Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Whirlpool AWM-250 nie wiruje ze wsadem

24 Lis 2004 22:27 8680 6
 • Poziom 2  
  Witam doświadczonych speców od "automatów"! ;-)

  Mam problem z 6-letnią pralką Whirlpool AWM 250-1200. Pralka ostatnio przestała odwirowywać pranie. Cała reszta wciąż działa bez zarzutów: normalnie pierze, kręci w obie strony, grzeje wodę, spusza ją, ale nie wiruje. Problem pojawiał się sporadycznie od jakiegoś czasu (powiedzmy od 2 lat), tzn. raz na kilkanaście lub więcej prań wsad pozostał mokry - pralka pominęła cykl wirowania, mimo że nie był wyłączony. Wystarczyło wówczas nastawić jeszcze raz sam cykl wirowania i pralka odwirowała normalnie.

  Obecnie nie wiruje wogóle! (jak się okaże dalej, nie wiruje ze wsadem)

  Na podstawie instrukcji serwisowej od AWM-285 (taką tylko znalazłem) uruchomiłem program testowy.
  I tu (!!!) wyszło na jaw, że pralka wiruje, ale tylko, kiedy bęben jest pusty (nie ma wsadu)! To samo przy normalnym praniu: bęben pusty - wiruje normalnie, w bębnie choćby jedna bluza - nie wiruje. :-O
  Bęben nabiera powoli prędkości, rozkładając wsad przed wirowaniem, ale kiedy przyjdzie czas wejścia na obroty - silnik się wyłącza i bęben się zatrzymuje (pompa ciągle pracuje - odpływ i filtr drożny). Później powtarza to jeszcze może ze 2 razy i koniec prania (rozkłada jeszcze wsad po wirowaniu, którego nie było).

  Zaglądałem do pralki w poszukiwaniu jakichś widocznych usterek. Sprawdziłem styki na złączach, które ogólnie wyglądają jak nowe (brak korozji, czy nadpaleń, styki trzymają się pewnie), obejrzałem elektronikę programatora - wygląda dobrze, sprawdziłem (na ile umiałem) działanie hydrostatu - jego styki raczej sprawne, skontrolowałem przełącznik zadawania obrotów wirówki (czysty, niezabrudzony, a zmierzone rezystancje pasują do specyfikacji w instrukcji serwisowej od AWM-285). Obejrzałem od spodu silnik i jego kable - bez zastrzeżeń.

  Sprawdziłem, co umiałem - więcej pomysłów już nie mam.
  Zadziwia mnie to, że luzem wiruje, a jeśli tylko coś jest w bęnie, to nie chce.

  Poradzicie cos?

  Pozdrawiam,
  QmX.
 • Poziom 10  
  Sprawdż dokładnie naciąg paska i ewentualnie naciągnij go mocniej.
 • Poziom 2  
  Fakt, tego nie sprawdzałem.
  Tylko nie rozumiem jaki to może mieć wpływ na to, że pralka zaprzestaje wirowania. Możesz mi to w skrócie wyjaśnić?
 • Poziom 2  
  Sprawdziłem naciąg paska - jest OK.
  Pogrzebałem przy złączu silnika: rozłączyłem, połączyłem kilka razy - pralka zaczęła wirować (wczoraj żona zrobiła 2 prania). Może przyczyna jest gdzieś tam? Nie wiem. Będę ją obserwował (pralkę oczywiście). :-)
 • Poziom 23  
  Witam.

  Możliwe, że to jest właśnie przyczyna braku wirowania.

  Nie zaszkodzi przeczyścić, zabezpieczyć i dogiąć styki.

  Pozdrawiam :).
 • Poziom 1  
 • Poziom 2  
  Dzięki za rady! Jeśli problem się pojawi ponownie, to przyjrzę się jeszcze samym przewodom. Na razie pralka działa, więc nie będę w niej grzebał.
  Pozdrawiam.