Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sterować silnikami DC - pomysły

17 Sie 2011 00:02 1727 8
  • Poziom 27  
    Witam;

mam pewien problem, buduje sterownik który będzie sterował 3 silnikami DC małej mocy i 2 diodami LED .
    Problem polega na tym, że musze zmieniać kierunki silnków, a mam b.mało miejsca na płytkę.
    Wiem że są specjalistyczne ukłądy np LM296, ale ich nie zmieszczę bo musiałbym dać aż 2 sztuki dla 3 silników.
    Silniki mają prąd około 60-100mA, 12VDC.
    Stosując tranzystory to musiałbym użyć aż 6 na jeden silnik. SUmarycznie więc byłoby to 18tranzystorów ,plus na PWM 2 szt. Ze względu na małe wymiary obudowy nie dam radę tego zapakować na płytkę.
    DOdatkowo chcę sterować poprzez PWM 2 szeregami diod LED.
    Czy macie pomysł jak można sobie z tym poradzić?
    Może jest jakiś scalony sterownik do sterowania więcej niż 2 silnikami w systemie mostka H ?
    Idealnym rozwiązaniem byłby taki Bufor jak ULN2003 ale który pracowałby w obu kierunkach.

pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    A to jakieś powtarzalne urządzenie, czy jednorazowy projekt?
    Pytam, bo jeśli coś jednorazowego to może warto użyć jakichś takich maluczkich sterowników silników w obudowach 1-rzędowych jak np:

BA6418N
    LB1641
    KA8301

i podobnych - chyba ciężko je kupić - ale wystarczy dorwać byle stary magnetovid a tam zwykle tego typu małe pikusie fajne siedzą ;) .... (albo jakieś takieś podobne, kiedyś rozpruwałem stare magnetovidy i znajdowałem takie perełki właśnie)

A jeśli coś powtarzalnego to hmm może dałoby radę jakichś podobnych poszukać w sprzedaży?
  • Poziom 27  
    mirekk36 napisał:

BA6418N
    LB1641
    KA8301

układy ciekawe, ale gdzie to kupić? Potrzebuje kilka sztuk tego sterownika zrobić.

piotrva napisał:
    Choćby najpopularniejszy scalony mostek H to L293D, choć ma pewne wady.

układ super, tylko on steruje 2 silnikami w trybie pracy dwukierunkowej. Potrzebuje 3 sztuki wysterować, a 2 układów nie ma szans aby zmieścić.

Jeśli chodzi o układy firmy ALLEGRO to nie znalazłem tam sterownika 3 silników DC w 2 kierunkach.

Idealny do tego typu zastosowania byłby tak układ jak CD40106, tylko aby wszystkie negatory miały prąd w obu kierunkach ponad 100mA max.

Może ktoś widział takie silne prądowo negatory albo wzmacniacze ? Muszę mieć 6 sztuk takich w jednej obudowie.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 27  
    albertb napisał:
    Fajny kombajnik to DRV8810 od TI.

Albert

kombajn prawdziwy - tylko obudowa ogromna.
    Ale dzięki za info
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Zobacz TB6552 z mojej oferty. Steruje tylko 2 silnikami, ale obudowa miniaturowa w stosunku do L293D i w tym samym miejscu zmieścisz dwa takie sterowniki.
  • Poziom 27  
    MirekCz napisał:
    Zobacz TB6552 z mojej oferty. Steruje tylko 2 silnikami, ale obudowa miniaturowa w stosunku do L293D i w tym samym miejscu zmieścisz dwa takie sterowniki.

bardzo ciekawy układ i fajna strona - wielkie dzięki :D