Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujka Aqua+ i sygnalizator akustyczno-dźwiękowy

16 Sie 2011 10:07 2361 5
  • Poziom 10  
    Witam.
    Mam taki problem. Miałem u siebie w warsztacie w drzwiach zainstalowany taki prosty powiadamiacz o wejściu do budynku. Ze względu że jest to budynek dosyć długi był on niezbędny do tego by wiedzieć że ktoś wchodzi. W drzwiach zainstalowana był czujka Satel Aqua+, a na końcu budynku w ostatnim pomieszczeniu sygnalizator z wyglądu taki.
    Wszystko działało przez jakieś 3-4 lata bez problemu, czyli jak ktoś wchodził sygnalizator się włączał, po brzęczał trochę potem się wyłączał i wiedziałem że ktoś wszedł do warsztatu. Pewnego dnia włączył się i zaczął wyć cały czas, nie chciał się wyłączyć. Więc akurat wtedy nie miałem czasu na naprawę tego i po prostu wykręciłem przewodu z czujki i go odłączyłem. Teraz czas by wreszcie naprawić ten sprzęt i zaczynają się moje problemy. Nie mam pojęcia jak go podłączyć. Sygnalizator mam trzy przewody.
    Jak podłączę czerwony (12V) i czarny (COM) do czujki to cały czas wyje, nie wyłącza się. Czerwony do 12V, czarny do pierwszego wejścia NC sygnalizator cały czas wyje i wyłącza się tylko na chwilę gdy czujka zadziała. Nie mam pojęcia jak podłączyć te kabelki do czujki, a w szczególności ten trzeci kabel od sygnalizatora, a może jest on niepotrzebny tylko czegoś innego brakuje w tym schemacie.
    Bardzo bym prosił o jakąś podpowiedź, rozwiązanie tego problemu.

Pozdrawiam
  • OptexOptex
  • Poziom 28  
    zewrzyj NC NC i sprawdź czy przy wciśniętym przycisku wyje.
  • OptexOptex
  • Poziom 10  
    Witam.
    Połączenie ze sobą dwóch styków NC/NC nic nie zmieniło (czerwony-12V i czarny-COM) trzeci przewód sobie wisi. Sygnalizator nadal cały czas wyje bez końca. Nie zrozumiałem tego "i sprawdź czy przy wciśniętym przycisku wyje." o jaki przycisk chodzi.
    Zastanawiam się czytając inne tematy czy nie zmienić na czujkę typu NO (normalnie rozwarte - otwarte).
    Ale kurde na tej czujce wcześniej bez problemu działało.

Pozdrawiam

Dodano po 20 [minuty]:

maxisT napisał:

Czerwony do 12V, czarny do pierwszego wejścia NC sygnalizator cały czas wyje i wyłącza się tylko na chwilę gdy czujka zadziała.

Jeszcze dopowiem co do tego drugiego podłączenie, które prawie zdaje egzamin tylko sygnalizator wyje w odwrotnej kolejności jak jest ruch to się wyłącza, a jak niema nikogo to wyje. Tutaj połączyłem ze sobą drugie NC z COM przewodem.
    Więc dlatego pomyślałem o czujce typu NO.
  • Poziom 28  
    Narysuj co i do czego masz podłączone, szczególnie ten 3 przewód. Czy ten sygnalizator to taki http://www.aphelektra.com/p/pl/1962/sygnalizator+as7016+czerwony.html ? -bo on ma 2 przewody (jak zasilany -to wyje), a ty piszesz o jakimś trzecim. Czy masz centralę czy łączyłeś tylko pod czujkę? :) -obciążenie czujki max 40mA !!! Sprawdź czy pobudzona, zamknięta czujka rozwiera jeszcze styki NC NC, (a zwiera bez pobudzenia)? Przycisk TAMP podnosi się i rozwiera przy sabotażu (zdejmowaniu obudowy)
  • Poziom 10  
    Witam.
    Sygnalizator ten na stronie od Pana z wyglądu jest taki sam. Tylko u mnie są 3 przewody. Nie powiem czy wszystkie trzy były podłączone bo nie pamiętam.
    Próbowałem dwie metody podłączenia.
    W tym podłączeniu sygnalizator cały czas wyje.
    W tym, wyje cały czas, wyłączy się dopiero w tedy gdy czujka wyczuje ruch(zadziała). A zależy mi na odwrotnym działaniu, ma zadziałać jak będzie ruch, a nie wtedy gdy nikogo nie ma w drzwiach.
    Na rysunkach nie ma pokazanego zasilania, ale jest podpięte do czujki 12V.
  • Poziom 28  
    Skoro ma 3 przewody to ustal czy dotknięcie żółtym do + lub do - spowoduje wyciszenie, przy załączonym zasilaniu (jak na rysunku górnym). A wtedy wykorzystaj styk NC NC włączony w obwód bieguna dającego wyłączanie.
    A, nie pisz do mnie na forum Pan, lecz co najmniej Wasza Wysokość (w końcu jestem Alemucha) :)