Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Wędkarstwo] Elektroniczny signalizator brań. Identyfikacja elementu opto

idepopizze 16 Sie 2011 18:45 2256 3
  • #1 16 Sie 2011 18:45
    idepopizze
    Poziom 31  

Chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji elementu. Temat wstawiłem tutaj bo wydaje mi się, że najlepiej tu pasuje.
    W kilku słowach urządzenie to wędkarski sygnalizator brań. Obiecałem koledze który się do niego przyzwyczaił, że mu go postawię na nogi. Układ przez przypadek parę dni poleżał w wodzie. Naturalnie po tym przestał mieć ochotę do współpracy. Rozebrałem go, wyczyściłem, wylutowałem wszystkie elementy. Niestety część z nich po pływaniu tak pośniedziała, że zaczęły się rozpadać. Rozleciał się mi również czujnik.
    Fotka rozpadniętego elementu.
    Na zdjęciu wygląda ok, ale ma przy samej obudowie zaśniedziałą końcówkę która praktycznie ledwo trzyma się w plastiku.
    Taki na szybko schemat układu.
    Czujnik jest wpięty pomiędzy 9V a nóżkę (2) układu 4093. Obudowa wskazuje, że jest to dioda LED. Ta druga świecąca na nią nie emituje nic widzialnego więc sądzę, że pracują w podczerwini.

Zwarcie nóżki (2) układu 4093 do zasilania powoduje mignięcie czerwonej diody sygnalizacyjnej i brzdęknięcie pizo. Na schemacie zapomniałem dorysować równolegle do piezo cewkę w niebieskiej obudowie, ale nie powinno mieć to znaczenia w tym szkicu. Zwierane są te dwa wystające druciki zaznaczone na zdjęciu.

Przerwy strumienia światła pomiędzy ledem i czujnikiem powoduje taki element. Przesuwająca się żyłka obraca to kółeczko a jego skrzydełka przerywają strumień światła.

Uszkodzony element ma średnicę 3mm i długość części plastikowej 5.6 mm
    Przez element oświetlający (rezystor 6k8) płynie prąd 1.1 mA i jak już wspomniałem nie jest przy tym emitowane żadne światło widzialne.

Czy będzie to ustawiona zaporowo dioda LED na podczerwień ??
    (Wypróbowałem kilka ale nic szczególnego się nie dzieje)

• Pomocny post
    #2 16 Sie 2011 19:51
    kamilekaaaaa
    Poziom 23  

Jest to foto dioda.

• Pomocny post
    #3 17 Sie 2011 11:13
    c4r0
    Poziom 36  

Ja bym powiedział, że raczej fototranzystor. W każdym razie fototranzystor lepiej by się spisywał w tej aplikacji.

• #4 25 Sie 2011 16:44
    idepopizze
    Poziom 31  

W tym miejscu idealnie zadziałał fototranzystor.

Gdyby ktoś jeszcze naprawiał taki układ i nie byłoby brzęczenia to może być tak jak w moim przypadku- zaśniedziały przewód w cewce podłączonej równolegle do brzęczyka. Rozwinięcie i ponowne nawinięcie cewki rozwiązało sprawę.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo