Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

subwoofer

arek13 24 Lis 2004 22:06 1035 6
  • #1 24 Lis 2004 22:06
    arek13
    Poziom 16  

Witam
    Szukam schematu wykonania subwoofera (a raczej pewnego i sprawdzonego przepisu na suba). Mam gotową nieoklejoną skrzynię (wymiary podam jutro, muszę je pomierzyć), zrobioną końcówkę mocy (2x TDA 7294 w mostku). Szukam reszty, tj. w miarę niedrogiego ale dobrego (sprawdzonego) głośnika, jak rozwiązać problem typu obudowy (bas-reflex, zamknięta czy inna), filtru do niego oraz kanału (tunelu). Czy ktoś może wie cos na ten temat. Chciałbym ażeby bas był niski i głęboki. Ma stanowić uzupełnienie zestawu głośników: 2x altus 140 i 2x Alpha 150.
    miaro(malpa)interia.pl

• #2 24 Lis 2004 22:15
    delta_110
    Poziom 19  

praktycznie jesteś w tym momencie ograniczony, bo mając skrzynię musisz dobrać głośniki, a w/g mnie robi się na odwrót. Nawet jak dostaniesz głośnik o parametrach pozwalających wykorzystać tę skrzynkę to i tak bez przeróbek się nie obejdzie. Lepiej kupić dobry głośnik i oprzeć się na sprawdzonej konstrukcji skrzynki do niego.
    Jak podasz wymiary skrzynki to zobaczymy - oczywiście grubość ścianek również

Pozdrawiam

• #3 24 Lis 2004 22:45
    irek2
    Poziom 40  

Nie napisales najwazniejszego jakiej wielkosci ma byc ten glosnik w jakiej objetosci bedzie pracowal i jak drogi ma byc. Jak w twoim systemie Altusy 140 pelnia role satelitek to subwofer musi byc minimum na glosniku 30cm i przynajmniej 200W obudowa 50-70litrow. Mniejszy wogule nie wchodzi w gre i bedzie zupelna glupota dawanie mniejszego glosnika.

• #4 25 Lis 2004 00:04
    Tremolo
    Poziom 43  

Moim zdaniem może ARN 312 by sobie poradził ale dwa gośniki w obudowie 120-130 litrów zamknietej. Będzie to kolos. Wymiarów obudowy nie podawaj (daruj sobie pewnie masz inną), jesli chcesz zrobić do tego subwoofer to minimum 400 złoty za przetworniki) i kolumna silnie wzmocniona (zamknięta). Zwróć uwage na to że altusy maja nie za niskie zejscie, ale dużą skuteczność i sa głośne.

No i 7294 to musiał byś wzastosować równolegle ale chodzi o wersje 7294S albo jaka hybryda STK zeby mogło wyciągnąć 4 Ohmy (połaczenie równoległe 2xARN312). A jeszcze lepiej tranzystorowiec. powiedz jeszcze jakiej marki masz wzmacniacz do tych Altusów i tego tyłu??

Ewentualnie mozesz zrobic wersje ekonomiczną na jednej tesli, ale będziesz musiał przyciszać altusy.

• #5 25 Lis 2004 17:44
    arek13
    Poziom 16  

Wzmacniaczem jest amplituner Aiwa 5x100W (model AV-7).
    Jeżeli chodzi o głośnik to mam jeden w samochodzie firmy LEADER ok. 35cm średnicy (pochodzi z kolumny estradowej ale niestety nie posiadam do niego parametrów). Obudowę mam o wymiarach 34x34x43 cm, grubość sklejki to 18mm. Nie wiem ale wydaje mi się, że jest trochę za mała. Co wy na to?

• #6 25 Lis 2004 19:17
    Tremolo
    Poziom 43  

Zmierz parametry. Te około 38 litrów to dla takiego głosnika moze być mało. PO za tym jego zejscie tez moze nie być imponujące jesli to po estradówce - jakie ma zawieszenie ten głośnik ? - pewnie twarde?

• #7 25 Lis 2004 20:20
    arek13
    Poziom 16  

Tak twarde zawieszenie wykonane jako całość z membraną.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME