Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak połączyć poprawnie odpalić mikser świateł estradowych??

16 Sie 2011 15:44 2761 5
 • Poziom 8  
  jak w temacie (wiem że to forum akustyczne estradowe ale nie znalazłem nic pokrewnego...) niedawno nabyłem (firma w której pracuję czyli mały ośrodek kultury ) zestaw oświetlenia sceny oto składniki powyższego :
  mikser ELATION PRO http://www.ledprofi.pl/product/image/1907/DMX-Operator-Pro-ELATION.jpg[/size] ,
  6x dmx ELATION http://csimg.leguide.com/process_image.php?re...C/FFFFFF/url/elation-dp-dmx20l-dimmer-dmx.jpg[/size], par 56(30 szt) par 64 led 12 szt :) I TO TYLE W KWESTII ZAZKUPÓW
  A TERAZ PYTANIE JAK TO PODPIĄĆ I ZAPROGRAMOWAĆ ŻEBY PODCZAS IMPREZY NORMALNIE GRAŁO (ŚWIECIŁO) DAŁO SIĘ STEROWAĆ ŚCIEMNIAĆ ROZJAŚNIAĆ POSZCZEGÓLNE KANAŁY ITD
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 10  
  Trudno coś tu powiedzieć, bo linki nie otwierają się, ale zakładam, że jest to sterownik dmx i dimmer 6-kanałowy. Dimmer skonfigurować nadając osobny adres dla każdego kanału. PARy pogrupować po 5 na kanał (spiąć razem - np. kolorami) - zwrócić uwagę żeby nie przeciążyć dimmera. PARy ledowe powinny mieć dmxa, więc teoretycznie każdym z osobna można sterować (w zależności ile kanałów sterownik obsługuje) - wtedy nadać dla każdego inny adres.
 • Poziom 41  
  rochas, przeczytaj instrukcję obsługi.
 • Poziom 15  
  Podpinasz kablem XLR męski - XLR żeński, od sterownika i dalej, w dowolnej kolejności np do dimmera, później do następnego dimmera, kolejnego, później do para led i do następnego itd. Zasilacz sterownika i pary ledowe wpinasz kablem sieciowym do gniazdek 230V, natomiast pary żarowe (56) wpinasz w gniazdka w dimmerach, jako że masz 6 dimmerów po 4 gniazdka (kanały) do jest 24 kanały a parów masz 30, wiec niektóre wepniesz po dwa na jedno gniazdko dimmerze.
  Ten sterownik do świateł ma dwa bloki, lewa strona do urządzeń inteligentnych (głowy, skanery, pary led, listwy, jak chcesz to możesz tam wpiąć tez dimmery) i tu będziesz sterował ledami, a prawa strona do parów żarowych tu będziesz sterował dimmerami (parami żarowymi - 56). Prawa strona obsługuje tylko 8 niezależnych kanałów (parów) czyli dwa dimmery, możesz więcej jeśli ustawisz je na te same adresy, ale wtedy jednocześnie będziesz sterował kilkoma parami - dimmerami. Tutaj adresy są z góry przypisane do suwaków (od 129 do 136), więc pierwszy dimmer ustawisz na kanał 129 drugi na 133 (bo każdy z nich zajmuje po 4 kanały), pozostałe tak samo lub na inne adresy dostępne z lewego bloku i wtedy tam nimi sterujesz.
  Lewy blok sterownika ma 8 suwaków do kanałów, sterują one 16 kanałami w zależności od przełącznika Channel Bank lub Page (lub inna nazwa), pozycja A to kanały od 1 do 8, B od 9 do 16 dla każdego wybranego urządzenia. Masz na sterowniku do wyboru 8 urządzeń (przyciski Fixtures) dla każdego z nich 16 kanałów, do każdego urządzenia z góry sterownik ma przypisane kanały czyli pierwsze urządzenia kanały 1 do 16, drugie 17 do 32, trzecie 33 do 48 itd do ósmego urządzenia. Dla przykładu adres na pierwszym ledzie ustawiasz na 1 na drugim 17, na trzecim 33 itd (bo co 16 kanałów w sterowniku zaczyna się następne urządzenie), z tym że jeśli ledy mają np 4 kanały to przy każdym urządzeniu zostaje Ci pozostałe 12 niewykorzystanych. W ten sposób możesz podłączyć 8 ledów, a następne musisz dawać na tych samych, już wykorzystanych adresach, co oznacza że będziesz sterował kilkoma na raz. Innym sposobem jest ustawienie (zakładając, że ledy maja 4 kanały): pierwszy LED na kanał1, drugi na kanał 5, trzeci na 9 itd (co 4), w takim przypadku wybierając na sterowniku urządzenie pierwsze, masz na pierwszych 4 suwakach sterownie pierwszym led-em, na następnych 4 drugim ledem, po przełączeniu przycisku channel bank w pozycję B masz na 4 pierwszych suwakach, trzeci Led, na suwakach 5 do 8 czwarty led, po wybraniu Fixture (urządzenie) 2 i Channel Bank A, na pierwszych 4 suwakach piąty led itd.
  Zaletami pierwszego sposobu adresowania jest to, że jak wybierzesz kilka urządzeń na raz (aby to zrobić przytrzymaj GROUP i przyciskaj urządzenia które chcesz sterować równocześnie) to we wszystkich urządzeniach będziesz miał to samo na danym suwaku (i dla urządzeń do 8 kanałów nie obchodzi Cię przełącznik Channel Bank), czyli np, we wszystkich Ledach na pierwszym suwaku masz rozjaśnianie, na drugim czerwony, trzecim zielony i czwartym niebieski kolor i tych funkcji nie będzie na innych suwakach. Nawet jak nie będziesz sterował równocześnie to łatwo będzie Ci zapamiętać gdzie co masz, przełączasz tylko urządzenia (fixtures), wadami takiego adresowania jest to, że masz do dyspozycji tylko 8 niezależnych urządzeń (u Ciebie ledów, kolejne musisz adresować tak jak wcześniejsze i będą świecić razem z nimi).
  Zaletami drugiego opisanego wyżej sposobu adresowania jest to, że każdy led masz oddzielnie i możesz każdym sterować niezależnie, wadą jest to, że musisz pamiętać, że np kolor czerwony (np drugi kanał urządzenia) masz dla leda pierwszego na drugim suwaku (wybrane urządzenie 1), a dla drugiego leda na 6 suwaku, jeszcze gorzej jest z trzecim i czwartym bo musisz przełączyć się w pozycję B Channel Bank. Piąty led - wybranie urządzenia drugiego i powrót do pozycji A Channel Bank.
  Pisanie programów jest proste: Przytrzymujesz Record, wybierasz na których programie - przycisk Chase, ustawiasz pierwszą scenę, naciskasz enter (Record/Eneter), ustawiasz następną scenę itd. i kończysz Esc.
  Sceny pisze się tak samo, tylko zamiast Chase wybierasz Scene.
  Pisząc led, ledy, ledami miałem oczywiście na myśli Pary LED.
  Pozdrawiam