Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Cieknący podgrzewacz Siemens DHT18R - co dalej ?

16 Aug 2011 15:41 19756 26
  • Level 10  
    Witam,

mam w domu cieknący trójfazowy podgrzewacz Siemens DHT 18R 18kW. Żródłem przecieku jest miejsce z którego wychodzi iglica. W wielu tematach opisywanych na ELEKTRODZIE często proponowanym rozwiązaniem aczkolwiek w innych modelach Siemens'ów jest po prostu wymiana iglicy i membrany.
    Jednak z oględzin jakich dokonałem nie widać sposobu dotarcia do ww. elementów.
    Na pierwszy rzut oka wydaje się, że ta usterka kwalifikuje cały blok grzewczy do wymiany - co pewnie mija się z celem i lepiej zakupić nowy podgrzewacz :(

Może ktoś miał styczność z tym modelem i coś poradzi, z góry dziękuje i załączam zdjęcia ustrojstwa.

Mod. ROBSON33
    Należy poprawnie wkleić foto zgodnie z tą instrukcją
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html
    Proszę poprawić post nie usuwając powyższego wpisu .

Teraz powinno być ok.

Cieknący podgrzewacz Siemens DHT18R - co dalej ? Cieknący podgrzewacz Siemens DHT18R - co dalej ? Cieknący podgrzewacz Siemens DHT18R - co dalej ? Cieknący podgrzewacz Siemens DHT18R - co dalej ? Cieknący podgrzewacz Siemens DHT18R - co dalej ? Cieknący podgrzewacz Siemens DHT18R - co dalej ? Cieknący podgrzewacz Siemens DHT18R - co dalej ?
  • TermopastyTermopasty
  • Level 12  
    Przepraszam, że odgrzebuję taki stary temat, ale mam dokładnie taki sam podgrzewacz i ten sam problem, a wydaje mi się, że nie ma sensu zakładać nowego.

Pytanie jest takie, czy w tym modelu da się wymienić membranę i czy w ogóle blok grzewczy jest rozbieralny?

Pozdrawiam.
  • Level 10  
    Witam,

z tego co pamiętam:

- blok grzewczy (czyli ten jasny element z tworzywa przypominający powyginane rurki) jest zgrzewany czyli teoretycznie nierozbieralny (w zamyśle producenta, jeśli cieknie woda, przestają grzać grzałki itp. to należy wymienić cały blok).
    Można oczywiście próbować to "rozdłubać" i dostać się do środka, ale potem może być problem z dopasowaniem odpowiednich części zamiennych no i ze złożeniem wszystkiego do kupy w sposób, który będzie gwarantował bezproblemową dłuższą pracę.

- niespełna 2,5 roku temu kiedy zakładałem temat i szukałem rozwiązania, zakup tego elementu grzewczego był nieopłacalny, bo po pierwsze: były problemy z dostępnością (co najmniej miesiąc oczekiwania na dostawę), po drugie koszt nowego bloku był niewiele niższy od zakupu nowego podgrzewacza - w sumie ten element to 90% całego podgrzewacza :)

Ja zdecydowałem się na zakup nowego, bliźniaczego modelu Siemensa DH 18400, głównie ze względu na identyczne podłączenie wszystkich elementów wraz z całą elektryką (a nie było czasu na przeróbki) oraz fakt, że poprzedni podgrzewacz działał bezawaryjnie ponad 8 lat, co przy wodzie słabej jakości (a taką niestety mam) uważam za dobry wynik. Jednak gdybym miał montować taki podgrzewacz od zera to chyba wybrałbym coś polskiego (np. Kospel ma dobre podgrzewacze i nie ma problemu z częściami zamiennymi).

Pozdrawiam
  • Level 12  
    Witam,

Mi służył bezawaryjnie ponad 10 lat, więc w końcu musiało się coś zepsuć...
    Skoro nie da się tego rozebrać, to zrobię tak jak Ty, tzn. kupię identyczny, bo tak jak piszesz, nie ma sensu przerabiać istniejącej instalacji (np. mocowania).

Dzięki za pomoc
    Pozdrawiam.
  • Level 12  
    Witam.

Mam też problem z przeciekaniem :( Pytałem w kilku serwisach i każdy odpowiedział,że zrobią za około 150 zł. Dziś sam rozebrałem podgrzewacz i teraz nie wiem jak się dobrać do membrany. Podpowie ktoś ?

• Level 12  
    Witam.
    Mam dziwny problem, którego nie umiem sobie wytłumaczyć, może ktoś mi coś podpowie.

Mam podgrzewacz Siemens DV 21200. Z powodu przeciekania został zdemontowany. Przy zaślepianiu rurek do których był podłączony jest moim zdaniem błąd. Mianowicie z lewej strony z podgrzewacza jest wylot na co wskazują strzałki na bloku grzewczym i na "przedłużce" dokręconej do rurki, a mnie po zdemontowaniu podgrzewacza właśnie z lewej strony leje się woda. Z prawej strony nie leci nic, w/g strzałek jest to dolot wody. Dodatkowo tam jest ten zawór zamontowany do regulowania przepustowości wody, ale w/g mnie woda tam nie dopływa tylko z drugiej strony.

Zastanawia mnie temat jeszcze bardziej, jak pomyślę, jak on działał przez ładnych parę lat. Nie wiem jak to możliwe, czy źle sobie coś tłumaczę ?

Może mi ktoś wytłumaczyć to wszystko ?

• Level 12  
    Kolego, odpowiedź masz w postach wyżej. Powiem tylko, że wymiana bloku jest nieopłacalna. Do twojego modelu znalazłem na aukcji (wiadomo gdzie) nowy za 380 PLN. To ja kupiłem okazyjnie cały podgrzewacz nowy za 400 PLN, więc sam widzisz...

Pozdrawiam.
  • TermopastyTermopasty
  • Level 12  
    Więc skąd ceny około 150 zł, skoro blok jest nierozbieralny ? Z tego co ja widzę, też nie da się rozebrać, ale każdy serwis po tym zdjęciu stwierdził, że usunie wyciek.
    Wydaje mi się, że nie wchodząc do jego środka nie da się wycieku usunąć a z wierzchu, chyba też nie.
    Nie wiem co o tym myśleć, ale tez chyba kupię nowy.

A w tym temacie ma ktoś coś do powiedzenia ?

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2763114.html
  • Level 12  
    Skoro zamknąłeś główny zawór dopływu wody (a zakładam, że tak zrobiłeś przed zdemontowaniem pieca), to z prawej strony woda nie poleci. Co do lewej strony, to jak mocno woda leci? Pod ciśnieniem, jak z kranu, czy swobodnie spływa?
  • Level 12  
    Z lewej leci pełnym gazem, a z prawej cisza.
  • Level 12  
    A ja się przyczepię jeszcze raz do głównego zaworu wody, otwarty czy zamknięty?
  • Level 12  
    Przy demontażu oczywiście zamknięty, a po otwarciu po demontażu z lewej leci woda (mocno). Z prawej nic nie mam założone od wczoraj i jest suchutko. Wynika na to, że źle jest woda pociągnięta do niego. Ale jak to działało ???
  • Level 12  
    To prawda, masz odwrotnie wyprowadzone przyłącza wody. A jak to działało? Woda po prostu leciała w drugą stronę. Tak na chłopski rozum rzecz biorąc...hmm...nie jestem pewien, no ale jak widać może to działać...
  • Level 12  
    Tak to wygląda... Będę sie jeszcze pytał hydraulika jak to jest, ale wychodzi na to, że przed założeniem nowego będę musiał to zminić doprowadzenie tych rurek, albo zastosować jakieś wężyki, żeby to skrzyżować. Starego nie będę naprawiał bo skoro był źle podłączony to mogło coś więcej się zepsuć.
    Co do jego działania to dokładnie nie umiem powiedzieć, czy on w odpowiednim czasie załączał grzałki. Jedno tylko wiem, że jak było trzeba np. wejść po prysznic, był zamykany zawór od bojlera (nagrzewa wodę jak piec chodzi), wtedy człowiek wchodził pod prysznic i leciała ciepła woda.
    Sam nie wiem jak to jest...

A co do naprawy może mi kolega wytłumaczy w jaki sposób serwis naprawczy usuwa wyciek za ok. 150 zł, skoro blok jest nierozbieralny ?
  • Level 12  
    Nie mam pojęcia, sam jestem ciekaw, ale jak na tą naprawę dadzą Ci gwarancję, to osobiście się do nich zgłoszę.

Może wypowiedziałby się na ten temat jakiś fachowiec...
  • Level 12  
    Podeśle Ci na pw namiary na te serwisy, nie będę tutaj reklamy robił :)
    Ja starego nie naprawiam, skoro był źle podłączony, może tam coś więcej w nim się posypało.
    Założę coś nowego lub prawie nowego tylko będę musiał coś zrobić z tym dopływem.

Po wizycie hydraulika napiszę co powiedział, a jak na razie, może ktoś z fachowców zajmie głos i podpowie jak to jest ?
  • Level 12  
    Po wizycie hydraulika okazało się, że ta śruba z prawej strony w tym łączniku od regulowania ciśnienia wody, była całkowicie wkręcona i woda po demontażu podgrzewacza leciała mi z drugiej strony. Napisałem do serwisu, gdzie mam wyciek, kazali mi kupić uszczelnienie, założyłem i jest ok. Koszt uszczelnienia to 50zł i koszt wysyłki.

W razie pytań proszę pisać na pw

Pozdrawiam
  • Level 13  
    Witam,

Ponieważ w moim podgrzewaczu SIEMENS DE24200 po ponad 10 letnim, intensywnym użytkowaniu również wystąpił problem
    z wyciekaniem wody w okolicach iglicy stanąłem przed dylematem czy naprawiać czy kupować nowe urządzenie.
    Jest to w moim domu jedyne źródło bieżącej, ciepłej wody.
    Zadecydowała jak zwykle ekonomia - zabieram się do samodzielnej naprawy.
    Pomysł nie jest mój. Rozwiązanie podpowiedział mi kolega tomku77, który skorzystał z oferty serwisu BOSCH / SIEMENS oferującego
    tzw. "zestaw naprawczy". W korespondencji opisał mi z czego składa się ten zestaw, jak mniej więcej on wygląda i ile kosztuje.
    Zadzwoniłem do serwisu i uzyskałem informację, że tak naprawdę to oferowany zestaw służy jedynie do
    doraźnej naprawy wycieku i realnie dają szansę na 3 -4 miesięczne opóźnienie decyzji o zakupie nowego urządzenia :( Prawdziwą przyczyną
    wycieku jest uszkodzona membrana w zespole wodno-grzejnym ale w tym typie urządzenia jest to element w praktyce niewymienialny.
    Chociaż, słyszałem o serwisantach-magikach, którzy rozcinają blok wodny, wymieniają membranę i następnie zgrzewają obudowę.
    Na taki eksperyment pozwolę sobie jak obecnie eksploatowany podgrzewacz całkiem wyzionie ducha a ja będę miał już zainstalowany nowy sprzęt.
    Tak więc skoro ma być to naprawa doraźna to po co przepłacać - zróbmy naprawę za przysłowiowy grosz.

Ale do rzeczy.
    Po pierwsze: BHP
    W tablicy rozdzielczej wyłączamy zabezpieczenie trójfazowe naszego urządzenia.
    Ponieważ nie mamy do nikogo zaufania, nawet do samego siebie, jeszcze raz na styczniku podgrzewacza sprawdzamy miernikiem lub próbnikiem czy faktycznie wyłączyliśmy prawidłowy bezpiecznik.

Po drugie: demontaż stycznika, pod którym znajduje się źródło wyciekającej wody.
    Na fotce nr1. zaznaczyłem pokrywkę pod, którą znajdują się zestyki prądowe ( należy ją zdjąć - trzyma się na kilku zaczepach )
    oraz trzy wkręty, które należy wykręcić aby wymontować płytkę stycznika. Nie trzeba odłączać żadnych przewodów, są one na tyle długie, że
    stycznik baz problemu odsuniemy od miejsca, które będziemy uszczelniać.

Po trzecie: wykonanie uszczelki - fotka nr 2.

Z kawałka gumy o grubości 2-3 mm wycinamy uszczelkę o średnicy ok. 5 mm. W jej środku wykonujemy otworek o średnicy ok. 2 mm.
    Najłatwiej wycinanie robić cienkimi rurkami. Ja do tego celu wykorzystuję segmenty ze starej, rozsuwanej anteny teleskopowej.

Po czwarte: wykonanie docisku fotka nr 3.

Docisk to tak naprawdę tulejka z kołnierzem. Średnica zewnętrzna tulejki ok. 5 mm tak by pasowała i dociskała naszą uszczelkę. Z drugiej strony tulejka
    powinna mieć kołnierz o średnicy ok. 7-8 mm aby opierał się na wewnętrznej stronie zespołu stycznika fotka nr 4. Średnica wewnętrzna tulejki 3,5-4 mm tak by iglica
    swobodnie się wewnątrz przesuwała. W moim wykonaniu wykorzystałem końcówkę obudowy od starego długopisu. Odpowiednio docięta i wyszlifowana na
    papierze ściernym ma całkowitą wysokość ok. 3 mm

Po piąte: montaż naszego zestawu fotka 5,6

Wkładamy w zagłębienie wokół iglicy naszą uszczelkę uprzednio wypełniając je np. gliceryną, wazeliną techniczną lub pastą silikonową - ułatwi to przesuwanie się
    iglicy wewnątrz otworu uszczelki - fotka 5 ( nie używajcie popularnych smarów samochodowych - z reguły powodują po dłuższym czasie rozkładanie gumy )
    Następnie nakładamy na iglicę docisk tak aby węższy jego koniec dociskał uszczelkę - fotka nr 6.

A teraz w ponowny montaż modułu stycznika i pokrywki.

Patrzymy z niedowierzaniem na zegarek - minęła zaledwie godzina a my cieszymy się z samodzielnie wykonanej naprawy.
    A koszt: w moim przypadku zerowy - nawet wkładem od długopisu da się nadal pisać :)
  • Level 12  
    Dzięki wielkie za tą poradę. Zrobiłem tak jak opisałeś i narazie nie cieknie. A ile Tobie wytrzymała ta doraźna naprawa?
  • Level 13  
    dan772 - co ciekawe nadal działa a minęło już jak sprawdziłem po dacie moich postów ponad 2 lata :) Przez ten czas nie dotykałem się w ogóle do podgrzewacza. Czyli warto było poświęcić godzinkę na samodzielną naprawę.
  • Level 12  
    Mój też działa do dnia dzisiejszego, może mało go używam, ale czasami używam. Tylko, że ja kupowałem w Siemens i wtedy coś około 70 zł wychodziło, ale i tak warto, a jak siądzie to zrobię samoróbkę ;)
  • Level 12  
    U mnie działa dopiero 3 dni, bo awarię miałem w weekend. Nie miałem za bardzo z czego zrobić tych części i zajęła mi ta robota kilka godzin ale najważniejsze, że chodzi. Jak poszła woda spod iglicy to popaliły się dwa styki i na szczęście bezpiecznik wywalił. Jeszcze raz wielkie dzięki za instruktaż, Polak Potrafi👍
  • Level 1  
    Ja kupiłem oring 2x1.5. Jako docisk wykorzystałem obciętą na około 3mm plastikowy koniec igły iniekcyjnej. Pasuje idealnie.
  • Level 13  
    Uszczelka wycięta z maty silikonowej gr. 3mm za pomocą wycinaków rurkowych 4zł szt. z marketu.
    Średnica uszczelniacza zew. 5mm wew. 2mm oring byłby lepszy jednak w sobotę po południu nie do zdobycia.
    Docisk z strzykawki wedle pomysłu przedmówcy 2,4mm tak mi się obcieło.
    Wszystko utytłane wazelinką może być kosmetyczna, Działa wzorowo.
    Wielkie Dzięki Panie Pytalski świetny opis a jeśli chodzi stwierdzenie serwisu że naprawa taka jest dorażną bo przyczyną wycieku jest uszkodzona membrana i wytrzyma około trzy miesiące to nie prawda.
    Wyciek spowodowany jest uszkodzeniem , wytarciem uszczelniacza zatopionego fabrycznie w obudowie.
    Normalnie woda znajduje się po obu stronach membrany nawet jeśli jest cała i nowiutka bo gdyby była dziurawa stycznik by nie zadziałał .
    Dopiero po odkręceniu kranu woda z nad membrany zostaje uwolniona co pozwala na wysunięcie iglicy i uruchomienie stycznika.
    Tak działają w dużym uproszczeniu zespoły wodne nie tylko w elektrycznych ale i gazowych ogrzewaczach.
    Więc ile pożyje taka nie podziurawiona membrana wie tylko wróżka no i ona sama.
    Jak zwykle Forum pomogło.
    Pozdrawiam
  • Level 1  
    Widzę, że podgrzewacz mocno powszechny i temat wciąż na czasie. Ostatni post ze zdjęciami i rozwiązaniami mówi bardzo wiele. Postanowiłem się dołożyć do powyższych wpisów. Zamieszczę tylko parę fotek po rozdłubaniu sekcji grzewczej. Wszelkie wątpliwości , jeśli kogoś dręczą znikną.
    Widać co i jak wygląda od środka. Skorupa jest nietopliwa i sklejona klejem udającym ceramikę.
  • Level 1  
    Dziękuję za szczegółowy opis naprawy, znalazłem temat wczoraj - wykorzystałem tak jak ktoś sugerował końcówkę igły.Najpierw zeszlifowałem na 3 milimetry, ale przepływomierz a właściwie stycznik nie załączał się prawidłowo (tylko dwa styki) zeszlifowałem do 2 milimetrów i działa i nic nie cieknie (być może miałem za grubą uszczelkę gumową ) ,Dzięki
  • Level 8  
    Pan Pytalski wrote:
    Witam,

Ponieważ w moim podgrzewaczu SIEMENS DE24200 po ponad 10 letnim, intensywnym użytkowaniu również wystąpił problem
    z wyciekaniem wody w okolicach iglicy stanąłem przed dylematem czy naprawiać czy kupować nowe urządzenie.
    Jest to w moim domu jedyne źródło bieżącej, ciepłej wody.

Dzięki za dokładny opis naprawy. Sposób działa. Uszczelkę dociąłem z szerokiej uszczelki hydraulicznej z marketu, a jako docisk wykorzystałem fragment igły do zastrzyków. Podgrzewacz Siemens DH1UF18/06. Rozszczelnił się po ok. 5 latach używania.