Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Długość lini telefonicznej a maksymalna możliwa prędkość internetu.

lgtco99 16 Sie 2011 14:57 4749 17
  • #1 16 Sie 2011 14:57
    lgtco99
    Poziom 11  

Witam.

Zakładałem już tematy na różnych forach (w tym tutaj) z zapytaniem jaką prędkość internetu mogę uzyskać na moim łączu. Odpowiedzi były zgodne: ok.10 Mbps. Pani konsultantka z Netii również tak powiedziała. Aż tu nagle, dzwoni do mnie pani z TP i mówi, że:

Cytat:
    [...]Z powodu, że linia ma 3 km długości maksymalna prędkość Pańskiego łącza wynosi maksymalnie 2Mbps

(Nie wydaje mi się, żeby było tu aż 3 km linii)

Pytam więc, czy długość linii ma większe znaczenie niż dane które podaje mój router i które zostały ocenione przez wielu ludzi (i są zgodne).

Dane z routera:

PS. Skontaktowałem się jeszcze raz z Netią. Powiedziano mi, że sprawdzają prędkość za pośrednictwem TP.

Nie wiem co to za gierki i mam nadzieje, że mi pomożecie :)

0 17
  • Pomocny post
    #2 16 Sie 2011 18:42
    my41s
    Poziom 32  

Długość, długością, ale ja uważam, że 10Mb na tym łączu uzyskasz.

3km? to jest raczej nie możliwe, chociaż może kabel dobry

0
  • #3 16 Sie 2011 19:04
    lgtco99
    Poziom 11  

To skąd te rozbieżności, skoro źródło informacji jest to samo? Po co TP by kłamało?

0
  • Pomocny post
    #4 16 Sie 2011 20:37
    my41s
    Poziom 32  

lgtco99 napisał:
    Po co TP by kłamało?

Jeszcze nie wiesz? Masz netie na kablach tp.

Tak jak dzisiaj pisałem: w tym ichnim systemie jest straszny bałagan(...) - może to ten powód?
    Ja raz "mieszkałem" 2 km, raz (!)9km a teraz "mieszkam" 4,5km od centrali. Choć nic nie rozbudowywali, a parametry te same

0
  • Pomocny post
    #5 17 Sie 2011 14:07
    terrade
    Poziom 36  

lgtco99 napisał:
    To skąd te rozbieżności, skoro źródło informacji jest to samo? Po co TP by kłamało?
    To nie muszą być kłamstwa, nawet przy tłumieniu 6 dB potrafią się upierać, że jest 3-4 km do centrali i oferować 2 Mb/s, a potem rusza pełne 20. Po prostu takie dane są w checku TP (zwanym w Netii skantarkiem).

Musisz walczyć, rzekome 3 km to nie problem, więc "do 6 Mb/s" powinni dać, dzwoń do skutku, aż trafisz na konsultanta, który sprzeda to dla premii, a potem ewentualnie zrobisz migrację w górę.

0
  • #6 17 Sie 2011 22:31
    lgtco99
    Poziom 11  

Tylko, że raczej wybiorę ofertę Netii. W Netii mogę dostać coś pośredniego a w TP albo 6Mbps albo 10Mbps(co przy upartych konsultantach byłoby trudne)

PS. Co radzicie? TP czy Netia? Przy prędkościach 6-10Mbps

0
  • Pomocny post
    #7 18 Sie 2011 07:52
    my41s
    Poziom 32  

No wiesz, przykro mi to pisać, ale:
    ja wybrałbym jednak TP - jestem tego zdania (wiem, bo przerabiałem temat netii), że dopóki kable są TP to jednak będzie mniej problemów z ewentualnymi awariami. Cena co prawda większa, ale czasem się opłaca.
    Co do konsultantów: zgadzam się, ale ostatnio trafiam na takich naprawdę w porządku (na 5 telefonów raz tylko się źle trafiło) - ale i tak lepiej zamówienie wysłać przez Internet

0
  • #8 20 Sie 2011 16:22
    lgtco99
    Poziom 11  

I tu pojawia się problem. Nie mogę przy zamówieniu przez internet wybrać opcji 10Mbps. W takim wypadku pozostaje chyba tylko netia...

Informacja z TP.pl

PS. Parametry łącza nieco się zmieniły (raczej na +)

0
  • Pomocny post
    #9 20 Sie 2011 17:28
    my41s
    Poziom 32  

W tym wypadku nawet zastanawiałbym się na 20Mb (oczywiście pełnego nie będzie, ale zawsze trochę więcej, jakieś 14Mb powinno być)

Netia :)

0
  • #10 20 Sie 2011 19:29
    lgtco99
    Poziom 11  

Czyli widzę że nie mam wyboru. W sumie to chyba nawet lepiej. W Netii i tak nie mogę wybrać prędkości.

Czy mam jakąś gwarancję na to, że dadzą mi maksymalną możliwą prędkość? Czy mogę to w jakiś sposób wyegzekwować?

0
  • Pomocny post
    #11 20 Sie 2011 20:11
    terrade
    Poziom 36  

lgtco99 napisał:
    PS. Parametry łącza nieco się zmieniły (raczej na +)
    Stabilność to podstawa. Jak się zmieniły na + to mogą też na -. U mnie też tak się dzieje, tylko w znacznie większym zakresie (9 dB na tłumieniu) i każda zmiana to zerwanie synchronizacji.

U Ciebie może być jeszcze gorzej, bo gdy dostaniesz "do 20 Mb/s" to gdy parametry się zmienią na gorsze to możesz nie mieć synchronizacji. Attainable Rate jest niemal zawsze zawyżane, więc na tych nowych masz szansę na jakieś 13 Mb/s, a na starych ok.9 (dziwny pesymizm, zapewne z winy 28). Tak więc nie polecam "do 20 Mb/s", zamów 6 a potem migruj w górę (o ile się uda). Możesz też wziąć "No Limits" i sprawdzić czy Netii się uda przekonać TP (bo zapewne na początku zamówią 6 Mb/s).

0
  • #12 20 Sie 2011 20:51
    lgtco99
    Poziom 11  

Od samego początku w Netii mówili mi że na moim łączu byłoby 10Mbps.

Choć muszę z przykrością dodać że od lipca (od okresu deszczowego) przynajmniej raz dziennie tracę połączenie z internetem. Wtedy parametry spadają i po jakimś czasie (30minut-1h, czasami mniej)wracają do tych podanych w ósmym poście. Jest to dziwne, gdyż wcześniej się to nie zdarzało.

0
  • #13 20 Sie 2011 21:21
    my41s
    Poziom 32  

lgtco99 napisał:
    Od samego początku w Netii mówili mi że na moim łączu byłoby 10Mbps.

Choć muszę z przykrością dodać że od lipca (od okresu deszczowego) przynajmniej raz dziennie tracę połączenie z internetem. Wtedy parametry spadają i po jakimś czasie (30minut-1h, czasami mniej)wracają do tych podanych w ósmym poście. Jest to dziwne, gdyż wcześniej się to nie zdarzało.

Jeśli tak, to nie jest dobrze. Zgłoś uszkodzenie, może coś poprawią.
    Jak tak to raczej nie ma mowy o stabilnej nawet dziesiątce - jak przy 1Mb rwie

0
  • #14 20 Sie 2011 21:38
    lgtco99
    Poziom 11  

Ale przez rok wszystko było w porządku. Lepiej zgłosić teraz puki jeszcze jestem w TP. Potem mogły by się pojawić problemy.

PS. Myślałem że to usterka routera ale na modemie od TP było to samo.

0
  • #15 20 Sie 2011 21:43
    my41s
    Poziom 32  

Jak tylko takie coś wystąpiło powinieneś zgłosić. Tym bardziej jak wszystko było w porządku.

0
  • #16 20 Sie 2011 23:24
    lgtco99
    Poziom 11  

Musze dodać że po za tymi momentami Attenuation i reszta parametrów jest stabilna. To musi być jakaś usterka, gdyż wcześniej tego nie było.

Zgłoszę usterkę i zobaczymy jak sprawa potoczy się dalej.

0
  • #17 23 Sie 2011 23:30
    lgtco99
    Poziom 11  

Więc 21 sierpnia zgłosiłem usterkę. Dzisiaj (23.08) otrzymałem wiadomość iż

Cytat:
    Witamy. Uszkodzenie zostało usunięte. Pozdrawiamy TP.

I rzeczywiście połączenie jest stabilne a parametry łącza nie zmieniły się.

0
  • #18 26 Sie 2011 09:50
    kwaziu
    Poziom 9  

może ktoś pozwiedzać jaką ja mogę mieć max prędkość neta teraz mam 2mb[img]

Długość lini telefonicznej a maksymalna możliwa prędkość internetu.[/img]

-1