usunięty  
  • #25 16 Sie 2011 22:51
    woda400
    Poziom 11  

kamil bula napisał:
    Zastosowałeś dodatkowe trafo do zasilania... nie lepiej by było zasilić to z jednego z głównych transformatorów? Sam właśnie zamierzam tak zrobić, żeby obejść się bez dodatkowego trafa, ale nie mam schematu na zasilacz, ale to tak na marginesie

Pomysł z trzecim trafem podszedł gdy pomyślałem, że nie będę dodatkowo obciążał głównych transformatorów, bo ich moc i tak nie jest porywająca...., a poza tym miałem trafo od magnetowidu które miało interesujące napięcia i pomysł z trzecim trafem przeszedł. Moim zdaniem jest w ten sposób bardziej symetrycznie wykonany tzn. jedna końcówka, jedno trafo a cała reszta z tego trzeciego trafa.

Dodano po 4 [minuty]:

dj-MatyAS napisał:
    Wnętrze ładnie rozplanowane.
    Cała reszta mniej.
    Płyta czołowa - bez smaku - wygląda wręcz tandetnie. Nie upieram się co do braku opisów (chociaż ewidentnie ich tu brakuje), ale : Płyta mocowana na widoczne wkręty, które wcale nie dodają uroku. Dzielona płyta - czemu? Już lepiej byłoby zaszpachlować chociaż (są przecież szpachlówki do metalu) a całość pomalować (są też i spreje - w ogromnym wyborze).
    Diody wskaźników - tu nawet mnie się nie podobają. Wygląda to tak, jakbyś za wszelką cenę chciał się pochwalić właśnie nimi; a cała reszta była wykonana tylko po to, żeby "ładnie migały". Zupełnie nietrafiony (oczywiście to tylko moje zdanie) sposób mocowania LED na panelu. Przedwzmacniacz na LM 1036... do TYCH końcówek? To tak, jakbyś do Mercedesa włożył silnik od Syrenki... Pojedzie, ale jak?
    Naprawdę szkoda. Cały pozytywny efekt zabiłeś tymi dwoma rzeczami - płytą ( a raczej jej brakiem ) czołową, i przedwzmacniaczem...
    No i na dodatek te śliczne kolorowe gałeczki - to jakaś iluminofonia jest, żeby w ten sposób pomagać sobie w określaniu "co gdzie jest"?
    Ogólnie - Popracuj nad szczegółami. Bo to właśnie od nich zależy cały efekt końcowy.
    Myślę, że kilka słów "prosto z mostu" nie obraziło Cię - potraktuj je jednak jako KONSTRUKTYWNĄ krytykę.

W żadnym wypadku się nie obrażam, przynajmniej dowiaduje się nad czym muszę popracować i czego w przyszłości z czym nie wkładać do jednej obudowy. Dzięki również za takie słowa! Powiem szczerze, ze trochę kierowałem się kosztami dlatego padło na tego LMa a i tak koszty wyszły jakie wyszły, ale dźwięk nie jest wcale taki zły.

• #26 16 Sie 2011 23:11
    398216
    Usunięty  
  • #27 17 Sie 2011 07:09
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

A ja mam jeszcze pytanie (bo chyba nie było nic na ten temat lub nie doczytałem), po co jest ten duży potencjometr z lewej od frontu? No i drugi montażowy po środku? (na dodatek wisi w powietrzu). Te łączówki przy wyjściach w jakim celu? Lutować bezpośrednio nie można?

• #28 17 Sie 2011 10:44
    398216
    Usunięty  
  • #29 17 Sie 2011 13:43
    woda400
    Poziom 11  

marian1981.02 napisał:
    A ja mam jeszcze pytanie (bo chyba nie było nic na ten temat lub nie doczytałem), po co jest ten duży potencjometr z lewej od frontu? No i drugi montażowy po środku? (na dodatek wisi w powietrzu). Te łączówki przy wyjściach w jakim celu? Lutować bezpośrednio nie można?

Więc już tłumacze, te potencjometry to dzielniki napięcia które ustalają jasność świecenie diod LED niebieskich (służących do wskazania aktywnego wejścia audio) i drugi ten przy łączówce ma taką samą funkcje tylko dla diody LED zielonej (Zapalona oznacza załączenie kolumn) Mam zatem płynną regulacje ich jasności, nie spalą się nawet w pozycji max bo są one zabezpieczone dodatkowymi rezystorami. Na łączówce wykonany jest prostownik i filtry do zasilania układu zabezpieczającego kolumny. Jak już wspomniałem układ ten jest zasilany oddzielnie.

Dodano po 2 [minuty]:

dj-MatyAS napisał:
    marian1981.02 napisał:
    Te łączówki przy wyjściach w jakim celu?

Myślę, że Kolega Autor obawiał się, że stopi te kiepskiej jakości gniazda przy lutowaniu tak grubych kabli...
    Jeżeli chodzi o te łączówki przy samych wyjściach głośnikowych, to dokładnie o to chodziło, jedno uwaliłem przy lutowaniu. :P

• #30 17 Sie 2011 15:36
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Nie wiem po co Ci takie grubaśne kable wyjściowe i takie "bajery" do regulacji?
    Nie lepiej ten czas i wysiłek poświęcić na dopracowanie bardziej przydatnych walorów użytkowych

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson